Connect with Us

Dëmtimet nga tërmeti/ Manjani: Shtëpitë mund të ndërtohen pa prekur buxhetin e shtetit

Sociale

Dëmtimet nga tërmeti/ Manjani: Shtëpitë mund të ndërtohen pa prekur buxhetin e shtetit

Publikuar

-

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar lidhur me deklaratat e kryeministrit Rama, i cili me herët paralajmëroi të gjithë ndërtuesit e pallateve, të riparojnë vetë dëmet nga tërmeti, ose ndryshe i pret burgu.

Sipas Manjanit, ndërtuesit nuk duhet të futen në burg, por menjëherë tu faturohet detyrimi për të rindërtuar gjithçka nga fillimi. Por me standarte të kontrolluara tashmë.

Reagimi i plotë

Rindërtim?!
Plotësisht dakort, por të kujt?! Ende nuk ka një inventar të dëmeve. Nga ky inventar duhet të dalë tipologjia e banesave të dëmtuara.

Vetëm pas këtij inventari bëhet e mundur llogaritja e saktë e dëmit dhe përcaktohet fatura e rindërtimit. Sot është e kotë që flitet për shifra. Është sikur “ti biesh një vegle muzikore me vesh”- thoshte dikur Edi Rama.

Ndaj ato shifrat nga 200 e 500 e ku e di unë sa milionëshe janë spekulime të pastra, për aq kohë sa shteti ende nuk ka një invetar dëmesh.

Jam i bindur që rindërtimi bëhet, shpejt, sigurtë dhe në mënyrë të besueshme paskëtaj, nëse ruhet kuadri parimor dhe llogjik.

Unë i mbetem besnik parimit të PËRGJEGJËSISË. Sipas këtij parimi ndërtuesit nuk duhet të futen në burg, por menjëherë tu faturohet detyrimi për të rindërtuar gjithçka nga fillimi. Por me standarte të kontrolluara tashmë.

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Ramës zbulon skandalin/ Si po përgatitet manipulimi i zgjedhjeve

Kosto e shtetit në këtë rast është 0. Ka të drejtë gazetari Klodi Tomorri kur sugjeron që “ndërtuesve që ju kanë rënë pallatet, tu bllokohen asetet që tani”.

Dhe kështu ikën një kategori e dëmeve.

Kategoria e dytë janë ndërtime të kohës së komunizmit, për të cilat do të mjaftonin ndihmat financiare të grumbulluara tashmë. Edhe këto kosto është thuasje 0, sepse shteti mund të shpenzonte për një projekt dhe ndonjë ndërhyrje në infrastrukturë.

Kategoria e tretë janë ndërtimet pa leje. Shteti në këtë rast mund të nxisë ndihma, por mund të ofrojë thjesht kredi të buta për strehim. Vetëm kaq!

Të vetmet shpenzime që do ti duhen qeverisë ti programojë është hartimi i studimeve të reja urbane, projekteve dhe ndërhyrjeve infrastrukturore dhe ndoshta ndonjë shpronësim trojesh për efekt ndërtimi.

Kjo më duket formula më e drejtë dhe e shpejtë e me pak kontribut financiar nga të gjithë.

Është kaq e thjeshtë! Mjafton të ruhet llogjika dhe parimi që rindërtimin e bën shkaktari i dëmit.

Racionale fare. Pa asnjë ngarkesë as politike e as sociale.

Përndryshe varianti që hajt të vëmë shuma sipas qejfit, tja japim qeverisë që kjo ti tenderojë e të bëje atë që bën gjithmonë nuk e zgjidh, përkundrazi e thellon problemin.”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Ndihen lëkundje tërmeti në vend/ Ja ku ishte epiqendra

Publikuar

-

Nga

Rikthehen lëkundjet e tërmetit/ Ja ku ishte epiqendra

Lëkundje të lehta tërmeti janë ndjerë mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe në Durrës.

Bëhet me dije se magnituda ishte 2.9 ballë e shkallës rihter, dhe epiqendra ishte 25 km nga Durrësi.Lëkundjet zgjatën për disa sekonda.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Koshat e mbeturinave plot e përplot/ Era e rëndë e peshkut “pushton” qendrën e Tiranës

Publikuar

-

Nga

Koshat e mbeturinave plot e përplot/ Era e rëndë e peshkut “pushton” qendrën e Tiranës

Qytetarët e Tiranës përballen çdo ditë me papastëri të mëdha nëpër lagjet e kryeqytetit.

Nëpër rrugë ka mungesë të theksuar të koshave të mbeturinave, ndërsa aty ku janë vendosur, plehrat kanë mbuluar trotuaret.Një problem i tillë është edhe tek sheshi Avni Rustemi, pra në qendër të Tiranës. Koshat e mbeturinave që janë plot e përplot shpërndajnë një aromë të keqe në gjithë zonën.

LEXO EDHE:  Rama-Thaçi, kufijtë s’ja u la pronë “Majko”

LEXO EDHE:  “U përdor dhuna ekstreme”/ Nishani kritika të forta pas shembjes së Teatrit

Në këtë zonë ka shumë loakle dhe dyqane peshku, dhe të gjitha mbetetjete e tyre që hidhen nëpër koshat e mbeturinave janë kthyer në shqetësim për qytetarët. Era e keqe e peshku nëpër koshat e mbeturinave, përhapet kudo duke u bërë një shqetësim serioz për banorët e kësaj zone./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Real Story” e turpshme/ Sadik Bejko i zhgënjyer: Tallava televizive, mu dhimbs gazetaria

Publikuar

-

Nga

"Real Story" e turpshme/ Sadik Bejko i zhgënjyer: Tallava televizive, mu dhimbs gazetaria

Poeti Sadik Bejko ka “shpërthyer” ndaj emisionit “Real Story” të Sokol Ballës.

Ai thotë se teksa ka ndjekur emisionin e mbrëmshëm ku ishin të ftuar Fatos Lubonja dhe shkrimtarja Diana Çuli, i është dhimbsur gazetaria shqiptare dhe ajo “tallavaja televizive”.

Bejko thekson se është e palejueshme dhe nuk mund të lejohet që shkrimtarin shqiptar më të njohur në vend dhe në botë, Ismail kadare ta përbaltin si mashtrues dhe si manipulues dy figura të dyshimta të gazetarisë.

“Real Story” e turpshme
Ndoqa mbrëmë “real story” një emision televiziv të drejtuar nga Sokol Balla Të ftuar ishin Fatos Lubonja, shkrimtarja Diana Çuli, analisti n.n …dhe Alda Bardhuli. Nga matanë Atlantikut ndërhynte Demaliaj.
M’u dhimbs gazetaria shqiptare aq e mjerë…mu dhimbs kjo gjëja, çorba, apo tallavaja televizive.
Për të mos thënë paçavurja televizive.Ka dhjetëvjeçarë që gazetat, tv-të marrin në qendër Lubonjën, tani edhe një a dy mendje të tjera të çakërdisura për të mbajtur një emision për Kadarenë. Kur them dy mendja të çakërdisura, do të shkonte më mirë dy mendje të turbulluara nga helmi, mendje jo të kthjellëta për të gjykuar me logjikë normale ndaj Kadaresë. Kur je në situatë të tillë, situatë kur njerëz me mendje të errësuar nga armiqësia gjykojnë për objektin e bisedës, për shkrimtarin Ismail Kadare, është mirë të mos harxhosh kohën tënde me ndohtësi të tilla. Problemi është se helme, ligësi, mashtrime e manipulime do të vërshojnë nga ekrani dhe do të ndotin audiencën.
Kjo është e turpshme. Është e palejueshme. Nuk mund të lejohet që shkrimtarin shqiptar më të njohur në vend dhe në botë ta përbaltin si mashtrues dhe si manipulues dy figura të dyshimta të gazetarisë.
Pse të dyshimta? Se ata nuk e kanë për gjë të vjellin vrer kundër çdo vlere kombëtare.

LEXO EDHE:  Pas Indrit Dokles/ Gjykata liron një tjetër të dënuar me 20 vite burg

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Ramës zbulon skandalin/ Si po përgatitet manipulimi i zgjedhjeve

Ata janë figura me integritet intelektual të cënuar, nuk mund të shprehin mendime kompetente çdo ditë dhe për çdo gjë, veçanërisht, ata nuk kanë tagër, aftësi profesionale, të flasin për një shkrimtar. Në rastin konkret ata mund të shfaqen si figura pa arsyetim të kthjellët, sepse njihen botërisht si urrejtës të shpallur të Kadaresë.
Një argument fare i thjeshtë mund ta rrëzojë gjithë atë ngrehinë mendërisht çalamane të Lubonjës. Ai thotë se vepra e Kadaresë i ka shërbyer më vazhdimësi propagandës së Hoxhës. Se ai ka mashtruar dhe ka manipuluar publikun shqiptar. Shumë e thjeshtë. Po, ta zëmë, siç thotë Lubonja, se shqiptarët Kadareja i paska mashtruar, manipuluar. Vetëm se si është botuar më 50 gjuhë botërore. Tërë botën e paska manipuluar?

Ai ka fituar çmimet kombëtare e ndërkombëtare anë e mbanë Evropës. Tërë kombet e Evropës i ka mashtruar Kadareja? Libri i tij “Kamarja e tradhtarit”, botuar para 40 vjetësh në Shqipëri, tani para dy vjetësh u shpall ndër 10 romanet më të mira në ShBA.
Si i botuar në të pesë kontinentet, Kadareja gjithë planetin e paska verbuar e trullosur me manipulime? Gjithë planeti botoka dhe pëlqeja veprat që i kanë shërbyer propagandës së E. Hoxhës (siç)?
Janë në vete shqiptarët që lejojnë turpe, sjellje kaq të pacipa më TV-të e tyre?”, shkruan bejko në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE