Connect with Us

Denoncimi në “Fiks Fare”/ I falsifikojnë firmat për t’i marrë pronën, Prokuroria i shmanget hetimit

Politikë

Denoncimi në “Fiks Fare”/ I falsifikojnë firmat për t’i marrë pronën, Prokuroria i shmanget hetimit

Publikuar

-

Erida Saraçi bashkë me trashëgimtarë të tjerë të familjes Saraçi ankohen në Fiks Fare duke pretenduar se prona e familjes së tyre u është marrë pa të drejtë nga tre anëtarë të familjes mbi dokumenta të falsifikuara.

Ata pretendojnë që kanë që prej vitit 2009, vit kur mësuan që familjarët po regjistronin pronën që janë përballuar në gjyqe dhe prokurori ku herë u ka dhënë e herë nuk u kanë dhënë të drejtë. Sipas tyre, janë falsifikuar firmat e trashëgimtarëve, dhe nga pesë trashëgimtarë, kjo pronë që ndodhet në qendër të Shkodrës, mbi të cilën është ndërtuar një pallat është regjistruar vetëm në emër të tre personave, siç figurojnë edhe në trung. E gjitha kjo sepse janë falsifikuar deklaratat e familjarëve, të cilët pretendohet të kenë firmosur në vitin 1988 ku heqin dorë nga prona. Faktikisht këto deklarata siç dëshmojnë edhe ata për Fiksin gjatë intervistës, por edhe sipas aktit të ekspertizës nuk janë firmosur prej tyre. Firmat janë falsifikuar.

Fiks Fare u interesua edhe pranë ndërtuesit të pallatit, të ndërtuar mbi këtë pronë. Ky i fundit shprehet që i vjen keq për familjarët, pasi ata janë një familje, janë djem xhaxhallarësh, por ai është i detyruar të lidhi kontrata vetëm me ata që kanë emrin në tapi.

Fiks Fare bashkë më Erida Saraçin ju drejtuan zyrës së Kadastrës Shkodër. Kjo e fundit ktheu një përgjigje me shkrim ku sqaron se për këtë pasuri, janë bërë dy aplikime. Aplikimi i parë është bërë në vitin 2009 dhe është refuzuar. Aplikimi i dytë është bërë në vitin 2011, vit kur është regjistruar edhe prona. Ndër dokumentet mbi të cilat është bërë ky regjistrim, sipas kadastrës është edhe Vendimi i Komitetit Ekzekutiv i qytetit Shkodër, numër 24 datë 01.04.1989 për lejim dhurimi. Vendim ky që është bërë me deklarata të gjetura të falsifikuara, me tre akte ekspertimi. Familjarët e dëmtuar, kanë bërë një kallëzim pranë prokurorisë për shpërdorim detyre, nga ana e hipotekës, ku pretendojnë që prona është regjistruar me dokumente të falsifikuara. Prokurori ka vendosur pushimin e çështjes me argumentin se nuk mund të provohet shpërdorimi i detyrës, pasi nuk është detyrë e hipotekës të verifikoj origjinalitetin e dokumentacionit.

Ndër të tjera prokurori cilëson se në praktikën e kryerjes së një regjistrimi mund të jenë depozituar shumë dokumente dhe organi i akuzës nuk mund të kryejë akte ekspertimi apo të pyes personat që kanë dijeni për të gjitha këto dokumente. Por në të vërtetë prokuroria ka kërkuar kryerjen e aktit të ekspertimit për deklaratat e heqjes dorë nga pasuria, dhe ndër to është verifikuar se firma nuk është e trashëgimtarëve, pra është falsifikuar.

LEXO EDHE:  Tjetër përplasje me armë në Tiranë?/ Ja çfarë ndodhi pak minuta më parë pranë Repartit Ushtarak

Prokuroria nuk ka kërkuar asgjesimin e këtyre dokumenteve, por ka cilësuar se personat që pretendojnë falsifikimin mund ta kundërshtojnë atë në format edhe mënyrat e parashikuara nga ligji psh duke kërkuar konstatimin e pavlefshmërisë absolute të dokumentit, duke u shmangur kështu nga hetimi falsifikimin e dokumentacionit, të verifikuar prej tyre me akte të ekspetimit, dhe duke u shprehur vetëm për shpërdorimin e detyrës. /Top Channel/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“SHBA i ka gjetur miliardat Bashës e Ramës”/ Nga Uruguaj deri në Qipro pritet hetimi SPAK

Publikuar

-

Nga

Shqiptaro-amerikani Gjok Deckaj, i persekutuar në kohën e diktaturës, tregon se nuk ka besim te asnjë nga tre partitë kryesore politike në Shqipëri.

Ai ngriti akuzat se PD, PS dhe LSI janë njësoj, ndërsa i quajti liderët e këtyre partive kusarë dhe hajdutë.

“Ata gabojnë kur kujtojnë se do shpëtojnë. Amerika nuk fal. I kanë gjetur ku janë afro 5 mliardë dollarë. Në burgun special do jenë të izoluar. Si kujtojnë se do t’i falë Amerika?

Enver Hoxha i persekutoi shqiptarët, kurse këta i vodhën dhe i nxorrën rrugëve të botës. Ku bën vaki 25 milionë dollarë për një kilometër rrugë? Kë duan të mashtrojnë, kur këtu në SHBA një kilometër shkon 1.5 milionë dollarë”, tha shqiptaro-amerikani në emisonin “Fokus”.

Gjithashtu në këtë emision ka qenë i ftuar edhe Astrit Dinosha, i cili ngre akuzat se në bankat e Uruguajit janë hapur llogari me miliona dollarë.

LEXO EDHE:  Fiks Fare- Skandal në shkollat e Tiranës/ Fëmijët konsumojnë hashash dhe duhan

LEXO EDHE:  U arrestua pasi lidhi dritat për të karikuar telefonin/ 53-vjeçari i lutet gjykatësit ta lërë në burg

“Janë hapur llogari me miliona dollarë në bankat e Uruguajit. Natyrisht që një bisnesmen i ndershëm nuk ka pse hap llogari në Uruguaj, por janë politikanët dhe të afërmit e tyre. SPAK duhet të ndjekë paratë të gjejë krimin. Janë afro 100 milionë euro në Montevideo, pa folur për Qipron apo Afrikën”, theksoi ai, ndërkohë moderatori Robert Papa, e cilësoi si vjedhjen më të madhe të sistemit zgjedhor.

Sipas tij, FBI i ka gjetur llogaritë e Lulzim Bashës dhe Edi Ramës dhe SPAK pritet të ndëshkojë peshkaqenët por edhe molusqet e squllët hajdutë. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjykata i heq emrin e ish-kryeministrit një rruge në Ballsh/ Reagon Agron Tufa

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Vlorës i ka hequr emrin e ish-kryeministrit rrugës ‘Mehmet Shehu’, në Mallakastër.

Ky vendimi nga gjykata erdhi pas denoncimit të dy vëllezërve Osman dhe Mirvjen Kaceli, fëmijët e Jonuz Kacelit, tregtarit nga Tirana, i cili u pushkatua padrejtësisht më 27 shkurt të vitit 1951.

Lidhur me këtë vendim ka reaguar dhe  ish kreu i Institutit të Studimeve dhe Pasojave të Krimeve të Komunizmit, Agron Tufa.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Tufa shkruan se ky është një triumf i rëndësishëm i kauzës për dekomunistizimin e Shqipërisë.
“Një triumf i i rëndësishëm e paralajmërues i kauzës sonë për dekomunistizimin e Shqipërisë. Hiqet emri i kriminelit komunist “Mehmet Shehu” nga rruga që mbante në Mallakastër! Merita i shkon vëllezërve Osman e Mirvjen Kaceli e kurorëzuar nga avokat Kujtim Cakrani!”, shkruan Tufa në reagimin e plotë./CNA.al

LEXO EDHE:  Denoncimi në “Fiks Fare”/ Klithma e babait për vajzën invalide: Shes veshkën për t’i siguruar shtëpi

LEXO TE PLOTE

Politikë

Urime zoti Marionetë!/ Kërtusha “përgëzon” Zazën pas fitores: Lutu të të mbajnë fijet

Publikuar

-

Nga

Kandidati që u tërhoq nga gara, për kreun e Partisë Socialiste të qarkut të Durrësit, Ardit Kërtusha, ka ironizuar fitoren e kreut të PS, Luan Zaza.

Duke e quajtur marionetë, Kërtusha shkruan se i hoqi mallin e zgjedhjeve të kohës Parti-Shtet, ndërsa i sugjeron të kujdeset për “fijet”, që sipas tij i janë holluar shumë.

“Urime, urime zoti Marionetë! Fituat me një rezultat tepër te ngushtë. Jeni për t’u lavdëruar se na hoqët mallin e zgjedhjeve të kohës e Partisë-Shtet. Gjithsesi njeriu e kupton që gara përballë vetes tënde ështe ndonjëherë më e vështira. Lutu marionetë që këtë mandat të dytë të të mbajne fijet, pasi duket që janë holluar shumë! Të përgëzoj”, shkruan Kërtusha në regimin e plotë./CNA.al

LEXO TE PLOTE