Connect with Us

Oligarkët ndezin debatin midis Andi Bushatit dhe ministrit Shalsi

Politikë

Oligarkët ndezin debatin midis Andi Bushatit dhe ministrit Shalsi

Publikuar

-

“KÇK dhe 7 prioritetet e qeverisë”, është tema rreth të cilës është duke u zhvilluar debati i emisionit “Open”, ku ndër të tjerat është diskutuar dhe kërcënimi i kryeministrit Edi  Rama i bërë sot me adresim grupin parlamentar të “rilindjes”se kush nuk voton për KÇK-në do të përjashtohet nga PS-ja. Pikërisht pasi moderatorja e emisionit pyeti ministrin Eduard Shalsi “Pse kaq frikë për  KÇK-në?” dhe ky iu përgjigj:

“Unë mund të them se paketa kundë KÇK është një paketë shumë e mirë për të luftuar krimin e organizuar. Ka frikë opozita nga ligji KÇK”, ka ndërhyrë analisti Andi Bushati i cili tha se:” Brenda PS nuk ka kundërshtar dhe kjo është një lojë, është propagandë për vëmendje. Rama aty foli dhjetë minuta në mbrojtje të oligakëve…”.

“Çfarë është kjo oligarkë. Oligarkë ështe ai që vjen nga hiçi dhe me mbështetje të qeverisë bën para”, e ka ndërprerë nxitimthi ministri Shalsi, të cilit Bushati i është kundërpërgjigjur:

LEXO EDHE:  Si u përfshi Fleura Kola në debatin me Maks Velon!?

“Jo. Oligark është ai që kishte në xhep “Berishën e parë” dhe tani ka “Berishën e 2”. Edhe kur ndryshon pushteti oligarku është aty. Juve ju ka rënë që kësaj radhe të jeni në shtrat me ta”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kthimi i paketës së censurës/ Çipa përshëndet vendimin e Metës: Prioritet t’i jepet vetërregullimit

Publikuar

-

Nga

Kreu i Unionit të Gazetarëve Shqiptarë, Aleksandër Çipa, i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora, përshëndeti kthimin në Kuvend të paketës së censurës nga ana e Presidentit të Republikës, Ilir Meta ndërsa theksoi se prioritet duhet t’i jepet vetërregullimit.

Ne nuk jemi për rregullimin, por jemi për prioritet ti jepet vetërregullimit. Nga ana tjetër rregullimi të jetë gjithmonë në përputhje me ndërgjegjen reale të  komunitetit profesionist të gazetarëve dhe inkurajimin e atyre mekanizmave vetërregulluese, të cilat e ekspozojnë qëndrimin profesional të komunitetit tonë. Deri tani kjo gjë nuk është bërë.

LEXO EDHE:  Braçe “surprizon” administratën/ I përgjigjet dhe Ditmir Bushatit

LEXO EDHE:  Tre zyrtarë shqiptarë “non grata” në SHBA/ Bushati: Nuk është një lajm i mirë, përbën shqetësim

Presidenti i Republikës, në pikëpamjen juridike e ka argumentuar se ku qëndrojnë devijacionet që shkaktohen prej kalimit të një pakete të tillë antishpifje dhe rreziqet që ofrohen për shkak të kontributeve që i jepen AMA dhe AKEP-it për t’i shndërruar ato në modelet e agjencisë së censurës dhe inkurajues të vetë censurës.

Nga ana tjetër ne ndajmë të njëjtin arsyetim kur bëhet fjalë edhe për kërcënimin e lirisë së shprehjes dhe rreziqet apo kontestimet që i bëhen legjislacionit kushtetues në mbrojtje të lirisë së shprehjes në Shqipëri.”/CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

PS zgjedh kryetarin edhe në Kavajë/ Ja kush është fituesi

Publikuar

-

Nga

Është mbyllur procesi i votimit dhe numërimit për zgjedhjen e kryetarit të ri, të Partisë Socialiste, në Kavajë, ku fitues është shpallur Elton Elezi.

Elezi mori 68 vota nga 19 të kundërshtarit të tij Ledjo Hysa.

Aktualisht votimi është mbyllur në Lezhë, Vlorë, Laç dhe Roskovec.

Në Lezhë fitues ka dalë kryetari aktual Eduard Ndreca, njëherazi kryetar i qarkut.

LEXO EDHE:  Ministri Bushati merr pjesë në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të Nismës për Evropën Qendrore

LEXO EDHE:  Bushati-Hahn: Të jetësojmë angazhimet e Samitit të Triestes për Zonën Ekonomike të Rajonit

Ndërsa në Vlorë, Anduel Tahiraj është rizgjedhur kryetar i degës së PS-së për një mandat të dytë.

Në krye të PS së Roskovecit është zgjedhur Maksim Goga.

Sa i përket kreut të PS në Laç, fitues është shpallur  Tonin Kolici./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Korrupsioni me tendera/ Tabaku akuza Ramës: Do kishim kursyer 38,5 milion euro

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka akuzuar qeverinë, se ka ndërtuar një shtet paralel brenda shtetit me tenderat korruptiv.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Tabaku ka bërë edhe një përmbledhje të vitit 2019, ku shkruan se qeveria ka kryer 5721 tendera, nga të cilët 38,5% e tyre janë dhënë pa garë.

Sipas Tabakut, vendi do të kishte kursyer 38.5 milion euro, nëse tenderat do të ishin dhënë sipas ligjit.

“Korrupsioni me tendera – një shtet paralel brenda shtetit!

Nuk ka sjellje më kriminale se sa grabitja e çdo prone e pasurie publike nga kjo qeveri. përmes tenderave, koncesioneve, ligjeve soeciale e favore ndaj një grupi të favorizuar që sot de facto po qeveris.

Partia Demokratike ka denoncuar në këto 6 vite afera korruptive të cilat nëse do të ishin hetuar do të kishin vënë para drejtësisë këdo qe i ka ideuar, firmosur e miratuar. Por, në morinë e aferave korruptive ajo me tenderimet është nga më skandalozet.

Gjatë vitit 2019 qeveria ka kryer 5721 tendera nga te cilet 38,5% e tyre janë dhënë pa gare, që do të thotë pothuajse 1 në 2 tendera jepet pa garë, duke shkelur ligjin e duke grabitur buxhetin e shtetit. 230 mln euro jepen pa gare i jepen miqve, janë të paracaktuara.

Nëse do të ishte zbatuar ligji për ofertën më të ulët atëhere do të ishte kursyer 38,5 mln euro të mjaftueshme për një fond emergjencash për të perballuar situata si ajo e 26 nëntorit. Për vitin 2019 procedurat e tenderimeve ku vlera e fondit është e barabartë me vlerën e kontratës është thuaje 50% e procedurave. Kjo do të thotë që 1 në 2 tendera janë paradakordësuar mes qeverisë dhe kompanisë ofertuese dhe pikërisht kjo është një nga pikat më të nxehta në gjithë raportet ndërkombëtare.

LEXO EDHE:  Braçe “surprizon” administratën/ I përgjigjet dhe Ditmir Bushatit

LEXO EDHE:  Si u përfshi Fleura Kola në debatin me Maks Velon!?

Kjo qeveri ka ngritur një shtet paralel të korrupsionit dhe shkeljeve që i kushton shqiptarëve mbi 230 mln euro nga tenderat vetëm në 2019. Shkeljet e tenderave nuk lidhen vetem me ofertat e pakërkuara ose konkuruesit e vetëm. Ato gjithashtu lidhen edhe me datat dhe ditët e ofertave qe shkelen ditën për diell. Jo pak herë ofertuesit kanë dorëzuar dokumentet në ditë të tjera nga konkurenti.

Kjo minorance që sot na qeveris fatkeqësisht e gjen mënyren të krijojë një sistem të tillë korruptiv që nuk pyet se sa eficent është një ligj. Ka vetëm një mënyrë për ta ndalur këtë grabitje, largimi i kësaj qeverie me të korruptuar ne Ballkanin Perëndimor sipas edhe raporteve të DASH.

Përditë e më shumë po bëhet e qartë se ku shkojnë taksat e rritura të shqiptarëve. Ato janë ushqimi i përditshëm i një qeverie të korruptuar dhe një oligarkie që qeveris dhe ushqehet nga paratë e taksave tona.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE