Connect with Us

Vijon qëndresa tek Astiri/ Banorët paralajmërojnë protestën e radhës

Politikë

Vijon qëndresa tek Astiri/ Banorët paralajmërojnë protestën e radhës

Publikuar

-

Pavarësisht shembjes së banesave të tyre, banorët e Astirit vijojnë qëndresën e tyre kundër projektit të Unazës së Re.

Përmes një njoftimi për publikun, banorët bëjnë me dije se do të zhvillojnë një tjetër protestë ditën e nesërme për t’i thënë stop këtij projekti “mafioz”, sikurse e cilësojnë ata.

Protesta e cila pritet të fillojë rreth orës 11:30, do të përfshijë një marshim nga rruga e Kavajës ku pritet të bëhet grumbullimi drejt ambienteve të Prokurorisë.

LEXO EDHE:  Duka: Ulja e TVSH-së për produktet bujqësore sjell pasoja katastrofike

“Nesër në orën 11:30 në Rrugën e Kavajës pranë kishës bëhet grumbullimi i banorëve me jelekë me vete pankartat janë aty marshim drejt prokurorisë. Filloni hetimet… Pezulloni punimet. Unaza e Re do fitoj”, njoftojnë banorët e Astirit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kastriot Islami “zbërthen” formulën e Ramës për Kodin Zgjedhor/ Propozimi i PS, mashtrim i madh

Publikuar

-

Nga

Kastriot Islami “zbërthen” formulën e Ramës për Kodin Zgjedhor/ Propozimi i PS, mashtrim i madh

Eksperti i çështjeve zgjedhore dhe ish-ministri i jashtëm Kastriot Islami në një intervistë për Abc Neës me gazetaren Fabiola Hoxha foli për formulën e propozuar së fundmi nga PS për Kodin Zgjedhor.

Islami e ka cilësuar si një mashtrim të madh. Sipas tij ajo që është prezantuar nuk është gjë tjetër veçse mënyrë për të penguar koalicionet parazgjedhore.

Është një mashtrim i madh  që po u bëhet shqiptarëve që kanë kërkuar të kenë ndryshim thelbësor të procesit zgjedhor. Duke hapur listat. Po prishet koalicionet që quhen të përbëra dhe gjithë kjo histori është bërë nga Edi Rama që është bërë i neveritshëm. Dhe e dyta të pengojë opozitën nëpërmjet prishjes së koalicioneve. Këtu kemi arritur nëpërmjet një këshilli Politik.

Ndryshimi është bërë i njëanshëm pa pjesëmarrjen e opozitës. Ndryshimi është bërë në shkelje të marrëveshjes së 5 qershorit. Është një shkelje e rëndë e komisionit të Venecias. Është një shkelje e rëndë që evidentoi Merkel dje, që ha se reforma duhet bërë me konsensus. Është një shkelje shumë e rëndë e Kushtetutës. Në fund fare është një shkelje që bëhen ndryshime kushtetues enë një parlament ilegjitim me 122 deputetë”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  Protestë masive/ Këto janë rrugët që do bllokojnë studentëtMë tej, Islami thekson se formula e socialistëve nuk është për lista të hapura, pavarësisht se është propozuar si e tillë.

LEXO EDHE:  “Kushtetuta është shkruar nga Sorosi”/ Goxhaj: Janë kërcënuar deputetët që ta votojnë

Siç thekson ai, është sërish Rama që do të rendisë deputetët e tij. Islami e cilëson si listë të ngrirë, ndërsa shton se kjo formulë nxjerr jashtë loje partitë e vogla.

“Procedura është bërë e njëanshme. Ka bërë një propozim, praktikisht nëpërmjet kësaj ndodh që kryetari i partisë cakton parë renditjen e kandidatëve. Rama do të rendisë të 11 deputetë e tij në Shkodër. E zemë se në Shkodër do marrë pjesë 50% e popullsisë dhe Rama fiton 5. Dhe nëse deputeti i gjashtë nuk merre 12 mijë vota e një ai nuk zgjidhet. Një burrë nuk e heq një grua. Duhet një grua që të marrë më shumë vota. Ka një hile, votuesit i janë dhënë 3 mënyra votimi. Kur voton 2 kandidatë ai nuk zhvendos sepse votat nuk i kalojnë kandidatit.

Kjo është një listë e ngrirë, e vendosur nga kryetari i partisë dhe është shumë e vështirë në terren që kjo të ndodh”, shprehet ai.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Hapini listat 100 për qind”/ “Shpërthen” Meta: Mjaft e degraduat Kuvendin o shakaxhinjtë e “integrimit”

Publikuar

-

Nga

“Hapini 100 për qind”/ “Shpërthen” Meta: Mjaft e degraduat Kuvendin o shakaxhinjtë e "integrimit"

Presidenti Ilir Meta vijon të përcjellë mesazhe të forta në drejtim të kryeministrit Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta bën thirrje për hapjen 100% të listave.

Po ashtu ai I drejton edhe një apel të fortë mazhorancës, ndërsa shkruan “mjaft e degraduat Kuvendin”.

“Hapini listat për qytetarët që të zgjedhin pas 12 vjetësh më në fund deputetët.Hapini 100 për qind!

LEXO EDHE:  Një javë pas sulmit racist/ Mijëra protestues në rrugët e Maceratës, kundër fashizmit

LEXO EDHE:  “Keqardhje për nxënësit "protestues"/ Shahini: Nxitësit janë opozita politike

Mjaft e degraduat Kuvendin kështu, se edhe një asamble kooperative ka qenë dikur shumë më e përgjegjshme.

Shqipëria ka patur parlamentarizëm të shkëlqyer 100 vite më parë o shakaxhinjtë e “integrimit”.-shkruan Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Si të përfitoni ndihmë juridike falas?/ Etlida Gjonaj sqaron qytetarët

Publikuar

-

Nga

Etilda Gjonaj përballë faktit/ Pse po hesht për firmën e falsifikuar në pronën e Blushit

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka publikuar në rrjetet sociale, një Manual i cili sqaron qytetarët sesi të përfitojnë nga ndihma ligjore falas.

“Ndihma Juridike Falas është një nga realitetet më të prekshme për qytetarët shqiptarë, rezultat i drejtpërdrejtë i Reformës në Drejtësi.

Si mund të përfitoni nga kjo ndihmë?

Lexoni shkurt informacionin në link ku gjeni edhe menyrat e duhura të kontaktit”-shkruan Gjonaj.

LEXO EDHE:  Shtëpia digjet, Luli krihet/ Këngë dhe valle në selinë e PD-së

LEXO EDHE:  Shtëpia digjet, Luli krihet/ Këngë dhe valle në selinë e PD-së

  

View this post on Instagram

 

A post shared by Etilda Gjonaj (@etildagjonaj) on

LEXO TE PLOTE