Connect with Us

Kryemadhi në meshën e së dielës/ Lutjet ishin për viktimat e tërmetit

Lajme

Kryemadhi në meshën e së dielës/ Lutjet ishin për viktimat e tërmetit

Publikuar

-

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka marë pjesë në në meshën e së dielës, të mbajtur në Kishën e Shën Mhillit.

Sipas Kryemadhit në atë sallë kishte shumë solidaritet pasi qytetarët ishin shumë më pranë me njëri-tjetrin, se në çdo të dielë tjetër.

“Lutjet ishin për viktimat e tërmetit dhe për t’i dhënë forcë gjithkujt që është përballur me këtë fatkeqësi, atyre që janë të plagosur, familjarëve që kanë humbur të afërmit dhe atyre që iu janë shkatërruar shtëpitë”, shkruan Kryemadhi.
Sipas saj, me përkrahjen për familjet në vështirësi reale për të sotmen dhe të ardhmen, duhet të sjellim shpresën për të gjithë shqiptarët.

Postimi i plotë:

Sot, pas disa takimeve me familjet e prekura nga tërmeti në Laç, mora pjesë edhe në meshën e së dielës, të mbajtur në Kishën e Shën Mhillit. Në atë sallë kishte shumë solidaritet. Qytetarët ishin shumë më pranë me njëri-tjetrin, se në çdo të dielë tjetër.
Lutjet ishin për viktimat e tërmetit dhe për t’i dhënë forcë gjithkujt që është përballur me këtë fatkeqësi, atyre që janë të plagosur, familjarëve që kanë humbur të afërmit dhe atyre që iu janë shkatërruar shtëpitë.
Shqiptarët gjatë shekujve janë vënë në provë nga shumë fatkeqësi, por ata ia kanë dalë t’i kalojnë sfidat me të cilat janë ndeshur, duke iu gjendur në krah njëri-tjetrit, me besimin në Zot dhe me dashurinë për jetën.
Sot më shumë se kurrë është koha të jemi pranë gjithkujt, që ka nevojë. Të kthejmë besimin te Zoti dhe te vazhdimësia e jetës.
Sot nga kjo fatkeqësi natyore jemi të gjithë të prekur. Ndaj së bashku me përkrahjen për familjet në vështirësi reale për të sotmen dhe të ardhmen, duhet të sjellim shpresën për të gjithë shqiptarët.
Besimi te një Shqipëri të mirë dhe prospere edhe pa këtë tërmet ishin shumë të lëkundura. Ndaj ky solidaritet i jashtëzakonshëm, kjo forcë e madhe shpirtërore duhet të jetë një pikë kthese për të gjithë.
#ShqipëriaShtëpiaJuaj/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

U deportua nga Shqipëria/ Mësuesi “gylenist” lihet në paraburgim

Publikuar

-

Nga

Lihet në paraburgim Harun Çelik, mësuesi turk i cili u depërtua nga autoritetet shqiptare dy ditë më parë.

Mësohet se, Gjykata e Turqisë ka vendosur të lërë në paraburgim Çelikun deri në marrjen e një vendimi tjetër, pasi ky i fundit akuzohet për “pjesëmarrje si anëtar në organizatë të armatosur terroriste”.

Ai komentohet nga mediat si një mbështetës i lëvizjes FETO të Fetullah Gylen, lëvizje të cilën presidenti Erdogan e ka shpallur si terroriste dhe kërkon me çdo kusht kokën e tij.

Policia shqiptare konfirmoi lajmin e dëbimit, duke pretenduar se 42-vjeçari u deportua në Turqi pas vuajtjes së dënimit në Shqipëri për veprën penale, “përdorim i dokumenteve të falsifikuara”.

LEXO EDHE:  Basha dhe Kryemadhi lënë selitë/ I bashkohen protestuesve

LEXO EDHE:  Largimi nga puna militantëve të LSI/ Kryemadhi i kundërpërgjigjet Ramës

Sipas forcave blu, Harun Çelik tentoi të kalojë kufirin në Rinas me dokumenta të falsifikuara kanadeze dhe u dënua me 5 muaj burg, por avokati i mësuesit thotë se ky vendim është i paligjshëm dhe kërkon hetim të thelluar.

Kundër këtij vendimi të autoriteteve shqiptare kanë dalë shumë zyrtarë dhe politikanë, të cilët pretendojnë se janë shkelur të drejtat e njeriut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Të burgosurit shqiptarë në MV trajtohen çnjerëzisht/ Asnjë reagim nga qeveria”

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, duke iu referuar qytetarit dixhital, ka denoncuar “trajtimin çnjerëzor” të të burgosurve shqiptarë në Maqedoninë e Veriut.

Berisha thotë se shqiptarët e burgosur në MV lihen pa ngrënë 24 orë dhe akuzon qeverinë shqiptare se nuk ka treguar asnjë interes për fatin e tyre.

Ish-kryeministri i bën thirrje “Organizatave të të Drejtave të Njeriut pranë OKB, Këshillit të Europës dhe Amnisti International të inspektojnë me urgjencë burgjet ferr të MV dhe të ndëshkojnë autorët e dramës njerëzore në këto burgje”.

“Mirmëngjesi zoti Sali Besisha. Jam një djal nga Shqipëria po për momentin ndodhem në burg në Maqedoni, do ju kisha lutur ty personalisht ta bëje publik këtë mesazh. Këtu në burgun e Maqedonisë ka shumë shtetas të Shqipërisë, po ne si shtetas të Republikës së Shipërisë nuk kemi asnjë lloj të drejte. Shteti jonë nuk interesohet fare a jemi gjallë a jo, këtu ka persona që janë pa faj fare, janë teë denuar me vite ,kur them vite jo 1,2,3,4,5 vjet, por nga 10 – 15 vjet, por ka dhe të pafajshëm. Por jemi të dënuar vetëm pse jemi shqipëtar dhe nuk kemi krahë të na ndimojë kush, këtu ka njerëz nga Shqipëria që janë dënuar pa faj fare po dhe …… tjera gjëra për të ngrënë një herë në 24 orë na sjellin, ju lutem bëjeni publik këtë mesazh po unë të mbetem anonim se nuk dua të më shohin njerëzit, të lutem zoti Sali Berisha, respekt për ty”, thuhet në mesazh./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Dalin përgjime të reja/ Zogu i Tiranës biseda me pullë të kuqe me biznesmenin e peshkut dhe djemtë gay

Publikuar

-

Nga

Dalin të tjera përgjime të gazetarit Hermes Nikaj, i njohur si “Zogu i Tiranës”, i cili është arrestuar për shfrytëzim prostitucioni ndaj një grupi vajzash dhe djemsh.

Së bashku me Nikajn, u arrestua edhe Anjeza Bena, pronarja e një qendre estetike, ndërsa në përgjime janë përmendur edhe një sërë emrash të personave publikë.

Mes tyre përmendet një modele me iniciale E.A., një gazetare A.F., një efektive policie iniciale D.B. dhe këngëtarja E.Sh. Në biseda “Zogu i Tiranës” komunikon me persona që kërkojnë vajza apo djem dhe me persona që ushtrojnë prostitucionin.

Në komunikimet me Anjeza Benën, të publikuara nga Shqiptarja.com, Nikaj përmend edhe emra vajzash si “E” apo “K”, ndërsa pronarja e qendrës estetike i kërkon gazetarit t’i gjejë një vajzë.

Biseda me Kolin, djalin Gey 

Në datën 2 korrik 2019 një person i identifikuar me emrin “Koli” telefonon Hermes Nikaj (Zogu) dhe së bashku zhvillojnë një bisedë me pullë të kuqe. Mes Zogut dhe Kolit, zhvillohet kjo bisedë si më poshtë:
Zogu: Të hëngsha k… e nxehtë
Koli: Hajde hajde njëherë, mere në g…ë
Zogu: Ta hangsha…
Koli: Hajde, a do vish ta hash?
Zogu: Ëëëëë
Koli: A do marrësh ndonjë gocë apo nuk ke?
Zogu: Jam në shtëpi vetëm.
Koli: Eeee?
Zogu: Hajt hajt së jam ke shpia
Koli: Po hajt pra se po të pres

Vetëm pak minuta pas mbylljes së kësaj telefonate sërisht “Koli” telefonon Zogun e Tiranës dhe mes tyre zhvillohet kjo bisedë si më poshtë:

Zogu: Ta hëngsha k…
Koli: Hë mo do vish?
Zogu: Këtu jam tu dal tek ….
Koli: Hajt se mu ka ngrit k…, mu ka bo, hajde.
Zogu: Erdha erdha.

Dy orë pas këtyre komunikimeve Hermes Nikaj telefonon një person tjetër, femër ende e paidentifikuar dhe mes tyre zhvillojnë këtë bisedë:
Zogu: Ta hangsha shpirtin ke punuar ti?
Femra: Jo fare, ke ndonjë shoqe me na sjellë?
Zogu: Unë tani po dal nga shtëpia dhe do të sinjalizoj unë
Femra: Mirë e ke vetë parasysh
Zogu: Mos u mërzitë. Si është M……, pa punë?
Femra: Jo pa punë, në punë në punë është
Zogu: Shyqyr…
Femra: Në punë është, punon atje në Kamëz
Zogu: Mirë ça do bëjë e shkreta
Femra: Mirë në qoftë se ke ndonjë punë andej, e di vetë ti që e di unë. Mirë.
Zogu: Po mi, hajt hajt.

Anjeza Bena:Na gjej ndonjë p…, se për qef o shpirt, jo për hall
Plot 12 ditë pas këtyre bisedave në orën 10:48 (Zogu i Tiranës) është telefonuar nga Anjeza Bena, pronare e një qendre estetike në rrugën “Myslym Shyri” në kryeqytet dhe të dy së bashku zhvillojnë një bisedë, ku Anjeza Bena i kërkon vajza Zogut dhe siç thotë ajo i do për qejf jo për hall. Bena i flet Zogut në mënyrë të koduar, duke i pohuar se vajzat i do për “sfilatë”, duke nënkuptuar kryerjen e marrëdhënieve seksuale. Më konkretisht mes tyre zhvillohet kjo bisedë si më poshtë, ku Anjeza i sugjeron Zogut që të bisedonte me një vajzë që quhet “E”:

Zogu: Hiç,do takoj një shok se nuk e kisha takuar ka kohë
Anjeza: Po do kemi ndonjë gocë, për naj sfilatë më thuaj, 1 ose 2, kemi një rast shumë të mirë, po “E” (përmend emrin e një vajze) i the ti?
Zogu: Jo nuk e kam ba hala muhabetin, ka qenë shumë e hallakatur, as nuk e kam takuar
Anjeza: Ça bëhet mo?
Zogu: Asgjo, të zakonshmet. Tërhiqe mos e këput
Anjeza: Po si të gjithë
Zogu: Si të gjithë, çfarë do bëjmë?
Anjeza: Ti s’more hala dhuratën e ditëlindjes. Ti je rehat komplet, do më kujtosh se ta kam nda parfumin
Zogu: E di, po po.
Anjeza: Po më shif noj p…,s’ka ndoj p…
Zogu: Se di ça të them shpirti jote, aman ku ti gjej
Anjeza: Po për qef o shpirt, si do njeri për hall
Zogu: E di e di, por çfarë të them unë, këto janë
Anjeza: Kuptoj,po “K” (përmend emrin e një vajze) ku e kemi?
Zogu: Se di, se kam takuar fare, ka 1 jave
Anjeza: Ku mblidhet ajo,dëgjohemi?
Anjeza: Po mirë i the “M” (përmend emrin e një vajze), ça tha?
Zogu: Po i thashë, do ta japi Shpresa një kafe 20 mijë lek
Anjeza: Ça tha, do t’ja jam me gjithë men, se bej veten për 20 mijë lekë apo 30 mijë lekë.
Zogu: I thashë
Anjeza: I the, kur ishte tani ajo?
Zogu: Tashti ishte tek çuni vetë
Anjeza: Në uzinë traktori?
Zogu: Nuk e di, do ta takoj “F” djalin e vetë, unë se mbarova emisionin
Anjeza: Mirë ma çon dot numrin e ‘M’ (përmend emrin e një vajze)  me mesazh?
Zogu: Ta çoj unë numrin e ‘M’ tashi.
Zogu: 068XXXXX031 numri i ‘M’

LEXO EDHE:  “Është pengesa e vetme për integrimin”/ Kryemadhi sulmon ashpër “njeriun e saj special”

LEXO EDHE:  Shkarkimi i Hajdarmataj/ Kryemadhi zbulon arsyen

Biseda me pronarin e restorantit të peshkut
Në datën 22 korrik 2019, Hermes Nikaj telefonohet nga një biznesmen në Tiranë, që menaxhon një restorant peshku, i cili është identifikuar me emrin “Turi”.Të dy së bashku flasin në mënyrë të koduar, dhe sapo mbërrin vajza, “Turi” i thotë Zogut se ka vend pune në restorant për kuzhiniere, dhe mos diskutonte fare asnjë fjalë. Mes tyre zhvillohet kjo bisedë:
Zogu: Hë zemra
Turi: Hë zemra nga bëhet
Zogu: Hiç të bëfsha
Turi: Mirë mo mirë
Zogu: Donte të punonte kjo tek ty
Turi: Ça të punonte mo vëlla?
Zogu: A e kupton?
Turi: Lere e mora vesht, të vijë patjetër. Ka vend për kuzhiniere, mos e diskuto fare.
Zogu: Ok, sa të bëjë e përgjithshmja
Turi: Kur do vish sot
Zogu: Jo sot, nesër ose pasnesër.
Turi: Ok, nesër në darkë. Paradite kur të duash, vetëm më lajmëro se po merrem me shpinë e re.
Zogu: A do me njoftu, hajt se të shkruaj unë…

Teksa “Zogu” ka gjetur vajzat ai ka telefonuar të nesërmen biznesmenin “Turi” dhe mes tyre zhvillohet kjo bisedë si më poshtë?
Turi: Po
Zogu: Do bëhesh gati për sonte
Turi: Po po, po më në rregull
Zogu: Hajt
Turi: M’rregull
Zogu: Hajt mirë ju gjeça
Turi: Hajt
Zogu: Hajt
Turi: Çao çao, mirë ardhsh
Zogu: Hajt

Pas kësaj bisede Hermes Nikaj është mbajtur në vëzhgim nga agjentët e policisë së Tiranës, ku është Nikaj është i shoqëruar me dy vajza të moshës 20 dhe 30 vjeçe. Hyjnë në hotel që ndodhet pranë “Pazarit të Ri”, dhe pasi qëndrojnë rreth 1 orë e 30 minuta, në 23:15 Hermes Nikaj dhe dy vajzat që e shoqëronin largohen në drejtim të bar “A****” në rrugën “Don Bosko”.
Biseda një ditë pas shkuarjes në hotel
Një ditë më pas, në datën 26 korrik 2019 në orën 15:13 një vajzë që sipas një aplikacioni të identifikimit të numrave, identifikohet me nofkën “Aji Mi Ka Ra Makinës” telefonon Hermes Nikaj dhe të dy së bashku zhvillojnë këtë bisedë, ku vajza e pyet Zogun nëse kishte ngelur i kënaqur nga dita e djeshme:
Aji Mi Ka Ra Makinës: Ç’kemi Hermes ç’kemi?
Zogu: Hë rika, c’je tub o?
Aji Mi Ka Ra Makinës: Hë mistrec, çkemi, ëëëë më ka hec keq fare sot
Zogu: Pse?
Aji Mi Ka Ra Makinës: Ëëëë më ka hec shumë keq
Zogu: Pse moj…?
Aji Mi Ka Ra Makinës: Ç’kemi çarje b… eee, sa lek kam dhënë sot, kot fare, kot kot, kot gjithë këto lek. Pesëqind mijë lekë afër
Zogu: Ç’farë thua moj?
Aji Mi Ka Ra Makinës: Eeee kisha, i rashë dhe telefonit të F.Sula, por e kishte të fikur ajo
Zogu: Ëëëë pa le ku do jetë, ose do jetë shtrirë,merem unë më vonë
Aji Mi Ka Ra Makinës: Mirë, ç’kemi ndonjë gjë nga ty, ça bëre ti?Mirë gjërat tuaja?
Zogu: Mirë o zemër mirë…
Aji Mi Ka Ra Makinës: Hë si shkoi dita e djeshme?
Zogu: Mirë, je shumë e mbarë, je shumë e mirë.
Aji Mi Ka Ra Makinës: Ëëëë, e mirë pra ja për këtë të mora, si shkoi…
Zogu: Të du fort…
Aji Mi Ka Ra Makinës: Ej ngaqë kishe dje merak kështu, e thashë…
Zogu: Edhe unë do bëj nji lutje për ty, zoti e pranoftë.

Dërgimi i një vajzë në ambientet e Resortit
Dy ditë pas kësaj bisede, Hermes Nikaj telefonohet nga një person tjetër i identifikuar si B. K, dhe mes tyre zhvillohet një bisedë për çuarjen e një vajze tek një resort, ku e priste dikush. Biseda është zhvilluar në orën 10:23 dhe mes tyre është zhvilluar ky bashkëbisedim.
Zogu: Këtu tek “M” përmes emrin e resortit, tek Vipi
B. K: Hë te Vipi jeni?
Zogu: Po tek rreshti i parë
B. K: Ëëëë, ej
Zogu: Ëëëë
B. K: Çfarë i tha ajo që më dërgove?
Zogu: Do flasi me një shokun e vetë, kur të jetë afër teje, të sjelli diçka kuptove
B. K: Do të më sjelli diçka?
Zogu: E kuptoni juve, del aty tek resorti te dera, do flasi e të them unë, e kupton vetë, ëë jetë.
B. K: Ti s’dukesh fare
Zogu: Hëëë
B. K: Po po tek dera
Zogu: Kështu shpirti im
B. K: Hajt aty ta sjelli
Zogu: Mirë
B. K: Hajt

LEXO TE PLOTE