Connect with Us

Rrëzoi audiopërgjimin Biba-Bianku/ “Prokurori i shantazhit”, rehabilitohet në prag Vettingu

Vetingu

Rrëzoi audiopërgjimin Biba-Bianku/ “Prokurori i shantazhit”, rehabilitohet në prag Vettingu

Publikuar

-

Në vitin 2016, kur përflitej zbatimi i procesit të Vettingut, gjyqtarët dhe prokurorët u kujdesën për pasuritë e patundshme dhe jo vetëm.

Ata u vunë në lëvizje duke shitur pronat apo edhe duke i kaluar në emra të tjerë dhe herë duke i deklaruar si dhurata apo dhe si trashëgimi.

Në mes gjyqtarëve dhe prokurorëve miliarderë ka edhe nga ata që jetojnë vetëm me pagën dhe një patundshmëri që kanë pasur e kanë shitur.

Ky është rasti i , i cili si të vetmin burim të ardhurash deklaron pagën e tij dhe të bashkëshortes në UKT.

Një patundshmëri të llojit arë që ai thotë se bashkëshortja e tij e ka trashëgimi e ka shitur në vitin 2016, pikërisht në kohën kur zienin diskutimet për Vettingun.

Kujtojmë se prokurori Adriano Dyrmishi ka hetuar rastin “Biba-Bianku”.

Hetimet nisën në vitin 2018, pas publikimit në media të një përgjimi me audio, sipas të cilit numri dy i KQZ-ës Denar  Biba akuzohej se kishte shantazhuar në emër të Qeverisë, gjyqtarin shqiptar në Strasburg, Ledi Bianku.

Por, prokurori Dyrmishi, kërkoi nga gjykata  që të miratojë, kërkesën për  pushimin e hetimeve, duke argumentuar, se Ledi Bianku nuk ishte marrë dot në pyetje pasi nuk ndodhej në Shqipëri.

Sipas të njëjtit, prokuror nga hetimet ka rezultuar, se nuk ka asnjë ndikim të paligjshëm nga ana e Bibës tek gjyqtari.

Komentet nëse qëndron vërtet ky argument i prokurorit apo kjo është vendosur nën presionin e Vettingut, i ka mbyllur gjykata me miratimin e kërkesës për pushimin e hetimeve.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e prokurorit Adriano Dyrmishi.

Viti 2004

Të ardhura nga paga si oficer i policisë gjyqësore në Prokurorinë e Përgjithshme, por nuk e shkruan pagën.

Viti 2010 (Deklarata fillestare)

Gjendje cash, siguruar nga të ardhura familjare, në shumën 2 000 000 lekë.

Automjet Mercedez Benz 190 D, prodhimi i vitit 1992 me vlerë 200 000 lekë.

Kredi konsumatore , 150 000 lekë.

Viti 2010 (Deklarata vjetore)

Të ardhura nga paga si prokuror në Tiranë, Nëntor-Dhjetor 2010, në shumën rreth 130 000 lekë.

Kredi konsumatore , 150 000 lekë. Shuma e pashlyer është 53 000 lekë.

LEXO EDHE:  Basha ngre tonet/ Kërcënon hapur anëtarët e KQZ-së

Viti 2011

Të ardhura nga paga si prokuror në Tiranë, në shumën 935 659 lekë.

Viti 2012

Të ardhura nga paga si prokuror në Tiranë, në shumën 949 428 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si punonjëse e Drejtorisë së Trajtimit të Studentëve nr 2 në Tiranë, në shumën  31 697 lekë.

Viti 2013

Të ardhura nga paga si prokuror në Tiranë, në shumën 1 129 911 428 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si punonjëse e Drejtorisë së Trajtimit të Studentëve nr 2 në Tiranë, në shumën  31 697 lekë.

Viti 2014

Të ardhura nga paga si prokuror në Tiranë, në shumën 1 065 779 lekë.

Viti 2015

Automjet tip Audi A4, i prodhuar në vitin 2006, blerë me të ardhurat e familjes në vlerën 500 000 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror në Tiranë, në shumën 1 051 933 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si specialiste e burimeve njerëzore në UKT, në shumën 47 000 lekë.

Viti 2016

Llogari bankare hapur pas lindjes së fëmijës dhe dhënë nga Bashkia në shumën 5 000 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror në Tiranë, në shumën 1 049 214 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga shitja si bashkëpronare e pasurisë, e llojit arë, në fshatin Gercalli, Fier, në shumën 375 000 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si specialiste e burimeve njerëzore në UKT, në shumën 594 502 lekë.

Viti 2017

Të ardhura nga paga si prokuror në Tiranë, në shumën 1 087 810 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si specialiste e burimeve njerëzore në UKT, në shumën 434 369 lekë.

Viti 2018

Të ardhura nga paga si prokuror në Tiranë, në shumën 1 092 625  lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si specialiste e burimeve njerëzore në UKT, në shumën 698 442 lekë./CNA.al

Shantazhoi gjyqtarin?/ Pushohen hetimet ndaj Denar Bibës

Konfirmon Strasburgu/ Denar Biba shantazhoi gjyqtarin Ledi Bianku

‘‘Audio-përgjimi“/ Denar Biba nxjerr zbuluar Bashën

“Audio-përgjimi i manipuluar” / Denar Biba akuza opozitës

Shantazhi ndaj gjyqtarit në Strasburg/ Denar Biba i kujton Bashës marrëveshjen e 18 majit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Jamarber

    19 Nentor, 2019 at 2:39 pm

    KPK e kotrolluat nga Rilindasit, në shkelje te ligjit po stergjat mbylljen e hetimeve per gruan e Bibes, KPK te beje transparence perse per kete rast zbatohen standarte te reja

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Dorëzoi detyren e Kryeprokurores/ Zbulohet ku do të transferohet Arta Marku

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka vendosur pёr caktimin e përkohshёm tё prokurores Arta Marku si prokurore në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Tiranë.

Vendimi i KLP-së hyn në fuqi me datë 1 Janar 2020.

Kujtojmë këtu se Prokurorja Arta Marku është edhe anëtare e KED për 2019-ën.

Po ashtu, Arta Marku mbajti për rreth dy vite edhe detyrën e Kryeprokurores së Përkohshme, ndërsa pak ditë më parë ia dorëzoi këtë detyrë Kryeprokurorit të ri, Olsian Çela./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Me 19 dhjetor betohen 8 anëtarët e SPAK/ “Shkrihen” Krimet e Rënda, ja ku transferohen prokurorët

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë po zhvillon në këto momente mbledhjen plenare të saj, ku të pranishëm janë të gjithë anëtarët e këtij institucioni.

Kreu i KLP, Gent Ibrahimi, tha se me 19 dhjetor do të betohen 8 anëtarët e Prokurorisë së Posaçme, apo siç njihet nga opinioni publik si SPAK-u.  Ngritja e kësaj strukture  pritet të “shkrijë” Prokurorinë e Krimeve të Rënda.

“Më 19 dhjetor betohen 8 anëtarët e SPAK. 16 prokurorë nga Krimet transferohen në tjetër vend. Sot transferohen në rrethe prokurorët e mbetur te Krimet”-tha mes tjerash Gent Ibrahimi.

Ndërkohë, KLP vendosi transferimin e prokurorëve që aktualisht janë të emëruar në Prokurorinë e Shkallës së Parë për Krime të Rënda dhe Prokurorinë e Apelit për Krime të Rënda, si rezultat i mbylljes së këtyre prokurorive, në prokurori të tjera të juridiksionit të përgjithshëm.

LEXO EDHE:  Si e përjetoi Idrizi përjashtimin nga Vettingu?/Ja reagimi dhe debati me Metën

LEXO EDHE:  Lu: PD të ndërpresë bojkotin/ Të votojë Komisionet e Vettingut

Kështu, KLP vendosi që të transferohen në Prokurorinë e Shkallës së Parë Tiranë, prokurorët: Arens Çela,  Blerim Tominaj, Besim Hajdarmataj,  Doloreza Musabelliu, Elisabeta Imeraj, Manjola Kajana, Vladimir Mara, Sonila Muhametaj dhe  Pranvera Pustina.

Prokurori Artan Bajrami do të transferohet në Prokurorinë e Apelit Tiranë.

Ndërsa Përparim Kulluri transferohet në Prokurorinë e Shkalles së Parë Shkodër.

Eugen Beci transferohet në Prokurorinë e Shkallës së Parë Korçë.

Me 11 vota pro, KLP vendosi që Anton Martini të caktohet përkohësisht në Prokurorinë e Shkallës së parë Tiranë.

Edhe drejtuesja e komanduar e Krimeve të Rënda, Donika Prela, me 10 vota pro dhe një kundër, u caktua përkohësisht në Prokurorinë e Shkallës së parë Tiranë.

Po ashtu, në Prokurorinë e Tiranës janë caktuar edhe prokurorët Ditan Prençi dhe Isa Jata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Video-SHBA tjetër mesazh për Reformën në Drejtësi/ Tregon si do të funksionojë SPAK

Publikuar

-

Nga

Ambasada e SHBA në Tiranë ka përcjellë sot një tjetër mesazh në lidhje me Reformën në Drejtësi.

Në një mesazh në faqen zyrtare të ambasadës, tregohet sesi do të funskionojë Struktura e Posaçme Anti-Korrupsion dhe Krim i Organizuar, e njohur ndryshe si SPAK.

“Qeveria e Shteteve të Bashkuara është e përkushtuar në luftën kundër korrupsionit dhe respektimin e sundimit të ligjit në mbarë botën.

Lufta kundër korrupsionit është prioritet i punës së Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Tiranë.

LEXO EDHE:  Lu: PD të ndërpresë bojkotin/ Të votojë Komisionet e Vettingut

LEXO EDHE:  Si e përjetoi Idrizi përjashtimin nga Vettingu?/Ja reagimi dhe debati me Metën

Këtë javë, mësoni se si Struktura e Posaçme Anti-Korrupsion dhe Krim i Organizuar, ose SPAK, do të funksionojë. Me t’u ngritur, do të shënjestrojë korrupsionin e nivelit të lartë. Kjo video tregon se si mbështetja prej 2 milionë dollarësh nga Shtetet e Bashkuara po përdoret për të siguruar që SPAK do të ngrihet dhe do të funksionojë në mënyrë të pavarur.”-thuhet në mesazh./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: