Connect with Us

Serbia po bëhet një “Kalë Troje i Rusisë në Ballkan”

Blog

Serbia po bëhet një “Kalë Troje i Rusisë në Ballkan”

Publikuar

-

Nga Georgi Gotev & Julia Simić “Euractiv”

Sofje/Beograd- Skandali i publikimit të një videoje, ku tregohet një oficer i inteligjencës ruse,
që i jep një shumë parash një ushtaraku serb, po rrit ndjeshëm tensionet midis Bullgarisë dhe Serbisë, në përmasa që të kujtojnë kohërat e vjetra kur Sofja dhe Beogradi ishin armike midis tyre.
Gazetar invtigativ bullgar, Kristo Grozev, që është anëtar i “Bellingcat”, rrjeti mediatik që përdor zakonisht burime nga shërbimet e inteligjencës, deklaroi në rrjetin social Tuiter se videoja e postuar në YouTube, tregon ndihmës/atasheun ushtarak në ambasadën ruse në Beograd, teksa takohet me një agjent sekret serb.

Grozev tha se ai përdori softuerin e Microsoft për njohjen e fytyrës, për të identifikuar agjentin rus. Meqë Serbia është një aleate e vjetër e Rusisë, një zbulim i tillë i trazon marrëdhëniet dypalëshe. Presidenti serb Aleksandër Vuçic, kritikoi ashpër Rusinë për këtë ngjarje.
Por ai akuzoi gjithashtu për spiunim edhe Gjermaninë, Austrinë dhe Bullgarinë. Dhe megjithëse nuk e tha haptazi këtë gjë, ai duket se po fajëson shërbimet inteligjente perëndimore për publikimin e videos. Në kundërpërgjigje, deputeti serb, Milovan Drekun, tha se Bullgaria ka një “prani të fuqishme në Serbi, përmes shërbimit të saj inteligjent”, dhe se bashkë me Kroacinë, ajo drejton një qendër spiunazhi në Shkup, kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut.

Ministrja e Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva, tha se kjo është një akuzë e rremë,
dhe se officeri i zbulimit rus në video, është duke korruptuar një zyrtar serb, dhe jo bullgar. Ministri i Jashtëm, tha se pretendime të tilla nuk ishin “të dobishme” për marrëdhëniet dypalëshe. Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, u përgjigj duke këmbëngulur se Bullgaria, duke qenë se një vend anëtar i NATO-s, nuk është në fakt një vend i pavarur.
“Bullgaria mund t’i lejojë të tjerët që të vendosin se cilët janë miqtë e saj, por jo Serbia”- tha ai .
Aleksandër Jordanov, eurodeputet bullgar i Partisë Popullore Evropiane, tha në televizionin publik BNT, se skandali i spiunazhit ishte pjesë e strategjisë ruse për të destabilizuar Ballkanin. Sipas tij më këtë akt, Moska e ka devijuar vëmendjen nga aktivitetet e saj, që synojnë shndërrimin e Serbisë në një territor rus në Ballkan. “Ne e kemi paralajmëruar Beogradin, se mund të humbë mbështetjen e Bullgarisë, në aspektin e integrimit në Bashkimit Evropian”- theksoi ai.

Ndërkohë, ish-ambasadori bullgar Milen Keremedçiev, paralajmëroi se Serbia po bëhet
një “Kalë Troje i Rusisë në Ballkan”, dhe një “përfaqësuese shumë agresive e Rusisë në rajon”. Bullgaria dhe Serbia, kanë zhvilluar shumë luftëra mes tyre në të kaluarën.
Por marrëdhëniet e kohëve të fundit, kanë qenë shumë pozitive, dhe Sofja ka mbështetur gjithnjë axhendën e anëtarësimit të Serbisë në Bashkimin Evropian. Presidenti serb, Aleksandar
Vuçiç, tha se Serbia “ka vite që përballet me aktivitetet fyese të shërbimeve të ndryshme të inteligjencës”.

“Serbia nuk do të anëtarësohet në NATO, as në Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO), apo ndonjë aleancë tjetër ushtarake. Ne do të forcojmë ushtrinë, policinë, inteligjencën dhe kundër-zbulimin tonë. Ne do të investojmë gjithnjë e më shumë çdo vit, dhe kemi shumë mënyra për ta bërë këtë”- tha presidenti serb.
Sipas “Euractiv.rs” , Vuçiç nuk e përjashton mundësinë që pamjet filmike të jenë publikuar qëllimisht në formë provokative, pak ditë përpara takimit që ai do të zhvillojë në Soçi më 4 dhjetor me homologun e tij rus Vladimir Putin. Vuçiç, bisedoi me ambasadorin rus në Beograd Aleksandër Botsan Karçenko, të cilin thjesht e pyeti “Pse”?

LEXO EDHE:  "T'i jepet fund këmishave të përgjakura"/ Sërish protesta në Serbi

“Ne nuk e harrojmë mbështetjen e Rusisë ndaj integritetit territorial të Serbisë, atë që bëri Putin në Këshillin e Sigurimit të OKB në vitin 2015, apo mbështetjen ruse për pajisjen e ushtrisë sonë me armatime të reja. Serbia është i vetmi vend, që nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë, nuk ka votuar kundër Rusisë në asnjë forum ndërkombëtar, dhe nuk ka bërë asgjë për të rrezikuar miqësinë e saj me Rusinë. Unë i pyeta miqtë tanë rusë pse ndodhi kjo, asgjë më shumë, sepse nuk pashë asnjë logjikë në gjithë këtë që ndodhi”- tha Vuçiç.

Ndërkohë, Uashingtoni e akuzoi Moskën, se po përpiqet të destabilizojë Evropën përmes presionit ushtarak, veprimtarisë kibernetike dashakeqe, dhe ndikimit negativ në shumë vende që janë aleatë, partnere dhe mike të Shteteve të Bashkuara.
Ndërkohë, uebsajti bullgar “Arms Watch”, ka publikua një raport që sugjeron se ushtria ukrainase, ka përdorur në luftën kundër rebelëve pro-rusë në Donbas armë kontrabandë të prodhuara në Serbi. Presidenti serb tha se Beogradi, nuk e ka armatosur ushtrinë ukrainase, dhe se minat serbe nuk ishin përdorur për të vrarë separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës.

Ai shtoi se nuk ka pasur ndonjë leje për të eksportuar armë në këtë vend, si për shkak të konfliktit në Ukrainën Lindore, ashtu edhe për lidhjet me Rusinë. Ai vuri gjithashtu në dukje
se minat i ishin shitur në kompanisë polake “Natan”. “Pavarësisht faktit se Polonia ishte përdoruesja e fundit e tyre, dhe që marrëveshja ishte “e pastër”, Agjensia Serbe e Sigurisë dhe Informacionit, e informoi inteligjencën ruse, si një shërbim aleat, se ka arsye të besohet se armët serbe ishin ri-eksportuar në Ukrainë”-shpjegoi Vuçiç.
Ambasada e Ukrainës në Serbi, tha se raportet e mediave mbi këtë çështje, ishin një “provokim i inskenuar”, dhe “një përpjekje e hapur për të diskredituar autoritetet e Serbisë dhe Ukrainës”./Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Shtetet e vogla dhe fuqia e butë/ Si duhet të sillet Kosova në arenën ndërkombëtare

Publikuar

-

Nga

Nga Edward Lucas, “Center for European Policy Analysis”

* Të fitosh vëmendjen e botës është diçka e vështirë, sidomos nëse vendi yt është rishfaqur vetëm kohët e fundit në hartë. Injoranca është e madhe. Unë e kam kaluar shumicën e 30 viteve të fundit, duke sqaruar lexuesit se “balltikët” nuk janë e njëjta gjë me “ballkanasit”, se Sllovakia nuk është Slloveni (dhe anasjelltas) etj.

Por marrëveshjet mbi termat, kanë vetëm një ndikim të kufizuar. Ajo që vërtet ka rëndësi janë përvojat e dorës së pare, që merren nga 5 shqisat tona njerëzore. Të huajt që vizitojnë qytete dikur të lavdishme dhe peizazhin e tyre të mrekullueshëm, I humbasin me shpejtësi stereotipet e tyre rreth këtij vendi.

Kur shijojnë ushqimin dhe pijet tradicionale, ata harrojnë paragjykimet e tyre në lidhje me një dietë të rëndë plot yndyrna dhe me alkool të fortë. Moda imagjinare, bën të njëjtën gjë me paragjykimet në lidhje me shamitë. Disa nga këto ndryshime në perceptim, ndodhin në mënyrë automatike.

Por shumë gjëra varen nga zgjuarsia, motivimi dhe vetëbesimi i banorëve të një vendi. Në fillim të viteve 1990, presidenti i Estonisë Lenart Meri, këmbëngulte që miqve të huaj t’u shërbehej birra, uji mineral dhe ëmbëlsirat e vendit. Më herët, estonianët kishin tentuar t’u bënin përshtypje vizitorëve të tyre të huaj, duke u ofruar atyre produkte nga Finlanda.

Prodhimi vendor, vlerësohej ende si i dorës së dytë. Javën e kaluar mbajtja një fjalim në takimin e Shoqatës Shqiptare në Britaninë e Madhe, në një aktivitet të organizuar në ambasadën e Kosovës në Londër. Pashë me vëmendje tryezën, duke shpresuar të gjeja ndonjë element autentik nga trojet e Skënderbeut.

Kosova po lufton për mbijetesë. Numri i vendeve që e njohin si shtet po ult, dhe nuk po rritet. Ajo duhet të shfrytëzojë çdo tipar dallues që ka. Një pasuri e madhe minierash –ekonomisë lokale në kohën e Jugosllavisë – shfrytëzohet sot në një mënyrë modeste.

Eko-turizmi dhe vera, ofrojnë perspektiva shumë më të mira. Vende të tjera kanë treguar sesi mund të bëhet kjo:”diplomacia e verës” e Gjeorgjisë ka qenë e shkëlqyer, dhe në disa aspekte më e efektshme, sesa përpjekjet e Ministrisë së Jashtme në Tbilisi. Por ajo çka ndodhej në tryezë ushqimet, lëngu, ujë mineral, ishin marka standarde të supermarketeve.

LEXO EDHE:  “T’i jepet fund këmishave të përgjakura”/ Sërish protesta në Serbi

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e drejtorit të “Lëvizjes Vetëvendosje”: Në Kosovë janë përdhunuar dhe burra!

Më keq akoma, vera që ofrohej vinte nga Kili dhe Franca. U trondita. Kili është një nga shumë vendet e Amerikës Latine që ka ndjekur shembullin e Spanjës, duke mos pranuar ta njohë Kosovën si një vend të pavarur. Dhe akte të tilla, po i mbajnë nën presion të madh kosovarët, dhe në një situatë diplomatike, ku janë të paaftë për t’u anëtarësuar në Organizatën e Kombet e Bashkuara dhe organizata të tjera të rëndësishme:mund ta quani fare mirë edhe “Tajvani” i Evropës.

Vitin  shkuar, Franca bllokoi çeljen e bisedimeve të anëtarësimit në Bashkimin Evropian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, një goditje kjo e hidhur për të dyja vendet, por sidomos për maqedonasit, që gëlltitën krenarinë e tyre duke e ndryshuar emrin, për të qetësuar ndjeshmëritë nacionaliste të Greqisë.

Vera e markës ‘Petit Chablis, ishte e shijshme, por diplomacia e përqendruar në vetvete në dritëshkurtësinë e presidentit Emmanuel Makron, të lë një shije të hidhur. Pyeta një diplomat nëse ambasada kishte ndonjë gjë për të ngrënë apo pirë që vinte nga Kosova.

Kosova prodhon “Stone Castle”, një verë e prodhuar nga rushi Risling i kultivuar në luginën e Rahovecit, një rajon ku vera prodhohet rregullisht prej më shumë se 2.000 vjetësh. Nuk është se unë prisja ndonjë byrek me hithra të bërë në shtëpi, por nuk do të ishte shumë probeme vendosja në tavolinë e disa shisheve Rugova ose Spirit of Drini, Shpirti i Drinit(dy markat kryesore të ujit mineral në Kosovë).

Nuk mund ta imagjinoj ndonjë ambasadë franceze, që nuk u tregon të tjerëve në çdo rast trashëgiminë gastronomike të vendit. Edhe ambasadat britanike shërbejnë tani verë të prodhuar në Angli. Mungesa e fuqisë së butë – forca bindëse e një marke kombëtare – është një problem serioz i sigurisë në vendet post-komuniste. Shija dhe aroma, janë një vend i mirë për të filluar ndërtimin e kësaj fuqie./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Studimi/ Hakmarrja u fal njerëzve më shumë kënaqësi sesa falja

Publikuar

-

Nga

Një studim i ri, ka zbuluar se kur njerëzit shohin një film apo lexojnë një roman, ata kënaqen më shumë kur shohin se njerëzit e këqij e marrin ndëshkimin e tyre, sesa kur këta të fundit falen. Ndërkohë, edhe pse ata nuk i pëlqejnë dhe aq historitë me falje, njerëzit i cilësojnë ato si më kuptimplota dhe provokuese, sesa historitë kur të këqijtë marrin ndëshkimin e merituar.

“Ne njerëzve na pëlqejnë tregimet, ku ndëshkohen personazhet negativë. Dhe kur ata ndëshkohen më shumë sesa u takon, ne ndjejmë kënaqësi”- thotë Metju Grizard, autori kryesor i studimit dhe asistent profesor i komunikimit në Universitetin Shtetëror të Ohajos në SHBA.

“Megjithatë, njerëzit i vlerësojnë më shumti historitë ku ka falje, ndonëse nuk i shohin ato si shumë argëtuese”- theksoi ai.

Studimi në fjalë, përfshiu 184 studentë që lexuan tregime të shkurtra, për të cilat u tha se ishin komplote mbi seriale të mundshme televizive. Studentët lexuan në total 15 tregime:në të një të tretën prej tyre, personazhi negativ trajtohej pozitivisht nga viktima; në një të tretën tjetër ai merrte ndëshkimin e merituar; dhe në një të tretën e mbetur, ndëshkohej më shumë sesa do të kishte qenë një dënim i përshtatshëm për krimin e kryer.

Për shembull, njëra nga historitë fliste për një person që i vjedh 50 dollarë një kolegu. Pjesëmarrësit lexojnë një nga tre përfundimet e mundshme. Në një skenar, viktima qeras me kafe hajdutin, pra e fal atë; në një tjetër, viktima hakmarret duke i vjedhur hajdutit një shishe uiski që kushton 50 dollarë (ndëshkim i barabartë); dhe në versionin e tretë viktima rimerr paratë e tij dhe shkarkon pornografi në kompjuterin e punës të kolegut hajdutit (mbi-ndëshkim).

Menjëherë pas leximit të secilit skenar, pjesëmarrësit u pyetën nëse u pëlqeu apo jo tregimi. Shumë njerëzve u pëlqeu më shumë tregimi, ku hajduti pëson një ndëshkim të drejtë, thotë Grizard. Ndërkohë studiuesit matën kohën që iu desh lexuesve të zgjedhnin një nga alternativat. Ata zbuluan se lexuesit merrnin më pak kohë për t’u zgjedhur historitë, ku fajtori merr ndëshkimin e barabartë, se sa në rastin kur falen apo ndëshkohen në mënyrë joproporcionale.

LEXO EDHE:  Problemi kryesor i zgjerimit: Partneriteti i BE-së me elitat e korruptuara në Ballkan

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e drejtorit të “Lëvizjes Vetëvendosje”: Në Kosovë janë përdhunuar dhe burra!

“Njerëzit kanë një përgjigje instiktive në lidhje me ndëshkimin e njerëzve që kanë bërë një faj ndaj dikujt, dhe kur një histori rrëfen atë që ata presin, shpesh përgjigjen më shpejt se në rastet e tjera”- shprehet Grizard.

Kur ndëshkimi nuk i përshtatej krimit, pjesëmarrësve i duhej pak më shumë kohë për të reaguar, me pëlqim ose mospëlqim ndaj tregimit që sapo lexuan. Eksperti thotë se arsyeja mund të shpjegohet me pjesën tjetër të studimit. Pasi lexuan 15 tregimet, pjesëmarrësit i renditën në bazë të kënaqësisë së përfituar.

Ata mendonin se tregimet, ku personat e këqij marrin ndëshkimin e merituar, ishin më të kënaqshme, ndërsa ato ku faleshin njerëzit e këqij, ishin më pak të pëlqyera. Ndëshkimi i barabartë, renditej diku në mes. “Duket se dominon ana më e errët, ajo e shijimit të hakmarrjes”- thekson Grizard. Në përgjithësi, rezultatet sugjerojnë që një ndëshkim i drejtë, është “standardi intuitiv moral”, që e kemi më të lehtë ta pranojmë./ Eurekalert-Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Rënia e trishtë e një gjeniu/ Ku gaboi Nikola Tesla?

Publikuar

-

Nga

* Nikola Tesla, e nisi karrierën e tij me perspektivën e njërit prej njerëzve më të zgjuar të kohës së tij, dhe e mbylli atë mjerim dhe dëshpërim në një dhomë hoteli në Nju Jork në vitin 1943. Po pse ndodhi kjo? Si mundi të katandisej në atë mënyrë, një mendje kaq gjeniale dhe unike?

Të gjithë shpikësit, propozojnë ide që nuk funksionojnë, që janë shumë të kushtueshme për t’u vënë në zbatim, apo që nuk bëhen dot popullore dhe praktike. Tek e fundit edhe ata janë njerëz, ndaj janë të prirur të bëjnë gabime si ne të tjerët. Për fatin e tij të mirë a të keq, Tesla përjetoi rrallë ndonjë dështim në gjithçka që krijoi, ndërsa vlerësohej si një njeri “shumë krenar”.

Ndoshta kjo ishte e pritshme, duke pasur parasysh aftësitë e tij të mahnitshme intelektuale. Por e kombinuar me mungesën e aftësive në biznes, dhe zakonet e çuditshme që rrjedhnin nga një çrregullim i dyshuar i personalitetit, ajo prodhoi një “recetë” për pasoja katastrofike, si në sferën profesionale ashtu edhe në ato personale.

Për më tepër, shumicën e kohës ai dukej i paaftë për t’u shoqëruar me shpikësit e tjerë apo biznesmenët, për të cilët ai kishte dëshpërimisht nevojë për të financuar shpikjet e tij më të famshme. Për një nga projektet e tij më ambicioze, ai arriti të bindë biznesmenin shumë të pasur dhe të fuqishëm të naftës, J.P.Geti.

Kur Tesla vendosi të ndërtojë një antenë të madhe të komunikimit në Long Ajland, Nju Jork, ai takoi manjantin për t’i kërkuar financimin e projektit. Ndërsa Tesla mund të mos ketë pasur vetë shumë aftësi për të bërë biznes, ai ishte të paktën në këtë rast një tregtar i shkëlqyer, duke e bindur Getin të investojë 150 mijë dollarë dollarë, një shumë tepër e madhe në vitin 1898.

Megjithatë ai projekt do të dëshmohej si dështimi i fundit i Teslas, kur edhe Geti e humbi besimin në planet e shkencëtarit, dhe duke refuzuar t’i japë fonde të tjera.

Tesla donte të ndërtonte një sistem komunikimi për të gjithë botën, që do të niste me Uordenklif, një antenë e madhe në qendër të Long Ajland. Nga atje, Tesla ëndërronte të realizonte të parin transmetim pa tel jashtë SHBA-së. Ai mendonte se ai plan do t’i sillte më në fund famën, respektin dhe njohjen që meritonte.

Për fat të keq, mungesa e truallit, dhe përparimi i konkurrentëve të tij si Edison dhe Xhorxh Uestinghauz në këtë fushë, do të sillnin dështimin e tij. Në fakt, kishte shenja në jetën e tij të hershme, se Tesla nuk kishte temperamentin e duhur për të pasur sukses në biznes, pavarësisht shpikjeve të shkëlqyera që patentoi.

LEXO EDHE:  Problemi kryesor i zgjerimit: Partneriteti i BE-së me elitat e korruptuara në Ballkan

LEXO EDHE:  "Biznesi, në luftë për mbijetesë"/ Basha akuza qeverisë: Shqipëria, kryeqendra e krimit në Ballkan

Thuhej se ai vuante nga çrregullimi obsesivo-kompulsiv OCD, dhe kishte shumë zakone të çuditshme. Ai ishte një nga mendjet më të shkëlqyera në historinë e shkencës. Por personaliteti i tij i veçantë, e bëri tepër të vështirë që të jetonte plotësisht në përputhje me potencialin e tij.

Ai pësoi një krizë nervore në fund të viteve 1870, jo shumë kohë përpara se të shkonte në Amerikë në vitin 1884, pa asnjë njohje dhe pa para. Por ai kishte një letër që e rekomandonte tek Edisoni, nga një prej mësuesve të universitetit të tij. Edison e punësoi menjëherë Teslan, por që të dy burrat nisën të grinden me njëri-tjetrin dhe shumë shpejt Tesla u shkëput më vete.

Puna e tij në fushën e rrymave alternative (AC) me mbështetjen financiare të Uestinghauzit, rivalizoi drejtpërdrejti rrymën direkte (DC) të Tomas Edisonit, dhe madje edhe me atë të Guglielmo Markonit, shpikësi italian që njihet si “babai” i radios moderne dhe transmetimet pa tel.

Pas një serie pengesash, Tesla nuk la asnjëherë shenjë në asnjë fushë, dhe ndërroi jetë i dëshpëruar në një hotel të Nju Jorkut. Ne e dimë sot, falë shkencës moderne të shëndetit mendor, që Nikola Tesla vuante me gjasë nga çrregullimet obsesivo-kompulsive OCD, dhe çështje të tjera që e bënë atë të paaftë për të vepruar në interesin e tij më të mirë gjatë gjithë jetës.

Është një përrallë e trishtuar, fundi për një shpikës, që ishte po aq i zgjuar (me siguri më shumë) se rivalët e tij, por thjesht nuk ishte në gjendje të përballonte kurthet e jetës në qarqet e biznesit. Prandaj, ai u keqpërdor, u keqtrajtua në fushat që meritonte të hynte, dhe në të cilat duhej të kishte pasur sukses./Thevintagenews.com- Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE