Connect with Us

Skandali/ Kompania Kurum fsheh aksidentin, minatori në gjendje të rëndë

Denoncim

Skandali/ Kompania Kurum fsheh aksidentin, minatori në gjendje të rëndë

Publikuar

-

Kompania turke Kurum e cila ka në përdorim minierën e kromit në Kalimash, është përfshirë në një skandal, duke fshehur plagosjen e një minatori sot në galeritë që shfrytëzohen nga IMIT.

Ngjarja ka ndodhur sot dhe minatori Halim Thaqi, pas aksidentit është çuar në spital në Prizëren në gjendje kritike për jetën. Burime nga ky spital i thanë CNA.al, se pacienti është ëuar në gjendje të rëndë dhe më pas i është nënshtruar edhe një ndërhyrje kirurgjikale.

LEXO EDHE:  Aksidenti i rëndë në Lushnje/ Rritet bilanci i viktimave, ndërron jetë një nga të plagosurit

Kurum është kujdesur që të shmangë zhurmën në Shqipëri, duke fshehur aksidentit dhe duke e sjellë minatorin e plagosur në Prizëren, tha një burim nga spitali i këtij qyteti.

Kompania turke është kujdesur që gjithçka të kalojë në heshtje nga mediat shqiptare. Ndërsa minatori i plagosur ndodhet ende në spitalin e Prizërenit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Denoncimi i “STOP”/ I riu me leucemi nuk gjen dot në Shqipëri ilacin super të shtrenjtë!

Publikuar

-

Nga

Problematika e rradhës na ka con në Rrogozhinë. Emiljan Gjuzi është 20 vjec dhe prej 1 viti e gjysmë është diagnostikuar me leucemi akute. Por ai nuk po kurohet dot, pasi medikamenti, që i duhet, nuk gjendet në Shqipëri. Vesanoid (Tretinoina) është një ilac i shtrenjtë, që jashtë vendit kushton 570 euro një shishe, që mjafton për një muaj. Edhe pse 20 vjec, Emiljani jeton në regjim shtrati dhe me një kujdestare te koka.

LEXO EDHE:  Aksidenti në Korçë/ Zbardhen detaje të reja

LEXO EDHE:  Të rejat më të fundit nga aksidenti tragjik në Maqedoni

Deri tani e ka siguruar medikamentin përmes të afërmve të tij në Itali, por tani nuk mundet më.Prindërit e tij thonë,se me 100 mijë lekë të vjetra mezi ushqehen, e jo të blejnë edhe këtë ilac.Në disa farmaci, që kemi pyetur, medikamenti, që i duhet Emiljanit, nuk ekziston. Ndërsa Ministria e Shëndetësisë nuk përgjigjet, edhe pse kemi dërguar shkresë zyrtare, që në 29 tetor 2019./Klan

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Ngjarja e rëndë në Tepelenë/ Zbardhen detajet tronditëse, lidhja me kreun e PS

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar mbrëmjen e djeshme denoncimin e një qytetari, ku ky i fundit, zbukon detaje tronditëse në lidhje me ngjarjen e rëndë në Tepelenë, ku u vra një person dhe u plagos vëllai i tij. Sipas denoncuesit, droga dhe bixhozi në këtë qytet janë sheshit.

Denoncuesi shkruan se dy vëllezërit e përfshirë në ngjarje, Arturi, (viktima) dhe Artan Bresha, janë djemtë e tezes së kryetarit të PS së Tepelenës, Dino Selimi, ndërsa shton se konflikti ka qenë për drogë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Qeni, që u bë i famshëm në “Stop”, gjen të zotin pas emisionit!

Publikuar

-

Nga

“Stop” është ndalur në Gosë të Kavajës, tek banesa e familjes Sinameta, një shtëpi private dy dhoma e një kuzhinë. Tërmeti i 21 shtatorit dëmtoi pjesën ballore të kësaj banese dhe kryefamiljari e rindërtoi. Por tërmeti i 26 nëntorit, e dëmtoi plotësisht,duke bërë, që 2 dhomat e gjumit të bëhen të pabanueshme. Kuzhina ishte hapësira e vetme, që nuk pati dëmtime.

Ilir Dhe Fatjona Sinameta tregojnë, se janë të detyruar të flenë bashkë me dy fëmijët në një divan, pasi nuk kanë, se ku të shkojnë. Nga njësia administrative kanë verifikuar shtëpinë dhe ua kanë cuar letrat në Bashkinë e Rrogozhinës, por deri tani asnjë masë nuk është marrë. Një një bisedë telefonike me administratoren e Gosës, Valmira Troka, kjo e fundit shprehet, se ka dy ditë që është njohur me këtë rast dhe do të marrë masa, që familja Sinameta të sistemohet në një ndërtesë tjetër dhe të përfitojë një fond nga emergjencat civile.

LEXO EDHE:  Gjykata e Lartë-Raporti ekspozon skandalin/ 27 shekuj vonesa për rekurset e dy viteve

LEXO EDHE:  Gjykata e Lartë-Raporti ekspozon skandalin/ 27 shekuj vonesa për rekurset e dy viteve

Dy ditë më parë “Stop” transmetoi apelin e qytetarit Ilir Ibrahimi, i cili erdhi në studio me një qen pastor, që kishte gjetur në zonën e plazhit, pra hotelit “Miramare”, që u shkatërrua nga tërmeti. Ai thotë, se sapo doli nga studioja e ka telefonuar i zoti i qenit, të cilit ia dorëzoi Bosin, pasi u kujdes disa ditë për të.

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtëme.

LEXO TE PLOTE