Connect with Us

Kriza e NATO-s/ Francë, duhet të flasim!

Bota

Kriza e NATO-s/ Francë, duhet të flasim!

Publikuar

-

Kur nuk di më tej, mbledh njerëzit gjithandej! Një grup pune, kjo është përgjigja e vakët e NATO-s ndaj kritikave të fundit të ashpra që erdhën nga Franca, ku Macroni e quajti NATO-n të vdekur klinikisht.

Dy javë para festimeve të 70-vjetorit të NATO-s në Londër, ministrat e Jashtëm të NATO-s, diskutuan për krizën e NATO-s pas kritikës nga Franca, se NATO është në “vdekje klinike”. Me një propozim për një grup pune për të diskutuar për NATO-n, ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas kërkon të nivelojë diferencat brenda NATO-s.

NATO ka pasur disa herë kriza të qenësishme politike në 70-të vitet e ekzistencës së saj. Gjithmonë aleanca ia ka dalë të kapërcejë përçarjet të lindura nga grindja për rolin e detyrat e saj, për solidaritetin dhe financimin, ose si pas Luftës së Ftohtë të gjejë sërish vetveten. Pas krizave ridel në pah bindja, se aleanca mbrojtëse duhet të vazhdojë të ekzistojë në interes të të gjithë anëtarëve të saj. Në këtë kuptim, aleanca është “një model suksesi”, në këtë pikë ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka të drejtë. Një model suksesi që duhet ruajtur, se pa partneritetin transatlantik nuk është e përfytyrueshme siguria e Europës dhe Amerikës Veriore për një kohë të gjatë.

Para 50 vjetësh gjendjen e NATOS-s e rëndoi grindja mes SHBA e Francës për shpërndarjen e pushtetit brenda aleancës. Para 25 vjetësh ishte në fokus një çështje ekzistenciale, nëse ende është e nevojshme NATO-ja pas prishjes së Paktit të Varshavës. Para 15 vjetësh ishte lufta e Irakut e presidentit George W. Bush, që e ndau aleancën. Lista mund të vazhdohet më tej.

Sot NATO është përfshirë nga një dyshim i thellë që ekziston mes SHBA-së të Donald Trumpit dhe shumicës së europianëve. Ishte Donald Trump ai që e quajti aleancën të panevojshme, sepse kushton shumë. Ndërkohë duket se ai e ka kuptuar, që premtimi i angazhimit në rast nevoje i shkon në favor edhe SHBA , sepse i lidh europianët me Uashingtonin. Kritika e presidentit francez, Emmanuel Macron, se NATO ndodhet në “vdekje klinike” është shprehje e një zhgënjimi të thellë. Macron e ndjen, se europianët mbeten nën mundësitë e tyre, dhe se pa nevojë e lejojnë veten të ngacmohen kaq keq nga presidenti Trump.

LEXO EDHE:  Ngjela zbulon kërkesën e BE për anëtarësimin e Shqipërisë/ Ja çfarë i thanë Ramës në Bruksel

Dialogu si rrugëdalje?

Diplomatët në qendrën e NATO-s janë vërtet të lënduar nga kritika e fortë, por amerikanët duket se kanë kuptuar: “Ndoshta duhen trazira nganjëherë. Tani duhet të flasim”. Kështu i përmblodhi ambasadorja amerikane në NATO, Kay Bailey Hutchison reagimet pas deklaratës së Macron. Dialogu për një koordinim politik më të mirë brenda NATO-s mund të fillojë…

Sërish…sepse marrëdhënia mes partnerëve transatlantikë ka qenë herë pas here objekt i debateve dhe reformave. Në këtë kuptim Emmanuel Macron me impulsin që dha ka pasur të drejtë. Një provokues destruktiv si Donald Trumpin duhet ta provokosh që të arrish reagimin e dëshiruar. E paqartë është, se sa e qëndrueshme do të jetë kjo pikënisje e Macron. Neser apo pasnesër Donald Trump mund ta ndërrojë sërish mendimin papritur. Një shembull: Në fillim ai donte ta shkatërronte anëtaren e NATO-s, Turqinë ekonomikisht pas ndërhyrjes ushtarake kundër së drejtës ndërkombëtare në Sirinë veriore. Pas disa ditësh Trump dhe presidenti turk, Erdogan ishin prapë miqtë më të mirë, që tani bashkëpunojnë në Sirinë veriore pikërisht me Rusinë.

Riegert Bernd Kommentarbild App
         Bernd Riegert

Më analizën e tij, që europianët duhet të bëjnë më shumë për sigurinë e tyre, sepse tek SHBA nuk mund të mbështetesh më pa kushte, presidenti francez ka të paktën pjesërisht të drejtë. Këtë e pranojnë edhe diplomatët e NATO-s. Por çfarë do të vijë pas kësaj? Një aleancë ushtarake europiane? Armatim i kombeve europiane? Kjo do të ishte një rrugë e gjatë. Europianët do duhet të mbështeten edhe për një kohë shumë të gjatë tek supremacia ushtarake amerikane.

Ombrella mbrojtëse nukleare që ofrojnë SHBA nuk ka për t’u zëvendësuar ndoshta kurrë. Pra ajo që ndihmon në këto kushte që është që të mos përçahesh e të shpresosh që Donald Trump nuk ia heq vetë prizën NATO-s. Pasi as kjo nuk përjashtohet. E  presidenti francez para goditjes tjetër që do t’iu japë strukturave të NATO-s do bënte mirë, që të gjente aleatë në kohën e duhur. Të paktën të përfshihet qeveria gjermane, megjithëse duhet pranuar se është letargjike dhe hezituese. Kjo do t’i jepte kauzës më shumë peshë dhe do të ndihmonte të mos kishte shumë irritime tek anëtarët europianë të NATO-s./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

1 milion njerëz i kundërvihen presidentit Macron/ Protestuesit pushtojnë rrugët

Publikuar

-

Nga

Trenat nuk po funksionojnë këtë fundjavë në Paris, metrotë janë pezulluar dhe rrugët janë mbushur me protestues që këmbëngulin për të drejtat e tyre.

Nisma e protestave në Francë ka filluar që përpara një viti kur mijëra njerëz dolën në rrugë kundër rritjes së planifikuar të taksave të gazit.

Një tjetër protestë, këtë herë drejtuar Presidentit Emanuel Macron, ka nisur këtë fundjave për shkak të Reformës së pensioneve të inicuar nga Presidenti francez. Bëhët fjalë për një grevë të organizuar, e cila vijon të jetë aktive, duke bërë që rreth 1 milionë njerëz të jenë ende nëpër rrugët kryesore.

LEXO EDHE:  Përmbytjet/ Zbardhet kërkesa e Shqipërisë, drejtuar NATO-s për ndihmë

LEXO EDHE:  Vendimi për negociatat/ Tomor Alizoti ngre alarmin

Duket se qytetarët kanë marr shkas nga deklarata e Kryeministrit Edouard Philippe, se “francezët duhet të punojnë më shumë dhe më gjatë, ashtu si dhe në vendet e tjera”, gjë që i ka dhënë jetë nismës së protestave.

Meqenëse protesta e kësaj fundjave është organizuar edhe në formën e një greve në shumë qytete të Francës inistitucionet nuk po funksionojnë, pasi shkolla do të mbyllen, transporti hekurudhor është pezulluar, madje ka pasur ndikim edhe në trafikun ajror.

Protestuesit këmbëngulin  se nuk do t’i japin fund grevës deri sa të plotësohen kërkesat e tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Mbretëresha Elisabeth hedh poshtë spekulimet/ Nuk ka në plan të dalë pensionin në moshën 95-vjeçare

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit, mediat britanike kanë përhapur lajmin se Mbretëresha Elisabeth II do të heqë dorë nga detyra e saj në moshën 95-vjeçare, duke ndërmarrë kështu, një akt daljeje në pension.

Lajmet kanë mbërritur në veshin e Mbretëreshës Elisabeth gjë që ka bërë që familja mbretërore të reagojë përmes një deklarate.

Zëdhënësi nga zyra e Princit Charles ka hedhur poshtë thashethemet e përhapura duke thënë se nuk ekziston ndonjë plan për largimin e Mbretëreshës nga detyra e saj, gjë që do të kishte si pasojë dorezimin e kësaj detyre tek i biri 71-vjeçar, Princi Charles.

LEXO EDHE:  BE i’a shtyn mandatin e përfaqësimit në Kosovë Nataliya Apostolovës

LEXO EDHE:  Paloka kapet me çitjanet e Ramës/ “Europa kërkon kryeministër serioz”

“Nuk ka plane për ndonjë ndryshim kur Mbretëresha të mbushë 95 vjeç – apo ndonjë moshë tjetër,” tha zëdhënësi nga zyra e Princit Charles.

Lajmet rreth pensionit të supozuar të Mbretëreshës Elisabeth u përhapën pas heqjes dorë të Princit Andreë nga statusi mbretëror./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Pas disa muajsh tensione/ SHBA dhe Irani shkëmbejnë dy të burgosur

Publikuar

-

Nga

Sot, Irani dhe Shtetet e Bashkuara bën një shkëmbim të burgosurish.
Irani liroi një student amerikan të diplomuar në Universitetin Princon në shkëmbim të një shkencëtari iranian, duke shënuar kështu një përparim të mundshëm mes Teheranit dhe Uashingtonit pas muajt të tërë tensionesh.

Kryediplomati iranian Mohammad Javad Zarif bëri njoftimin e parë për shkëmbimin në rrjetin social Twitter. Shkëmbimi përfshin studentin e diplomuar Xiyue Wang dhe shkencëtarin Massoud Soleimani.
“Jam i kënaqur që Profesor Massoud Soleimani dhe zoti Xiyue Wang do të bashkohen me familjet e tyre së shpejti. Falenderoj të gjithë të angazhuarit në këtë proces dhe kryesisht qeverinë zvicerane”, postoi në rrjetin Twitter Zarif.

Kryediplomati iranian konfirmoi në Twitter thashethemet që qarkullonin prej disa ditësh se po punohej për një marrëveshje për të liruar zotin Wang.

Përmes një deklerate të Shtëpisë së Bardhë, Presidenti Trump pranoi se zoti Wand ishte i lirë, duke u shprehur se “ai po kthehej në Shtetet e Bashkuara”.
“Zoti Wang ishte mbajtur nën pretendimet për spiunazh që nga gushti i vitit 2016″, tha zoti Trump. “Felenderojmë partnerët zvicerianë për ndihmën e tyre në negociatat me Iranin për lirimin e zotit Wang”.

LEXO EDHE:  Paloka kapet me çitjanet e Ramës/ “Europa kërkon kryeministër serioz”

LEXO EDHE:  Paloka kapet me çitjanet e Ramës/ “Europa kërkon kryeministër serioz”

Ambasada e Zvicrës përfaqëson interesat amerikane në Teheran që nga mbyllja e ambasadës amerikane në Iran në vitin 1979, kur studentët pushtuan ambasadën dhe morën peng personelin e saj në një krizë që zgjati 444 ditë.
Brian Hooks, përfaqësuesi i posaçëm amerikan për Iranin, shoqëroi shkencëtarin iranian në Zvicër për të

bërë shkëmbimin dhe do të kthehet me zotin Wang, sipas një zyrtari amerikan që foli në kushte anonomiteti. Shkëmbimi ndodhi në Zurih ndërsa zoti Hook dhe Wang u nisën në drejtim të Landstuhlut të Gjermanisë, ky zoti Wang do të ekzaminohet nga mjekët, thanë zyrtarët. Zoti Wang do të mbahet në Gjermani për disa ditë për ekzaminime të mëtejshme.

Megjithëse zoti Hook ishte i pranishëm për shkëmbimin, zyrtari tha se këshilltari i sigurisë së zotit Trump Rober O’Brian luajti rolin kryesor në negociatat që datojnë nga koha kur ai ishte përfaqësues special për çështjet e pengjeve në Departamentin e Shtetit./VOA

LEXO TE PLOTE