Connect with Us

658 të lënduar nga tërmeti/ Italia dërgon në Shqipëri ekipin e mjekëve

Sociale

658 të lënduar nga tërmeti/ Italia dërgon në Shqipëri ekipin e mjekëve

Publikuar

-

Italia ka dërguar në Shqipëri një ekip mjekësh për t’u ardhur në ndihmë personave të lënduar nga tërmeti i fuqishëm i kësaj të marte.

Ekipi i mjekëve ka mbërritur mesditen e sotme në Rinas bashkë me pajiset mjekësorë të specializuara për raste emergjencash, të cilët janë nisur menjëherë drejt zonave të prekura nga tërmeti.

Ndërkaq, deri më tani raportohet për 31 të vdekur dhe 658 të plagosur, ndërsa vijojnë kërkimet për gjetjen e personave të tjerë./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Autoritetet italiane njoftim të rëndësishëm për “Fly Ernest”/ Ja data kur pezullohen fluturimet

Publikuar

-

Nga

Autoriteti i Aviacionit Civil Italian (ENAC) ka reaguar pas problemeve të shumta të kompanisë “Fly Ernest”, e cila ka mashtruar qytetarët dhe i ka lënë në mes të rrugës.

Me anë të, një tjetër deklarate zyrtare, kompania njofton se pezullimi për licencën e kompanisë ajrore “Ernest” do të mbetet në fuqi, duke filluar nga ora 00:01 të datës 13 Janar 2020.

ENAC pranon sjelljen e pashembullt të kësaj kompanie, teksa deklaron se nuk do të jetë në gjendje të kryejë asnjë fluturim dhe transportuesi do të pushojë të gjitha operacionet.

Autoriteti italian lë të pashpresë të gjithë udhëtarët që kanë prerë një biletë të “Fly Ernest”, të datës 13 janar, pasi i kërkon të mos shkojnë në aeroport por të kontaktojnë kompaninë ajrore për çdo informacion.

Aviacioni Civil Shqiptar, bën me dije se, kjo kompani, duhet të ngrihej në fluturim edhe të dielën e 12 janarit, por duket se nuk do të ndodhë, pasi “Fly Ernest” i ka anulluar të gjitha udhëtimet që duhej të bëheshin me avion me qera.

LEXO EDHE:  Dokumenti- Rama nuk prek asnjë qindarkë oligarkëve/ Mban rrogat e policëve

LEXO EDHE:  Pasojat tragjike të tërmetit/ Nëntë të arrestuarit dalin para gjykatës

Menjëherë AAC u lidh me drejtuesit e ENAC, të cilët informuan, se edhe ata si autoritet përgjegjës sapo ishin informuar për këtë vendim të Ernest dhe se kompania “i kish garantuar se do të bënte rimbursimet e biletave të shitura”.

AAC i bën thirrje qytetarëve të kontaktojnë me kompaninë për bileta të prera me “Ernest” dhe të bëjnë aplikimin për rimbursim të çmimit të biletës tek faqja zyrtare e kompanisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ushqeheshin nëpër kazane, “Fiksi” i bën me shtëpi të re

Publikuar

-

Nga

Në redaksinë e “Fiks Fare” mbërrin një ankesë nga një vajzë e vogël, e cila kërkonte një shtëpi për familjen e saj, pasi shtëpia në të cilën banonin po shembej e jetonin me frikën se do i zinte poshtë.

Gazetarët udhëtuan drejt fshatit Këmishtaj të Lushnjes për të parë nga afër gjendjen e familjes Gjini. Kjo familje përbëhet nga katër persona, të cilët jetonin në një mjerim të tejskajshëm. Çatia e shtëpisë nga çasti në çast rrezikonte rënien, muret e çarë dhe si rrjedhojë të gjithë pjesëtarët flinin vetëm në një dhomë të ftohtë e cila frynte nga të gjitha anët.

Kryefamiljari Mihali ka pësuar një aksident, nga i cili ka vrarë këmbën dhe ecën me vështirësi, ndaj edhe nuk mund të punojë. Po ashtu edhe bashkëshortja e tij ka probleme shëndetësore të cilat e vështirësojnë edhe më shumë gjendjen në të cilën ata ndodhen. Për të mbajtur shpirtin gjallë siç shprehet zonja e shtëpisë, mbledhin kanaçe nga të cilat mund të fitojnë 10 mijë lekë të vjetra në muaj ” ndihmë të madhe kemi edhe fqinjët përreth të cilët na sjellin ushqime se ndryshe nuk mund t’ia dalim dot”.

Por ajo që e ndjen më shumë skamjen është më e vogla e shtëpisë, vajza 13 vjeçare. Nxënëse e shkëlqyer në mësime , por që asnjëherë nuk kishte mundur të festonte ditëlindjen e saj për shkak të kushteve të mjerueshme në të cilat jeton.

“Unë fle ende me mamin dhe babin. Kam dëshirë t’i ftoj edhe unë shoqet për ditëlindje, por nuk kam mundësi. Më vjen turp të dal sepse do më shohin shoqet dhe ato nuk e dinë gjendjen në të cilën unë jetoj.” tregon 13 vjeçarja. Me trishtimin në sy apelon vetëm për një shtëpi ku të fusin kokën e tu plotësojë kushtet më minimale të jetesës.

Por me gjithë probleme që duhet të përballej kjo familje, prej 9 muajsh i është ndërprerë edhe ndihma ekonomike prej 53 mijë lekësh të vjetra. Shkak është bërë vajza e madhe e shtëpisë e cila figuron e siguruar dhe automatikisht është skualifikuar nga sistemi familja. E zonja e shtëpisë tregon për Fiksin se me anë të zyrës së punës vajza e madhe u regjistrua në një kurs rrobaqepsie dhe praktikën e ushtroi pranë një biznesi privat. Këta të fundit e kanë deklaruar si punonjëse ndërkohë që ajo ishte thjesht një kursante dhe në asnjë rast nuk është paguar.

LEXO EDHE:  Tryeza për rindërtimin e vendit/ Ambasadori i Rumanisë: Pashë sot Durrësin, ishte një tragjedi!

LEXO EDHE:  Trafikim me njerëz dhe krim i organizuar/ Gjykata dënon me burgim dy mjekët

Gazetarët e “Fiksit”, iu drejtuan Bashkisë Divjakë për të kuptuar se pse kësaj familje në nevojë i ishte ndërprerë ndihma ekonomike. Përgjegjësi i ndihmës ekonomike pranë kësaj bashkia, Ledio Muço u shpreh se e njihte shumë mirë rastin e familjes Gjini. Ai shpjegon se kjo familje është skualifikuar nga skema e ndihmës ekonomike, pasi nuk kishin bërë deklarimin se vajza e tyre ishte e punësuar në rrobaqepsi pasi në sistem ajo figuronte me kontribute. Kjo nga ana e zyrës së ndihmës ekonomike lexohej si ndryshim i gjendjes ekonomike të familjes “Në sistem del që asaj i kanë hedhur kontribute pavarësisht se ajo thotë se nuk ka marrë pagesë dhe sistemi e ka refuzuar automatikisht” shpjegon Muço. Pasi kanë marrë vërtetim nga zyra e punës familjes Gjini i është thënë të aplikojë sërish ku në muajin tetor kanë dal fitues.

“Përsa i përket muajve nga marsi deri në shtator nuk do t’i rimbursohen pasi kanë bërë deklarim të rremë “pohon Muço. I pyetur nga gazetarët e Fiksit se çfarë ndihmese ka marrë kjo familje nga Bashkia Divjakë, punonjësi i bashkisë shprehet se bashkia është e vogël dhe nuk ka pasur mjaftueshëm fonde për të ndërhyrë në ndërtimin e shtëpisë së familjes Gjini. Por ai shprehet për Fiks Fare se në fillim të janarit do të bëjnë të mundur për të gjetur fondin e rindërtimit të shtëpisë.

Me fillimin e vitit të ri 2020 familja Gjini falenderon “Fiks Fare”, pasi me interesimin e emisionit u bë e mundur reagimi i Bashkisë Divjakë, ku më në fund familjes Gjini do i rikonstruktohet nga e para shtëpia. Gjatë kësaj kohe familjes Gjini iu sigurua edhe bonusi i qirasë deri në përfundimin e ndërtimit të shtëpisë./Top Channel

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rastet e menengjitit/ ISHP qetëson qytetarët: Nuk ka vend për panik 

Publikuar

-

Nga

Instituti i Shëndetit Publik ka qetësuar qytetarët, duke theksuar se nuk ka vend për panik në lidhje me situatën gripale në vend.

Në një deklaratë për mediat, Silva Bino tha se kemi intensitet të ulët të personave me gjendje gripale, ndërsa shtoi se ISHP është duke monitoruar situatën në vend.

Sa i takon rastit në Durrës, pasi në media u raportua se një 33-vjeçare ka humbur jetën, Silva Bino tha se janë mostrat dhe po bëhen analizat përkatëse.

“Sa i takon rastit të Durrësit, kemi marrë mostrat dhe po bëjmë analizat përkatëse. Nuk mund të jap detaje për këtë, duhet të respektojmë personin që ka vdekur.

Duhet të presim edhe rezultatin e analizave, por unë ju them se nuk ka vend për panik. Nuk kemi epidemi gripi dhe nuk kemi asnjë rrezik nga menengjiti”-tha Silva Bino.

Në lidhje me rastin e vdekjes tragjike të policit të Rrugores, Mariglen Mestani, në moshën 27-vjeçare, Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, tha se polici vdiq nga sëmundja e meningjitit, ose meningokoksemisë.

LEXO EDHE:  Pasojat tragjike të tërmetit/ Nëntë të arrestuarit dalin para gjykatës

LEXO EDHE:  Situata pas tërmetit/ Basha takim me ekspertët: Priten propozime konkrete

Sipas Binos, ky është një infeksion i rëndë, që ka një evolucion tepër të shpejtë dhe është fatal.

“Është infeksion i rëndë, fatal, që ka një evolucion tepër të shpejtë. Është një sëmundje e transmetueshme dhe për personat e kontaktojnë marrë masat e duhura. Nuk ka rrezik, pasi të gjithë personat që kishin kontakt me personin e prekur kanë marrë antibiotikët. Kemi vetëm një rast të evidentuar.

Më tej, ajo këshilloi që të gjithë personat që kanë simptoma të tilla si temperatura e lartë, patjetër që duhet të këshillohen me mjekët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE