Connect with Us

“Qepe gojën!”/ Shoqëruesi i Metës përplaset me të moshuarin

Politikë

“Qepe gojën!”/ Shoqëruesi i Metës përplaset me të moshuarin

Publikuar

-

Presidenti i vendit Ilir Meta ka dalë në terren ditën e sotme për të parë nga afër gjendjen e disa banorëve të prekur nga tërmeti katastrofik i 26 nëntorit në zonën e Bubqit dhe Shkafanës në Ishëm.

Gjatë vizitës, Meta ka hasur në një moment të sikletshëm kur një nga shoqëruesit e tij është përfshirë në një debat me një të moshuar në Shkafanë.

I shqetësuar për shkak të dëmeve të mëdha që i ka lënë tërmeti, teksa tenton të shpjegojë situatën Metës, i moshuari tregon se ka patur një përplasje më herët me një nga shoqëruesit e Presidentit.

I irrituar nga kjo përplasje, ai ka vijuar t’i ankohet më tej kreut të lartë të shtetit, duke e akuzuar shoqëruesin e tij se i ka thënë “qepe gojën”.

Pjesë nga debati:

Meta: Po nuk bëhet shtëpija sot..

I moshuari: Edhe sa do, edhe sa do… 1 muaj une dua shtëpinë.

Meta: Po patjetër do të bëhet edhe shtëpija. Merrja emrin…

I moshuari: Kasem Bajram Gjena… Kam qenë dje tek Klani tek radio moska… dhe tani mua Popi më thotë qepe. Pse fol ai e më thotë mua qepe?

LEXO EDHE:  Meta takim me Shefin e Zyrës së Këshillit të Evropës në Tiranë, Claus Neukirch

Meta: Po mua Popi më ka sjellë sot. Ai më tha eja shkojmë atje.

I moshuari: Ke bërë shumë gabim që ke ardhur me Popin. Nuk duhet të kishe ardhur me Popin. Popi të rrij urtë sepse s’i kam zor.  Jam 77 vjeç, pa grua, pa djal, pa goc edhe ai më thotë mua qepe.

Pse të më thotë mua qepe?

Meta: Me qetësi…

Shoqëruesi: Nuk të thashë qepe, të thashë mos bërtit

I moshuari: Ouuu

Shoqëruesi: Me qetësi pra, a don me i rregullu gjënat? Me qetësi..

I moshuari: Popi…./CNA.al

Shoqëruesi i Ilir Metës kërcenon banorin që i është prishur shtëpia nga tërmeti: Qepe gojën

Shoqëruesi i Ilir Metës kërcenon banorin që i është prishur shtëpia nga tërmeti: Qepe gojën

Gepostet von Gazeta TemA am Sonntag, 1. Dezember 2019

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Austria pro hapjes së negociatave/ Ambasadori Steiner: Shpresoj të ndodhë shpejt

Publikuar

-

Nga

Austria është shprehur pro hapjes së negociatave për Shqipërinë.

Ambasadori austriak Christian Steiner në një deklaratë të bërë gjatë kumtesës së organizuar nga Ambasada Austriake në Shqipëri dhe qendra Arka në Shkodër, tha se shpreson që negociatat të hapen shumë shpejt.

“Shpresojmë për më të mirën, dhe vendimi për hapjen e negociatave të ndodhë shumë shpejt. Një aspekt shumë i rëndësishëm është mbështetja që jep Austria në procesin e integrimit europian të Shqipërisë dhe shpresojmë që të kemi nisjen e hapjes së negociatave për anëtarësim sa më shpejt. Për ne është shumë i rëndësishëm është edhe aspekti i Sigurisë dhe Bashkëpunimit të Evropë, ku këtë vit Shqipëria ka marrë edhe kryesimin e OSBE-së që është një hap shumë i rëndësishëm dhe po bënë një punë të mirë”, u shpreh ambasadori.

LEXO EDHE:  Dëshmia dhe faktet/ Ditmir Bushati pinjolli i Soros, nga diplomat në turist, fushatë të hapur kundër Ilir Metës

LEXO EDHE:  Meta takim me Shefin e Zyrës së Këshillit të Evropës në Tiranë, Claus Neukirch

Kujtojmë se Austria e ka shprehur edhe më parë mbështetjen e saj në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit europian./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po të dëgjoj”/ Basha komunikim me qytetarët në Instastory, e nis me arsimin

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka hapur mundësinë që të rinjtë t’i bëjnë pyetje të drejtpërdrejta në Instastory.

Basha ka publikuar një story, ku i kërkon të rinjve që të japin mendimin e tyre se çfarë do të bënin ata, nëse do të ishin për një ditë Ministër Arsimi.

“Ky është komunikimi ynë i parë në Instagram dhe do të doja të dija mendimet tuaja për shumë çështje. Por le ta nisim me problemet e rinisë. Nëse do të drejtonit Ministrinë e Arsimit për një ditë, cili do të ishte vendimi i parë që do të merrnit për të përmirësuar jetën e të rinjve në Shqipëri?”, është pyetja që ka drejtuar lideri i opozitës dhe më pas i ka lënë mundësinë të rinjve të shprehin mendimet.

LEXO EDHE:  Meta pret në takim zv/presidentin Asamblesë Parlamentare të OSBE

LEXO EDHE:  Taksat, a po devijon LSI-ja nga programi i qeverisë?

Dhjetëra persona kanë shkruar se duan të anullohet Ligji i Arsimit të Lartë, shumë të tjerë kanë kërkuar plotësimin e 8 pikave të studentëve, disa të tjerë kanë kërkuar ndëshkimin e mësuesve të korruptuar, disa të tjerë bursa për studentët dhe ashpërsimin e masave për veshjen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po ia mbajti, sigurisht”/ Ish-ministri i Ramës sfidon publikisht ambasadorin Soreca

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ndërsa komenton të ashtuquajturën pakëta Anti-KÇK, e cilëson këtë të fundit në kundërshtim me direktivat e BE-së.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani ka shigjetuar edhe ambasadorin e BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, ndërsa shkruan se “Direktiva e BE “Follow the money”, pra ndiq paranë, ka krejt tjetër kuptim nga ligji i Anti KÇK që mbështet edhe Soreca, i deleguari i BE. Po komplet tjetër kuptim.”.

Sipas Manajanit, direktiva “follow the money” parakupton një punë të mirëfillte investigative, ku duke ndjekur fillin e transaksioneve financiare të cilat të çojnë tek personat e vërtetë që i kryejnë ato.

Pra ideja është që nga paraja të shkohet tek personi, me shumë gjasë krimineli.

Kurse anti-KÇK, sipas ish-ministrit, fillon nga personi/krimineli dhe shkohet tek pasuria e tij.

“Kurse anti-KÇK, fillon nga personi/krimineli dhe shkohet tek pasuria e tij. Pa asnjë punë hetimore, thjesht shihet kush ka qenë apo është në burg i çon OFeLi-ja letrën. Në disa raste OFL ndërhyn edhe në proçese të çelura nga drejtësia.

Krejt e kundërta e Direktivës. BE thotë Follow the money, Rama e Soreca thonë Folloë the person.

Nëse direktiva e BE kërkon shtet, procedurë dhe inteligjencë, anti-KÇK kërkon thjesht policë që të veprojnë me llogjikën e të fortit për të Kapur ç’a të Ketë mbetur. Njësoj si banditët kur plaçkisin viktimat e tyre.

LEXO EDHE:  Meta vlerësohet me Medaljen e Kryqit të Madh të Urdhërit të Shën-Karlit të Principatës së Monakos

LEXO EDHE:  Drejtësia e Re/ Ngjela përplaset me Neritan Sejaminin

Direktiva e BE kërkon proces të rregullt gjyqësor, që do të thotë që është drejtësia ajo që e udhëheq luftën kundër krimit. Anti-KÇK është drejtësi paralele, që funksionion sipas rregullave të bosit dhe jo kushtetutës e ligjit. Vini re, akti normativ nxjerr komplet jashtë funksioni rendin juridik e kushtetues. Prandaj policisë, fjala vjen, nuk i bën përshtypje parimi i gjësë së gjykuar.

Direktiva e BE parakupton që policia është nën drejtësinë. Kurse anti-KÇK policia e tërheq për hunde atë pak drejtësi që ka ngelur.

Ndaj të quash anti-KÇK si zbatim të direktivës së BE, duhet të jesh i ligë ose i paaftë për të kuptuar ç’po ndodh.”-shkruan Manjani.

Më tej, ish-ministri sfidon publikisht Sorecën ta propozojë një ligj të tillë në Itali, nëse mundet sigurisht, nënvizon Manjani.

“I sugjeroj Sorecës ta prezantojë në Itali këtë ligjin e KÇK që mbështet këtu..! Po ja mbajti, sigurisht. As në profesionin e tij të policit nuk e pranojnë, me këto lloj idesh…

As në Maqedoni e Kosovë, BE nuk pranoi të bëhej kjo katrahura jonë, që e mbështetën të deleguarit e saj!!!”-përfundon postimin e tij Ylli Manjani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE