Connect with Us

4 persona të familjes Lala nën rrënoja/ Rama takim me specialistët italianë

Politikë

4 persona të familjes Lala nën rrënoja/ Rama takim me specialistët italianë

Publikuar

-

Pas vizitës së tij në Shkëmbin e Kavajës, ku dhe mori pjesë në operacionin për nxjerrjen nga rrënojat të Klajdi Qatos, Kryeministri Edi Rama i është drejtuar zonës së ish-Kënetës në Durrës, zonë në të cilën ndodhen nën rrënoja 4 persona të familjes Lala.

Rama është takuar me skuadrën speciale që është angazhuar për të nxjerrë nga gërmadhat këtë familje.

“Durrës, zona e ish-Kënetës Një skuadër speciale italiane për penetrimin e gërmadhave, po çon përpara një operacion tejet të vështirë, në kërkim të 6 personave të familjes Lala” shkruan Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rindërtimi i 500 banesave pas tërmetit/ Firmoset marrëveshja me Turqinë

Publikuar

-

Nga

Ministri për Rindërtimin, Arben Ahmetaj ka nënshkruar sot një marrëveshje me ministrin e Mjedisit dhe Urbanizimit të Turqisë, Murat Kurum.

Marrëveshja në fjalë parashikon që Turqia të ndërtojë 500 banesa, pas dëmeve të shkaktuara nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

Ndërkohë, ministri turk gjatë fjalës së tij, theksoi se do të ndërtohet një lagje shembullore, dhe ndërtimi do të përshtatet me arkitekturën dhe traditën shqiptare.

“Ju kam sjellë përshëndetjet e përzemërta të Erdogan. Ne i ndodhem sa më pranë vëllezërve tanë shqiptarë. Ekipet tona erdhën dhe bënë përpjekje për të ndihmuar sa më shumë njerëz. Ekipet tona kanë verifikuar në terren 600 njësi dhe kemi ofruar ndihma të veçanta. Më pas presidenti Erdogan dha porosi për të ndërtuar 500 banesa të reja. Jemi këtu në kuadër të këtij procesi dhe deri në fund të Janarit autoritet shqiptare të na dorëzojnë truallin ku do të bëhet ndërtimi. Do të jetë një lagje shembullore, dhe ndërtimi do të përshtatet me arkitekturën dhe traditën shqiptare. Ne do firmosim protokollin e parë për realizimin e këtij projekti dhe jemi të gatshëm për t’i ardhur në ndihmë Shqipërisë edhe në çështje të tjera. Ato që ne kemi bërë deri tani do vazhdojmë të bëjm edhe në të ardhmen në kuadër të marrëdhënieve vëllazërore mes dy vendeve”, tha ministri Kurum.

I pranishëm ishte edhe kryeministri Edi Rama, i cili falenderoi shtetin turk për ndihmën e dhënë pas tërmetit.

LEXO EDHE:  “Rama tallet me qytetarët”/ Murrizi zbulon çfarë do të ndodhë pas 15 korrikut

LEXO EDHE:  Drejtësia në kolaps/ Kush janë dy “mashat” që përdor Rama?

Po ashtu, Rama premtoi se 500 ndërtesat që do të bëhen në Laç me ndihmën e shtetit turk, do të jenë më të mira se ato të parat.

” Janë 500 njësi të reja banimi që do ndërtohen nga miqtë e ardhur nga Turqia me porosi të presidentin Erdogan në zonën e Laçit që njerëzit të kthehen në shtëpi më të mira se ato që kanë pasur. Ky është zëvendësimi i godina të rrënuara dhe do të jetë një transformim i rëndësishëm i gjithë situatës urbane. Agjencia e angazhuar për këto 500 njësi, do vazhdojmë me një plan zhvillimi për të gjithë infrastrukturës. I japim zgjidhje edhe përmbytjeve në zonën e Laçit. Të dyja palët do ndajnë punën dhe në një kohë të shkurtër do krijojmë në shembull.  E falenderoj me shumë mirënjohje ministrin dhe gjithë delegacionin që ka ardhur bashkë me të dhe përfaqësues të specializuar në programin e ndërtimeve me karakter social në Turqi”,-tha ndër të tjera kreu i qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Aleati mesazh të fortë Lulzim Bashës/ Pse duhet ndryshuar sistemi zgjedhor

Publikuar

-

Nga

Artur Roshi, kreu i Balilit Kombëtar Demokrat, një parti aleate me Partinë Demokratike, i ka drejtuar një mesazh të qartë Lulzim Bashës, në lidhje me ndryshimin e sistemit zgjedhor.

Në një deklaratë për mediat, Artur Roshi ndërsa reagon në lidhje me debatet për ndryshimin ose jo të sistemit zgjedhor, jep edhe disa argumente se pse kjo është e domosdoshme.

“Ka filluar një diskutim rreth sistemit zgjedhor të ndryshojë apo jo ?

Opozita, dmth PD, thotë se nuk e ka fajin sistemi sepse nuk ka sistem të përsosur, (çdo sistem ka defekte), por është vullneti politik që cënon proçesin zgjedhor,prandaj duhet garantuar procesi pastaj të diskutojmë për sistemin.

Sistemi zgjedhor nënkupton dy elementë që fiksohen dhe në kushtetutë :

1. Formula e votimit që bën përthyerjen e votës qytetare në mandate të përfaqësimit.( numrin e deputetëve në kuvend)

2. Harta e zonave elektorale në funksion të formulës

Nga kuptimi i vetë sistemit zgjedhor del qartë se është i rëndësishëm në përthyerjen e vullnetit të votuesit dhe nuk duhet neglizhuar.

Aplikimi i sistemit (i formulës së tij që bën përthyerjen e votës ) duhet të përputhet me kulturën demokratike të kohës që aplikohet dhe të stimulojë demokracinë nëpërmjet rritjes së pluralizmit të mendimit.

Konkretisht:

Sistemi aktual “Rajonal Propocional”, me formulën e tij :

a) ka përthyerje të keqe të votës sepse në zona të ndryshme kemi mandate që dalin nga diferenca të theksuara votash,diku me 7.000 vota,diku me 15.000 vota.

b) teorikisht por edhe praktikisht ,ka subjekte politike që në gjithë shqipërinë marrin mbi 20.000 vota dhe nuk përfitojnë asnjë mandat në kuvend,gjë që shpërfill garën duke e bërë atë fiktive dhe duke i humbur kuptimin.

c) nuk stimulon pluripartitizmin si tharmin e ngritjes së kulturës demokratike dhe shkallën e funksionimit të demokracisë,sepse fut në parlament një numër shumë të vogël partish që janë të destinuara të ndjekin rrugën e monomoplizimit të tregut politik,për pasojë monopolizimin e tregut ekonomik.(Oligarkët)

d) centralizon fuqinë politike tërësisht në dy apo tre duar kryetarësh dhe eklipson diferencat e mendimeve politike dhe krijon kushte për autokraci të kryeministrave me qeverive të forta në mënyrë artificiale, që jep kjo formulë.”-shprehet Roshi.

Ndërkohë, sa i takon “Propocional Kombëtar”, me lista të hapura, pa prag elektoral të poshtëm, që ka propozuar Balli Kombëtar Demokrat në tryezën e OSBE, sipas Roshit i përmbys për pozitivisht elementët e përmendur më sipër, dhe kryesorja, shton ai, rivitalizon kontrollin demokratik të qytetarit mbi qeveritë,sepse nga ky sistem dalin qeveri të dobëta që kërkojnë bashkëpunime programore të ndryshme dhe kështu rrisim kulturën e bashkëpunimit dhe shkallën e demokracisë.

LEXO EDHE:  Meta i ‘mbyll gojën’ gazetarëve/ E di si emërohet ministri, kam qenë dhe vet kryeministër

LEXO EDHE:  Galdini për Edi Ramën/ Ti mund të kishe qenë Bilali sot, më mirë që i zure vendin gruas së tij

Më tej, ai thekson se “ Sistemi “Rajonal Propocional me Korrektim Kombëtar” duke ruajtur raportin 100 mandate në Listat Rajonale dhe 40 mandate në Listat Propocionale Kombëtare (Korrektimi).

Ky profil sistemi me lista të hapura përafrohet me “Mazhoritarin në 100 zona”, ndërsa Korrektimi stimulon Pluripartitizmin si element thelbësor për garën e mendimit politik në treg të lirë.”

Gjithashtu Roshi deklaron se nuk ka “Sistem Zgjedhor perfekt”,  por ndryshimi midis tyre është thelbësor sepse kemi përthyerje të ndryshme të votës.

“Për shembull, ka sisteme ekonomike që japin zhvillime të befasueshme (tregu i lirë i fortë dhe shtet i dobët,si vendet e perëndimit Anglia,…), dhe sistem ekonomik që ka luhatje pozitive rreth stanjacionit (treg i lirë i kontrolluar nga shteti tërthorazi si vendi ynë),etj …

Kë do zgjedhim ? Të dyja sisteme brenda korrnizës së zhvillimit të kapitalit.

Pse qenka mëkat ndryshimi i Sistemit Zgjedhor ?

Kështu them se duhet të thellohemi dhe jo të artikulojmë parrulla pa kuptim.”-thotë kreu i Ballot Kombëtar Demokrat.

Po ashtu ai i drejton një apel edhe partive të mëdha PD dhe PS, të lëshojnë pak nga pushteti i tyre dhe të ndryshojnë sistemin.

“Që kryetarët e partive të mëdha PD dhe PS të lëshojnë pak nga pushteti i tyre, mund të gjejmë një kompromis që listat e hapura ti listojnë ata sipas vlerësimit të tyre dhe jo sipas shortit.

Kodi Zgjedhor (Ligji Elektoral),krijon procedurën e Lirisë së “Votës së Lirë”, dhe është i rëndësishëm sepse garanton funksionimin e sistemit të zgjedhur.

Votimi Elektronik është përcaktues në procedurën e Lirisë së Votës.

E djathta nuk krijon dot karakterin e saj pa votën e lirë, e cila mbështjell në këtë kuptim edhe përthyerjen e drejtë të besimit (votës) të qytetarit, pa garën e lirë , e cila është pika mbështetëse e Arkimedit të suksesit të saj.

Kam frikë se mosdakortësia për ndryshimin e sistemit nga PD do të ndihmojë të krijojë perceptimin e gabuar të publikut, drejt zvogëlimit të ndryshimit midis saj dhe PS, gjë që  është kundër çdo lloj interesi politik të Opozitës në tërësi dhe shqiptarëve.

Ftoj Partinë Demokratike të jetë e hapur për ndryshimin e sistemit sepse nuk shoh arsye për të kundërtën, nuk shoh dëm të saj dhe tonin në këtë drejtim,e kundërta nuk na vlen.”-përfundon fjalën e tij Artur Roshi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Grida Duma pro ndryshimit të sistemit zgjedhor/ “Dua garim për listat e deputetëve”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputetja demokrate, Grida Duma ka komentuar sistemin aktual zgjedhor, për të cilin deri para pak ditësh opozita kërkonte të ndryshonte, ndërsa sot do vetëm korrigjim.

Duma kërkoi ndryshim të sistemit, pasi tha se shqetësimi i saj nuk lidhet nga bazamenti i të qenit apo jo në listë, por dëshiron garim, duke përfshirë këtu edhe veten.

Sipas saj, politikanët duhet të punojnë që të hyjnë në listat e deputetëve, pasi pretendon se ndryshe nuk do të kishim histori dhe progres.

“Ajo që unë e kam ndarë është të shikohet çfarë dhe jo kush. Kudo që shkon në strukturat e Partisë dhe që janë marrë me zgjedhjet, e dinë që me listat e mbyllura ata që janë në vend të sigurt, nuk punojnë. Ata që janë në pjesën humbëse e dinë që janë aty për një status-quo. A ka mundësi që të shkojmë në një sistem që individët i japim dhe jo i marrin partisë”, u shpreh ajo.

LEXO EDHE:  Luli mes dy zjarreve/ Pse Basha nuk debaton me Ramën për krimin

LEXO EDHE:  Ahmetaj njëkohësisht në dy vende?/ ERTV nxjerr “blof” Ramën

Duma dha edhe një formulë që do ta bënte PD-në më të madhe dhe më frymëzuese, në këto ditë, kur flitet se Basha e ka “fundosur” këtë parti edhe më tepër në humbje.

“Sot unë mendoj që dy janë kolonat që duhen theksuar, kolona e hapjes së garës në çdo nivel të saj, të vërtetë dhe reale dhe nga ana tjetër formula organizative strategjike. Duhen angazhuar të gjitha kapacitetet që Partia Demokratike ka. Ka ikur koha në të cilën ai që bën politikë dhe të voton…”, theksoi demokratja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE