Connect with Us

Qytetaria e klasës së 8 pa Kosovën në hartë/ Reagon Shahini: Gabim i paqëllimshëm

Politikë

Qytetaria e klasës së 8 pa Kosovën në hartë/ Reagon Shahini: Gabim i paqëllimshëm

Publikuar

-

Ministrja e Arsimit Besa Shahini ka reaguar pasi në media u publikua një faqe e librit të Qytetarisë së klasës së 8-të ku në hartë mungonte Kosova.

Shahini shprehet se ky është një gabim i paqëllimshëm por sipas saj nuk do të duhej të ekzistonin pasaktësi të tilla në librat shkollorë

“Lajmi i mirë është se kjo ka ndodhur ndërkohë që po zhvillohet procesi i kontrollit të librave shkollorë, pasi sivjet është mbyllur procesi i hartimit të librave të rinj. Pastaj do të vihet në lëvizje detyrimi për shtëpitë botuese që t’i adresojnë menjëherë me fletë plotësuese gabimet e konstatuara, ndërsa në vijim me redaktim të plotë”, shkruan Shahini.

Postimi i plotë:

Më erdhi keq kur pashë të postuar në rrjete sociale një faqe të një libri me pasaktësi në hartën e rajonit të Ballkanit.
Kosova është Republikë dhe njihet si e tillë nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, 23 vende anëtare të BE-së, SHBA-të dhe shumë shtete të tjera aleate. Por nga autori i librit, te artisti grafik, te redaktori i shtëpisë botuese e deri te komisioni që ka dhënë OK për botim, nuk kanë qenë në gjendje ta vërejnë mungesën e shtetit të Kosovës në të!
Ky është natyrisht një gabim i paqëllimshëm dhe s’është i vetmi, megjithëse janë bërë përmirësime kolosale në korrigjimin e teksteve shkollore. Por padiskutim që nuk do të duhej të ekzistonin pasaktësi të tilla në librat shkollorë!
Lajmi i mirë është se kjo ka ndodhur ndërkohë që po zhvillohet procesi i kontrollit të librave shkollorë, pasi sivjet është mbyllur procesi i hartimit të librave të rinj. Pastaj do të vihet në lëvizje detyrimi për shtëpitë botuese që t’i adresojnë menjëherë me fletë plotësuese gabimet e konstatuara, ndërsa në vijim me redaktim të plotë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha jep lajmin e mirë/ Eksperienca e mbrojtjes civile italiane vjen në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një vizitë në Qendrën Operacionale të Emergjencave Civile në rajonin Friuli-Venezia-Giulia në Itali.

Në një video-mesazh në rrjetet sociale, Basha u shpreh se “Ne sapo kemi përfunduar një prezantim këtu në Qendrën Operative të Mbrojtjes Civile ku janë shpjeguar në detaje kapacitetet e kësaj qendre për përgjigjen e menjëhershme në nevojë të viktimave të fatkeqësive natyrore; nga tërmetet tek përmbytjet dhe fatkeqësi të tjera natyrore, vlerësimin e dëmeve pa vonesë, rikthimin e banorëve në objektet e parrezikuara dhe nisjen e punës për rikuperimin e dëmeve.”.

Basha theksoi se përvoja e kësaj qendre operative të Mbrojtjes Civile, siç quhet në Itali, e emergjencave civile është një nga 20 qendrat, por është ajo që konsiderohet më e suksesshmja dhe në fakt përvojat e saj të suksesshme kanë shërbyer si manual për të gjithë emergjencat civile të Italisë.

Më tej, ai tha se kjo përvojë e jashtëzakonshme do të shërbejë për t’u transferuar dhe për të trajnuar emergjencat civile shqiptare.

“Lajmi që dua të ndaj sot për ju të dashur miq se me autoritetet e rajonit Friuli-Venezia-Giulia dhe me drejtuesit e kësaj Qendre Operative të Mbrojtjes Civile, kemi rënë dakord që kjo përvojë e jashtëzakonshme, në nivel botëror do të thoja, jo vetëm në nivel europian, do të shërbejë për t’u transferuar dhe për të trajnuar emergjencat civile shqiptare.

LEXO EDHE:  Shqipëri-Kosovë/ Projekt për mbrojtjen e liqenit të Fierzës

LEXO EDHE:  Shqipëri-Kosovë/ Projekt për mbrojtjen e liqenit të Fierzës

Është zotimi im që qeveria e ardhshme që të mos gjendet e papërgatitur para fatkeqësive natyrore qofshin këto tërmete apo tragjedi të tjera apo përmbytje, që edhe ne të kemi një instrument të përgjigjes së menjëhershme për t’iu ardhur menjëherë në ndihmë banorëve, për të organizuar pa asnjë vonesë operacionet e vërteta të kërkim shpëtimit me mjete dhe me personel të kualifikuar për të shpëtuar jetë dhe për të kufizuar sa është e mundur dëmin në jetët njerëzore dhe në plagosjen e qytetarëve, për të vlerësuar dëmet e çdo fatkeqësie natyrore pa humbur kohë, pa propagandë, pa shfaqje por me kapacitete njerëzore, me manuale, me njerëz të përgatitur, të trajnuar me mjete të mjaftueshme dhe pastaj për të vepruar menjëherë për të riparuar këto dëme si dhe për të strehuar gjatë kohës së riparimit të gjithë personat e prekur nga fatkeqësia natyrore.”-deklaroi Basha.

Po ashtu ai tha se “Fatkeqësitë natyrore nuk i kontrollon dot askush por një qeveri e aftë e përgjegjshme ka në dorë që të përgjigjet menjëherë dhe të kufizojë dëmet njerëzore.

Ky është objektivi, ky është qëllimi dhe ky është zotimi im sot nga Qendra Operative e Emergjencave Civile Friuli-Venezia Giulia.”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Manastirliu inspekton punimet në maternitetin ri të Beratit: Ndërtojmë dhe rehabilitojmë 4 maternitete

Publikuar

-

Nga

Puna për rikonstruksionin e maternitetit të Beratit po ecën me ritme shumë të shpejta dhe spitali i ri do të përfundojë brenda 14 muajve.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale inspektoi punimet për ndërtimin e maternitetit të ri të Beratit, një investim i qeverisë shqiptare me vlerë 216 milion lekë.

“Është një premtim i mbajtur i qeverisë, i vetë Kryeministrit Rama dhe jam shumë e kënaqur që punimet kanë avancuar dhe do t’i kthejmë Beratit një investim të munguar, që do të ketë vlerë të shtuar jo vetëm nga pikëpamja e infrastrukturës, por edhe sa i takon të gjithë pajisjeve që ne po planifikojmë të sjellim në këtë maternitet, që do të sigurojnë një standard të ri shërbimi për mjekët dhe infermierët dhe mbi të gjitha do t’i ofrojmë nënëve dhe bebeve të porsalindura kushte shumë të mira të kujdesit shëndetësor”, tha Manastirliu.

Duke deklaruar se ky është investimi i parë madhor pas 18 vitesh, Manastirliu tha se me përfundimin e të gjithë projektit, materniteti i Beratit do të jetë një model i materniteteve me standardet më të mira të shërbimit për nënat dhe fëmijët, pasi fëmijët janë të parët në politikat shëndetësore.

LEXO EDHE:  Edita Tahiri: Kosova do të kërkojë nga Serbia dëmshpërblim për luftën e fundit

LEXO EDHE:  Larg pëmbushjes së kërkesave/ Nuk ka liberalizim të vizave për kosovarët këtë vit

Projekti parashikon rikonstruksionin e katit të parë, zgjerimin e godinës ekzistuese dhe shtesën e katit të dytë, duke ndërtuar një maternitet bashkëkohor, me 40 shtretër që do t’I shërbejë jo vetëm banorëve të Beratit por edhe zonave përreth.

Për vitin 2020, me buxhetin e ri do të vazhdojnë investimet për nënën dhe fëmijën. Ministria e Shëndetësisë do të vijojë investimet në maternitetin e Beratit, të Lezhës në maternitetin e Kuksit, do të hapë invetimin e ri për maternitetin ‘Mbretëresha Geralidinë’.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Thurja, që lidh LSI-në me MJAFT-in

Publikuar

-

Nga

Ka një lëvizje të lojërave politike me disa personazhe që lëvizin në terren duke u sjellë si një lindje  ndryshe, që ka një tjetër qasje ndaj sistemit elektoral në Shqipëri, si një nismë e filluar kryesisht në rrjete sociale për çështje të caktuara me problematika shoqërore dhe tashmë po konfigurohet si një lëvizje politike.

Disa personazhe që janë pjesë e kësaj nisme kanë dalë nëpër qytete, shfaqin idetë e tyre, kanë mbledhur firma e janë mbështetës të flaktë të ndryshimit të sistemit zgjedhor.

Dhe në fakt kjo duket se është një kauzë e drejtë, një kauzë më përfaqësuese, pasi ndoshta shumica e shqiptarëve, sot e shohin çështjen e sistemit si një nga pikat thelbësore të mospërfaqësimit të tyre dhe ndarjes ,shkëputjes apo distancës së madhe të krijuar me klasën politikën në vend.

Përtej këtij fakti të mirë, për Nismën-Thurje nuk është thënë dhe nuk është shkruar për personazhet e saj. Disa prej tyre shfaqen dhe ndonjë prej tyre është tërhequr, pra janë ata që dalin në media dhe ata që qëndrojnë nga pas.

Në fakt, Thurja është një lidhje historike apo një lëmsh midis MJAFT-it dhe LSI-së, organizatës së drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj dhe Presidenti aktual i Republikës, Ilir Meta, kur ka qenë kryetar i LSI-së.

Fillimisht, Nisma ka marrë jetë nga një ish-drejtor i pushtetit të Berishës dhe përfaqësues i LSI-së, një nga personazhet më të korruptuara në institucionin e Ministrisë së Ekonomisë,  Industrisë dhe Energjitikës. Një personazh i shumësulmuar, i akuzuar deri në xhepist, krahu i djathtë i Veliajt dhe MJAFT-it, një nga këto fytyrat e  lëvizura nga strukturat “lali Erit”, në strukturat e LSI-së, njeri totalisht i korruptuar, por që u fut në politikë, u ngjit pas Ilir Metës dhe ai e bëri drejtor.

Më pas filloi të ishte një nga themeluesit apo njeriu kryesor i Nismës-Thurje, me kauza, me çështje të caktuara, duke u fshehur pas saj, duke mos dalë me emër. Por, tani nuk e shikojmë më të jetë nëpër qytete, ku shëtit Nismë-Thurja. Atje shkojnë të tjerë njerëz, të tjerë emra dhe personalitete, të cilët ndoshta nuk kanë mbi supe, akuzat e themeluesit të Nismës-Thurje, i cili në fakt është pjesë e sistemit të korruptuar politik të këtyre viteve të fundit.

Më pas është një tjetër personazh,që vjen nga MJAFT-i, i cili pretendon se do bëjë ndryshimin. Ai është një i shkolluar me një tjetër performancë publike. Ndoshta mëkati i tij nuk është vetëm MAJFT-i, por kauza dhe qëllimet për ndryshimet e sistemit zgjedhor apo daljes së një lëvizje politike, por që nuk ka asgjë të keqe. Por, ku je i molepsur me korrupsionin dhe me personazhe të cilët po qëndrojnë pas, në momente të tilla, ka shumë dyshim.

LEXO EDHE:  Shansi fundit për vijën kufitare/ Javë vendimtare për Kosovën

LEXO EDHE:  Nga Mero Baze/ Fuqia për të shkruar një libër si president i Shqipërisë

Personazhi i tretë është një ish drejtor i Ministrisë së Financave e më pas përfundoi tek Ministria e Ekonomisë me kalimin e LSI-së në koalicion me Berishën në vitin 2009. Edhe ky një personazh që ka fituar mjaft pikë në opinionin publik, por i panjohur.

Ai ka qenë një zyrtar i rëndomtë, një nga këto veglat administrative, të cilat më vonë të përdorur nga politika, duke kërcyer nga një vend në një vend tjetër, me  mjaft akuza dhe aspak i goditur deri tani, duke bërë që të fshihen të vërtetat e tij.

Ka edhe personazhe të tjerë, njerëz me vlera atje brenda, si çdo forcë politike, pa asnjë diskutim apo personazhe që shkojnë duke vënë fytyrën e tyre tek kjo Nismë.  Po, ngatërrimi i çunave të MAJFT-it, të cilët kanë qenë vegla të Erion Veliajt dhe më pas kaluan me parti politike duke u bërë drejtorë të korruptuar dhe të tjerë personazhe që kanë qenë drejtorë ministrish, nuk është se janë zgjidhja e asaj politike ndryshe, që kërkohet nga shqiptarët.

Thurja përtej këtyre tre imazheve apo pesë personazheve të tjerë, në rrjete sociale ka pasur një qasje shumë pozitive, pasi atje fshihet fytyra, nuk duket  kush është dhe të vërtetat nuk tregohen.

Por, në rastin konkret, le të mos i fshehim, le ti themi të vërtetat, ashtu siç themi edhe për PD, edhe për LSI-në, edhe për PS-në, Rilindjen, Erion Veliajn, Edi Ramën, bandat 30 vjeçare korruptive të pushtetit, por patjetër nuk mund të lëmë pa përmendur  edhe këta që kanë qenë pjesë e këtij sistemi dhe që tashmë kanë vënë një maske tjetër.

Kanë hequr maskën e “lali Erit” dhe kanë dalë me një nismë të re, apo kanë hequr maskën e  LSI-së dhe kanë vënë atë të një lëvizjeje qytetare, e cila filloi në rrjetet sociale, e tashmë po del si një lëvizje politike.

Dhe kur del atje, në terren, pra në politikë, të vërtetat duhet t’i dinë të gjithë. Dhe këto të vërteta nuk mund të fshihen. Nisma-Thurje, në fakt është një përshesh i MJAFT-it, të “lali Erit”, dhe LSI –së të Ilir Metës.

Për më tej le të ndajmë kauzat apo lëvizjen politike, nga atë çfarë përfaqësojnë personat që janë përfshirë brenda kësaj lëvizje. Ashtu siç e përmendëm edhe më lart ka pasur mjaft çështje të vlerësueshme, pa asnjë diskutim.

Por, kauzat kur nga pas ka personazhe  jo të dyshimtë por të ngatërruar në afera korruptive, që fshihen pas lëvizjeve politike, bie besueshmëria, bie pesha, dhe vlera e vërtetë e çdo nisme të re apo të vjetër të përdorur apo keqpërdorur nga “lali Eri” dhe Ilir Meta. /CNA.al

LEXO TE PLOTE