Connect with Us

Opozita e ndarë në dy fytyra

Politikë

Opozita e ndarë në dy fytyra

Publikuar

-

Katër ditë më parë, mëngjesin e së martës së 26 nëntorit, Shqipëria u godit nga një tërmet i fortë, 6.4 ballë, i cili la pas një situatë katastrofike.

51 persona humbën jëtën, rreth 900 mbetën të plagosur, por edhe mijëra të tjerë mbetën të pastrehë.

Por, në këtë situatë tragjike që po kalon vendi ynë, duket se edhe palët politike zbutën tonet, u qetësuan dhe nuk ka tensione mes tyre.

Është vetëm presidenti Ilir Meta, i cili tha që e kishte parashikuar dhe që masat duheshin marrë.

Po, ndoshta vërtetë duheshin marë masat dhe trupat e emergjencës shqiptare duhet të ishin më profesionale, por gjithçka tashmë ka kaluar.

U përballua sipas mundësive maksimale dhe këtu ska asnjë diskutim, por palët politike vijojnë të jenë me dy fytyra, dhe sidomos opozita është më dy fytyra.

Nga njëra anë kemi Lulzim Bashën, i cili tregon një anë më të qetë, që respekton këtë moment, që artikulon qetësisht, nga ana tjetër shkon nëpër zona të caktuara dhe bën thirrje, qeveria i pranon dhe duket si një lloj paqëtimi për shkak të situatës katastrofike.

Për  më tepër, Rama dhe Basha duket se flasin me një gjuhë, ndoshta ishte biles më e ashpër gjuha e kryeministrit, i cili ka dhe më shumë përgjegjësi në këtë situatë, ndërsa Basha ishte me paqësor. Nxori edhe një udhëzim ku ishte i prerë me strukturat, që kjo fatkeqësi të mos përdorej politikisht.

LEXO EDHE:  Teatri/ Basha ''sulmon'' ndërkombëtarët

Kurse nga ana tjetër janë disa personazhe që kanë filluar “luftën” . Berisha vazhdon me denoncime dhe përplasje. Bujar Nishani hedh sulme dhe akuza me një fjalor që nuk i shkon një ish-presidenti.

E njëjta situatë është edhe me LSI-në. Me një gjuhë të ashpër dhe sulmuese është Petrit Vasili. Më e qetë duket Monika, ose më e kujdesshme. Por, sërish duket se kemi dy palë dhe dy fytyra.

Opozita ka nga njëra anë fytyren e Lulit, i cili përpiqet të jetë i qetë, dhe Berisha me Nishanin, Vasilin e të tjerë që vazhdojnë të sulmojnë.

Kjo duket të jetë një strategji e mirëmenduar e opozitës, ku njëra palë merr rolin e paqëtuesit, tregon dhimbje, solidaritet e të tjerë, kurse pala tjetër për të mos humbur audiencën e militantëve dhe mbështetjen e tyre, vazhdon me akuza, me thirrje, me përplasje dhe me tension./ CNA.al

Akuzat e forta/ Ja çfarë fshihet pas emërimit të Çuçit si ministër fuqiplotë pas gjendjes së jashtëzakonshme

“Nënvleftësimi i tërmetit të shtatorit dhe kërkesave të Metës, përgjegjësi penale”/ Vasili akuza qeverisë

“Deklaroni fondin, lëri fjalët boshe…”/ Vasili kërkesë qeverisë për vlerën vënë në dispozicion të tragjedisë

Zbardhet udhëzimi i Bashës pas tërmetit tragjik/ Kreu i PD i prerë me strukturat

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Përmbaruesit në “sitën” e vettingut/ Paditet Ministrja Gjonaj: Po tejkalon kompetencat

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Drejtesise, Etlilda Gjonaj ne deklarate per mediat, pergjigjet per emerimet ne burgje

Përmbaruesit të cilët do t’i nënshtrohen vettingut janë drejtuar Gjykatës së Apelit administrative pasi dyshojnë se ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj po tejkalon kompetencat që i kanë dhënë ligjet e reformës në drejtësi, për profesionin e tyre.

Mbi 150 përmbarues hedhin dyshime për këtë urdhër të ministres për vetting, ndërsa kërkojnë që gjyqtarët të shfuqizojnë katër urdhëra të Gjonajt.Në padi pretendohet se ligjet e reformës në drejtësi janë të qarta, pasi në nenin 23 tregohet qartë se cilat janë dokumentat që një përmbarues duhet të dorëzojë për përpilimin e krijimit të regjistrit unik të të dhënave për këtë profesion të lirë.
Sipas padisë së përmbaruesve, me urdhërin që mban datë 22 qershor 2020, Gjonaj kërkon edhe të dhëna personale si statusi apo edhe e kaluara përpara dimplomimit në universitet.

LEXO EDHE:  Akuza e fortë e Kryemadhit/ Degët e PS në qarqe drejtohen nga grupe kriminale

LEXO EDHE:  Kreu i PS-së aksidenton për vdekje kalimtarin/ Faji i mbetet viktimës

Ndërkohë dyshimet e përmabruesve nuk mbarojnë me kaq, pasi sipas tyre ministrja Gjonaj po synon super fuqi edhe për ngritjen e komisionit që do t’i kontrollojë ata. Në kërkesë padi përmbaruesit përmendin ligjin ku duhet që rregullat të caktohen nga ministri por me propozim të përmbaruesve. Përmbaruesit dyshojnë se propozimet e tyre nuk u morën parasysh dhe se komisioni që do të vendosë për karrierën e tyre dhe licensën , mund të funksionojë sërish përmes urdhërave nën influencën e ministrisë së drejtësisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

LSI e emëroi këshilltar ministri, trafikanti Ylli Ndroqi (Xhemail Pasmaçiu)/ Ditmir Bushati e shkarkoi

Publikuar

-

Nga

Jo vetëm konsull nderi i Meksikës me titull të hequr por edhe këshilltar ministri.

Ylli Ndroqi, apo trafikanti i drogës Xhemail Pasmaçiu, ka një histori edhe në korridoret e ministrisë së Jashme, si konsull apo diplomat, por edhe këshilltar ministri.

Në vitin 2012, pasi Meksika solli dokumentet, ministri i Jashtëm i LSI në atë kohë Edmond Haxhinasto, njohu Ylli Ndroqin, si konsull. Por mesa duket as ai, as administrata nuk kanë berë verifikimet e dokumentacioneve për këtë personazh. Një shkresë në polici, Interpol apo gjendjen civile do nxirrte lehtësisht se ai ishte një person me gjeneralitete të ndryshuara dhe i skeduluar si trafikant droge në Turqi dhe Itali.

Por nuk mjafton vetëm kjo. Ylli NDroqi i cili gjatë kohës së Ilir Metës shëtiste në korridoret e ministrisë së Jashtme si në shtëpinë e tij, kishte rritur kërkesat. Edmond Haxhinasto e njohu si konsull, por qershia mbi tortë vjen nga Edmond Panariti, ky i fundit e emëroi Ylli Ndroqin (Xhemail Pasmaçiun) si këshilltar të jashtëm në këtë ministri.

LEXO EDHE:  Protesta/Vjen reagimi i parë nga Partia Socialiste

LEXO EDHE:  Kryetari i PS-se dhe ortaku i Veliajt ne kerkim, mbrohet nga Rama

Xhemail Pasmaçiu i bërë Ylli Ndroqi, nuk ka qenë vetëm konsull, titull që nuk e mbajti dot sepse ja hoqën, por edhe këshilltar i ministrit të jashtëm.
Këtë detyrë Ndroqi e mbajti deri në momentin e emërimit të ministrit të ri pas fitorës të koalicionit PS-LSI në vitin 2013.

Ministri i ri i jashtëm, Ditmir Bushati, ishte ai që liroi nga detyra Ylli Ndroqin si këshilltar ministri. Disa vite më pas ai humbi dhe titullin si Konsull Nderi i Meksikës, megjithëse ky titull është i përjetshëm./CNA.al

Dosja e SPAK/ Si i vuri pasuritë Ylli Ndroqi?Çfarë fsheh arrestimi i vitit 2015, i Ylli Ndroqit?

Trafikant droge, pronar mediash/ Mund të ndodhë?

Shoqërohet në polici Ylli Ndroqi/ Gjykata i sekuestron pasurinë

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Fermerët të braktisur, zero mbështetje nga qeveria”/ PD: Shqiptarëve u duhet dhënë një dorë

Publikuar

-

Nga

Drejtori i kabinetit në PD, Dorian Teliti, ka akuzuar qeverinë se nuk po mbështet bujqësinë dhe fermerët.

Sipas Telitit, ky sektor ndodhet në një situatë të vështirë për shkak të pandemisë dhe se qeveria nuk po e mbështet atë, edhe pse përfaqëson 20% të ekonomisë shqiptare.

Më tej ai thekson se shqiptarët e duan punën, por u duhet dhënë një dorë.

“Ndonese bujqesia perfaqeson 20% te ekonomise shqiptare, ndonese ne kete sektor operojne mbi 350mije fermere te vegjel e te mesem, ndonese ne kete sektor jane te punesuar dhe te vetepunesuar mbi 460 mije persona, shperfillja e qeverise e ka demtuar ndjeshem kete sektor mjaft te rendesishem.
Fermeret po ballafaqohen me kosto tejet te larta dhe te paperballueshme te prodhimit, kosto te rritura mesatarisht me 30% per pjesen derrmuese te produkteve.
Duan te punojne fermeret shqiptare por qeveria nuk i subvencionon. U bene 7 vjet qe ato pak subvencione qe jepen nuk i shkojne drejtpersedrejti fermerit, per te nuk ka asnje qindarke, parate jane vetem per xhepat e nje grushti grumbulluesish te lidhur me deputetet e zonave.Duan te punojne fermeret shqiptare por perballen me cmimin me te larte te karburantit ne rajon per mekaniken bujqesore, ngrohjen e serave te tyre, etj, cmim ky dy here me i larte se ne Maqedonine e Veriut.
Duan te punojne e te tregtojne produktet e tyre fermeret shqiptare, por shpesh here i hedhin ne kanal, pasi perballen me konkurencen e produkteve te importuara dhe subvencionuara fuqimisht nga vendet e rajonit (vendet e origjines).
Duan te punojne blektoret vendas, por sot mezi arrijne te tregtojne gjysmen e sasise se mishit krahasuar me vitin e kaluar, lidhur kjo edhe me mbylljen/reduktimin e aktivitetit te hoteleve dhe restoranteve.

LEXO EDHE:  Masat për koronavirusin/ Basha mbledh ekspertët dhe ish-deputetët në PD

LEXO EDHE:  Rama kapet mat/ Si po i përvetëson pasuritë publike

Duan te punojne peshkataret, por mungesa e mjeteve financiare dhe e tregut ka shkaktuar renie prej 60% te xhiros te tyre.
Shqiptaret e duan punen, por edhe nje dore u duhet dhene.

Per Partine Demokratike sektori i bujqesise do te jete prioritetet gjate qeverisjes se saj.
Subvencione te drejtperdrejta 100 milione euro/vit per fermeret vendas (20 here me shume sesa jepet sot), 50 milione euro/vit investime te infrastrukturen e ujitjes dhe kullimit, “nipti” i fermerit do te jete karta e tij e identitetit, ulje te cmimit te karburantit pasi te heqim taksen Rama prej 24 leke/liter, permiresimi i zinxhirit te sigurisë ushqimore, konkurenca e lire dhe e ndershme, do te jene shtyllat kryesore te shndërrimit te ketij sektori nga mbijetesa e sotme drejt nje sektori qe po e po mbulon kërkesën vendase, por edhe synon te eksportoje drejt vendeve te rajonit e me gjere”, shkruan Teliti në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE