Connect with Us

Kush e dh*jeu Kushtetutën?

Vetingu

Kush e dh*jeu Kushtetutën?

Publikuar

-

Sot lajmi i ri është që Arta Marku po ankimon proçedurat e vlerësimit me pikë nga KLP, të cilat e rreshtuan zonjën Marku si të dytën.

Pavarësisht sondazhit të organizuar nga vetë Marku, perceptimi publik për zonjën reflektohet në statistikat e vetë prokurorisë, të cilat dëshmojnë ulje të besimit të publikut ndaj organit të prokurorisë.

Nuk dihet se sa ka shpenzuar zonja Marku për sistemin elektronik, për pagesat e sondazhit e të tjera si këto, si dhe nëse për atë sondazh janë përdorur ose jo burime të institucionit të prokurorisë. Por kjo është një lëndë tjetër.

Sot na duhet të analizojmë produktet qesharake që ka prodhuar deri tani Reforma në Drejtësi. Dhe dispozita e Reformës sot prodhuan një prokurore në detyre, që deklaron se posti që ajo mban (paguhet me nje page mbi 300.000 lekë në muaj) dhe për të cilin ajo po kandidon e po ankohet pse nuk po e fiton, për të është një post simbolik!

Ankimim më qesharak se ky nuk mund të ketë, por ankimimi i zonjës Marku nuk është i vetmi.

Prej disa ditesh Kuvendi, KED, presidenti, subjekte politike, tifoze politike dhe ndonjë avokat penalist që është njëkohësisht gjysëm zyrtar shteti, janë përfshirë në një komunikim të gjatë ankesash e ankimimesh deri edhe kallëzime penale. Gjithçka për proçese të cilat në nisje synonin rritjen e besimit te publikut dhe sot kanë përfunduar si burim humori kombëtar për shqiptarët e thjeshtë.

KED u arrit të behej funksionale vetëm në raundin e tretë pasi dispozitat kushtetuese të shkruara jashtëzakonisht keq, i dhanë të drejtë të gjitheve në interpretimin që secili e bëri sipas qejfit të vet.

Në raundin e tretë si kryetar i KED, doli Adrian Dvorani. Por ky u duk si preludi i një sipari të gjatë zvarritjesh dhe spërdredhjeje me dispozitat e Kushtetutës.

Megjithëse KED miraton dhe nxjerr vendimet në grup për katër vakanca në Gjykatën Kushtetuese, shkresat dalin me një hapësirë të pashpjegueshme prej 7 ditësh. Njëra në drejtim të Presidencës, e tjetra në drejtim të Kuvendit.

Afatet kushtetuese në ato proçedura mos i hapni ti lexoni fare më mire, sepse ato afate kanë 3 vjet që janë ezauruar. Kushtetutë si kjo, nuk ka parë asnjë vend europian, ndaj mbase mrekullohen përfaqësuesit jo shqipfolës të trupit diplomatik dhe misioneve të asistencës. Andej nga vinë ata Kushtetuta qenka shenjtëruar kot!

Kushtetuta flet sistematikisht për tre kandidatura si numër minimal, midis të cilave duhen zgjedhur personat që emërohen në organet e drejtësise nga organet e emërtesës. Në këtë rast bëhej fjalë për anëtarët e rinj të Gjykatës Kushtetuese.

Me këtë llogjikë, KED nuk përcjell për perzgjedhje lista të cilat kanë rezultuar me numër më të vogël sesa tre, siç bëri me ILD. Ato proçedura u rihapen sepse lista nuk arriti të kishte tre emra.

Por mbase llogjika e KED e intepreton ndryshe dhe sipas rastit shprehjen “tre kandidatura”.

LEXO EDHE:  Rama përplaset me biznesin e huaj/ Basha: Situata tregon krizën e biznesit

Por si degradoi gjithë korpusi i dispozitave kushtetuese???

Presidentit i shkuan dy lista me nga katër emra. Tek të gjitha lista e para rezultonte Arta Vorpsi e cila paralelisht filloi të pompohej në shtypin që dihet se si fryhet, si më profesionistja e juristëve vendas.

Të gjitha listat ishin pothuajse identike dhe me logjiken që në realitet përzgjedhja të bëhej në sinkron nga të dy institucionet, ndërkombëtarët bënë thirrje për sinkronizim të vendimmarrjes (!!!!)

Po dispozitat për sinkronizimin ku ishin? Se ato zhbllokuese i pamë se sa nuk funksionuan, sa here që diçka bllokohej dhe i hapej rruga novatorizmit të radhës!

Me logjiken e Kushtetutës, përzgjedhja e një emri nga njëri prej institucioneve, reduktonte automatikisht numrin prej 3 kandidaturash në të gjitha listat e tjera. KED kishte marrë masa që kjo mos i ndodhte listave të presidentit. Sepse ato lista (te dyja listat) kishin katër emra të rreshtuar dhe jo tre.

Duke i paraprirë intepretimit të pritshëm të Kuvendit, me sa duket talentet juridike të Rilindjes e kishin gjetur zgjidhjen duke besuar se do mashtronin KUSHTETUTËN.

Në fund Kuvendi e lexoi dhe e zbatoi Kushtetutën duke thënë që s’ka nevojë për tre emra se dhe një është boll për një karrike, dhe Presidenti i cili mori dorë nga intepretimi i Kuvendit tha: “listat e mia ishin me katër, mua me kanë mbetur dy kandidatura. Jam më mirë se Kuvendi!”. I kënaqur që nëse e paska shkelur Kushtetutën, në këtë rast e kishte shkelur më pak sesa Kuvendi!!!!

Ndërkombetarët prisnin te paradhomat e tyre me deklaratat gati. “U bënë 5 gjyqtarë” dhe shpallen fitore. Deri në piken që pranuan një betim të bërë te kuzhina e shtëpisë së talentit të jurisprudencës dhe konstitucionalizmit.

Po Kushtetuta???

A thotë gjë Kushtetuta se si bëhet shpallja fitues të emrit të parë të listës, kur organi i emërtesës nuk ushtron të drejtën e përzgjedhjes?

Kush u kujdes ta shkruajë kaq keq Kushtetutën?? Dhe kush po shkujdeset ta grisë sa herë i del përpara një dispozitë që nuk përdoret dot sipas qejfit?

Çfarë teksti kushtetues lexojnë ndërkombëtarët kur thërrasin rroftë Kushtetuta e shqiptarëve?

Apo si ka thënë Rama: “ndërkombëtaret gati janë, se Shqipëri hesapi”. (Kujtohuni pak! Atëherë debati ishte për 30 Qershorin dhe Rama po mbronte Kushtetutën.)

Po kësaj rradhe pse të gjithë varen Kushtetutën tek gozhda e ngulur në murin e halesë? Dhe një e nga një i përdoren fletët si letër tualeti! Të gjithë në garë, (ndërkombëtarët përfshirë), si KÇK por kësaj rradhe në lojë nuk ishte Kodi Penal, por Kushtetuta.

Tani Kushtetutës i ka mbetur veç kapaku. Atë ngaqë është pak e trashë nuk e përdor njeri ndaj do e ruajnë për formulat e betimit. Me dorën mbi Kushtetutë do betohen të gjithë pas kësaj.

Të gjithë pasi e dh*enë. Edhe Rama që për hir të së vërtetës ishte i vetmi që kësaj rradhe nuk ja dh”jeu fare Kushtetutës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

KPK e konfirmoi në detyrë/ ONM ankimon vendimin për Hajdarmatajn

Publikuar

-

Nga

Komisioneri Publik do të ankimojë vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për konfirmimin në detyrë të prokurorit pranë Prokurorisë së Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, Besim Hajdarmataj.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimin në datën 16.10.2019, në përfundim të seancës dëgjimore përkatëse vendosi konfirmimin në detyrë të subjektit të rivlerësimit, z. Besim Hajdarmataj, me detyrë prokuror pranë Prokurorisë së Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, Tiranë.

Por, në datën 4.12.2019, Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit u ka paraqitur Komisionerëve Publikë rekomandimin për të ankimuar në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për konfirmimin në detyrë të Besim Hajdarmatajt.

LEXO EDHE:  Meta do të dekretojë si gjyqtare partneren e Alibeajt/ Kush është Xhaferllari dhe lidhja me ish deputetin demokrat

LEXO EDHE:  Lesi: Tahiri i shkaktoi Ramës humbjen e energjive të 4 viteve qeverisje

Komisionerët Publikë, pasi të njoftohen me shkrim për vendimin nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, do ta shqyrtojnë atë krahas rekomandimit të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit.

Ky vendim ende nuk është njoftuar.

Bazuar në pikën 1, të nenit 63, të ligjit nr. 84/2016, “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, Komisionerët Publikë, brenda 15 ditëve nga data e njoftimit të vendimit nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, kanë të drejtë të paraqesin ankim pranë Kolegjit të Posaçëm të Apelimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Kryeprokurori i ri/ Kush është Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”

Publikuar

-

Nga

Kuvendi i Shqipërisë pritet të zgjedhë sot Prokurorin e ri të Përgjithshëm. Në garë janë tre kandidatë, ku i pari në listën e sjellë nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, është renditur prokurori i Krimeve të Rënda, Olsian Çela, e dyta është kryeprokurorja e përkohshme, Arta Marku ndërsa e treta është prokurorja Fatjona Memçaj.

Ndërkohë, burime për CNA.al bëjnë të ditur se grupi parlamentar i PS-së, si dhe një pjesë e deputetëve të opozitës parlamentare kanë vendosur që sot në Kuvend të votojnë kandidatin Olsian Çela, për të marrë detyrën e Kryeprokurorit, me një mandat 7-vjeçar dhe pa të drejtë rikandidimi.

Por, kush është Olsian Çela?!

Olsian Çela e nisi karrierën e tij në vitin 2001, pasi u diplomua në shkollën e Magjistraturës. Fillimisht ai ushtroi detyrën e prokurorit në Tiranë, në institucionin e akuzës dhe pas tre vitesh, në 2004-n u emërua prokuror tek Prokuroria e krimeve të Rënda.

Përgjatë viteve 2008- 2012, Çela ka drejtuar Prokurorinë për Krime të Rënda.

Kujtojmë se disa nga dosjet e hetuara prej tij, janë çështja e Mirit të Xhikes pronarit të Kartodromit, dosjen e trafikut nga grupi “Kompas”, si dhe çështjen e viteve të fundit që njihet si dosja “Xibraka”, ku një nga të hetuarit është edhe Ermal Hoxha, i etiketuar si nipi i diktatorit Enver Hoxha.

Prokurori Olsian Çela ka pasur nën hetim edhe Emiljano Shullazin, çështje për të cilën u përplas edhe me drejtuesen e Prokurorisë për Krimet e Rënda në vitin 2017, Donika Prelën. Çela refuzoi te merrte dosjen “Shullazi”, në kohën kur do të jepej pretenca kur prokurori Eneid Nakuçi u tërhoq nga çështja Shullazi për arsye shëndetësore. Prelaa vendosi ta zëvendësonte me short Nakuçin, gjë që prokurorët e kundërshtuan praktikën duke e cilësuar si të paligjshme.

LEXO EDHE:  Lesi: Tahiri i shkaktoi Ramës humbjen e energjive të 4 viteve qeverisje

LEXO EDHE:  Reforma Territoriale/ Kulluri zbulon të vërtetën e frikshme, “masakron” Ramën dhe Bashën

Kjo solli ndërhyrjen direkte të Kryeprokurores Arta Marku, e cila vendosi t’i transferojë të gjithë, madje kërkoi fillimin e procedimit disiplinor për prokurorët.

Mes tyre ishte Olsian Çela. Por, pas transferimit ai ka bërë padi në Gjykatën Administrative ndaj Arta Markut, të cilën e ka fituar.

Olsian Çela ka qëndruar tre muaj në Berat dhe KLP pas vendimit të gjykatës e riktheu tek Krimet e Rënda në Tiranë.

Përgjatë viteve si prokuror, Çela nuk është lakuar negativisht, as nga ana profesionale dhe as nga  aspekti i pasurisë.

CNA.al ka zbardhur më parë pasurinë e deklaruar nga Çela për ndër vite, të cilën mund ta lexoni në linkun e mëposhtëm. Sipas të dhënave të marra nga ILDKPKI, por referuar edhe të dhënave të Open Spending Albania. Të ardhurat, rezulton t’i ketë vetëm nga paga./ CNA.al

Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”/ Kandidati për Kryeprokuror jeton vetëm me pagën

Tentoi ta “eliminonte në internim”/ Olsian Çela i zë vendin Arta Markut?

Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”/ Kandidati për Kryeprokuror jeton vetëm me pagën

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Kandidate për SPAK/ KPK merr vendimin për prokuroren e Krimeve të Rënda

Publikuar

-

Nga

KPK ka konfirmuar në detyrë prokuroren e Krimeve të Rënda, Doloreza Musabelliu.

Musabelliu është kandidate për anëtare në Prokurorinë e Posaçme Antikorrupsion, e njohur si SPAK.

Më herët Musabelliu ka qenë drejtuese e njësisë së Anti-Korrupsionit tek Krimet e Rënda. Mirëpo në muajin Mars 2017, ish kreu i Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj, e shkarkoi duke e lënë vetëm prokurore të thjeshtë në njësinë kundër trafiqeve.

LEXO EDHE:  Reforma Territoriale/ Kulluri zbulon të vërtetën e frikshme, “masakron” Ramën dhe Bashën

LEXO EDHE:   Akuzat e Ramës/ Përgjigjet “flakë për flakë” Mynyr Koni

CNA.al ka zbardhur më parë pasurinë e prokurores Musabelliu, të cilën mund ta lexoni në linkun më poshtë.

Prokurorja e “avionit me drogë”/ Gruaja e vetme në garën e SPAK-ut

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: