Connect with Us

“Takimi me Metën, për puçin Kushtetues”/ Vasili “dy fjalë” për Dovranin: Po shkele ligjin, mban përgjegjësi

Politikë

“Takimi me Metën, për puçin Kushtetues”/ Vasili “dy fjalë” për Dovranin: Po shkele ligjin, mban përgjegjësi

Publikuar

-

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka komentuar takimin e opozitës me Presidentin Ilir Meta. I ftuar në studion e emisionit “Tempora”, Vasili është shprehur se takimi i sotëm me Metën ishte për tu informuar më tepër për puçin kushtetues.

“Presidenti na informojë në mënyrë më të detajuar mbi atë që e kishte cilësuar si puç kushtetues”, ka thënë Vasili.

Teksa komentonte reagimin e Dvoranit ditën e sotme, Vasili ka theksuar se nëse ka shkelur ligjin duhet të marrë përsipër pasojat.

“Ligji është mjaft i qartë, e zeza mbi të bardhë, që aktet e verifikimit vlerësimit dhe renditjes nga KED për secilin kandidat bëhen publike në faqen zyrtare të Gjykatës së Lartë, ndërsa ligjet dhe dekretet e Presidentit të Republikës publikohen në fletoren zyrtare”, ka vijuar më tej nënkryetari i LSI-së.

“Për tiu përgjigjur reagimit të Dvorani, dua të them se nuk ka vend për interpretime. Aty është e zeza mbi të bardhë, neni 232 për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi thotë se: Të gjitha aktet e verifikimit vlerësimit dhe renditjes nga KED për secilin kandidat bëhen publike në faqen zyrtare të Gjykatës së Lartë.

Ky është një nen i lexueshëm nga çdo qytetar shqiptar, nuk ka vend për interpretime. Çfarë më duhen mua sofizmat e akaparuara të dikujt?

LEXO EDHE:  Presidenti “shuplakë” qeverisë/ Meta “përplaset” me Veliaj

Nuk është privilegj i asnjërit. Presidenti si çdo qytetar shqiptar, pavarësisht pozicionit që ka e ka lexuar dhe i thotë Dvoranit: Pse e shkele ligjin ti?

Në fletoren zyrtare dalin ligjet dhe dekretet e Presidentit të Republikës, jo një vendim i tillë i tillë që duhej të botohej në faqen zyrtare të Gjykatës së Lartë. Këta kanë kohë që nuk i botojnë më vendimet e Presidentit në fletoren zyrtare, tani shkojnë dhe botojnë këtë?

Unë shpjegime si qytetar pres për ato gjëra që kërkojnë shpjegim. Kur ligji e thotë qartë, çdua unë?

Ligji e thotë qartë, nëse nuk e zbaton e ke thyer”, është shprehur Vasili./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bardhi publikon videon/ Mbrojtja e Dakos, frikë e Ramës se mos anëtarët e bandës i hanë kokën

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi teksa publikon një video, thotë se këmbëngulja e Edi Ramës për të mbrojtur Vangjush Dakon nuk është vetem arrogance por është frikë!

Sipas Bardhit, është frika e kreut të bandës, se mos anetarët e bandës pendohen dhe, për të shpëtuar nga burgu, i hanë kokën shefit.

“Para frikës së humbjes së pushtetit kriminal dhe pasurimit të paligjshëm, para frikës së drejtësisë, Edi Rama hedh në kosh edhe Departamentin Amerikan të Shtetit, që ka shpallur non grata mikun e tij Vangjush Dako, me të cilin ai mban pushtetin në qarkun e Durrësit.
Koha e Edi Ramës ka mbaruar! Anija e tij po mbytet”, shkruan Bardhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Prona 500 milionë e Ben Blushit/ Berisha: I lëpihet Ramës 24 orë, shërbëtori i krimit shtetëror

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas zbulimit nga CNA.al të pronës me vlerë 500 milionë të Ben Blushit.

Sipas Berishës, tashmë del qartë psë Blushi i lëpihet 24 orë në 7 ditë të javës Edi Ramës.

Më tej Berisha shkruan se “Arben Malavita ka vendosur nën urdhëra për shërbime ndaj Edvin Hajdutit treshen tjetër Karlo Malavita, Ymer Çorapja apo Gellboqja dhe Tualetin Masturbiv të Kol Ballës”.

“Gazetari investigativ sjell cdo ditë dokumenta të reja që damkosin Arben Malavitën si një kocke të rrezikshme të mafies shqiptare, shërbëtor të krimit shtetëror, shushunjë që fryhet çdo orë me paratë e takspaguesve shqiptar”, shkruan Berisha.

CNA.al zbuloi sot se bëhet fjalë për një objekt në në Bulevardin “Republika”, përballë lulishtes së Themistokli Germenit. Dikur shtëpia e piktorit Guri Madhi, më pas ky objekt historik u shemb, për t’u ndërtuar një pallat gjigant nga një investitor, me mbështetjen e deputetit socialist të Qarkut Ben Blushi, në atë kohë kreu i listës.

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

LEXO TE PLOTE

Politikë

Denoncimi/ Të hetohet Armando Subashi, shkeli ligjin dhe punon për firmat e betonit në Fier

Publikuar

-

Nga

Kryetari i degës së PD Fier, Luan Baçi, akuzoi kryebashkiakun e Fierit Armando Subashi se është vënë në shërbim të firmave private të lidhura me të për të vjedhur bashkë fondet e bashkisë.

Sipas Baçit, Subashi urdhëron që betoni të blihet tek firmat brenda Bashkisë së Fierit, duke shkelur hapur ligjin për prokurimin publik.

Baçi kërkon hetim për shpërdorim detyre dhe përfitime të paligjshme.

“Bashkia e Subashit dhe Subashi i Bashkise janë gjithmonë në pararojë të vjedhjes. Nuk ndalen në shpikjet e tyre, që çdo qindarkë të përfundojë në xhepat e Subashajve.
Ja një nga kriteret që ka vendosur, për tenderat ” Blerje Betoni ”

Per çdo ndertim, pune, tender, që firmat do të bëjnë me Bashkinë e Subashajve, është vendosur kriter të veçantë: Blerjen e betonit janë të detyruar ta bëjnë brenda territorit të bashkisë, në mënyrë që ta blejnë aty ku duan Subashajt. Pavarësisht se çdo tender është i paracaktuar, duan që të mos humbasin asnjë qindarkë.

Vartësit e tij të bindur, përcaktojnë kritere, në shkelje të hapur, me ligjin e prokurimit public.

Parimet e përzgjedhjes
Neni 2

Përzgjedhja e fituesve të kontratave publike realizohet në përputhje me këto parime të përgjithshme:

LEXO EDHE:  Reforma- Ftesa e Metës për Bashën/ Tabaku: LSI ka vetëm 20 deputetë

LEXO EDHE:  “Po-ja” e Gjermanisë për Shqipërinë/ Meta vendos “ultimatumin”

a) mosdiskriminim dhe trajtim i barabartë i ofertuesve ose kandidatëve;
b) transparencë në procedurat e prokurimit;
c) barazi në trajtimin e kërkesave dhe të detyrimeve, që u ngarkohen ofertuesve ose kandidatëve.

Lexoni kriterin e vendosur nga vartesit e Subashit me urdher te ketij te fundit dhe presion deri ne largim nga puna, siç pohojne dhe e dergojne vete informacionin, “sklleverit” e Subashit:

“2.3.4 Operatori ekonomik duhet te deshmoje qe ushtron aktivitetin e tij ne Bashkine e Fierit ose
kontrate te perkohshme bashkepunimi me nje subjekt qe operon ne Bashkine e Fierit per
prodhimin e betonit. Ne rastin e qeramarrjes, kontrata te jete e noterizuar dhe me afat
vlefshmerie te pakten sa kohezgjatja e marreveshjes kuader, objekt i ketij prokurimi”

A do te jete objekt kontrolli dhe hetimi kjo shkelje e hapur e ligjit ne menyre te ndergjegjshme per perfitime te paligjshme ?

Bashkia e Fierit është privatizuar. Ajo është kthyer në një paçavure ku vetëm vidhet dhe plotësohen tekat e familjarëve. Qytetarët e Fierit, nëpërkëmben çdo ditë dhe mashtrohen me propaganden bajate të betonimit dhe llambave të kuqe në qender të qytetit, duke vjedhur 70 % të shumës të investuar|, shkruan Baçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE