Connect with Us

Takimi me shefin e Misionit të FMN/ Basha bën thirrje: Koha për reagim gjithëpopullor

Politikë

Takimi me shefin e Misionit të FMN/ Basha bën thirrje: Koha për reagim gjithëpopullor

Publikuar

-

Pas takimit me shefin e Misionit të FMN-së, Jan Kees Martijn, kryetari i PD, Lulzim Basha është shprehur se kanë ndarë shqetësimin për krizën ekonomike në vend.

Sipas Bashës, një ndër problemet me kryesore është çështja e qindra miliona dollarëve që do të përfundojnë në duart e 13 koncesionarëve.

“Nëse buxheti që kanë planifikuar do të kalojë përben një vjedhje të babëzitur të 146 milion dollarëve që planifikohen t’i jepen 13 njerëzve për PPP.
Kjo çon në një thellim të krizës, do të çojë në rritje të mëtejshme të borxhit publik. Opozita e bashkuar ka një plan të qartë për ta ndalur këtë krizë ekonomike.
Në planin tonë ekonomik, do ia dalim të ndalim këto koncesione, të rikthejme paratë e destinuara për 13 oligarkët tek qyetetarët.
Me planin tonë dhe me ndihmën e partenerëve tanë ndërkombëtarë do t’i japim fund kësaj situate. Bashkëbisedimi me misionin e FMN e konsideroj të frytshëm, brenda mandatit të tyre kambanat kanë rënë. Përtej konstatimeve të FMN që kjo rrugë e vjedhjes së shqiptarëve, ka ardhur koha për nje reagim gjithë popullor për ta ndalur”, u shpreh Basha.

Kryedemokrati i bëri thirrje kryeministrit Edi Rama të hapë veshët e të dëgjojë mirë.

LEXO EDHE:  Qeveria "Dum-dum"

“Rama i fajëson të gjithë përveç vetes. Të hapë veshët e të dëgjojë mirë se mesazhi është i qartë, largimi i kësaj qeverie është ilaçi i kësaj krize të thellë politike. Kjo krizë e ka themelin tek babëzia për pushtet”, tha me tej Basha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Udhëtim drejt Lushnjes dhe dy ndalesa në Tiranë/ Klodiana Lala zbulon itinerarin e Preng Gjinit

Publikuar

-

Nga

Klodiana Lala tregon skemën e korrupsionit të zbuluar nga SPAK/ Si u vunë në pranga njerëzit e drejtësisë

Gazetarja Klodiana Lala ka treguar itinerarin që ka përshkuar ditën e sotme shënjestra e atentatit në Vasil Shanto, Prend Gjini.

Lala tha se Gjini ka udhëtuar në drejtim të Lushnjes dhe ka qëndruar për disa orë në këtë qytet.

Ajo zbuloi se pasi ka mbërritur në Tiranë, i plagosuri ka ndaluar në dy parkingje, në parkingun e një spitali privat dhe më pas të një universiteti privat.“Nga burime të Prokurorisë kam mësuar se Preng Gjini ka udhëtuar sot në drejtim të Lushnjës, ku ka qëndruar disa orë. Më pas ka shkuar në një spital privat dhe më tej është ndalur në parkingun e një universiteti. Atentatorët e kanë patur të qartë vendin ku do e kryenin atentatin, jo vetëm për të vrarë shënjestrën, por edhe për të çuar mesazhe tek grupet kundërshtare”, u shpreh ajo në emisionin “Opinion”.

LEXO EDHE:  Qeveria “Dum-dum”

LEXO EDHE:  Rama i jep Topit nënkryetarin e Bashkisë së Tiranës

Ndërkohë, kujtojmë se Prend Gjini ndodhte në spitalin e Traumës në gjendje të rëndë shëndetësore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lleshaj i bën “qejfin” vetes/ “Nën drejtimin tim kemi më pak vrasje se vendet e BE”

Publikuar

-

Nga

Lleshaj i bën “qejfin” vetes/ “Nën drejtimin tim kemi më pak vrasje së vendet e BE”

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, nuk i ka kursyer lëvdatat ndaj vetes mbrëmjen e sotme në “Open”.

I ndodhur përballë një paneli gazetarësh, Lleshaj tha se policia nën drejtimin e tij ka bërë arritje të mëdha.

Lleshaj tregoi statistikat ku tha se ato tregojnë se policia e shtetit ka bërë një punë të mirë dhe është në nivele më të larta se ajo e viteve të mëparshme.

LEXO EDHE:  Përgjigjia e Bashës/ Reagon Rama: Jam unë gabim apo ka diçka që nuk shkon?!‘Kemi 330 arrestime për armë mbajtje pa leje. Në vitin 2019 kishim 35 mijë vepra penale, ndërsa këtë vit kemi 22 mijë.

LEXO EDHE:  Tenderi 1.2 miliardë euro/ Sa e bleu Rama heshtjen e Bashës për rrugën Milot-Fier?

Kemi më pak vrasje se shumë vende të BE-së dhe vendeve të zhvilluara”, tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lubonja zbardh prapaskenat/ Çfarë fshihet pas largimit të Besa Shahinit

Publikuar

-

Nga

Lubonja zbardh prapaskenat/ Çfarë fshihet pas largimit të Besa Shahinit

Analisti Fatos Lubonja, është I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Real Story”, ku po diskutohet për lëvizjet në qeveri dhe lagimin e Besa Shahinit nga Ministria e Arsimit.

Sipas Lubonjës, Shahini kishte lidhje vetëm me Ramën dhe ishte fasadë e tij.

Ai nuk përjashton edhe mundësinë që Shahini të jetë larguar për t’i liruar vendin në Ministri një njeriu politik të PS, siç ishte Evis Kushi në këtë rast.“Kam lexuar komente të ndryshme në lidhje me këtë. Domethënë, pse iku, pakënaqësi apo çfarë pakënaqësish tha, iku nga opozita se opozita e ka sulmuar për gjuhën apo iku nga Rama, thonë disa, se është e majtë e vërtetë, kjo partia ku ishte nuk është.

Për ta kuptuar më miër situatën, duke e përgjithësuar këto lloj ministresh si Shahini e figura të tjera janë fasada të Ramës, njerëzve që dinin anglisht dinë të prezantojë. Dhe tregon se unë jam i fuqishëm dhe ja marr nga hiçi. S’janë vërtet struktura e pushtetit të Ramës. Ata që vendosin në prapavijë, oligarkia, njerëz të fuqishëm të fortët e zonave.

LEXO EDHE:  Sondazhi-Grida Duma apo Ervin Salianji/ Ja kush e merr kryesimin e PD-së pas Bashës

LEXO EDHE:  Qeveria "Dum-dum"

Përshtypja që kam unë është se në këtë situatë, kjo që kishte lidhje vetëm me Ramën, mund të ketë pasur pakënaqësira nga strukturat, i kanë çuar të dhëna. Mundet që kjo vetë, këta thonë që s;ishte e korruptuar. Por duhen njerëz më politikë. Diku dëgjova një koment, që sistemi arsimor është i rëndësishëm për elektoratin.”- tha Lubonja./CNA.al

LEXO TE PLOTE