Connect with Us

Taulant Kopliku tregon çfarë po ndodh me Alvin Berishën/ Ja pse nuk tërhiqen fëmijët e tjerë nga Siria

Sociale

Taulant Kopliku tregon çfarë po ndodh me Alvin Berishën/ Ja pse nuk tërhiqen fëmijët e tjerë nga Siria

Publikuar

-

Taulant Kopliku, gazetari shqiptar, pjesë e stafit të emisionit investigativ italian “Le lene”, ishte sot në “Abc-ja e mëngjesit’ me Enkel Demin.

Ndër të tjera gjatë bisedës në studio, gazetari rrëfeu se ç’po ndodh me Alvin Berishën, vogëlushin i cili u shpëtua nga kampi sirian, në operacionin e të cilit mori pjesë edhe ky i fundit.

Kopliku tregoi se komuna në të cilën banon familja e Alvinit ka vënë gjithçka në dispozicion për të bashkëpunuar për shëndetin e vogëlushit.

“Afrimi po bashkëpunon me komunën ku banojnë dhe ka vënë në dispozicion të gjithë mjetet e nevojshme për Alvinin.

Djali flet shqip, por edhe me italishten po punojnë. I kthehet besoj memoria.”-tha Taulant Kopliku.

Po ashtu gazetari u ndal edhe tek shqiptarët e tjerë që qendrojnë të burgosur në kampin Al Hol. Sipas gjykimit të gazetarit vështirësia e qeverisë shqiptare është raporti i ngushtë me turqit dhe moskomunikimi me kurdët.

LEXO EDHE:  Deputeti socialist i Shkodrës, Kopliku: Deklaratat e Doshit i shkojnë për shtat Sali Berishës‏

Ky është mendim gazetari, nga aq sa unë e kam prekur terrenin nëse qeveria shqiptare e pranon dhe do të komunikojë me kurdët do ishte e thjeshtë. Kurdët në disa shtete konsiderohet si terroristë, Shqipëria nuk e ka shprehur hapur. Por me veprimet e mbëshetetjes turke mban një qëndrim. Kemi njerëzit tanë atje që nuk arrijmë t’i marrim dot në një lidhje direkte nga Kurdistani, duhet një lëvizje nëpërmjet Sirisë dhe kalimit në Damask. Pra ka dy rrugë ose nga Damasku ose nga Irbili. Nga kjo duhet të ketë një lidhje direkte me kurdët.

Është edhe një lidhje mjaft e ngushtë mes dy krerëve të qeverive…”-u shpreh gazetari Kopliku.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Publikohet kënga e parë për tërmetin/ Era Rusi dhe Ylli Baka bëjnë premtimin e madh

Publikuar

-

Nga

Është publikuar ditën e sotme kënga e parë për tërmetin e frikshëm të 26 nëntorit, i cili shkaktoi vdekjen e 51 personave, mes të cilëve burra, gra e fëmijë.

Këngëtarët Era Rusi dhe Ylli Baka kanë trajtuar me shumë delikatesë çështjen e dhimbshme që ka prekur jo vetëm zemrat e shqiptarëve, por edhe të gjithë botës.

Dy arstistët premtojnë që në fillim të këngës se paratë që do të mblidhen nga klikimet e kësaj kënge do të shkojnë për të ndihmuar fëmijët e prekur nga tërmeti, kryesisht për arsimim.

LEXO EDHE:  Gjirokastër/ Ndalohen 22 klandestinë nga Sirianë

LEXO EDHE:  Bashkim Kopliku sqaron atentatin ndaj Aleksandër Meksit

Kënga “Në emër të shpresës”, nuk ngurron të japë edhe lajmin e lindjes së binjakëve në Tiranë, e cila na jep shpresë për të vijuar me forcë dhë së bashku jetën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Thumana pas tërmetit/ Zëri i Amerikës: Banorët presin përgjigje përfundimtare se çfarë do bëhet me banesat e tyre

Publikuar

-

Nga

Kur kanë kaluar disa ditë nga termeti i 26 nëntorit, i cili në Thumanë mori jetët e 24 personave dhe shkatërroi një numër të madh banesash, gjithçka duket se ka ndryshuar. Rrugët janë thuajse të boshatisura duke ja lënë vendin dhjetëra makinerive të rënda që largojnë pjesët e mbetura nga banesat e shembura.

Fusha e sportit në Thumanë, e cila në ditët e para të tërmetit ishte e tejmbushur me disa dhjetëra çadra, tashmë është boshatisur. Ymer Çanja, banor i Thumanës, thotë se banorët janë larguar drejt Shëngjinit.

“Po banori i vetëm jam unë këtu. S’ka banorë këtu. Ikën në Lezhë te hotelet të gjithë banorët. I kanë sistemu atje. Unë kam pasurinë, kam kopështin dhe gjënë e gjallë këtu dhe nuk u largova. Jam vendali.”

Disa nga pallatet dhe banesat, që u shkatërruan gjatë tërmetit, tashmë janë shembur përfundimisht nga ekipet e specializuara për të mos rrezikuar jetë të tjera njerëzish, ndërsa një numër i madh mjetesh të rënda po punojnë për largimin e mbetjeve.

Në Thumanë vetëm dy prej pallateve 5 katëshe, të ndrëtuara në fundin e periudhës së komunizmit u morën jetën 24 banorëve gjatë tërmetit të 26 nëntorit. Tashmë, në rrënojat e mbetura shikohen herë pas here familjarë që kërkojnë të gjejnë një dokument apo një kujtim nga familja pasi, siç thotë Arian Ndoka banor i njërit prej pallateve, nën rrënojat ka përfunduar gjithëçka që kanë patur.

LEXO EDHE:  Fëmijët shqiptarë peng në Siri/ Andi Përmeti “shuplakë” qeverisë

LEXO EDHE:  Fëmijët e kthyer nga Siria heqin simbolet fetare në shkolla

“Kam qenë në katin e pestë në momentin kur ka ra tërmeti dhe kam dalë me gjithë familje. Kam ardhë këtu me gjet ndonjë pasaportë, ndonjë dokument. Ësht shembë gjithçka, asht një tmerr i vërtetë, nuk e di çfarë mund të them. Këtu kanë vdekë 17 përsona, asht krim. Unë nuk du asgjë, asgjë nuk më interëson, thjeshtë të marr ndonjë dokument, ndonjë kujtim të vjetër që kam pasë. Gjithë djersa jonë këtu asht. Djersa e 30-40 vjetëve, këtu e në Greqi.”

Në Thumanë janë të pakët banorët që vazhdojnë të qendrojnë ende në çadra, ose në banesat e tyre, që i kanë shpëtuar shkatërrimit nga tërmeti. Ata presin një përgjigje përfundimtare nga ekipet e inspektimit se çfarë do të bëhet me shtëpite e tyre, do të shemben apo do të riparohen./VOA

LEXO TE PLOTE

Sociale

Foto/ Busti i Skënderbeut vendoset në Parma të Italisë

Publikuar

-

Nga

Busti i heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në parkun “Eunice Kennedy” në qytetin e Parmës, Itali.

Inaugurimi i bustit u bë në kuadër të edicionit të 13-të të muajit të Kulturës Shqiptare në Parma, e promovuar dhe mbështetur nga shoqata “Skënderbeg”.

Nisma, e promovuar dhe mbështetur nga shoqata “Skënderberg”, u mbështet nga kryetari Federico Pizzarotti, drejtoresha e Kulturës në Bashkinë e Parmës Nicoletta Paci, Këshilltari për Pjesëmarrje dhe Këshilltari I bashkise se Parmes Marion Gajda.

LEXO EDHE:  Shpëtimi i Alvin Berishës/ Deputeti ngre alarmin: Janë edhe 37 fëmijë të tjerë

LEXO EDHE:  Ambasadorja Haley: SHBA do të vazhdojë presionin nëse Siria teston gatishmërinë tonë

Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Itali, Anila Bitri, i shoqëruar nga Konsulli i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës Adrian Andreja në Milano dhe nga Anila Pojani, Konsulli i Përgjithshëm i Shqipërisë në Milano falenderuan administratën dhe qytetin për iniciativën.

Busti është vepër e skulptorit të njohur durrsak, Idriz Balani./CNA.al

LEXO TE PLOTE