Connect with Us

“S’ka vepër penale”/ Avokati Vishaj hedh poshtë kallëzimin e Metës: Ja arsyeja pse s’mund të regjistrohet procedimi

Politikë

“S’ka vepër penale”/ Avokati Vishaj hedh poshtë kallëzimin e Metës: Ja arsyeja pse s’mund të regjistrohet procedimi

Publikuar

-

Avokati Saimir Vishaj ka reaguar pak pas firmosjes së kallëzimit penal nga presidenti Ilir Meta për kreun e KED Ardian Dvoranin.

Në një lidhje telefonike për “Opinion”, Vishaj ka sqaruar se kallëzimi penal për Dovranin nuk mund të regjistrohet pasi nuk bëhet fjalë për një  vepër penale apo veprime të ndërmarra nga një individ, por nga një institucion kolegjial, siç është KED.

“Nuk ka rëndësi iniciativa që presidenti i Republikës ushtron të drejtën e një kallëzimi. Ashtu siç një institucion apo person, në momentin kur merr vesh një shkelje ka të drejtë që të bëjë kallëzim. Prokuroria është jo kompetente për të regjistruar një kallëzim të tillë. Në momentin që një institucion i drejtohet me kallëzim një prokurorie, duhet të shohim pse. Shpërdorimi i detyrës kërkon një dëm për pasoja shtetërore. Jemi përpara një akti administrativ që mund të kërkojë interpretim në Gjykatën Kushtetuese. Askush nuk mund të mbajë përgjegjësi për votën kolegjiale, për shpërdorim detyre nëse nuk është individual. Në rastin e KED s’kemi të bëjmë me një individ por me 6-7 anëtarë që kanë vepruar. Për mendimin tim nuk do regjistrohet kallëzimi penal sepse nuk kemi të bëjmë me vepër penale por me një akt administrativ. Kërkon interpretim.Nuk mund ta drejtosh në tre prokurori. Dhe vetë janë të paqartë, tek cila prokurori.

LEXO EDHE:  Meta mesazh Ramës/ Nuk heq dorë nga 13 tetori

Prokuroria e Përgjithshme në rastin konkret ka një rol administrativ, nuk mund të ushtrojë ndjekje penale. Kemi ndryshime të reja me kodin e procedurës penale”, është shprehur Vishaj.

Kujtojmë se, pak orë më parë presidenti Ilir Meta firmosi shkresat për një kallëzim penal ndaj kreut të KED, Ardian Dvorani, të cilin e akuzon për shpërdorim detyre.

Kallëzimi do të depozitohet në Prokurorinë e Përgjithshme, Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda dhe Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

I pyetur se nëse do të tërhiqej nga padia për kreun e KED-së, kreu i lartë i shtetit në një dalje publike mbrëmjen e djeshme ka ritheksuar edhe njëherë se nuk bën shaka me Kushtetutën dhe se Dvorani do të bëhet shembull që të gjithë të kuptojnë efektet e Reformës në Drejtësi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk dinë çfarë kanë firmosur”/ Alimadhi përplaset me Murrizin: Ke falsifikuar firmat

Publikuar

-

Nga

“Nuk dinë çfarë kanë firmosur”/ Alimadhi përplaset me Murrizin: Ke falsifikuar firmat

Mbledhja e sotme e Komisionit parlamentar të ligjeve është shoqëruar me debate të forta.

Mësohet se deputeti Adriatik Alimadhi ka akuzuar në kreun e grupit parlamentar demokrat Myslim Murrizi se ka falsifikuar firmat e 28 deputetëve nga opozita parlamentare për ndryshimet kushtetuese.

Alimadhi ka akuzuar se në vend të deputetit Kostaq Papa ka firmosur dikush emrin e tij tek një listë e cila ai nuk donte të ishte. Madje deputeti ka thënë se 28 deputetët janë të papërgjegjshëm dhe nuk dinë se çfarë kanë firmosur.

Murrizi nga ana tjetër i është kthyer duke i bërë me dije se as Alimadhi dhe as Papa nuk janë tek lista me 28 deputetë.

Në këtë moment në mbledhje ka ndërhyrë edhe vetë deputetit Kostaq Papa, firma e të cilit sipas Alimadhit është hedhur nga dikush tjetër.

Vetë deputeti Papa tha se do të firmosë sërish mbi emrin e fshirë duke e çuar në 29 numrin e firmëtarëve.

Papa tha se është dakord me këtë qëndrim dhe nuk ka rëndësi nëse e ka firmosur vetë apo jo për shkak të pamundësisë fizike.

Debatet:

Alimadhi: Merreni verifikojeni firmën e Kostaq Papës.

Murrizi: Nuk është Kostaq Papa te lista e firmëtarëve

Alimadhi: Firmat aty janë hedhur me telefon nga një deputet Ka dhe deputetë në atë listë që janë firmosur nga një deputet. Dua që asnjë e drejtë të mos shkelet. Si firmos një deputet në emër të një tjetri. Nuk mund të firmoset me telefon.

Hysi: Ju duhet të kërkoni ndjesë pasi po fyeni deputetët

Alimadhi: Nuk dua të më bëni gjyqin. Nuk jam nga ata burra që tërhiqem për një gjë që kam thënë. Unë po them për nismën që kanë marrë jo që janë të papërgjegjshëm. Krahasimi i dy firmave të Papës është e shpërndarë në rrjetet sociale. Ju zonja Hysi nuk mund të hidhni baltë mbi mua. Mos ma bëni më këtë. Respektoni të drejtat e njeriut. Jam i ndërgjegjshëm. Nëse ju doni përballemi në institucionet e drejtësisë për verifikimin e dy firmave. Firma e Kostaq Papës është ndryshe.

LEXO EDHE:  Tërhiqesh nga padia ndaj Dvoranit?/ Meta: Do ta bëj shembull, nuk ka shaka me Kushtetutën

LEXO EDHE:  Ilir Meta në prezantimin e programit të Dakos në Kullë te Sukthit

Kostaq Papa: Doja të theksoja disa gjëra. Unë jam një deputet fuqiplotë dje gjithçka që bën e bëj me ndërgjegje të plotë. Unë veproj dhe në forma të tjera. Kur bëhet fjalë për çështje kohe mund të përdorim 101 forma për të ndikuar. Unë jam dakord për firmën time dhe nuk kam nevojë për avokat. Pas juridikut kam mbaruar doktoraturën për të drejtën ndërkombëtare. A ka mundësi të ndikojmë për të çuar Shqipërinë në BE.

Nuk ka lidhje nëse ka firmosur dikush tjetër. Unë do ta firmos edhe njëherë mbi emrin tim për herë të dytë. Ne do lëmë hapur shtegun për të ndikuar për të gjetur një konsesus për të ndryshuar qoftë sistemit. Nuk është çështja se hodha një firmë të shtrembër apo ma hodhi shoku sepse më dhimbte dora. Unë do ngjitem lart dhe do firmos.

Ulsi Manja: Unë nuk bëj pjesë të grupi i deputetëve të papërgjegjshëm. Duhet të fokusohemi te nisma. Sot kjo nismë ka gjithë vëmendjen e opinionit publik. Nëse dikush kërkon koalicionet parazgjedhore se do të vegjetojë 30vjet është i lirë ta kërkojë. Ai që do të konkurrojë i vetëm kërkon heqjen e tyre. Qytetarët kërkojnë të dinë se kë subjekt do votojnë. Ne po merremi me firmën e Kostaq Papës kur ai del dhe e pranon vetë. Të gjithë kemi zë dhe figurë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Komisioni i Ligjeve miraton ndryshimet kushtetuese/ Kush është deputeti që votoi kundër

Publikuar

-

Nga

Komisioni Parlamentar i Ligjeve ka miratuar në parim paketën për ndryshimet kushtetuese.

Mësohet se pro paketës kanë votuar 16 deputetë, ndërsa deputeti i opozitës parlamentare Adriatik Alimadhi, votoi kundër ndryshimeve kushtetuese…vijon.

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD thirrje prokurorisë të hetojë Ramën/ Të paguajë me pasurinë e tij dëmin prej 109 milionë eurosh

Publikuar

-

Nga

PD thirrje prokurorisë të hetojë Ramën/ Të paguajë me pasurinë e tij dëmin prej 109 milionë eurosh

Partia Demokratike ka kërkuar që kryeministri Edi Rama duhet të paguajë me pasurinë e tij dëmin prej 109 milionë eurosh, që qeveria shqiptare duhet t’i paguajë sipërmarësit Italian Francesco Bechetti.

Në një deklaratë për mediat, ish-deputeti i PD-së, Enkeljed Alibeaj i bëri thirrje prokurorisë të hetojë kryeministrin për shpërdorim detyre.

“Në 7 vjet të qeverisjes së Edi Ramës, shqiptarët kanë provuar në lëkurë se ky kryeministër u ka bërë keq. U ka bërë keq duke rritur taksat, duke mbyllur vende pune, duke i zbuar nga vendi dhe, mbi të gjitha, duke i vjedhur.

Shqiptarët i kanë paguar shumë shtrenjtë interesat politikë të Edi Ramës për të qëndruar në pushtet përmes blerjes së zgjedhjeve, kanë paguar shtrenjtë vendimet e tij korruptive për të dhënë me koncesion dhe PPP çdo gjë në Shqipëri, por tani ka ardhur radha të paguajnë edhe për hakmarrjet e tij e personale kundër biznesit.

Lufta e shpallur ndaj sipërmarrësit italian Francesco Bechetti për arsyen e vetme se zotëronte një media kritike ndaj qeverisë, ndaj Edi Ramës dhe Erion Veliajt, po u kushton qytetarëve të vendit 109.5 milionë euro.

Si për shumë gjëra të tjera, premtimet e Edi Ramës se nuk do të paguajmë asnjë qindarkë për luftën e tij personale ndaj Bechettit, rezultuan një gënjeshtër e madhe.

Gjykata Ndërkombëtare e Arbitrazhit i dha të drejtë sipërmarrësit dhe i kërkon Shqipërisë të paguajë dëmin.

Ky duhet të ishte momenti që Edi Rama të jepte dorëheqjen, pasi urdhrin për të shkatërruar biznesin e Beketit dhe për të sekuestruar televizionin e ri Agon Channel, e dha Edi Rama.

Tani, shqiptarëve u duhet të paguajnë për luftën personale rë kryeministrit me një sipërmarrës të huaj, kritik ndaj keqqeverisjes se tij. Janë plot 109 milionë euro. Janë më shumë para sesa të dyja paketat e ndihmës që qeveria u dha qytetarëve gjatë pandemisë.”-tha ndër të tjera Alibeaj.

LEXO EDHE:  Nga Lulzim BASHA/ Bashkë me rinine do shëmbim babezine Rama-Meta

LEXO EDHE:  Meta mbledh sot Këshillin e Sigurisë Kombëtare

Gjithashtu ai theksoi se me kaq shumë para, bizneset nuk do të ishin sot duke luftuar për mbijetesë, mijëra vende pune nuk do të ishin mbyllur.

“109 milionë euro që Shqipëria po paguan për luftën personale të Edi Ramës kundër një biznesi faktojnë se buxheti kishte para, por taksat nuk iu kthyen shqiptarëve, kur ata kishin më shumë nevojë për ndihmë, por u përdorën për të financuar luftën politike personale të Edi Ramës.

Tani çështja qëndron a duhet të paguajnë shqiptarët për konfliktin personal të Edi Ramës me një biznesmen, për vendimin e tij personal të gabuar për të mbyllur aktivitetin e tij?

Në një shtet normal me një qeveri dhe kryeministër normal, që nuk luan bixhoz me paret e shqiptarëve, ato para duhet t’i paguajë ai që ka shkaktuar dëmin.  Duhet t’i paguajë Edi Rama.

Në platformën tonë antimafia kjo është një nga pikat kryesore. Zyrtari përgjegjës për një vendim të gabuar që i shkakton dëm buxhetit, duhet të paguajë me pasuritë e tij. Edi Rama ka me çfarë ta paguajë. Le t’i sekuestrojnë pasuritë e deklaruara dhe të padeklaruara. 10 vjet më parë, një dokument i OSBE-së tregoi se pasuria e kryebashkiakut të kohës, Edi Rama, llogaritej në rreth 200 milionë euro.

Është detyrë e drejtësisë të hetojë dhe të marrë nën përgjegjësi penale kryeministrin e vendit për shpërdorim detyre. Shqiptarët nuk kanë pse paguajnë nga taksat e tyre 109 milionë euro për luftën personale të Edi Ramës me median e lirë dhe biznesin.​”-përfundoi deklaratën Alibeaj.

LEXO TE PLOTE