Connect with Us

Rama sërish ftesë Bashës për dialog/ S’e kuptoj qasjen refuzuese

Politikë

Rama sërish ftesë Bashës për dialog/ S’e kuptoj qasjen refuzuese

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur mëngjesin e sotëm qeverinë në një mbledhje të jashtëzakonshme për situatën në vend pas tërmetit.

Gjatë fjalës së tij Rama i ka bërë sërish thirrje kreut të opozitës, Lulzim Basha që të ulën në një tryezë për dialog.

Pas deklaratës së Bashës i cii u shpreh se  nuk ishte koha për propagandë, Rama tha se nuk e kuptonte këtë qasje refuzuese.

“Ajo ç’ka më shqetëson në këtë fazë është ngurrimi i opozitës për t’u përfshirë në këtë proces. Se kuptoj qasjen refuzuese të nëvojës që edhe partitë politike të ulen në një tryezë dhe të bëjnë përpjekje që të punojnë me njëra-tjetër. Është koha që të reflektohet. Politika ka lindur për këtë.Se kuptoj që të ulen në tryezë përfaqësia që ka zgjedhur ky vend të jetë propagandë. Propaganda është që të lësh njerëzisht në pasiguri, kur ke mundësi që të bësh më shumë dhe flet që gjera që u takojnë të tjerëve. S’dua të bej polemika. Por i bëj thirrje Lulzim Bashës dhe opozitës që mos t’ja kursejë popullit shqiptar këtë nevojë. S’po kërkoj që kjo gjë të bëhet për mua. Njerëzit duhet të shohin kudo bashkim, burim energjish. E kam mbështetur me respekt një mesazh të kryetarit të PD-së për bashkim. Po nuk duhen fjalët, por hapat. Nuk e vë aspak në dyshim që ska rast për hipokrizi, pasi mendoj se mesazhi ka qenë i sinqertë. Më vjen keq për rolin absolutisht problematik të mediave në këtë proces. Jo të gjitha natyrisht.”, u shpreh Rama.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paloka “ultimatum” Ramës/ Ik! Sa më shpejt aq më mirë!

Publikuar

-

Nga

Nën kryetar i PD,Edi Paloka thotë se opozita e Bashkuar dhe 85% e shqiptarëve duan largimin e Edi Ramës sepse ai dështoi si kryeministër

Sipas Palokës, ikja e Edi Ramës i hap rrugë zgjedhjeve të lira që njerëzit të vendosin vetë të ardhmen e tyre.

“Edhe pa kundërshtar përballë, Edi Rama tregoi se s’bën dot pa krimin. Shkodra, Vora, Vau i Dejës treguan se ai nuk heq dorë nga krimi dhe vjedhja e votave. Njësoj si në 2017 me Vangjush Dakon, Avdylajt me kompani, në 2016 me Damian Gjiknurin dhe Imer Lalën me shokë, Rama angazhoi gjithçfarë kriminelësh duke dëshmuar shqiptarëve dhe botës se me të nuk ka zgjedhje, s’mund të ketë zhvillim dhe integrim”, shkruan Paloka.

LEXO EDHE:  Lobimi rus/ Gjekmarkaj: Ja kush është aleati i vetëm i shpëtimit për Bashën

LEXO EDHE:  Habit deputetja e Ramës: Në administratë ka klane që ...

Më tej ai shprehet se sot qeveria “ka braktisur mijëra familje nëpër çadra dhe ka urdhëruar të dalin nga hotelet mijëra të pastrehë vetëm e vetëm që të mos prekë milionat që ndan me oligarkët.”

“Koha për pallavra ka mbaruar. Bën mirë ta dëgjojë thirrjen popullore që është kthyer në hymn: Rama ik! Sa më shpejt aq më mirë!!!”, përfundon Paloka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Karriera politike e Salianjit, në pikëpyetje pas vendimit të Gjykatës?/ Flet avokati

Publikuar

-

Nga

Avokati i Ervin Salianjit, i ftuar mbrëmjen e sotme në studion e lajmeve në RTV Ora, është pyetur  lidhur me vendimin e Gjykatës që dënon ish deputetin e PD-së, dhe për këtë arsye nëse i rrezikohet karriera politike?!

Sipas avokatit, vetëm një vendim dënimi me 6 muaj burg do t’i rrezikonte karrierën politike për një periudhë të caktuar.

“Në fazën që ndodhemi tani nuk ka asnjë pasojë sa i përket ligjit të dekriminalizimit apo çdo ligji tjetër sepse Ervin Salianji dhe tre të pandehurit e tjerë konsiderohen të pafajshëm, deri në momentin që ka një vendim të formës së prerë, që është vendimi i Gjykatës së Apelit. Edhe në rastin e një vendimmarrje të Gjykatës së Apelit është çështja e pafajësisë, kthimi për rigjykim, dënim me gjobë.

LEXO EDHE:  Sa shpenzoi PD për fushatë elektorale?

LEXO EDHE:  Lobimi rus/ Gjekmarkaj: Ja kush është aleati i vetëm i shpëtimit për Bashën

Të gjitha këto nuk e cënojnë karrierën politike të Ervin Salianjit. Vetëm një dënim me burgim mbi 6 muaj e cënon karrierën politike për një afat të caktuar.

Ndërkohë që çdo vendimmarrje tjetër nuk e cënon atë. Por, megjithatë ne, do vazhdojmë të gjitha mjetet e ankimit dhe e drejta do të dalë në një moment”, u shpeh avokati./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Na fëlliqe o turpi i kombit”/ Komentuesit masakrojnë Ramën

Publikuar

-

Nga

Marrëveshja e kryeministrit Rama me presidentin serb, Vuçiç dhe kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev, për krijimin e “minishengenit” ballkanik si dhe “tradhëtia” ndaj Kosovës, duket se do të mbahet mend gjatë në historinë e kombit shqiptar.

Shqiptarët nuk ngurojnë t’ia kujtojnë edhe atëherë kur Rama sforcohet të listojë sukseset e qeverisjes së tij.

I ftuar, mbëmjen e sotme, në emisonin “Java” në RTSH, ku po diskutohen, bilanci, sfidat dhe premtimet mes vitit që shkoi dhe atij që nisi, në faqen live të RTSH, ka vërshuar një “lumë” komentesh.

LEXO EDHE:  Habit deputetja e Ramës: Në administratë ka klane që …

LEXO EDHE:  Sa shpenzoi PD për fushatë elektorale?

“Ky i droguari don të vdesë në politikë si Enver Hoxha. Ky është serbogrek”.

“Ndyrësirë, të vraftë Zoti, që na prure serbin në shtëpi dhe largove vëllezërit tanë dardanë”.

Është politikë dhe i thonë një shprehje, buka të çon te dera e hasmit”.

“Po na fëlliqe o turpi i kombit”. “E more në qaf këtë vend”, “Ti e don në lule të ballit” , janë disa nga komentet në adresë të kryeministrit Rama./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE