Connect with Us

Basha në Shijak: Situata është e rëndë/ Njerëzit kanë nevojë për ndihmë

Politikë

Basha në Shijak: Situata është e rëndë/ Njerëzit kanë nevojë për ndihmë

Publikuar

-

INTERVISTË E KRYETARIT TË PD, LULZIM BASHA,PASI VIZITOI SHIJAKUN DHE BANORË NGA DURRËSI TË STREHUAR NË ELBASAN DHE TAKOI QYTETARË TË PREKUR NGA TËRMETI NË KAVAJË.

Pyetje: Zoti Basha, si ju duket situata në Shijak?

Lulzim Basha. Situata duket e rëndë. Janë qindra banesa  të shkatërruara, në veçanti, në atë që njihet si lagjja e Luginës, zona e Luginës, Shijakut. Siç patë edhe banesat e banorëve, janë komplet të shkatërruara, të pabanueshme. Është nata e katërt që flenë nëpër makina, një pjesë prej tyre janë zhvendosur tek kushërinjtë dhe një pjesë do të kalojnë natën në këtë kalçeto të mbuluar, që është kontributi vullnetar i pronarit të kësaj kalçetoje. Pak më përpara, vullnetarët tanë kanë sjellë disa ndihma, dyshekë dhe ushqime.

Banorët kërkojnë një vemendje më të madhe. Përveç inspektimit të parë ditën e martë, nuk ka patur asnjë kontakt tjetër. Ndonëse këto banesa janë të rrethuara me shirit, pra që tregon se nuk mund të futen aktualisht, nuk ka një vendim të prerë dhe, mbi të gjitha, nuk ka një orientim se çfarë do të ndodhë me banorët. Prandaj, u premtova që do të jem zëri i tyre dhe më jepni mundësinë që, nëpërmjet televizionit tuaj, t’u bëj thirrje autoriteteve se edhe Shijaku është pjesë e Qarkut të Durrësit, pra është pjesë e gjendjes së emergjencës dhe këtu duhet të ketë një prani të shtuar dhe të organizuar të institucioneve për t’u ardhur në ndihmë këtyre njerëzve.

Edhe njëherë dua ta theksoj se janë me qindra familje jashtë banesave të tyre. Sonte është nata e katërt që ata nuk kanë ku të fusin kokën dhe sasia e ndihmave që ka mbërritur tek këta njerëz është shumë e vogël. Ka nevojë për ndihma materiale, ushqime, dysheqe, batanije, gjithçka, ndihmë të cilën njerëzit ta përdorin për të kaluar këto ditë të para, ndërkohë që do të bëhet vlerësimi përfundimtar se çfarë do të bëhet me shtëpitë e tyre.

Pyetje: Janë 18 pallate që konsiderohen të pabanueshme, kanë vënë shiritat, por nuk u kanë thënë se ku do të shkojnë. Kjo fushë kalçetoje është e pamjaftueshme dhe e ftohtë?

LEXO EDHE:  Rudina Hajdari lëshon "bombën"/ Zbulon marrëveshjen Basha-Kryemadhi në favor të Ramës

Lulzim Basha: Është absolutisht e pamjaftueshme. Problemi është se normalisht Durrësi dhe Thumana kanë marrë vëmendje, por nuk duhet të harrojmë që edhe zona të tjera të goditura duhet të kenë vëmendje po ashtu, Kurbini, Kavaja, Shijaku.Bëhet fjalë për qindra familje, mijëra qytetarë, të cilët kanë nevojë për ndihmë, por, aktualisht e gjejnë veten e tyre jashtë vëmendjes së autoriteteve, jashtë ndihmës, jashtë mundësive për ndihmë, me përjashtim të vullnetarëve që kanë kontribuar me ndihmat që kanë sjellë sot.

Pyetje: Ju keni takuar qytetarë në disa nga qytetet përreth Durrësit ndërkohë që kryeministri Rama deklaroi gjatë ditës së djeshme që nuk ka nevojë më për ndihma materiale, ushqime apo veshmbathje, si e keni parë situatën? Është e mjaftueshme ndihma që u është dhënë këtyre banorëve?

Lulzim Basha: E vetmja gjë që mund te them ështe se banorët thonë që nuk kemi mjaftueshëm ndihma. Madje keni qenë vetë dëshmitare ku nje pjesë prej tyre janë ankuar për diferencime. Një pjese prej tyre nuk ka marrë asnjë ndihmë dhe një pjesë e vogël ka marrë ndihma. Kjo është ajo që dëgjojmë dhe nuk besoj se kemi arsye ta vëmë në dyshim. Këta janë njerëz në nevojë, janë njerëz që kanë nevojë për ndihmë dhe do të përsëris thirrjen për këdo që  të mundet duke përfshirë këtu ndihmat materiale.

Faleminderit!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Situata e rënduar në Kakavijë/ Cakaj telefonatë me ministrin e jashtëm grek

Publikuar

-

Nga

Situata e rënduar në Kakavijë/ Cakaj telefonatë me ministrin e jashtëm grek

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e jashtëm alternat të Greqisë, Miltiadis Varvitsiotis.

Në një postoim në rrjetet sociale, Cakaj bën me dije se kanë diskutuar për lehtësimin e kalimit kufitar në Kakavijë.

“Duke respektuar të gjitha masat dhe forcimin e grupeve që punojnë në kufi, ne jemi duke ndjekur vazhdimisht situatën për të lehtësuar ngarkesën në kufi”, shprehet ai.Si pasojë e shtimit të rasteve me koronavirus në Shqipëri dhe Greqi, autoritetet greke kanë vendosur që të zhvillojnë testime masive për udhëtarët që kalojnë kufirin.

LEXO EDHE:  Habit Agron Gjekmarkaj/ Vlerëson dhe “instrukton” Lulzim Bashën

LEXO EDHE:  Basha ngre alarmin në Kongresin e PPE/Kush i mbron parcelat me drogë

MEPJ deklaroi më herët se është në bisedime për të zgjatur orarin e punës në pikat kufitare, në mënyrë që qytetarët të mund të kalojnë edhe në orë e vona të natës.

Nga ana tjetër, Ministria e Shëndetësisë dhe Ministria e Mbrojtjes kanë vendosur në dispozicion të qytetarëve të bllokuar në radhë disa ekipe mjekësore dhe autoambulanca, si dhe shërbime higjienosanitare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama “i ftohtë” ndaj ekipit të mjekëve italian në Shqipëri/ Pse nuk denjoi t’i takojë kryeministri

Publikuar

-

Nga

Rama “i ftohtë” ndaj ekipit të mjekëve italian në Shqipëri/ Pse nuk denjoi t’i takojë kryeministri

Ish ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu ka reaguar me një status të gjatë në rrjetet sociale, ku kritikon kryeministrin Rama për pritjen e ftohtë që i bëri ekipit të mjekëve italian që erdhën në Shqipëri rreth dy javë më parë për të kontribuar në përballimin e situatës më Covid-19.

Sipas Shehut, Rama nuk e mori as mundimin ti takojë, dhe kjo sipas tij, pasi Rama i trembet transparencës e të vërtetës për dështimin   e tij me sistemin shëndetësorë.Rama “i ftohte” ndaj prezences mjekesore italiane ne Shqiperi, as denjon t’i takoje!
Se pari nje falenderim e mirenjohje per Italine e ata kolege italine qe qendruan dy jave ne vendit tone, ne mbeshtetje ndaj ballafaqimit me Covid.
Duke njohur edhe personalisht ndonje nga ata, mund te them se ishte nje grup me nivel e pluridisiplinor, i afte te kuptoje e te transmetoje ne Itali gjendjen reale te krizes se thelle shendetesore qe po kalon vendi yne, gje kjo shume e rendesishme per tu pasuar me nje prezence te gjere, te gjate, stabel, strategjike e strukturale italiane ne vend. Prandaj jam i bindur se ndjenjat dhe mendimet e tyre kane pasur nje keqardhje te thelle per realitetin shendetesor te trishte qe gjeten duke u ballafaquar me:
—Nje sistem shendetesor ne amulli, pa strategji edhe ndaj Covid.
—Mos egzistencen e linjave te orientimit e komandimit prej lart per ne nivelet profesionale, perfshi ketu dhe prej atij Komiteti.
—Nje sistem shendetesor jo vetem te corganizuar, por dhe te pa pajisur ne mjete e struktura te pershtateshme.
—Institucionet spitalore shume larg standarteve europiane.
—Nje personel mjekesor, qe megjithese ne shumice individualisht eshte i pregatitur dhe me vullnet, te pa paguar si duhet, te pa stimuluar e pa mjetet adeguate te punes, i abandonuar, gje e ka bere pesimist.
—Nje situate kaotike e te pa kontrolluar ndaj Covid me shifrat reale shume here me te larta se zyrtaret, me numer e llojshmeri testimesh shume te vogel, me qytetaret te pa pajisur as me maska.
—Nje mungese e nje komunikimi racional te institucioneve me qytetaret.
Ne fakt kete une e ndjeva edhe ne ato pak informacione zyrtare ku spikaten dy elemente, vleresimi i kolegeve italiane per koleget shqiptare dhe shqetesimet e tyre per nivelin e organizimit.
Keto dhe mendimi i tyre qe une deduktoj, i cili eshte dhe vullneti i Italise mike per te krijuar ketu nje qendrim konstant e afat gjate ne ndihme te shqipetareve, duket se e kane merzitur e shqetesuar Ramen, qe i trembet transparences e te vertetes, pra pergjegjesise per deshtimin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Projekti i Unazës së Madhe/ Shehaj: Janë shpërdoruar e vjedhur 3 miliardë euro

Publikuar

-

Nga

Projekti i Unazës së Madhe/ Shehaj: Janë shpërdoruar e vjedhur 3 miliardë euro

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj, ka kujtuar sërish projektin e Unazës së Re që nuk ka përfunduar ende dhe ka ngritur akuza ndaj qeverisë.

Shehaj deklaron se kryeministri Edi Rama mori mbi 3 miliardë euro borxh neto dhe nuk ndërtoi asnjë rrugë, me përjashtim mbylljen e disa segmenteve të vogla të projekteve të nisura nga qeveria e PD-së, si Unaza e Madhe me të cilën u mburr sot.

Demokrati pretendon se 3 miliardë euro janë shpërdoruar, keqmenaxhuar dhe vjedhur me projekte fasadash, ndërsa e cilëson  këtë si kriminale.“3 miliardë euro janë shpërdoruar, keqmenaxhuar dhe vjedhur me projekte fasadash. Imagjinoni një çast sikur të mos kishim zbuluar aferën DH Albania: rreth 50 milionë euro (bashkë me ato të paguara nga OSSHE për DH Albania) do ishin në llogari private në SHBA. Me gjasa kështu kanë përfunduar qindra milionë euro.

LEXO EDHE:  Pse PD nuk është ende zgjidhja për shqiptarët?

LEXO EDHE:  Habit Agron Gjekmarkaj/ Vlerëson dhe "instrukton" Lulzim Bashën

Shqipëria ka nevoja jetike për infrastukturë, për të gjallëruar ekonominë, shfrytëzuar potencialin e saj të madh turistik dhe pozicionin strategjik gjeografik. Të harxhosh 3 miliardë euro borxh dhe të mos ndërtosh asnjë vepër të mirëfilltë infrastrukturore është kriminale. Ndërkohë, potenciali i humbur ekonomik nga mungesa e infrastrukturës është edhe shumë miliardë euro të tjera”, shkruan ish-deputeti në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE