Connect with Us

Faktet/ Ilir Meta po kërkon Kushtetutë të re

Politikë

Faktet/ Ilir Meta po kërkon Kushtetutë të re

Publikuar

-

Presidenti i Republikës prej disa ditësh ka filluar një betejë të ashpër publike me sulme dhe akuza ndaj ndërkombëtarëve.

Ka sulmuar në mënyrë të pandalur jo vetëm atë që tashmë e quan “armikun” e tij, kryeministrin Edi Rama, por një debat të ashpër ka filluar ta ketë edhe me ndërkombëtarët. Me ambasadorin italian, me ambasadorin e BE-së dhe me ambasadën e SHBA në Tiranë.

Ilir Meta në disa qëndrime të tij, shpesh të publikuara edhe nga zëdhënësi i Presidencës Tedi Blushi, kanë thënë se është shkelur Kushtetuta, është shkelur çdo parim dhe çdo rregull, janë bërë disa lojëra me ndërkombëtarët, në kurriz të Presidentit të Republikës.

Kreu i shtetit, dje në mbrëmje doli hapur fare. Pas artikulimit të një dite më parë, ai e tha qartë. Kërkon referendum.

Se përse dhe për çfarë ende nuk e dimë. Por, faktet të bëjnë të kuptosh se Ilir Meta kërkon ndryshimin e Kushtetutës, pasi ka thënë disa detaje në artikulimin e tij.

Ai tha se kemi një Kushtetutë të tradhëtuar. Pra, Kushtetuta e vitit 1998 ishte tradhëtuar disa herë. Këtu ka të drejtë presidenti Meta.

Kushtetuta e ‘98-ës ka pasur dy ndërhyrje të forta dhe në të dyja rastet, Ilir Meta ka qënë kundër. Në rastin e dytë, në momentin e fundit ai u tërhoq dhe votoi ndryshimet Kushtetuese, por ishte më pas kundër ligjeve, të cilat qeveria i votoi vetëm me votat e saj.

Ai ka qënë kundër ndryshimeve të Kushtetutës në vitin 2008, të cilat iu bënë me marrëveshjen Berisha-Rama.

Më pas në vitin 2015-2016, me ndërhyrjen e ndërkombëtarëve, me Reformën në Drejtësi, goditjen e bënë të gjithë bashkë. Por, Rilindja bëri ca ligje dhe ndërhyrje të tjera të cilat e bënë Kushtetutën e vitit 1998 në një palo Kushtetutë, por që në fakt si e tillë u ngjiz që në fillim.

Në atë kohë, pra para rreth 21  vitesh, pak kohë pas vrasjes së Azem Hajdarit në 14 shtator, Shqipëria ishte në një situatë tepër kaotike. Menjëherë u gjet një hap dhe një mënyrë për të sjellë paksa stabilitet. Vendi të bëhej me Kushtetutë. U ndërtua një komision ku bënin pjesë Arben Imami, Sabri Godo, si përfaqësues të opozitës.

Në fakt, opozita e emëruar pasi në atë kohë Imami kishte qënë ministër Drejtësisë, Godo quhej aleat apo zgjatim i kryeministrit të asaj kohe, Fatos Nano dhe më pas i Ilir Metës, Majkos e kështu me radhë.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i fortë i Arben Imamit për Lulzim Bashën

Një Kushtetutë që nuk u njoh në atë kohë nga Partia Demokratike. U bojkotua dhe u quajt si një hap i gabuar, pasi dha pasoja të forta në zgjedhjet e ardhshme. Bojkotin e demokratëve, socialistët e përdoren për manipulime zgjedhore në vitet 2000-2001, 2003 e në vazhdim, duke luajtur me listat elektorale.

Por, edhe pse e kontestoi fort Kushtetutën opozita, me ardhjen në pushtet të Sali Berishës e respektoi fort dhe nuk kërkoi ndryshimin e saj, por ia dha goditjen në marrëveshjen me Ramën në 2008, duke kërkuar një sistem tjetër zgjedhor, pasi Berisha e shihte se me mazhoritar, PD do ta kishte mjaft të vështirë fitoren në zgjedhje.

Duke ndjekur sondazhet dhe duke parë trendin politik në opinionin publik, Berisha bëri një marrëveshje, duke ngritur një koalicion, duke shfrytëzuar çdo hapësirë të sistemit zgjedhor dhe sërish nuk arriti dot të fitonte. Ai shkoi vetëm në 70 mandate dhe u detyrua të merrte Ilir Metën në krah, i cili kishte bërë dhe një grevë urie dhe e kishte kundërshtuar ashpër Kushtetutën e vitit 2008.

Më tej, Meta e tradhëton dhe shkon tek Edi Rama në vitin 2013, sjell socialistët në pushtet dhe qeveris me kreun e Rilindjes.

Kundërshton hapur dhe ashpër Reformën në Drejtësi, ndryshimet kushtetuese të asaj kohe, pra të vitit 2015-2016, të bëra me një ndërhyrje të fortë të ndërkombëtarëve dhe një dalje hapur. Kujtojmë këtu qëndrimet e forta të ish-ambasadorit të SHBA, Donald Lu dhe ambasadores së BE-së, Romana Vlahutin.

Në atë kohë, Ilir Meta në një fjalim të tij live në parlament iu drejtua ambasadorit amerikan, duke thënë se nuk ishte kundër Reformës në Drejtësi dhe se ato që thuheshin për të ishin fjalë.

Mesa duket tani jemi kthyer në të njëjtën situatë. Ilir Meta ka nxjerrë “shpatën” sërish ndaj ndërkombëtarëve, duke kërkuar hapur tërheqjen e tyre nga ndërhyrjet që ata bëjnë për zgjidhjen e ngërçeve politike në Shqipëri apo përplasjeve të shumta politike, interpretimeve apo keqinterpretimeve që iu bëhen ligjeve dhe Kushtetutës.

Këtë të fundit e quajti të tradhëtuar, e quan me vlerë referendumin dhe Kushtetutën e vitit 1998 dhe nuk pranon ndryshimet e bëra dhe ndërhyrjet e tanishme.

Ka qënë i ashpër, i qartë dhe i fortë në qëndrime. Të gjitha faktet na thonë një dhe vetëm një argument. Ilir Meta kërkon ndryshimin e Kushtetutës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    23 Nentor, 2019 at 1:15 pm

    Ok

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Njohja e patentave shqiptare në Gjermani/ Rama jep lajmin e mirë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka dhënë sot një lajm të mirë, sa i takon njohjes së lejeve të drejtimit të automjetit në Gjermani.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama ndërsa citon Ministrin Federal të Transporteve në Gjermani, bën të ditur se ky i  fundit do t’i përcjellë Qeverisë Federale një opinion pozitiv, sa i takon kësaj çështje.

“Një lajm i mirë për miqtë e kësaj faqeje që presin njohjen e patentave të drejtimit të makinave të tyre në Gjermani.

Në Konferencën e Sigurisë në Mynih, bisedova edhe me Ministrin Federal të Transporteve, i cili më tha, citoj, “Misioni ynë teknik në Tiranë është befasuar nga transformimet që keni kryer në Drejtorinë e Transportit Rrugor, përmes digjitalizimit të shërbimeve! Zgjidhjet e reja digjitale që keni realizuar janë origjinale dhe bindëse për t’i përcjellë Qeverisë Federale një opinion pozitiv”.-shkruan Rama.

Po ashtu kreu i qeverisë thekson se kjo do të kërkojë pak kohë, por shton se çdo aprovim bën që në landin përkatës njohja të hyjë në fuqi menjëherë.

LEXO EDHE:  Letra e gjashtë për dialog/ Bardhi i përgjigjet Ramës

LEXO EDHE:  Samiti i Vjenes, Rama e Vucic se bashku ne show-n televiziv

“Aprovimi i shumëpritur i njohjes së patentave shqiptare të drejtimit, kalon përmes të 16 parlamenteve të landeve të Republikës Federale të Gjermanisë dhe kjo do të kërkojë pak kohë, por ndërkohë çdo aprovim bën që në landin përkatës njohja të hyjë në fuqi menjëherë. Pak durim tanimë, se provimin e kemi kaluar me sukses dhe ky është një fakt që na inkurajon shumë për vazhdimin e  #RevolucionitDigjital2020📲💻

Një bravo të madhe ekipit drejtues të DPSHTRRSH që po e transformon çdo ditë atë strukturë nga një vatër korrupsioni legjendar, në një mekanizëm shtetëror në shërbim të qytetarëve”-përfundon mesazhin e tij kryeministri Edi Rama.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Faktet-Ligji për Arsimin e Lartë/ Mashtrimi dhe hipokrizia e Bashës ndaj studentëve

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha na ka surprizuar shumë së fundi. Pas serialit të telenovelës turke, ku Luli luante rolin e “djalit të mirë”, që kalon kohë me njerëz të zakonshëm, edhe pse vetë me veshje luksoze, tashmë ka edhe një tjetër risi.

Pas “serialit po të dëgjoj”, një ditë më parë, Lulzim Basha komunikoi me qytetarët me anë të rubrikës “Më bëj një pyetje” në Instastory.

Basha dje u kujtua për arsimin e lartë dhe i kërkoi të rinjve që të japin mendimin e tyre se çfarë do të bënin ata, nëse do të ishin për një ditë Ministër Arsimi.

Pas kësaj, me anë të një videoje, Basha premtoi se sapo të vijë në pushtet do të anullojë Ligjin për Arsimin e Lartë.

“Jam shumë i befasuar që vetëm brenda pak orësh mijëra prej jush ndjekës në Instagram i jeni përgjigjur pyetjes se cili do të ishte vendimi i parë nëse do të t’ju besohej drejtimi i Ministrisë së Arsimit. Mes mijëra sugjerimeve dhe propozimeve spikat anulimi i Ligjit për Arsimin e Lartë. Është pika e parë e programit tim, programit të PD për Arsimin e Lartë.”-tha Basha.

Po ka edhe disa detaje në lidhje me Ligjin për Arsimin e Lartë, që tregojnë hipokrizinë dhe tradhëtinë e kreut të Republikës së re ndaj studentëve.

Ligji për Arsimin e Lartë, i cili në dhjetor të vitit të kaluar nxori studentët në rrugë, është një ligj korruptiv dhe klientelist, i cili u miratua nga qeveria në vitin 2015 dhe pasojat i dha në dhjetor të vitit 2018, kur studentët nisën protestat.

Është një ligj për të cilin përgjegjësi kanë si qeveria që e përgatiti, LSI që e votoi dhe Lulzim Basha që nuk e dërgoi kurrë në Gjykatën Kushtetuese, edhe pse premtoi se do ta bënte një gjë të tillë.

Në 22 korrik të vitit 2015, Lulzim Basha tha se “Partia Demokratike do të ndërmarrë një aksion masiv institucional, që nga Presidenti e deri tek Gjykata Kushtetuese, ku opozita do të jetë në krah të studentëve dhe pedagogëve që kanë të drejtë”.

Por, Basha nuk e dërgoi kurrë ligjin në fjalë në Gjykatën Kushtetuese. Ndërkohë, gjatë protestave të studentëve, Basha tentoi të justifikohej, duke thënë se nuk e coi për ta anulluar në Gjykatën Kushtetuese, sepse sipas tij kjo e fundit ishte e kapur nga Edi Rama.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në Kosovë/ Vasili: Faqja e zezë e Edi Ramës

LEXO EDHE:  Meta: Fitorja në Bashkinë e Vorës do të jetë fitorja më e thellë në të gjithë Shqipërinë

“Ç’rëndësi ka përse nuk e çuam në Gjykatë Kushtetuese? Sepse Gjykata Kushtetuese ishte e kapur nga Edi Rama, jua kam thënë. Dhe, do ta hidhte poshtë dhe Edi Rama  do të thoshtë “ E shikon, ishte edhe kushtetuese”.-tha Lulzim Basha, në një prononcim për mediat në 17 dhjetor 2018.

Në fakt ajo çfarë pretendon Lulzim Basha nuk qëndron, për faktin se në atë kohë ka çuar në Kushtetuese edhe ligje të tjera të qeverisë dhe janë rrëzuar. Ndërkohë në lidhje me ligjin në fjalë, në një prononcim ekskluziv për CNA.al në atë kohë u tha se ligji do të çohej në Gjykatën Kushtetuese brenda datës 6 dhjetor dhe se për këtë ishte ngarkuar Ivi Kaso.

Por, Lulzim Basha jo vetëm që nuk e çoi kurrë në Gjykatën Kushtetuese, ligjin në fjalë, por “harron” të tregojë se sa orë qëndronte duke u “zhgrryer” me Alfred Lelën, Henri Çilin dhe sektin e UET-it.

Lulzim Basha harron edhe sesi “mori në gji” Alfred Lelën me shokë, të cilët me shpatë në dorë bënë avokatët e Ligjit për Arsimin e Lartë.

Nëse Lulzim Basha do ta kishte çuar në Gjykatën Kushtetuese ligjin në fjalë, studentët nuk do ta kishin refuzuar gjatë protestave të dhjetorit 2018. Lulzim Basha ndoshta është i vetmi lider opozite në botë, që nuk pranohet në një protestë.

Faktet tregojnë se ai është i zhytur dhe është fajtor po aq sa Rama që e përgatiti dhe LSI që e votoi. Prandaj ajo çfarë ai deklaroi dje është vetëm një hipokrizi dhe tallje me studentët./ CNA.al

Ligji për Arsimin e Lartë/ Basha justifikohet, protesta e studentëve është politike

Basha kërkon komardare shpëtimi/ Gënjen publikisht për Ligjin e Arsimit të Lartë

Ligji i arsimit të lartë/ Meta, Rama, Basha e Kryemadhi bashkëfajtorë

“Ligji për Arsimin e Lartë shqetësimi kryesor”/ Basha premtim studentëve

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paketa Anti-KÇK/ Braimllari: Show mediatik për të tërhequr vëmendjen nga skandalet

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i LSI-së, Endrit Braimllari, i ftuar në Ora news, e ka konsideruar paketën Anti-KÇK si një nisme antikushtetuese dhe një show mediatik të sponsorizuar nga kryeministri Rama.

Sipas Braimllarit paketa rikthen policinë e diktaturës.

“Anti KÇK nisëm anti-kushtetuese, shoë mediatik i sponsorizuar nga Rama. Rikthen policinë e diktaturës. I gjithë ky aksion shoë mediatik për të tërhequr vëmendjen nga problemet e përditshme në të cilën ndodhet vendi. Shkatërrimi i ekonomisë, kosto e lartë e jetesës, pagat e ulta, mungesa e vendeve të punës, mungesa e investimeve në vend, shpopullimi i vendit dhe largimin e të rinjve nuk mund të mbulohen me një nisëm anti-kushtetuese të Edi Ramës. Politika duhet të kthejë vëmendjen tek qytetarët. LSI angazhohet maksimalisht për të krijuar mundësi punësimi, vende pune të mirëpaguara, siguri publike dhe për të kthyer të rinjtë në vend me qëllim që ato të kontribuojnë në vendimmarrje por dhe në zhvillimim ekonomik të vendit”,theksoi Braimllari.

LEXO TE PLOTE