Connect with Us

Moti i keq/ Viktima dhe të humbur në Francë e Itali

Bota

Moti i keq/ Viktima dhe të humbur në Francë e Itali

Publikuar

-

Moti i keq me reshje të dendura shiu dhe stuhi të forta ka përfshirë Italinë dhe Francën, ku janë shkaktuar edhe viktima.

Sipas mediave italiane, situata e lumenjve është gjithnjë e më kritike pas valës së motit të keq të ditëve të fundit.

Në rajonet e Piemonte dhe Liguria prej motit të keq ka pasur një të vdekur dhe një është shpallur i humbur, ndërsa autoritetet kanë ndezur alarmin e kuq.

Ansa.it, raporton se moti i keq ka shkaktuar edhe rrëshqitje dherash si pasojë e të cilave është shembur një pjesë e autostradës A6 që lidh Torinon me Savonën. Nuk bëhet e ditur për viktima por gjithsesi zjarrfikësit dhe helikopterët ndodhen në vend për të kontrolluar për të vdekur apo të plagosur.

Në disa autostrada është pezulluar qarkullimi kurse lumi PO, po mbahet nën vëzhgim pasi në disa zona ka dalë nga shtrati dhe ka nisur të përmbytë rrugë dhe shtëpi, kurse në Valle d’Aosta, mijëra njerëz janë të izoluar për shkak të ortekëve.

LEXO EDHE:  Shqiptari ua dërgonte me postë kokainën klientëve

Edhe Calabria, në Jug të vendit është përfshirë nga moti i keq, ku rrugët janë shndërruar në bazamente lumenjsh krijuar nga rreshtjet e shumta.

Por, moti i keq nuk ka kursyer as Francën.

Në Rivierën franceze kanë humbur jetën dy persona dhe një tjetër është deklaruar i humbur, kurse në Departamenin e Var, disa qindra shtëpi janë nën ujë.

Sipas të përditshmes franceze, ‘Le Figaro’, në disa zona të Francës jug-lindore, ekuivalenti i dy apo tre muajve shi ka rënë në harkun e 24-48 orëve. Në Roquebrune, lumi Argens e rriti nivelin me 7 metra duke përmbytur gjithçka e duke vendosur një rekord të ri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Gjermania kërkon konferencë paqeje për Libinë

Publikuar

-

Nga

Qeveria gjermane kërkon të mbledhë në tavolinën e bisedimeve kundërshtarët politikë në Libi si dhe forcat që i ndihmojnë ato nga jashtë. Sepse çështjet janë të mëdha. Por kundërshtimi vazhdon të jetë i madh.

Kur në vitin 2011 u rrëzua pushtetmbajtësi libian Muammar al-Gaddafi, kudo pati brohoritje, edhe në Berlin. Gaddafi ishte përgjegjës për shumë shkelje të të drejtave të njeriut në Libi. Por gëzimi për fundin e tij nuk zgjati shumë. Sepse, që nga ajo kohë Libia është zhytur në kaos. Është krijuar një qeveri libiane që njihet nga Kombet e Bashkuara dhe që udhëhiqet nga Fajis al-Sarradsh, me seli në Tripoli. Por kjo qeveri është shumë e dobët dhe kontrollon vetëm pjesërisht territoret e vendit. Kundërshtari i saj më i madh është gjenerali Chalifa Haftar, që sundon në jug dhe lindje të vendit. Ai pushtoi ditë më parë qytetin port Sirte dhe është duke bërë gjithnjë e më shumë presion me mjete ushtarake.

Të dy palët kanë jo vetëm grupe të shumta milicësh që i mbështesin, por kanë edhe aleatë të fuqishëm jashtë vendit. Turqia për shembull përkrah Sarradshin dhe ka dërguar ndërkohë ushtarët e saj në Libi. Ankaraja ka lidhur po ashtu një marrëveshje me qeverinë libiane për kufijtë detarë, marrëveshje, në të cilën flitet për pretendime ndaj burimeve të gazit në pjesën lindore të Detit Mesdhe. Kurse Rusia, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe ndodhen në krah të Haftarit.

Heiko Maas

Vendimtare për Europën

Roli i aktorëve ndërkombëtarë e ka ashpërsuar shumë situatën javët e fundit. Libia nuk duhet kthyer „në arenë luftërash të avokatëve mbrojtës”, paralajmëroi ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas. Këtë shqetësim e kanë edhe kolegët e tij në BE. Eksperti socialdemokrat për çështjet e Mbrojtjes, Fritz Felgentreu druhet se ndikimi i fuqive të huaja do të ketë „pasoja për sigurinë në Mesdhe, për rrymat e refugjatëve, për vuajtjet e popullsisë”. Politikani i kristiandemokratëve, Jürgen Hardt merret me çështje të politikës së jashtme. Ai e quan konfliktin në Libi „një nga konfliktet më të mëdha të politikës botërore”.

Faktikisht BE është shumë e interesuar për stabilizimin e gjendjes. Libia, një vend i madh në jug të Mesdheut përdoret prej vitesh si vend tranzit për migrantët afrikanë, që vijnë drejt Europës. Raportet e paqarta të forcave ushqejnë grupet terroriste islamiste. Lufta civile shumëvjeçare dhe kontrabanda e armëve që lidhet me të ka destabilizuar gjithë zonën e Sahelit, gjë që po ashtu ka nxitur rryma të reja refugjatësh.

Por çështja e Libisë është e lidhur edhe me interesa ekonomike. Sepse Libia ka pasuri të mëdha nafte dhe gazi. Ato janë shkaku që madje edhe brenda BE të ketë ndarje sa i përket politikës ndaj Libisë: Franca ka kohë që mbështet Haftarin kurse Italia Saradshin, mbështetje që jepet për të siguruar me ta raporte ekskluzive tregtare. Politikani gjerman i liberalëve, Bijan Djir-Sarai thotë me sarkazëm: „Unë nuk e kisha menduar që politika e përbashkët europiane për çështjet e sigurisë dhe politikës së jashtme të ishte siç është. Unë mendoja se ajo duhet të ishte në një linjë të përbashkët. Dhe para së gjithash duhet të zbatohet në këtë linjë të përbashkët politike.”

LEXO EDHE:  Video/ Shpërthimi i autobotit me naftë në Itali

LEXO EDHE:  Italia dëbon shqiptarin shpërndarës droge

Jürgen Hardt, CDU

Ekziston rreziku i një Sirie të dytë?

Fritz Felgentreu mendon se nëpërmjet „një zgjidhjeje politike”, duhet arritur që „të krijohet në Libi një shtet që të funksionojë”. Ajo që duhet bërë, sipas mendimit të tij është: “Të fillohet me krijimin e sigurisë në vend dhe ndihmën për ngritjen e shtetit, organizimin e tij, krijimin e policisë.”

Vitet e fundit së bashku me ministrin e Jashtëm, Maas, kancelarja Merkel pati filluar Procesin e Berlinit, që synon të mbledhë në një tavolinë të përbashkët të gjitha shtetet e huaja që janë të interesuara për Libinë. Që nga ajo kohë gjendja nuk është thjeshtësuar, përkundrazi. Politikani socialdemokrat që merret me politikën e jashtme, Nils Schmidt kritikon Turqinë se „nxit polarizimin e Libisë” kur dërgon ushtarë atje.

Dy kontralojtarët, Rusia dhe Turqia kanë treguar tashmë në Siri, se janë në gjendje të bëhen bashkë për të siguruar sferat e ndikimit dhe interesat personale. Prandaj përpjekjet e Gjermanisë dhe BE për të ndërmjetësuar në çështjen e Libisë mund të jenë të kota. Duke pasur parasysh këtë ministri Maas, thotë se „nuk duhet të lejojmë të krijohet një Siri e dytë”. Për një lidhje ruso-turke që anashkalon BE-në, flet edhe thirrja e përbashkët që presidenti Putin dhe presidenti Erdogan bënë ditën e mërkurë (08.01)  në Stamboll, për të ulur armët në Libi. Zyrtarisht Moska dhe Ankaraja mbështesin Procesin e Berlinit.

Fritz Felgentreu, SPD

Shanset për konferencën e paqes të paqarta

Ajo çka mund t’i përmirësojë shanset që iniciativa gjermane e ndërmjetësimit të ketë sukses është sipas Jürgen Hardit, që „si kryengritësit rreth Haftarit ashtu edhe qeveria e rregullt të kuptojnë, se situata nuk mund të përmirësohet nëse nuk çtensionohet. Çtensionimi i situatës mund të krijojë bazën për një zgjidhje paqësore, të paktën për ekuilibrimin e interesave.” Megjithatë një konferencë paqeje në Berlin nuk është „aspak e sigurt” se do të ketë sukses.

Ministrit të Jashtëm gjerman Maas i është rritur shpresa, sepse Sarradsh i dha fjalën në Bruksel, se do të mbështesë Procesin e Berlinit. Sarradsh është për vendosjen e armëpushimit, embargon e armëve dhe një proces politik nën mbikqyrjen e OKB. Kurse prej Haftarit Maas nuk ka marrë ndonjë deklaratë ku të tregojë qëndrimin që ka, për të mos folur për mbështetje ndaj nismës gjermane. „Por problemi është aq i madh, saqë çdo lloj përpjekjeje ia vlen,” mendon Jürgen Hardt nga kristiandemokratët, „dhe është e rëndësishme që kancelarja jep mbështetjen e saj me të gjithë peshën politike që ka”./ DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Trump: NATO-ja të përfshijë edhe vende nga Lindja e Mesme

Publikuar

-

Nga

Presidenti i SHBA Donald Trump tha të enjten se ai mbështet zgjerimin e NATO-s, për të përfshirë aty vende të Lindjes së Mesme, ndërkohë që Shtetet e Bashkuara po përpiqen të kufizojnë praninë e trupave të tyre në botë.

“Unë mendoj se NATO-ja duhet të zgjerohet dhe ne duhet të përfshijmë Lindjen e Mesme, absolutisht,” u tha Presidenti Trump gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë.

Presidenti propozoi të mërkurën rritjen e përfshirjes së NATO-s në Lindjen e Mesme, kur foli mbi sulmet iraniane kundër trupave amerikane në Irak, të kryera si hakmarrje për një sulm amerikan me dron që la të vrarë gjeneralin iranian Kasem Soleimani, i cili luajti rol në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik në rajon.

Presidenti Trump tha se Shteti Islamik paraqiti një problem ndërkombëtar që vendet e tjera duhet të ndihmojnë për ta zgjidhur.

“Ne mund të kthehemi në shtëpi, të kthehemi përgjithësisht në shtëpi dhe të përdorim NATO-n”, tha Presidenti Trump. “Ne e kapëm ISIS-in, i bëmë Evropës një nder të madh.”

Presidenti Trump ka qenë një kritik i NATO-s, duke kërkuar që Evropa të paguajë më shumë për mbrojtjen e saj kolektive dhe të bëjë lëshime ndaj interesave të SHBA për tregtinë.

LEXO EDHE:  Arrestohet shqiptari, qelloi policin italian me gotë

LEXO EDHE:  Arrestohet shqiptari, qelloi policin italian me gotë

Presidenti tha me shaka se organizata mund të quhet NATO-ME, ose NATO plus Lindja e Mesme. Ai tha se ia hodhi si mundësi këtë emër Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg në një telefonatë të mërkurën.

Shtëpia e Bardhë tha se gjatë telefonatës, Presidenti Trump “theksoi vlerën e NATO-s duke rritur rolin e saj në parandalimin e konfliktit dhe ruajtjen e paqes në Lindjen e Mesme”.

Ambasadorja amerikane në NATO, Kay Bailey Hutchison, tha të enjten se lufta kundër Shtetit Islamik është e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj në NATO.

“Unë mendoj se ajo që presidenti po kërkon është që aleatët tanë të punojnë më shumë me ne në Irak,” i tha ajo rrjetit CNBC. “Dhe kjo është diçka që Këshilli ynë i NATO-s do të duhet të diskutojë dhe të vendosë që ne të bëjmë më shumë.”/VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

“Avioni ukrainas u rrëzua nga raketa iraniane”/ Kryeministri i Kanadasë: Mund të ketë qenë pa qëllim

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau ka deklaruar se ka prova që tregojnë se avioni ukrainas është rrëzuar nga raketa iraniane.

Sipas BBC, kryeministri kanadez thotë se ka prova nga burime të shumta që tregojnë se aeroplani që u ngrit në Teheran u godit nga një raketë iraniane sipërfaqe-ajër.
“Kjo mund të ketë qenë pa qëllim,” tha ai.

LEXO EDHE:  Bllokimi i emigrantëve në port/ Bushati i zgjat dorën Italisë

LEXO EDHE:  Shqiptari ua dërgonte me postë kokainën klientëve

Trudeau tha se pohimet e tij mbështeten tek burimet kanadeze të zbulimit dhe ato disa vendeve aleate, por ai nuk dha më shumë detaje.

Më herët edhe zyrtarë të tjerë amerikanë pohuan se ka shumë gjasa që avioni i Ukrainës të jetë rrëzuar nga një raketë iraniane, duke lënë të vdekur 176 personat që ishin në bord.

LEXO TE PLOTE