Connect with Us

“Qeveria aksion për të sulmuar Presidentin”/ Daci: Kanë të paktën 15 çështje të hapura në Kushtetuese

Politikë

“Qeveria aksion për të sulmuar Presidentin”/ Daci: Kanë të paktën 15 çështje të hapura në Kushtetuese

Publikuar

-

Teksa komentonte situatën politike në vend me ngërçin institucional për Kushtetuesen, juristi, Jordan Daci ka ironizuar betimin e kandidates për anëtare të Kushtetueses, Arta Vorpsi, tek noterja.

“Për betimin (anëtarja e GjK) ka menduar se nuk duhet të betohet te Presidenti, por tek Gjykata Kushtetuese, por si duket në vend të shkojë te Gjykata ka përfunduar te noteri. Kjo tregon një plan të para menduar të mazhorancës për të bërë të mundur që nga tre emërtesa që ka presidenti t’i marri të paktën një ose sa më shumë të munden”, ka thënë Daci.

Për juristin, e gjitha që po ndodh me Kushtetuesen është një sulm i mazhorancës për të sulmuar presidentin Meta, për shkak se qeveria ka të paktën 15 çështje të hapura në Gjykatën Kushtetuese.

LEXO EDHE:  "Akti për pezullimin e procedurës, nul"/ Ferhati: Presidenti ka vepruar jashtë kompetencave

“Kjo lidhet me të gjithë aksionin e mazhorancës për të sulmuar presidentin, për ta shkarkuar. Kjo mazhorancë ka të paktën 15 çështje të hapura në Kushtetuese, të cilat zhbëjnë gjithçka çfarë ka ndodhur në këto 4 vitet e fundit. Dhe nëse do kishim pasur gjykatë Kushtetuese jam i bindur që kësaj shumice do i ishin thyer hundët trefish më shumë se të gjithë mazhorancat e deritanishme”, ka thënë ndër të tjera Daci./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ministri i Jashtëm italian viziton kampin e Vorës

Publikuar

-

Nga

Ministri i Punëve të Jashtme dhe i Bashkëpunimit Ndërkombëtar në Itali, Luigi Di Maio, ka vizituar këtë mesditë, kampin e çadrave pranë qytezës së Vorës.

Ai shoqërohet nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës Belinda Balluku, ambasadori italian Alberto Cutillo dhe ai i B-së  në Shqipëri Luigi Soreca.

Gjatë kësaj vizite u bë edhe dhurimi i disa materialeve të nevojshme të shpëtimit për të përballuar katastrofat dhe situatat e emergjencës të dhuruara nga Emergjencat Civile italiane.

LEXO EDHE:  A ka nevojë Shqipëria për një “Republikë të Re”?

LEXO EDHE:  Faktet/ Të gjithë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese me mandat të debatueshëm

Pas kësaj vizite në Vorë, ai të takohet me Presidentin Ilir Meta dhe me Kryeministrin Edi Rama, ndërsa më pas do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për shtyp me kreun e qeverisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha uron 29-vjetorin e PD-së/ Sot shqiptarët i kanë sytë të finalizimi i misionit si garante e lirisë

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD-së, Lulzim Basha nëpërmjet një mesazhi në rrjetet sociale, ka uruar 29-vjetorin e themelimit të Partisë Demokratike.

Basha shkruan se “Liri – Demokraci” është guri i themelit që ngriti në këmbë shtëpinë e demokratëve, shtëpinë e shqiptarëve që e donin Shqipërinë si gjithë Europa.

Më tej, ai thekson se për 29 vite, Partia Demokratike ia ka dalë të jetë partia e shpresës.

“Liri – Demokraci! 29 vjet më parë këto 2 fjalë ishin oksigjeni që rikthyen në jetë një komb, i cili ra në errësirën e diktaturës më të egër komuniste për gati 5 dekada. Liri – Demokraci është guri i themelit që ngriti në këmbë shtëpinë e demokratëve, shtëpinë e shqiptarëve që e donin Shqipërinë si gjithë Europa.

Për 29 vite, Partia Demokratike ia ka dalë të jetë partia e shpresës. Kjo është arritja jonë më e madhe në këto 29 vjet. Sot shqiptarët i kanë sytë nga ne për të finalizuar misionin për të cilin u themelua Partia Demokratike si garante e lirisë, e demokracisë dhe e mirëqenies së qytetarëve shqiptarë.”-shkruan Basha.

LEXO EDHE:  Familjarët e turqve të deportuar nga Kosova i drejtohen Gjykatës Kushtetuese

LEXO EDHE:  Meta shpalli dje listën/ KED nis pikëzimin e kandidatëve për Kushtetuesen

Më tej, ai shigjeton edhe qeverinë, ndërsa thekson se shqiptarët meritojnë të votojnë të lirë dhe të kenë një qeveri që mendon për mirëqënien e tyre.

“Shqiptarët meritojnë të votojnë të lirë për qeverisjen e tyre, ata meritojnë një qeveri që punon për mirëqenien e tyre, që respekton fjalën e lirë dhe të drejtën e pronës, një qeveri që bën më të mirën për të siguruar të ardhmen e qytetarëve të saj! Fëmijët tanë meritojnë të rriten si shqiptarë europianë në Shqipërinë tonë të bukur, Shqipërinë si gjithë Europa! Dhe së bashku do ta bëjmë realitet!
Gëzuar 29 vjetorin e themelimit të Partisë Demokratike!
Zoti e bekoftë Shqipërinë!”-përfundon postimin e tij Lulzim Basha.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Plas sherri në Komisionin e Ekonomisë/ Ahmetaj përplaset keq me deputetin e Ballit Kombëtar

Publikuar

-

Nga

Komisionin e Ekonomisë dhe Financave është shoqëruar me debate të ashpra ditën e sotme.

Ish ministri i Financave  Arben Ahmetaj është “përplasur” keq  me deputetin e Ballit Kombëtar Artur Roshi.

Gjatë diskutimit për projektligjin për rivlerësimin e pasurive të paluajtshme, Ahmetaj tha se nismën për këtë projektligj e ka ndërmarrë vet ai. Por pas kësaj ka ndërhyrë, Artur Roshi, njëherësh edhe nënkryetari i Komisionit të Ekonomisë, duke i thënë që mos të bëjë ironi.

Arben Ahmetaj: Qetësohu, mos bëj sherr kot se nuk të shkon

Artur Roshi: Niko, boll Niko ik se të dëgjuam

Arben Ahmetaj: Do ta drejtosh komisionin tani

Artur Roshi: Propozimin e keni bërë ju, çoje për votimin tani.

Arben Ahmetaj: Po nuk ka rëndësi. Zoti deputet, këtë e di unë ti po të duash ik, po deshe rri. Ti ke detyrën tënde.

Artur Roshi: Jo mo se nuk e di vetëm ti, se ti deputet si mua je.

Arben Ahmetaj: Po, patjetër por nismën e kam bërë unë. 

Artur Roshi: Po, patjetër vazhdo

Arben Ahmetaj: Po ti pse ndërhyn

Artur Roshi: Ç’punë ka ai këtu, nismën e ka bërë deputeti

Arben Ahmetaj: Më fal e ka thirrur komisioni

Artur Roshi: Por për çfarë

Arben Ahmetaj: Zoti Roshi sot e paske ditën e sherrit 

LEXO EDHE:  Meta tregon sërish “dhëmbët”/ Bën lëvizjen e radhës

LEXO EDHE:  Familjarët e turqve të deportuar nga Kosova i drejtohen Gjykatës Kushtetuese

Artur Rushi: Ta kam thënë disa herë mos bëj rolin e mistrecit

Arben Ahmetaj: Të lutem, se nuk më takon mua të bëj rolin e mistrecit, unë jam drejtuesi i komisionit. Këto janë muhabete tavolinash.

Artur Roshi: Po e ule nivelin ashtu do bëjmë, çfarë do bëjmë

Arben Ahmetaj: Ore mos zëvendëso njërin që ka qenë këtu që ka qenë këtu dhe u bë qesharak

Artur Roshi: Qesharak jeni ju që nuk respektoni njerëzit

Arben Ahmetaj: Niko vazhdo shpjegimin

Artur Roshi: Nuk e dua unë shpjegimin e Nikos

Arben Ahmetaj: Ore e di unë nuk e  di ti atë punë, jam unë kryetar. Ti po nuk do ta dëgjosh vazhdo

Artur Roshi: O Niko ke një lloj logjike ti apo ske.

Arben Ahmetaj: Ç’punë ke me Nikon ti, je në terëzi apo jo?!

Artur Roshi: Ligjin e ke propozuar ti, çfarë të sqarojë Nikua.

Arben Ahmetaj: Është autoriteti fiskal do mbajë qëndrim mor zotëri. 

Artur Roshi: Çfarë qëndrim?

Arben Ahmetaj: E dinë ata mo, pse unë ja detyroj qëndrimin?!

Artur Roshi: E propozove ti ligjin. Kur të duash ti flet edhe për qeverinë, edhe për komisionin, flet për të gjitha.

Arben Ahmetaj: Patjetër për këtë jam

LEXO TE PLOTE