Connect with Us

Shqipëria, dështim në respektimin e të drejtave të fëmijëve

Sociale

Shqipëria, dështim në respektimin e të drejtave të fëmijëve

Publikuar

-

Në 30-Vjetorin e Konventës për të Drejtat e Fëmijës, Shqipëria mbetet ende një vend me shkelje serioze të të drejtave të fëmijëve!

Dita e sotme përfaqëson Ditën Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijës dhe 30-vjetorin e Konventës për të Drejtat e Fëmijës (KDF).

Shqipëria është një ndër vendet e para që ratifikoi KDF-në, 27 vjet më parë, në Shkurt 1992. Megjithatë vendi vazhdon të mbetet burimi i shkeljeve serioze të të drejtave të fëmijëve, sidomos në drejtim të mungesës së mbrojtjes së mjaftueshme për fëmijët nga dhuna dhe shfrytëzimi seksual, skllavëria dhe përdorimi për punë të rëndë e të detyruar, varfëria në masë e fëmijëve dhe mos-garantimi i të drejtës për arsim.

Nisur nga kjo gjendje e rëndë, të cilën CRCA/ECPAT Shqipëri dhe shumë organizata të tjera të shoqërisë civile e kanë raportuar çdo vit, kemi vendosur që në vend të festës, të marshojmë dhe protestojmë për ndërgjegjësimin e Qeverisë, politikanëve, shoqërisë, fëmijëve dhe medias, mbi situatën në të cilën ndodhen fëmijët dhe adoleshentët në vendin tonë.

Të dhënat e mëposhtme, të shkëputura nga një sërë raportesh, tregojnë situatën e rëndë të fëmijëve në Shqipëri:

86% e fëmijëve në Shqipëri thonë se të drejtat e tyre nuk respektohen;
89 % e fëmijëve të intervistuar deklarojnë se Qeveria nuk ka bërë mjaftueshëm apo aspak për të mbrojtur të drejtat e tyre;
Çdo 3 ditë humbet 1 fëmijë në Shqipëri. Gjatë 3 viteve të fundit, 365 fëmijë kanë humbur, prej të cilëve 258 vajza dhe 107 djem.
Mbi 50,000 fëmijë punojnë në punë të lehta e të rënda për të siguruar mbijetësën e familjeve të tyre;
77% e fëmijëve në Shqipëri kanë përjetuar të paktën një formë të dhunës në familje;
11% e fëmijëve në Shqipëri janë viktima të ngacmimeve dhe abuzimit seksual;
41% e fëmijëve, janë viktima të një forme të dhunës në shkolla.

LEXO EDHE:  Rreziku që sjell alkoli te fëmijët

Marshimi nis para Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, për të vijuar më pas drejt Bashkisë së Tiranës, duke u ndalur para ndërtesës së Kuvendit të Shqipërisë dhe Kryeministrisë.

Të gjitha organizatat e shoqërisë civile që punojnë e avokojnë çdo ditë për të drejtat e fëmijëve, kanë vendosur të ngrenë zërin e tyre për të kërkuar një perspektivë më të mirë për fëmijët në Shqipëri, për të kërkuar zbatimin e Konventës së të drejtave të fëmijëve, për të kërkuar llogari nga institucionet shqiptare lokale dhe qendrore, për respektim të plotë të të drejtave të fëmijëve dhe adoleshentët. Kuvendi, Qeveria dhe Bashkitë në Shqipëri e kanë për detyrë që, jo vetëm të zbatojnë të plotë ligjin për të drejtat dhe mbrojtjen e fëmijëve, por edhe të marrin të gjitha masat që asnjë fëmijë të mos gjendet i vetëm, pa përkrahje apo i harruar! Ne sot i bëjmë thirrje çdo zyrtari publik dhe politikani: Mbroni fëmijët! Mos lini asnjë fëmijë vetëm në çastet më të vështira apo vendimtare në jetën e tyre!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Në mes të pandemisë, mijëra qytetarë të Laçit 1 muaj pa ujë të pijshëm!”

Publikuar

-

Nga

Gjatë takimit me banorët e grupseksionit nr. 5 në Sanxhak, Laç, mbi propozimet e kandidatëve të Partisë Demokratike për pushtetin qendror dhe atë lokal, kreu i FRPD Belind Këlliçi ka denoncuar një problem shqetësues për këta banorë.

Sipas kreut të FRPD, mungesa e ujit të pijshëm prej më shumë se 1 muaji, në Sanxhak, Laç dhe Kurbin është një problem real edhe pse tingellon e pabesueshme ne 2020, përpos kushteve të vështira ekonomike dhe mjerimit që ka pllakosur kudo, banorët tashmë përballen dhe me mungesen më bazike në keto kushte pandemie.

“Procesi i propozimeve te kandidateve te Partise Demokratike per pushtetin qendror dhe ate lokal, vijoi me grupseksionin nr. 5 ne Sanxhak, Laç. Transparence, pozitivitet dhe pergjegjshmeri maksimale ne cdo propozim!

Nje nder problemet kryesore te diskutuara ne Sanxhak, pas procesit te propozimeve ne zbatim te Udhezimit nr. 60 te PDSH, ishte dhe mungesa e ujit te pijshem prej me shume se 1 muaji, ne Sanxhak, Laç dhe Kurbin! Edhe pse tingellon e pabesueshme ne 2020, me mijra qytetare te Kurbinit, perpos kushteve te veshtira ekonomike dhe mjerimit qe ka pllakosur kudo, tashme perballen dhe me mungesen me bazike ne keto kushte pandemie!

LEXO EDHE:  Fëmijët dhe obeziteti

LEXO EDHE:  Fëmijët dhe obeziteti

Nderkohe qe qeveria vijon propaganden dhe situata e menaxhimit te pandemise shkaktuar nga Covid-19 ka dale teresisht jashte kontrollit, nderkohe qe kudo behet thirrje per respektimin e distances sociale dhe ruajtjen e higjienes personale, ne nje sjellje teresisht kriminale dhe primitive, Edi Rama i mohon ujin e pijshem mijra e mijra qytetareve!

Ndaj shpresa e vetme per rikthimin e Shqiperise ne normalitet, mbetet vetem Partia Demokratike. Bashke do ja dalim”, shkruan Këlliçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Jam fajtore se ndonjëherë s’e vendos maskën”/ Mesazhi fortë i ambasadores Kim

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar mesazhin e ambasadores amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, lidhur me pandeminë e Covid-19.

“Ne kemi bërë një rrugë të gjatë, por lufta kundër COVID-19 ende nuk ka mbaruar. Masat e rrepta kanë ndihmuar në kontrollin e virusit, por tani nuk është koha për t’u çlodhur”, nis mesazhin e saj Kim.

Ambasadorja amerikane fton qytetarët të sillen me përgjegjësi, duke pranuar se ndonjëherë edhe ajo vetë nuk e ka vendosur maskën, por sipas saj nuk është kurrë vonë për të bërë gjënë e duhur.

LEXO EDHE:  Vaksinë e re në Shqipëri/ Manastirliu: Rotavirusi, falas për 30 mijë fëmijë në vit

LEXO EDHE:  Fëmijët e kthyer nga Siria heqin simbolet fetare në shkolla

“Le të bëjmë të gjithë pjesën tonë për njëri-tjetrin. Unë do të vendos maskë për ty, nëse ti do të vendosësh maskë për mua. E pranoj se ndonjëherë jam fajtore sepse nuk e kam vendosur maskën por nuk është kurrë vonë për të bërë gjënë e duhur. Prandaj, kur distancimi social nuk është i mundur, le të vendosim maskat dhe ta mposhtim COVID-19 së bashku”, apelon ambasadorja amerikane në vendin tonë Yuri Kim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Fotot- Shpime në fytyrë e trup/ Pamje të frikshme brenda një sekti në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Për vite me radhë, komunizmi iu mohoi shqiptarëve të drejtën e besimit dhe për këtë qindra kisha dhe xhamia u shkatërruan.

Por pas rënies së komunizmit, përveç feve tradicionale, në Shqipëri u përhapën edhe shumë sekte.

Fotografi Michel Setboun solli disa vite më parë edhe disa foto të rralla nga një sekt mysliman në Shkodër, të cilët kryejnë ritet e tyre. Fotot e publikuara tregojnë se përveç faljes, ata kryejnë edhe disa veprime të tjera të frikshme, si shpimet në fytyrë apo trup, në formë vetëndëshkimi.

LEXO EDHE:  Rreziku që sjell alkoli te fëmijët

LEXO EDHE:  BE me masa të reja kundër abuzimit seksual ndaj fëmijëve

Duke e parë në aktualitetin ku po jetojmë dhe pas ngjarjes së rëndë të Kombinatit, ku nënë e bijë vdiqën si pasojë e vetëflijimit pasi besonin tek ringjallja, po risjellim edhe njëherë këto foto nga veprimtaria e një sekti.

Fotot janë bërë vetëm pak pasi kishte rënë komunizmi.

 

LEXO TE PLOTE