Connect with Us

Të dënuar për vrasje/ Ekstradohen dy shqiptarë

Kronika

Të dënuar për vrasje/ Ekstradohen dy shqiptarë

Publikuar

-

Ekstradohen dy shqiptare per vrasje

Interpol Tirana në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë ka ekstraduar këtë të premte dy persona të shpallur në kërkim për vrasje.

Sipas njoftimit të policisë, të ekstraduarit janë shtetasit Festim Rusi, alias Besim Rusi 40 vjeç si dhe Sherif Gjini.

“Vijon bashkëpunimi midis Interpol Tirana dhe Homologëve.

Ekstradohen drejt vendit tonë dy shtetas të dënuar për vrasje.

Interpol Tirana ekstradon nga Italia drejt vendit tonë, një 40-vjeçar shqiptar, i dënuar me 20 vite burg nga drejtësia shqiptare për veprat penale “Vrasje e kryer në gjendje të tronditjes së rëndë psiqike” dhe “Mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municioneve”.

Ekstradohet dhe nga Greqia një 58-vjeçar shqiptar, i dënuar me 8 vite burg nga drejtësia shqiptare për veprat penale “Vrasje me dashje” dhe “Mbajtja pa leje e armëve të ftohta.

Si rezultat i bashkëpunimit dhe shkëmbimit të informacionit midis Interpol Tirana dhe Interpol Roma, u bë arrestimi në Romë dhe më pas ekstradimi drejt vendit tonë, i shtetasit shqiptar: Festim Rusi, alias Besim Rusi 40 vjeç. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë e ka dënuar këtë shtetas me 20 vite burg për veprat penale “Vrasje me dashje” dhe “Mbajtja pa leje e armëve të ftohta”.

Përmbledhje e ngjarjes së ndodhur: Në vitin 2001, shtetasi Festim Rusi alias Besim Rusi, në fshatin Metalliki në Greqi, pas një debati për motive të dobëta ka vrarë me armë të ftohtë thikë, shtetasin A. R.

LEXO EDHE:  Zjarret në Athinë/ Qeveria greke dyshon për zjarrvënie

——————————–

Po nga Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Athina/Greqi i shtetasit shqiptar Sherif Gjini 58 vjeç, lindur në Elbasan. Ky shtetas ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Z.Q.K Interpol Tirana, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan, e ka dënuar me 8 vite burg për veprat penale “Vrasje e kryer në gjendje të tronditjes së rëndë psiqike” dhe “Mbajtje pa leje e armëve luftarake dhe municioneve”.

Përmbledhje e ngjarjes së ndodhur: Në vitin 2005, në fshatin Linas të Komunës Mollas në Elbasan, shtetasi Sherif Gjini ka vrarë me armë zjarri për motive të dobëta shtetasin A. A.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Romën dhe Athinën, u bë i mundur arrestimi i tyre në Itali dhe Athinë, duke u finalizuar me ekstradimin drejt vendit tonë.

Të dy shtetasit e ekstraduar ju dorëzuan përfaqësuesve të Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve”, thuhet në mkoftimin e plotë të policisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Nisën ngjitjen në malin e Gramozit/ Shpëtohen 4 alpinistët

Publikuar

-

Nga

Policia e Kolonjës dhe banorët e zonës kanë shpëtuar 4 alpinistë, gjatë mbrëmjes së sotme.

Ata kishin lënë mjetin e tyre tip “Ford” në fshatin Starje, dhe ishin nisur për t’u ngjitur në malin e Gramozit, por falë njoftimit nga qytetarët, u ndihmuan që të mos bllokoheshin në rrugë, për shkak të kushteve të vështira atmosferike.

Pas disa orë kërkimesh, u bë i mundur lokalizimi dhe gjetja në gjendje të mirë shëndetësore e 4 alpinistëve, të cilët ishin ngjitur në majën e quajtur “Çuka e Peçit”, në lartësinë 2523 m, të malit të Gramozit dhe më pas për shkak të kushteve të vështira atmosferike, kishin hasur vështirësi gjatë kthimit.

LEXO EDHE:  Lumë droge drejt Italisë/ Policia në ndjekje të grupit kriminal, sekuestrohet sasi e konsiderueshme lendë narkotike  

LEXO EDHE:  Marrëveshja Shqipëri-Greqi/ Zbulohet akti i tradhëtisë kombëtare

Policia ka shoqëruar 4 aplinistët, njëra prej të cilëve ishte vajzë, deri në vendin ku u akomoduan në qytetin e Ersekës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Mjegulla e dendur pushton Rinasin/ Shtyhen fluturimet

Publikuar

-

Nga

Fluturimet në aeroportin e Rinasit “Nënë Tereza”, janë shtyrë për shkak të motit të keq.

Mësohet se mjegulla e dendur ka pushtuar gjithë zonën e fushës së aviacionit, gjë që ka detyruar autoritetet e aviacionit në marrjen e këtij vendimi drastik, e cila vjen si masë paraprake për të parandalimin e aksidenteve ajrore.

Nga informacionet paraprake, raportohet se mjegulla është tej normave që lejojnë ngritjen e mjeteve në fluturim.

Kujtojmë se, që prej ditës së djeshme, është vënë re që mjegulla e madhe ka pushtuar të gjithë zonën e Tiranës.

LEXO EDHE:  Heroinë dhe depresion/ Artisti legjendar tenton të vrasë veten

LEXO EDHE:  Zjarret në Athinë/ Qeveria greke dyshon për zjarrvënie

Ndërkohë pritet një njoftim i dytë se kur do të rifillojnë sërish fluturimet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shkatërrohet banda shqiptare e “skifterëve” në Itali

Publikuar

-

Nga

Policia italiane, ka arritur të çmontojë një bandë shqiptarësh, që vepronin në zonën e Arezos.

Në pranga ka rënë një 23-vjeçar shqiptar, i cili akuzohet për grabitje banesash dhe mbajtje të palejuara të sendeve të vjedhura.

Ndaj tij, Gjykata e Firences ka lëshuar një urdhër-arrest, ndërsa i riu kishte edhe precedentë të shumta, të mëparshme, shkruajnë mediat e vendit fqinj.

I riu nga Shqipëria jetonte në shtetin italian në mënyrë të paligjshme. 23-vjeçari ishte kapur në vendin e krimit, së bashku me një moshatar.

LEXO EDHE:  Çifti Andrea u arratis të premten

LEXO EDHE:  Heroinë dhe depresion/ Artisti legjendar tenton të vrasë veten

Ai dyshohet se ishte kreu i një organizate të tërë kriminale, që merrej me vjedhje të shtëpive.

 

LEXO TE PLOTE