Connect with Us

Byroja e Hetimit drejt ngritjes/ SHBA vë në depozicion 5 “makina të së vërtetës”

Politikë

Byroja e Hetimit drejt ngritjes/ SHBA vë në depozicion 5 “makina të së vërtetës”

Publikuar

-

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka dhuruar Shqipërisë 5 pajisje poligraf, e njohur masivisht si “makina e së vërtetës”, që do të përdoren për kontrollin e sinqeritetit të personave që do të aplikojnë për të qenë pjesë e Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH).

Në njoftimin e shpërndarë në faqen e saj, Ambasada thekson se paisjet do të përdoren nga poligrafë të trajnuar nga Shtetet e Bashkuara, ndërsa programi do të zgjasë për një periudhë 10 javore.

“Këtë javë, Byroja Kombëtare e Hetimit (BKH) hodhi një tjetër hap përpara drejt ngritjes së saj me dhurimin e pesë paketave të kontrollit poligraf nga qeveria e Shteteve të Bashkuara për Ministrinë e Brendshme.

Pajisjet do të përdoren nga poligrafë të trajnuar nga Shtetet e Bashkuara, të cilët do të kryejnë testimet e aplikantëve për Byronë Kombëtare të Hetimit, për të ndihmuar në ruajtjen e standardeve më të larta të integritetit.

Dhurimi dhe certifikimi i poligrafëve është pjesë e një program dhjetë javor, financuar nga Byroja e Departamentit të Shtetit për Çështjet Ndërkombëtare të Zbatimit të Ligjit dhe Luftës ndaj Drogës nëpërmjet Programit Ndërkombëtar të Ndihmës për Trajnime në Hetimet Penale (ICITAP).

LEXO EDHE:  Në kërkim të ëndrrës amerikane?/ 6 hapat për plotësimin e Lotarisë

Drejtori i Përgjithshëm dhe ekipi menaxhues i Shërbimit të Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave (SIAC) – organizata që do të punësojë shqyrtuesit e poligrafeve – iu bashkuar drejtuesit të programit ICITAP dhe drejtueses”, thuhet në njoftimin e plotë./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“12 mijë pedagogë nuk kanë marrë ende pagat / Janë detyruar të marrin borxh për të shlyer faturat”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputetja e PD-së Albana Vokshi thotëse 12 mijë pedagogë nuk kanë marrë ende rrogën.

Sipas Vokshit, familjet e këtyre padagogëve janë detyruar të marrin borxh për të shlyer faturat e shërbimeve jetike.

“Buxheti i koncesioneve dhe shëtitjet për propagandë lënë ende pa rroga pedagogët.
12 mijë familje pedagogësh presin pagën që ua mban qeveria për allashverishet e saja.
Dita e 10 e muajit janar dhe ende asnjë pedagog nuk ka marrë rrogën, ndërkohë që entourage-i qeveritar ha e pi në restorante të shtrenjta, ku shishja e verës kushton 500 euro.
Paga, e ardhura e vetme në familjen e pedagogëve i ka detyruar shumicën e tyre të marrin borxh për të shlyer faturat e shërbimeve jetike”, shkruan Vokshi.

LEXO EDHE:  Në kërkim të ëndrrës amerikane?/ 6 hapat për plotësimin e Lotarisë

LEXO EDHE:  Prishtinë/Ambasada Amerikane mirëpret vendimin e Kushtetueses

Në emër të PD, Vokshi kërkon që Qeveria të kalojë urgjentisht pagat e pedagogëve e të lehtësojë sadopak fillimin e këtij viti për 12 mijë familje e për dhjetëra mijëra fëmijë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“2020 vit i nxehtë politik”/ Biberaj paralajmëron përshkallëzim protestash

Publikuar

-

Nga

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Aleksandër Biberaj deklaron se 2020 pritet të jetë një vit i nxehtë politik.

“Ky vit do të jetë një vit i nxehtë politk pasi PD dhe opozita kanë qenë në paqe për shkak të tërmetit.
Kjo paqe nuk mund te vazhdoje pasi opozita do të parashtrojë platformat e saj qeverisëse.
Politikisht jemi në një situatë që mund ta krahasojmë Shqipërinë me vitin 1989”, u shpreh Biberaj në studion e News 24.

Sipas tij nëse mazhoranca vazhdon me këtë rrugë, ai sheh përshkallëzimin e protestave.

LEXO EDHE:  Studentët shqiptarë në SHBA/ Ambasada jep njoftimin e rëndësishëm

LEXO EDHE:  Ambasada amerikane: Miratojeni tani një herë e mirë Reformën në Drejtësi!

“Shqipëria të bëhet gati për zgjedhje të përgjithshme dhe zgjedhje lokale.
Kemi tre bashki që sot janëpa kryetar, ka akoma të tjerë që janë të inkriminuar.
Në protesta duhet të përfshihen të gjitha shtresat e popullsisë përfshirë edhe profesorët. Protesta mund të çojnë në fitore, kanë përmbysur qeveri shumë më të ashpra se klika që kemi sot në pushtet.
Protestat edhe mund të përshallëzohen do jetë në dorën e popullit për të vendsour fatet e veta”, tha më tej Biberaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Sherr në PS/ Dhunohet Kryetari i njësisë Administrative

Publikuar

-

Nga

partia socialiste selia qendrore

Procesi zgjedhor për kryetarin e ri të PS në Peqin është shoqëuar me debate dhe sherr.

Sipas Report Tv, Bilal Hasa, kryetari i njësisë Administrative Gjocaj në Peqin ka bërë sherr me disa persona dhe është qëlluar me sende të forta.

Sherri ka ndodhur jashtë selisë së Partisë Socialiste aty ku sot u zhvilluan edhe zgjedhjet për kreu e ri të PS në këtë qark.

Sipas raportimeve ngjarja lidhet me procesin zgjedhor që u zhvillua sot në Peqin ku kryetari i ri i PS u zgjodh Madrid Sula, gjë që është kundërshtuar nga Hasa.

LEXO EDHE:  Ambasada e SHBA feston 24 vjetorin e rihapjes në Tiranë (FOTO)

LEXO EDHE:  Vizat turistike në ShBA/ Ambasada publikon lajmin e rëndësishëm

I pranishëm gjatë procesit zgjedhor ka qenë edhe vetë kreu i grupit parlamentar të PS Taulant Balla, ndërsa mësohet se konflikti ka nisur pikërisht pas ikjes së tij.

Ndërkaq, nuk ka ende një njoftim zyrtar nga policia për të sqaruar rrethanat e ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE