Connect with Us

4 persona të familjes Lala nën rrënoja/ Rama takim me specialistët italianë

Politikë

4 persona të familjes Lala nën rrënoja/ Rama takim me specialistët italianë

Publikuar

-

Pas vizitës së tij në Shkëmbin e Kavajës, ku dhe mori pjesë në operacionin për nxjerrjen nga rrënojat të Klajdi Qatos, Kryeministri Edi Rama i është drejtuar zonës së ish-Kënetës në Durrës, zonë në të cilën ndodhen nën rrënoja 4 persona të familjes Lala.

Rama është takuar me skuadrën speciale që është angazhuar për të nxjerrë nga gërmadhat këtë familje.

“Durrës, zona e ish-Kënetës Një skuadër speciale italiane për penetrimin e gërmadhave, po çon përpara një operacion tejet të vështirë, në kërkim të 6 personave të familjes Lala” shkruan Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shënim/ Biznesmenët shqiptarë tallen me shëndetësinë

Publikuar

-

Nga

Shqipëria renditet ndër vendet që kanë një numër më të ulët mjekësh në raport me popullsinë në botë, sipas një harte të publikuar në faqen e Organizatës Botërore për Shëndetësinë (OBSH). https://www.who.int/data/gho/data/indicators/indicator-details/GHO/medical-doctors-(per-10-000-population) Shqipëria, ka vetëm 12 mjekë për 10 mijë banorë, shifër që është më e ulëta në Europë. Maqedonia e Veriut ka 29 mjekë për 10 mijë banorë, Serbia (31), Mali i Zi (27), Bosnja (22). Rekordin në Europë e mban Greqia, me 55 mjekë për 10 mijë banorë. Italia e ka këtë tregues 40, Gjermania 42.5, Suedia (e vetmja që nuk e mbylli ekonominë nga koronavirues) e ka rreth 40, Austria 51.7. Më pak mjekë se Shqipëria kanë vetëm vendet afrikane (disa kanë edhe më pak se 1 mjek për 10 mijë banorë, psh në Kongo me 0.7 mjekë). Shqipëria ia kalon dhe shteteve të tilla si Indisë (8.6), Pakistanit (9.8), Afganistanit (2.8). Në botë, më shumë mjekë ka Lituania, me 63 për 10 mijë banorë.Kina e ka këtë tregues 20, Rusia 37.5, SHBA-të 26. Pandemia e Covid-19 ka sjellë në vëmendje aftësitë e sistemeve shëndetësore në mbarë globin për të përballuar ngarkesën që mund të shkaktohet nga virusi. Të dhënat e Shqipërisë që jep OBSH-ja i referohen vitit 2016, ndërkohë që vlerësohet që situata është përkeqësuar, për shkak të emigracionti masiv të bluzave të bardha gjatë viteve të fundit. Numri i pakët i personelit mjekësor është një nga shqetësimet e shprehura në raportet e institucioneve ndërkombëtare, së bashku me nivelin e ulët të shpenzimeve për shëndetësinë. OKB, në një raport të fundit tha se “Duhet theksuar se shpenzimet publike për shëndetësinë si pjesë e PBB-së janë më të ulëta në Shqipëri (2.97%) sesa në shumicën e vendeve të Evropës Juglindore, dhe parashikimet për vitet 2020-2022 tregojnë një ulje të lehtë në 2.94% deri në vitin 2022. Kjo tendencë është veçanërisht shqetësuese nëse duhet të ndërtojmë dhe të fuqizojmë një sistem shëndetësor më të mirë. Projeksioni i OBSH për vitin 2020-2022 tregon se Shqipëria do të shpenzojë për tre vitet e ardhshme më pak se 10% për shëndetin nga paratë e përgjithshme publike. Rënia e burimeve për kujdesin parësor është shqetësuese. Strategjia për zhvillimin e kujdesit parësor në Shqipëri kërkon një buxhet të rritur në 25%. Roli i rëndësishëm i kujdesit parësor në përgjigjen dhe shërimin e COVID 19 është i rëndësishëm”, thuhet në raport. Sipas një raporti të qeverisë shqiptare në lidhje me emigracionin, emigrimi i specialistëve të shëndetësisë ka pakësuar burimet njerëzore për sistemin shëndetësor: Pas viteve 1990, forcat e punës të sektorit të shëndetësisë humbën një numër të konsiderueshëm të burimeve njerëzore, të cilët migruan jashtë vendit. Edhe brenda vendit kanë ndodhur dhe po ndodhin lëvizje nga zonat rurale për ato urbane, duke krijuar një qasje gjithnjë të pabarabartë ndaj kujdesit shëndetësor për popullatën. Për pasojë, numri i mjekëve për banorë është në nivelet më të ulëta në Europë. Sakaq, migrimi i madh i brendshëm nga zonat rurale në zonat urbane ka ndikuar në keqkonfigurimin e rrjetit të ofruesve të kujdesit shëndetësor ndaj nevojave të popullsisë. Trupa mjekësore prej zonave rurale, sidomos të thella, ka lëvizur drejt zonave urbane. Kjo lëvizje ka ndikuar edhe në ndryshimin e raporteve të mjekëve dhe infermierëve me popullsinë. Nga viti 2010 në vitin 2017 janë larguar nga vendi 772 mjekë, me arsim të përgjithshëm ose me specializime pasuniversitare, sipas të dhënave nga Forumi Ekonomik Ndërkombëtar i Vjenës. Ky numër përfaqëson më shumë se tre gjenerata të dala nga Fakulteti i Mjekësisë në Universitetin e Tiranës, ku diplomimet mesatare në një vit janë më pak se 200 mjekë. Kjo do të thotë se nga 7 gjenerata të diplomuarish, 3 kanë emigruar gjatë periudhës në studim. Gjithsej numri i mjekëve shqiptarë në emigrim është 1029, por 772 prej tyre kanë emigruar nga viti 2010 deri në 2017, por ky numër realisht është edhe më i lartë pasi nga 2017 në 2020 emigrimi i trupës mjekësore ka vijuar me ritme të larta.

Avni Ponari, një personazh i nderuar i botës së biznesit, mbrëmjen e djeshme në një studio televizive, ka rrëfyer eksperiencën e tij, pas shërimit nga Covid-19.

Biznesmeni Ponari është shprehur se fillimisht i është drejtuar një spitali privat , gjë të cilën e quan gabim. Ndërsa më pas tha se ka marrë avionin për të udhëtuar drejt Vienës, ku dhe ka qëndruar për dy javë.

“Largimi në Vjenë ishte zgjedhja ime në të kundërt pasojat do të ishin të mëdha. Mendoj që spitali nuk bënte kujdesin e duhur dhe çfarë duhet dhe do të thoja që vendimi për tu larguar (në Vjenë) ishte shumë i rëndësishëm. Po flas për spital privat, në shtetëror as që bëhet fjalë që do të shkoja”- tha Ponari.

Por, mund tia kursente shqiptarëve daljen e tij publike.

Janë me mijëra të tjerë që janë prekur nga Covid-19, që e kanë kaluar në shtëpi, apo në spitalet shqiptare publike.

Për hir të së vërtetës, mirë apo keq, situate është menaxhuar me ato kapacitete që ka shëndetësia shqiptare. Ndërkohë që është koha për të mbështetur mjekët, për të mbështetur shëndetësinë, jo për t’I hipur avionit e për të shkuar për t’u shëruar në Vienë, siç ka bërë Zoti Ponari e shumë biznesmenë të tjerë.

Shumë mirë që janë shëruar. Por, a nuk do të ishte mirë që me këto para të Charter apo të fluturimeve që bëjnë jashtë të investonin për shëndetësinë shqiptare?

Ka shkuar në një spital privat. Shumë mirë ka bërë. i është dhënë shërbimi aq sa janë kapacitetet, aq sa janë mundësitë për të luftuar Covid në Shqipëri.

Por, pse kjo mosmirënjohje ndaj shëndetësisë në Shqipëri? Përfshirë këtu provatin dhe publikun.

Në një situatë që një shtet i varfër si Shqipëria duhet thënë se po e menaxhon mirë, jo keq dhe këtë e thonë mjekët vetë, pavarësisht problematikave.

Janë qindar të vdekur, po në këto spitalet tona. Nuk ka një ndjesë për këta? Por, iu tregojmë se i hipim avionit dhe shkojmë e kurohemi në Vjenë?

LEXO EDHE:   Ish-ministri i përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Ramës/ Sharlatan politik, diktator 

LEXO EDHE:   Ish-ministri i përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Ramës/ Sharlatan politik, diktator 

A nuk ka një falenderim për mjekët shqiptarë që punojnë në ato kushte të vështira dhe luftojnë për të shpëtuar jetë, qoftë në spitalin publik apo qoftë në spitalin privat?

Tek private shkon ai që do një shërbim më të mirë, ai që do krevatin më të rehatshëm, një dhomë më vete, televizorin e të tjera kushte luksoze si këto. Gjëra që publiku nuk i ofron.Por, shumica e mjekëve që punojnë në privat, punojnë edhe në publik.

Por, si mund të flitet me një gjuhë të tillë në publik?

A nuk do të ishte mirë që këto paratë që shpenzojnë nëpër avionë, këta biznesmenë ti investojnë për shëndetësinë shqiptare?

Nga ana tjetër a nuk ka një kompani sigurimesh që menaxhon prej shumë vitesh, Zoti Ponari?

Çfarë paketash sigurimi ofron për shëndetin?

Sigurimet në spitalet shqiptare i ofron, tek publiku, tek privati.

Zoti Ponari mund t’i marrë paratë dhe të ofrojë paketa shëndetësore, në spitalet publike apo private në Shqipëri. Por, për vete i hipën avionit dhe ikën në Vjenë.

Të shkuara Zoti Ponari. Por, do të ishte më mirë që si një qytetar dhe biznesmen të ishit më mirënjohës dhe më falenderues ndaj mjekëve dhe të ndihmonit më shumë sistemin shëndetësor.

Jo kur sëmureni vetë të na tregoni sesi morët charter dhe fluturuat për në Vjenë. Jo apo edhe kolegët tuaj. Pasi nuk jeni i vetmi.

Është koha për solidaritet ndaj mjekëve. Është koha për solidaritet ndaj sistemit shëndetësor. Jo për të folur në televizione dhe për të bërë reklama apo antireklama, për interesa krejtësisht të neveritshme./ CNA.al

“Qëndrimi im në spitalin privat në Tiranë ishte gabim i pafalshëm”/ Avni Ponari: Po të mos shkoja në Vjenë…

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vidhen të dhënat personale për zgjedhje/ Gazetari “shënjestron” përgjegjësit dhe publikon emrat

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit ka plasur një skandal në të cilin u bënë publike të dhënat personale në administratën e Gjirokastrës të cilat supozohej të përdoreshin për zgjedhje.

Sipas gazetarit Telnis Skuqi, drejtuesit e administratës kanë vjedhur të dhënat personale të punonjësve dhe më pas u’a kanë derguar Partisë Socialiste.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Skuqi ka nënvizuar faktin se gazetari nuk mban përgjegjësi për publikimin e të dhënave personale, por institucioni që ka detyrim ligjor të ruaj këto informacione.

“Kështu i shkruajta mbrëmjen e djeshme një mikeshës sime, e cila punon në administratën e Bashkisë së Gjirokastrës, pasi më pyeti, se: “Ku e gjej unë të drejtën të publikoj të dhënat personale”.

Në fakt unë disponoj mbi 1000 emra të gjithë administratës së Bashkisë së Gjirokastrës.

LEXO EDHE:   Ish-ministri i përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Ramës/ Sharlatan politik, diktator 

LEXO EDHE:  "Dru i shtrembër" / Tahiri: Nuk i gjykoj deklaratat e Ramës, por ...

Ky informacion ka rrjedhur nga disa persona të përgjegjshëm të Partisë Socialiste, të cilët kanë kuptuar kjo forcë politike ka tejkaluar vijën e kuqe”, shkruan ai.Për më tepër gazetari ka publikuar emrat dhe ID e drejtuesve të lartë të Bashkisë Gjirokastër duke i akuzuar ata si përgjegjës për situatën.

“Administrata publikike nuk është pronë e PS, por edhe PS nuk është pronë e administratës, – më shkruajti një socialist.

Pikërisht për ta bërë më të besuar skandalin të të dhënave personale, sot po publikoj pa asnjë censurë emrat dhe ID të drejtuesve të lartë të Bashkisë së Gjirokastrës.

Janë ata që i kanë nxjerrë këto të dhëna, unë thjeshtë po i publikoj. Pikë!”, përfundoi gazetari.

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

PS vihet në lëvizje/ Zbardhet emri i kandidatit për anëtar në KQZ

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme Partia Demokratike depozitoi kandidaturat për anëtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.
Tre emrat e Bashës për anëtarë të KQZ janë: Hysen Osmanaj, Haki Mustafa dhe Arben Xhiku.

Në listën e propozuar janë shumë emra por deri tani këta të tre kanë dërguar letrat për llogari të PD. Ndërkohë, pas tre kandidatëve të PD, sot është depozituar edhe kandidatura nga Partia Socialiste.

LEXO EDHE:  Dështimi i negociatave/ Arta Dade i hakërrehet Ramës: Vëri gishtin kokës, s’ka faj Macron

LEXO EDHE:  Dështimi i negociatave/ Arta Dade i hakërrehet Ramës: Vëri gishtin kokës, s’ka faj Macron

Mësohet se kandidadti i PS është Arben Isaraj i cili ka mbajtur poste dhe të rëndësishme gjatë qeverisjes së PS-së  prej viteve ’90.Arben Isaraj ka mbajtur funksione të rëndësishme nga ai i Inspektorit të Përgjithshëm të SHIK, këshilltar i Kryeministrit, zv.ministër drejtësie dhe dy herë deputet i PS-së./CNA.al

Zbardhen emrat e Bashës për anëtarë të KQZ

LEXO TE PLOTE