Connect with Us

Rasti në “Fiks Fare”/ Biznesmeni Samir Mane i jep fund mjerimit të familjes Kurti në Klos

Sociale

Rasti në “Fiks Fare”/ Biznesmeni Samir Mane i jep fund mjerimit të familjes Kurti në Klos

Publikuar

-

Pas thirrjes së emisionit Fiks Fare, për ti ardhur në ndihmë familjes Kurti nga fshati Gurrë e Vogël në Klos, e cila jeton në kushte të mjerueshme, nëpërmjet kompanisë AlbChrome, presidenti i Grupit Balfin Z. Samir Mane ka marrë përsipër rindërtimin e shtëpisë së tyre, kurimin e vajzës së sëmurë të familjes dhe dhënien e asistencës ushqimore për 1 vit për ta.

Sipas organizatës “Fund-Javë Ndryshe”, e cila ka identifikuar rastin, shtëpia në të cilën jeton familja Kurti është në gjendje skandaloze. Ajo është e ndërtuar me anë të ndihmave vetëm me tulla, por nuk ka asnjë dritare apo derë. Fëmijët flenë në dysheme dhe e vetmja mundësi për tu ngrohur për ta është një sobë me dru. Por, nga pamundësia, Shpëtimi e ka të vështirë t’i sigurojë gjithmonë drutë dhe nga ana tjetër mos patja e dyerve dhe dritareve e shton edhe më shumë të ftohtin.

Shpëtimi, kryefamiljari nuk punon, pasi fshati është shumë i thellë edhe nuk ka si t’i sigurojë të ardhurat, ndërkohë që i duhet të kujdeset për të rritur 8 fëmijët e tij.

Bëhet fjalë për tre djem të moshave 18, 15 dhe 3 vjeç dhe pesë vajza, të moshave 12, 10, 9, 3 dhe 2 vjeçe. Së bashku me familjen jeton edhe mamaja e Shpëtimit, e cila është edhe një prej burimeve të pakta ekonomike për familjen, e cila mbahet me pensionin e të moshuarës, prej 9 mijë lekësh në muaj, si edhe me ndihmën ekonomike prej 10 mijë lekësh në muaj.

LEXO EDHE:  Samir Mane “zgjeron kufinjtë”/ Do ndërtoj hotele me 5 yje në bregdet

Një nga vajzat e familjes është në kushte aspak të mira shëndetësore, pasi sipas prindërve kur ka lindur ajo ka patur një nishan në këmbë, i cili i është përkeqësuar me kalimin e viteve. Kjo gjë ia ka vështirësuar ecjen dhe vajza nuk mund të përshkojë distanca të gjata, duke qenë se në këtë mënyrë plaga do t’i lëndohej edhe më tepër.

Familja nuk kishte mundësi që t’i blinte një krem të ri për ta kuruar plagën e saj.

Presidenti i Grupit Balfin Samir Mane vendosi që ta përkrahë familjen në fjalë përmes kompanisë AlbChrome, e cila operon në zonën e Bulqizës, të Burrelit dhe të Klosit, pranë së cilës jeton familja Kurti.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Autoritetet italiane njoftim të rëndësishëm për “Fly Ernest”/ Ja data kur pezullohen fluturimet

Publikuar

-

Nga

Autoriteti i Aviacionit Civil Italian (ENAC) ka reaguar pas problemeve të shumta të kompanisë “Fly Ernest”, e cila ka mashtruar qytetarët dhe i ka lënë në mes të rrugës.

Me anë të, një tjetër deklarate zyrtare, kompania njofton se pezullimi për licencën e kompanisë ajrore “Ernest” do të mbetet në fuqi, duke filluar nga ora 00:01 të datës 13 Janar 2020.

ENAC pranon sjelljen e pashembullt të kësaj kompanie, teksa deklaron se nuk do të jetë në gjendje të kryejë asnjë fluturim dhe transportuesi do të pushojë të gjitha operacionet.

Autoriteti italian lë të pashpresë të gjithë udhëtarët që kanë prerë një biletë të “Fly Ernest”, të datës 13 janar, pasi i kërkon të mos shkojnë në aeroport por të kontaktojnë kompaninë ajrore për çdo informacion.

Aviacioni Civil Shqiptar, bën me dije se, kjo kompani, duhet të ngrihej në fluturim edhe të dielën e 12 janarit, por duket se nuk do të ndodhë, pasi “Fly Ernest” i ka anulluar të gjitha udhëtimet që duhej të bëheshin me avion me qera.

LEXO EDHE:  “Fiks Fare” publikon skandalin/ Heroina shitet afër shkollave. Gjendet më lehtë sesa një paketë cigaresh

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare/ Si rekrutohen vajzat për shërbime seksuale (Fotot)

Menjëherë AAC u lidh me drejtuesit e ENAC, të cilët informuan, se edhe ata si autoritet përgjegjës sapo ishin informuar për këtë vendim të Ernest dhe se kompania “i kish garantuar se do të bënte rimbursimet e biletave të shitura”.

AAC i bën thirrje qytetarëve të kontaktojnë me kompaninë për bileta të prera me “Ernest” dhe të bëjnë aplikimin për rimbursim të çmimit të biletës tek faqja zyrtare e kompanisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ushqeheshin nëpër kazane, “Fiksi” i bën me shtëpi të re

Publikuar

-

Nga

Në redaksinë e “Fiks Fare” mbërrin një ankesë nga një vajzë e vogël, e cila kërkonte një shtëpi për familjen e saj, pasi shtëpia në të cilën banonin po shembej e jetonin me frikën se do i zinte poshtë.

Gazetarët udhëtuan drejt fshatit Këmishtaj të Lushnjes për të parë nga afër gjendjen e familjes Gjini. Kjo familje përbëhet nga katër persona, të cilët jetonin në një mjerim të tejskajshëm. Çatia e shtëpisë nga çasti në çast rrezikonte rënien, muret e çarë dhe si rrjedhojë të gjithë pjesëtarët flinin vetëm në një dhomë të ftohtë e cila frynte nga të gjitha anët.

Kryefamiljari Mihali ka pësuar një aksident, nga i cili ka vrarë këmbën dhe ecën me vështirësi, ndaj edhe nuk mund të punojë. Po ashtu edhe bashkëshortja e tij ka probleme shëndetësore të cilat e vështirësojnë edhe më shumë gjendjen në të cilën ata ndodhen. Për të mbajtur shpirtin gjallë siç shprehet zonja e shtëpisë, mbledhin kanaçe nga të cilat mund të fitojnë 10 mijë lekë të vjetra në muaj ” ndihmë të madhe kemi edhe fqinjët përreth të cilët na sjellin ushqime se ndryshe nuk mund t’ia dalim dot”.

Por ajo që e ndjen më shumë skamjen është më e vogla e shtëpisë, vajza 13 vjeçare. Nxënëse e shkëlqyer në mësime , por që asnjëherë nuk kishte mundur të festonte ditëlindjen e saj për shkak të kushteve të mjerueshme në të cilat jeton.

“Unë fle ende me mamin dhe babin. Kam dëshirë t’i ftoj edhe unë shoqet për ditëlindje, por nuk kam mundësi. Më vjen turp të dal sepse do më shohin shoqet dhe ato nuk e dinë gjendjen në të cilën unë jetoj.” tregon 13 vjeçarja. Me trishtimin në sy apelon vetëm për një shtëpi ku të fusin kokën e tu plotësojë kushtet më minimale të jetesës.

Por me gjithë probleme që duhet të përballej kjo familje, prej 9 muajsh i është ndërprerë edhe ndihma ekonomike prej 53 mijë lekësh të vjetra. Shkak është bërë vajza e madhe e shtëpisë e cila figuron e siguruar dhe automatikisht është skualifikuar nga sistemi familja. E zonja e shtëpisë tregon për Fiksin se me anë të zyrës së punës vajza e madhe u regjistrua në një kurs rrobaqepsie dhe praktikën e ushtroi pranë një biznesi privat. Këta të fundit e kanë deklaruar si punonjëse ndërkohë që ajo ishte thjesht një kursante dhe në asnjë rast nuk është paguar.

LEXO EDHE:  Skandal në burgun e Peqinit/ 2 mijë euro rryshfet për operacionin e të dënuarit

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare/ Si rekrutohen vajzat për shërbime seksuale (Fotot)

Gazetarët e “Fiksit”, iu drejtuan Bashkisë Divjakë për të kuptuar se pse kësaj familje në nevojë i ishte ndërprerë ndihma ekonomike. Përgjegjësi i ndihmës ekonomike pranë kësaj bashkia, Ledio Muço u shpreh se e njihte shumë mirë rastin e familjes Gjini. Ai shpjegon se kjo familje është skualifikuar nga skema e ndihmës ekonomike, pasi nuk kishin bërë deklarimin se vajza e tyre ishte e punësuar në rrobaqepsi pasi në sistem ajo figuronte me kontribute. Kjo nga ana e zyrës së ndihmës ekonomike lexohej si ndryshim i gjendjes ekonomike të familjes “Në sistem del që asaj i kanë hedhur kontribute pavarësisht se ajo thotë se nuk ka marrë pagesë dhe sistemi e ka refuzuar automatikisht” shpjegon Muço. Pasi kanë marrë vërtetim nga zyra e punës familjes Gjini i është thënë të aplikojë sërish ku në muajin tetor kanë dal fitues.

“Përsa i përket muajve nga marsi deri në shtator nuk do t’i rimbursohen pasi kanë bërë deklarim të rremë “pohon Muço. I pyetur nga gazetarët e Fiksit se çfarë ndihmese ka marrë kjo familje nga Bashkia Divjakë, punonjësi i bashkisë shprehet se bashkia është e vogël dhe nuk ka pasur mjaftueshëm fonde për të ndërhyrë në ndërtimin e shtëpisë së familjes Gjini. Por ai shprehet për Fiks Fare se në fillim të janarit do të bëjnë të mundur për të gjetur fondin e rindërtimit të shtëpisë.

Me fillimin e vitit të ri 2020 familja Gjini falenderon “Fiks Fare”, pasi me interesimin e emisionit u bë e mundur reagimi i Bashkisë Divjakë, ku më në fund familjes Gjini do i rikonstruktohet nga e para shtëpia. Gjatë kësaj kohe familjes Gjini iu sigurua edhe bonusi i qirasë deri në përfundimin e ndërtimit të shtëpisë./Top Channel

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rastet e menengjitit/ ISHP qetëson qytetarët: Nuk ka vend për panik 

Publikuar

-

Nga

Instituti i Shëndetit Publik ka qetësuar qytetarët, duke theksuar se nuk ka vend për panik në lidhje me situatën gripale në vend.

Në një deklaratë për mediat, Silva Bino tha se kemi intensitet të ulët të personave me gjendje gripale, ndërsa shtoi se ISHP është duke monitoruar situatën në vend.

Sa i takon rastit në Durrës, pasi në media u raportua se një 33-vjeçare ka humbur jetën, Silva Bino tha se janë mostrat dhe po bëhen analizat përkatëse.

“Sa i takon rastit të Durrësit, kemi marrë mostrat dhe po bëjmë analizat përkatëse. Nuk mund të jap detaje për këtë, duhet të respektojmë personin që ka vdekur.

Duhet të presim edhe rezultatin e analizave, por unë ju them se nuk ka vend për panik. Nuk kemi epidemi gripi dhe nuk kemi asnjë rrezik nga menengjiti”-tha Silva Bino.

Në lidhje me rastin e vdekjes tragjike të policit të Rrugores, Mariglen Mestani, në moshën 27-vjeçare, Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, tha se polici vdiq nga sëmundja e meningjitit, ose meningokoksemisë.

LEXO EDHE:  Samir Mane “zgjeron kufinjtë”/ Do ndërtoj hotele me 5 yje në bregdet

LEXO EDHE:  Samir Mane “zgjeron kufinjtë”/ Do ndërtoj hotele me 5 yje në bregdet

Sipas Binos, ky është një infeksion i rëndë, që ka një evolucion tepër të shpejtë dhe është fatal.

“Është infeksion i rëndë, fatal, që ka një evolucion tepër të shpejtë. Është një sëmundje e transmetueshme dhe për personat e kontaktojnë marrë masat e duhura. Nuk ka rrezik, pasi të gjithë personat që kishin kontakt me personin e prekur kanë marrë antibiotikët. Kemi vetëm një rast të evidentuar.

Më tej, ajo këshilloi që të gjithë personat që kanë simptoma të tilla si temperatura e lartë, patjetër që duhet të këshillohen me mjekët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE