Connect with Us

Luli lë Metën të vetëm në betejë

Politikë

Luli lë Metën të vetëm në betejë

Publikuar

-

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha ka zgjedhur heshtjen, në betejën e fortë të presidentit me qeverinë dhe ndërkombëtarët.

Ilir Meta ka qënë i qartë dhe i drejtpërdrejtë, kërkon ndryshimin e Kushtetutës, një shtet të drejtë, pa ndërhyrjen e ndërkombëtarëve, pa interpretime dhe për më tepër e ka quajtur të tradhëtuar referendumin e 98-ës dhe në të gjitha rastet është përpjekur që të sulmojë ndërkombëtarët.

Pas Ilirm Metës shkon LSI-ja. Zyrtarët e saj shpesh flasin.

Petrit Vasili, të cilit i është hequr edhe viza nga SHBA, apo Luan Rama e të tjerë nuk ngurojnë të vërsulen kundër ndërkombëtarëve dhe jo kundër Edi Ramës, që po kap drejtësinë.

Por, argumenti është se Rama po përdor të huajt që të kapë Gjykatën Kushtetuese, për të cilën ka një hall të madh Ilir Meta.

Është kjo gjykatë e cila do të ketë në dorë vendimin final për zgjedhjet e 30 qershorit, apo shkarkimin e tij nga detyra e presidentit të Republikës. Pa shkuar më tej në disa çështje të tjera shumë delikate apo ligje të qeverisë shqiptare.

Lulzim Basha ende nuk ka folur. Partia Demokratike është përpjekur të jetë racionale. Bujar Nishani, Çlirim Gjata dhe ndonjë zyrtar tjetër kalojnë ndonjë fjali, dalin nëpër studio televizve dhe thonë se presidenti është në të drejtën e tij dhe merren me teknikalitete në lidhje me emërimin e X apo Y anëtari të Gjykatës Kushtetuese, procedurën e ndjekur, gabimet e bëra në KED, skandalet, përdorimet apo keqpërdorimet, ndërhyrjet apo jo dhe deri në fund tek dekretet e presidentit Meta.

LEXO EDHE:  Bashës dhe Kryemadhit iu del situata jashtë kontrollit/ 20 kandidatë pranojnë mandatin

Lulzim Basha vetë dhe të tijët në asnjë rast nuk kanë folur dhe nuk kanë komentuar qëndrimet e Ilir Metës dhe përplasjet e tij me amerikanët dhe ndërkombëtarët.

I vetmi që mbajti një qëndrim thuajse publik ishte kreu i Këshillit Kombëtar të PD-së, Bujar Nishani, i cili në një dalej të tij në emisionin “Opinion” tha se nuk komentonte debatet mes tyre, sepse ishte një palë e tretë.

Në PD duket se të gjithë i kanë “larë duart”.

Nga njëra anë “fërkojnë barkun” duke parë sesi Ilir Meta përplaset me ndërkombëtrët, për atë që Ilir Meta ka kërkuar në çadër. Po, është pikërisht një artikulim i bërë nga kreu i Republikës së re më shumë se dy vite më parë.

Gjatë kohës që ai u ngujua në çadër, Lulzim Basha kërkoi shembjen në themel të sistemit të vjetër. Kërkoi një Republikë të re e cila do duhej të fillonte me Kushtetutën, me votën e lirë dhe me gjithçka tjetër.

Thuajse në të njëjtën linjë, por me një artikulim më të fortë dhe prej një ustai të vjetër politik, është Ilir Meta, i cili sot është i ashpër dhe kërkon ndryshimin e Kushtetutës. Sulmon edhe ndërkombëtarët,  të njëjtën gjë që bënte Luli dy vite e gjysëm më parë. Por, nuk ka ndonjë diferencë të madhe. E vetmi ndryshim është se në atë kohë heshte Ilir Meta dhe nuk i kthente përgjigje Lulit, kurse tani hesht Luli dhe nuk i del në krah Ilir Metës./ CNA.al

Përplasja e Metës me ndërkombëtarët/ Basha “kyç” gojën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Njohja e patentave shqiptare në Gjermani/ Rama jep lajmin e mirë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka dhënë sot një lajm të mirë, sa i takon njohjes së lejeve të drejtimit të automjetit në Gjermani.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama ndërsa citon Ministrin Federal të Transporteve në Gjermani, bën të ditur se ky i  fundit do t’i përcjellë Qeverisë Federale një opinion pozitiv, sa i takon kësaj çështje.

“Një lajm i mirë për miqtë e kësaj faqeje që presin njohjen e patentave të drejtimit të makinave të tyre në Gjermani.

Në Konferencën e Sigurisë në Mynih, bisedova edhe me Ministrin Federal të Transporteve, i cili më tha, citoj, “Misioni ynë teknik në Tiranë është befasuar nga transformimet që keni kryer në Drejtorinë e Transportit Rrugor, përmes digjitalizimit të shërbimeve! Zgjidhjet e reja digjitale që keni realizuar janë origjinale dhe bindëse për t’i përcjellë Qeverisë Federale një opinion pozitiv”.-shkruan Rama.

Po ashtu kreu i qeverisë thekson se kjo do të kërkojë pak kohë, por shton se çdo aprovim bën që në landin përkatës njohja të hyjë në fuqi menjëherë.

LEXO EDHE:  Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD shpërthen kundër Bashës/ Ka disa pyetje për kreun e opozitës

LEXO EDHE:  Nga Mero Baze/ “Pazari” që nuk bëhet pa opozitën parlamentare

“Aprovimi i shumëpritur i njohjes së patentave shqiptare të drejtimit, kalon përmes të 16 parlamenteve të landeve të Republikës Federale të Gjermanisë dhe kjo do të kërkojë pak kohë, por ndërkohë çdo aprovim bën që në landin përkatës njohja të hyjë në fuqi menjëherë. Pak durim tanimë, se provimin e kemi kaluar me sukses dhe ky është një fakt që na inkurajon shumë për vazhdimin e  #RevolucionitDigjital2020📲💻

Një bravo të madhe ekipit drejtues të DPSHTRRSH që po e transformon çdo ditë atë strukturë nga një vatër korrupsioni legjendar, në një mekanizëm shtetëror në shërbim të qytetarëve”-përfundon mesazhin e tij kryeministri Edi Rama.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Faktet-Ligji për Arsimin e Lartë/ Mashtrimi dhe hipokrizia e Bashës ndaj studentëve

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha na ka surprizuar shumë së fundi. Pas serialit të telenovelës turke, ku Luli luante rolin e “djalit të mirë”, që kalon kohë me njerëz të zakonshëm, edhe pse vetë me veshje luksoze, tashmë ka edhe një tjetër risi.

Pas “serialit po të dëgjoj”, një ditë më parë, Lulzim Basha komunikoi me qytetarët me anë të rubrikës “Më bëj një pyetje” në Instastory.

Basha dje u kujtua për arsimin e lartë dhe i kërkoi të rinjve që të japin mendimin e tyre se çfarë do të bënin ata, nëse do të ishin për një ditë Ministër Arsimi.

Pas kësaj, me anë të një videoje, Basha premtoi se sapo të vijë në pushtet do të anullojë Ligjin për Arsimin e Lartë.

“Jam shumë i befasuar që vetëm brenda pak orësh mijëra prej jush ndjekës në Instagram i jeni përgjigjur pyetjes se cili do të ishte vendimi i parë nëse do të t’ju besohej drejtimi i Ministrisë së Arsimit. Mes mijëra sugjerimeve dhe propozimeve spikat anulimi i Ligjit për Arsimin e Lartë. Është pika e parë e programit tim, programit të PD për Arsimin e Lartë.”-tha Basha.

Po ka edhe disa detaje në lidhje me Ligjin për Arsimin e Lartë, që tregojnë hipokrizinë dhe tradhëtinë e kreut të Republikës së re ndaj studentëve.

Ligji për Arsimin e Lartë, i cili në dhjetor të vitit të kaluar nxori studentët në rrugë, është një ligj korruptiv dhe klientelist, i cili u miratua nga qeveria në vitin 2015 dhe pasojat i dha në dhjetor të vitit 2018, kur studentët nisën protestat.

Është një ligj për të cilin përgjegjësi kanë si qeveria që e përgatiti, LSI që e votoi dhe Lulzim Basha që nuk e dërgoi kurrë në Gjykatën Kushtetuese, edhe pse premtoi se do ta bënte një gjë të tillë.

Në 22 korrik të vitit 2015, Lulzim Basha tha se “Partia Demokratike do të ndërmarrë një aksion masiv institucional, që nga Presidenti e deri tek Gjykata Kushtetuese, ku opozita do të jetë në krah të studentëve dhe pedagogëve që kanë të drejtë”.

Por, Basha nuk e dërgoi kurrë ligjin në fjalë në Gjykatën Kushtetuese. Ndërkohë, gjatë protestave të studentëve, Basha tentoi të justifikohej, duke thënë se nuk e coi për ta anulluar në Gjykatën Kushtetuese, sepse sipas tij kjo e fundit ishte e kapur nga Edi Rama.

LEXO EDHE:  Nga Andi Bushati/ Bojkoti i vogël, bëhet qesharak pa bojkot përfundimtar

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale/ Zbulohet kandidati i PD përballë Veliajt?

“Ç’rëndësi ka përse nuk e çuam në Gjykatë Kushtetuese? Sepse Gjykata Kushtetuese ishte e kapur nga Edi Rama, jua kam thënë. Dhe, do ta hidhte poshtë dhe Edi Rama  do të thoshtë “ E shikon, ishte edhe kushtetuese”.-tha Lulzim Basha, në një prononcim për mediat në 17 dhjetor 2018.

Në fakt ajo çfarë pretendon Lulzim Basha nuk qëndron, për faktin se në atë kohë ka çuar në Kushtetuese edhe ligje të tjera të qeverisë dhe janë rrëzuar. Ndërkohë në lidhje me ligjin në fjalë, në një prononcim ekskluziv për CNA.al në atë kohë u tha se ligji do të çohej në Gjykatën Kushtetuese brenda datës 6 dhjetor dhe se për këtë ishte ngarkuar Ivi Kaso.

Por, Lulzim Basha jo vetëm që nuk e çoi kurrë në Gjykatën Kushtetuese, ligjin në fjalë, por “harron” të tregojë se sa orë qëndronte duke u “zhgrryer” me Alfred Lelën, Henri Çilin dhe sektin e UET-it.

Lulzim Basha harron edhe sesi “mori në gji” Alfred Lelën me shokë, të cilët me shpatë në dorë bënë avokatët e Ligjit për Arsimin e Lartë.

Nëse Lulzim Basha do ta kishte çuar në Gjykatën Kushtetuese ligjin në fjalë, studentët nuk do ta kishin refuzuar gjatë protestave të dhjetorit 2018. Lulzim Basha ndoshta është i vetmi lider opozite në botë, që nuk pranohet në një protestë.

Faktet tregojnë se ai është i zhytur dhe është fajtor po aq sa Rama që e përgatiti dhe LSI që e votoi. Prandaj ajo çfarë ai deklaroi dje është vetëm një hipokrizi dhe tallje me studentët./ CNA.al

Ligji për Arsimin e Lartë/ Basha justifikohet, protesta e studentëve është politike

Basha kërkon komardare shpëtimi/ Gënjen publikisht për Ligjin e Arsimit të Lartë

Ligji i arsimit të lartë/ Meta, Rama, Basha e Kryemadhi bashkëfajtorë

“Ligji për Arsimin e Lartë shqetësimi kryesor”/ Basha premtim studentëve

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paketa Anti-KÇK/ Braimllari: Show mediatik për të tërhequr vëmendjen nga skandalet

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i LSI-së, Endrit Braimllari, i ftuar në Ora news, e ka konsideruar paketën Anti-KÇK si një nisme antikushtetuese dhe një show mediatik të sponsorizuar nga kryeministri Rama.

Sipas Braimllarit paketa rikthen policinë e diktaturës.

“Anti KÇK nisëm anti-kushtetuese, shoë mediatik i sponsorizuar nga Rama. Rikthen policinë e diktaturës. I gjithë ky aksion shoë mediatik për të tërhequr vëmendjen nga problemet e përditshme në të cilën ndodhet vendi. Shkatërrimi i ekonomisë, kosto e lartë e jetesës, pagat e ulta, mungesa e vendeve të punës, mungesa e investimeve në vend, shpopullimi i vendit dhe largimin e të rinjve nuk mund të mbulohen me një nisëm anti-kushtetuese të Edi Ramës. Politika duhet të kthejë vëmendjen tek qytetarët. LSI angazhohet maksimalisht për të krijuar mundësi punësimi, vende pune të mirëpaguara, siguri publike dhe për të kthyer të rinjtë në vend me qëllim që ato të kontribuojnë në vendimmarrje por dhe në zhvillimim ekonomik të vendit”,theksoi Braimllari.

LEXO TE PLOTE