Connect with Us

Foto-Qytetarët korçarë mbledhin ndihma për të prekurit nga tërmeti/ Kërkohet kamion për transportimin e tyre

Sociale

Foto-Qytetarët korçarë mbledhin ndihma për të prekurit nga tërmeti/ Kërkohet kamion për transportimin e tyre

Publikuar

-

Pas tërmetit tragjik që goditi Shqipërinë rreth orës 03:55 të mëngjesit të së martës, i cili la pas rreth 31 viktima, rreth 700 të plagosur, por edhe mijëra të tjerë të pastrehë, qytetarët shqiptarë janë solidarizuar me banorët e prekur nga kjo fatkeqësi.

Krahas ndihmave që organizata të ndryshme joqeveritare, si Fundjava Ndryshe, Qendrestarët e Teatrit e të tjerë vijonë të mbledhin prej ditës së djeshme, duket se edhe qytetarët korçarë janë solidarizuar me banorët që janë prekur nga tërmeti.

LEXO EDHE:  Vidhet me thyerje banesa në Korçë

Mësohet se pranë Katedrales në Korçë janë mbledhur ndihma të shumta nga qytetarët korçarë, por problem mbetet transporti i tyre drejt Durësit apo Thumanës, të cilat janë dhe zonat më të prekur nga tërmeti.

Nevojiten kamionë për transportimin e tyre drejt këtyre zonave./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mjegull e dendur në aksin Tiranë-Fushë-Krujë/ Vështirësohet qarkullimi

Publikuar

-

Nga

Tirana dhe Fushë- Kruja janë “pushtuar”, mbrëmjen e sotme, nga një mjegull e dendur.

Për pasojë është vështirësuar qarkullimi në disa akse rrugore.

Një pjesë e segmentit, Qafë Kashar- Rinas është pa drita duke u shndërruar në një rrezik serioz për drejtuesit e makinave.

Nga ana tjetër, probleme paraqiten edhe në aksin Tiranë- Fushë Krujë, për shkak të vizibilitetit të ulët.

LEXO EDHE:  Vidhet me thyerje banesa në Korçë

LEXO EDHE:  Vidhet me thyerje banesa në Korçë

Probleme raportohen edhe në zonën e Kurbinit, në pjesën e ultësirës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Banorët në alarm/ Mbetjet spitalore në det…

Publikuar

-

Nga

Në grykëderdhjen e lumit Shkumbin, në zonën e plazhit të Vilë Bashtovë, në Kavajë, një masiv plastikash, kanaçesh dhe qelqurinash ku nuk mungojnë as mbetjet spitalore, janë pamje që veç qeverinë nuk alarmojnë, ndërsa banorët e zonës prej kohësh kanosen nga ky rrezik. Ndotja në Vilë Bashtovë, shkaktohet nga lumi Shkumbin, në të cilin hidhen mbetje që nga Librazhdi dhe deri në Rrogozhinë, raporton Top Channel.

“Po ato vijnë nga Librazhdi, Prrenjasi, Elbasani. Këto që merren me mbetjet spitalore që i hedhin në lum, ato detyrimisht do vijnë këtu. Kemi dy vjet që nuk kapim peshk, edhe ai që kapim është pothuajse i ngordhur. Levrek, me gotë plastike të përcjellë në stomak edhe ishte gati i ndodhur”, thonë banorët.

Kronika flet se një nga shkaktarët kryesore të ndotjes në Vilë Bashtovë, është fakti që lumi Shkumbin, gjatë rrjedhës së tij, has në vendgrumbullime të tilla, siç është ky pas meje në qytetin e Rrogozhinës dhe një pjesë mbetjeve lumi e merr dhe e depoziton në det.

Edhe vet banorët e zonës shprehen të shqetësuar, për TCH, për mbetjet që depozitohen në vendgrumbullim, por edhe ato që hidhen në lumë.

LEXO EDHE:  Prokuroria kërkon 25 vite burg në total për “Kapurani”-n e Korçës

LEXO EDHE:  Korçë/ Aksident, nga 3 të plagosur, 2 në gjendje të rëndë

Më tej, kronika sqaron se lumi Shkumbin ndotet edhe nga fshatrat e Elbasanit, mbetjet e të cilëve përfundojnë në shtratin e tij. Por gjatë rrugës, ka edhe biznese të tilla siç janë midis Elbasanit dhe Peqinit që mbetjet i hedhin në lumë. Të gjitha këto mbetje, që fillojnë të grumbullohen nga Librazhdi, Prrenjasi, Elbasani, Peqini dhe Rrogozhina, lumi Shkumbin, i çon në det.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Media në zi/ Shuhet folësja e parë e ekranit shqiptar

Publikuar

-

Nga

Është ndarë nga jeta në moshën 91-vjeçare, spikerja e parë e lajmeve në në Radio Televizionin Shqiptar Stoli Beli.

Ajo e filloi karrierën një kohë kur gjithë programet ishin drejtpërdret, pa një studio regjistrimi.

Për herë të parë para shqiptarëve ajo u shfaq në datën 29 prill të 1960  duke prezantuar në studion e parë  të RTSH-së m  fjalët: Të dashur spektatorë, mirëmbrëma… Sonte fillon për herë të parë `Qendra Eksperimentale e Televizionit Shqiptar.”

Përveçse ishte spikerja e parë e ekranit të RTSH-së, ajo më pas u bë edhe gazetarja e parë, redaktorja dhe regjisorja e parë në Shqipëri./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE