Connect with Us

Tensionet për shpërndarjen e ndihmave/ Ja hapat që duhet të ndiqni

Sociale

Tensionet për shpërndarjen e ndihmave/ Ja hapat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Një situatë e tensionuar është paraqitur ditën e sotme në shkollën, Leonik Tomeo në Durrës sa i takon shpërndarjes së ndihmave për banorët e prekur nga tërmeti.

Pavarësisht se kjo  shkollë është vetëm një pikë grumbullimi e ndihmave, banorët të revoltuar janë konfliktuar me persona përgjegjës në shkollë,  ndërsa pretendojnë se po bëhet shpërndarje selektive.

Këta janë katër hapat që duhet të ndjekin të gjithë personat e mbetur të pastrehë për shkak të tërmetit, për t’u bërë pjesë e programit të ndihmës dhe për t’u strehuar në hotele.

LEXO EDHE:  Luana “mollë sherri” mes motrash, Marina kritikon mamanë: Veç një të keqe ka…

1.Drejtohuni tek njësia administrative.

2. Merrni vërtetim me vulë nga administratori që ndërtesa juaj është e pabanueshme dhe keni nevojë për strehim.

3.Me vërtetimin paraqituni tek bashkia tek sporteli.

4.Nga bashkia do të niseni në mënyrë të organizuar drejt hotelit.

Për të gjithë ata që kanë ngelur në mes të katër rrugëve për shkak të dëmtimit të shtëpive janë vendosur në dispozicion qendra sociale, çadra dhe hotele./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Manastirliu fillon përgatitjet/ Trauma po bëhet gati për fluksin e mundshëm të Covid

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka vizituar sot spitalin e e Traumës , i cili, sipas saj ka përballuar mbi 29 mijë urgjenca kirurgjikale gjatë muajve të epidemisë.

Manastirliu bën me dije se po vijon forcimi i kapaciteteve të sistemit shëndetësor për përballimin e situatës, për t’ju përgjigjur fluksit të mundshëm të gripit dhe COVID19,“Me ekipin mjekësor të palodhur të këtij spitali, i cili ka përballuar mbi 29 mijë urgjenca kirurgjikale gjatë muajve të epidemisë, duke ofruar shërbimin e duhur për pacientët, me cilësi dhe siguri. Edhe gjatë vjeshtë-dimrit, në këtë spital do të përballohen urgjencat kirurgjikale të Tiranës .
#VIJON forcimi i kapaciteteve të sistemit shëndetësor për përballimit e situatës, për t’ju përgjigjur fluksit të mundshëm të gripit dhe COVID19, duke punësuar ekipet e reja mjekësore, me fuqizimin e aparaturat për shërbimet e terapisë intensive dhe dyfishimin e shtretërve për trajtimin spitalor të pacientëve me COVID19”, shkruan Manastirliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Covid mbyll gjykatën e Kurbinit/ Gjyqtarët nga Tirana do shqyrtojnë çështjet urgjente

Publikuar

-

Nga

Mbyllet gjykata e Kurbinit pasi tre gjyqtarë janë infektuar me koronavirus.

Mësohet se gjyqtarët e infektuar janë karantinuar në banesat e tyre. KLGJ ka miratuar një listë të gjyqtarëve nga kryeqyteti që do shkojnë në Kurbin për të shmangur kolapsin, për çështjet urgjente si masat e sigurisë.Lista e miratuar përfshin tetë gjyqtarët nga Tirana, që do të kenë gatishmërinë e tyre deri më datë 28 shtator.
Gjyqtarët që do shqyrtojnë masat e sigurisë të huazuar nga Tirana janë: Shefkie Demiraj, Bedri Qori, Ardian Kalia, Besnik Hoxha, Artan Hajredinaj, Albert Mece, Elisabeta Gjoni, Gert Hoxha, Sokol Pasho.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Lëkundje të lehta tërmeti/ Ja ku ishte epiqendra

Publikuar

-

Nga

Lëkundje tërmeti janë ndjerë mesditen e sotme në qytetin e Lezhës.

Sipas EMSC-së epiqendra është 11 km nga qyteti i Lezhës dhe 6 km në veri të Rubikut. Lëkundjet janë ndjerë në orën 13:35 ndërsa magnituda është 3.1 e shkallës Rihter.Fatmirësisht nuk nuk raportohet për dëme./CNA.al

LEXO TE PLOTE