Connect with Us

Problemet e gazetarëve në punë/ AMA kërkon ringritjen e sindikatave

Sociale

Problemet e gazetarëve në punë/ AMA kërkon ringritjen e sindikatave

Publikuar

-

Problemet me të cilat ballafaqohet gazetaria shqiptare, kanë qenë në vemendje të tryezës së dytë për rregullimin ligjor të marrëdhënieve të punës së gazetarëve në mediat audiovizive.

Gjatë fjalës së tij, kreu i UGSH Aleksandër Çipa është shprehur se sot gazetaria shqiptare është në një krizë të thellë, duke e lidhur këtë edhe me vonesat e pagesave.

“Unë mendoj se duhet një ristrukturim i shoqatave të gazetarëve dhe ringritja e sindikatave. Në të kundërt nuk do të dalim nga kjo gjendje!” paralajmëroi zoti Çipa.

Edhe pedagogu i gazetarisë Mark Marku u shpreh se “Aspekti makroekonomik është një prej arsyeve më të rëndësishme pse sot gazetaria shqiptare është më i këtë gjendje. Aspekti ligjor i cili nuk zbatohet si në rregullimin e marrëdhënieve ashtu edhe për të drejtat bazike të gazetarëve e bëjnë të cënueshme dhe censurueshme median”.

LEXO EDHE:  Rilindja kap edhe AMA/ “Fatosat” e partisë janë gati për të marrë shpërblim

Deputeti socialist dhe kreu i komisionit parlamentar të mediave Musa Ulqini tha se “Model në çështjen e kontratave është Transmetueseve Publik me mbi 800 punonjës të pajisur me kontrata”.

“Gazetarët aty përpara se të punësohen, marrin në dorë një kontratë. Ata e lexojnë dhe njihen me kushtet e punës. Por kjo nuk do të thotë se në RTSH nuk ka probleme” tha zoti Ulqini.

Organizatori i tryezës kreu i AMA-s Gent Salaj tha se “Nga viti në vit ka përmirësime për kushtet e punës së gazetarëve. Mua me vjen keq që këtu nuk janë të gjithë aktorët sepse nese ka gazetarë që paguhen pak nuk do të thotë se nuk ka profesionalizëm”. AMA paraqiti një material të detajuar për t’u njohur me sugjerime në ndryshimin e ligjit të medias./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Çfarë pritet të ndodhë me transportin urban/ Shoqata e Transportit merr vendimin nesër

Publikuar

-

Nga

Çfarë pritet të ndodhë me transportin urban/ Shoqata e Transportit merr vendimin nesër

Pas paralajmërimit për mbyllje të aktivitet sërish, Shoqata e Transportit Urban pritet të dalë nesër me një vendim përfundimtar.

Ky paralajmërim erdhi sa pasojë e kushteve të vështira ekonomike shkaktuar nga pandemia.

Edhe pse para pak ditësh rinisën punë, operatorët thanë se kishin pësuar humbje të mëdha pas rinisjes së aktivitetit javën e shkuar.

Ndërsa Kreu i Shoqatës së Transportit Urban Rixhin Qosja, deklaroi dje se: Qarkullimi i qytetarëve në këto ditë që ne rinisim është më pak se 30% e numrit që ne kemi pasur në kushte normale. Po hasim vështirësi dhe situata është bërë shumë e rënduar ndaj kërkojmë ndërhyrjen nga ana e bashkisë për të vazhduar këtë shërbim./CNA.al

 

LEXO EDHE:  “TV Klan largohet nga Digitalbi”/ Artan Fuga ‘shuplakë” AMA-s

LEXO EDHE:  Krasta, dëshmia e kontrollit të medias nga droga dhe korrupsioni

 

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Keni bërë plane për fundjavën?/ Mësoni si ndyshon moti në vijim

Publikuar

-

Nga

Keni bërë plane për fundjavën?/ Mësoni si ndyshon moti në vijim

Dita e sotme parashikohet të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira deri të dendura.

Reshjet e shiut do të bëhen prezente në orët e paradites, kryesisht në zonat veriore, veriperëndimore dhe lindore.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, temperaturat e ajrit ulen në  vlerat minimale por rriten në ato maksimale duke  luhatur vlerat ditore nga  15°C deri në 38°C.

LEXO EDHE:  Nga bordet tek pronat e shtetit/ Si përfitojnë zyrtarët e partive

LEXO EDHE:  Krasta, dëshmia e kontrollit të medias nga droga dhe korrupsioni

Era do fryjë mesatare me shpejtësi deri 45 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar brigjet detare dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Horoskopi i ditës, 12 korrik 2020

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 12 korrik 2020

Dashi
Do ta nisni ditën me shumë energji. Rrini në kontakt me miqtë e ngushtë dhe shihni seç po ndodh rreth tyre. Nëse merrni një lajm të keq prej tyre, tregohuni vullnetar për t’i ndihmuar.

Demi
Të mbash emocionet nën kontroll nuk është edhe aq e lehtë. Ka gjasa ta keni të vështirë të zbuloni se çfarë po ju shqetëson realisht. Qëndroni pak kohë vetëm, në mënyrë që të ndiheni të qartësuar.

Binjakët
Do të përjetoni shumë ndryshime së shpejti. Do ta keni të vështirë të jetoni momentin aktualisht. Sa i përket lidhjes suaj në çift, përpiquni të gjeni pak kohë dhe të reflektoni rreth ndodhive të fundit.

Gaforrja
Pika e fortë e qëndrimit për ju sot do të jetë mirëkuptimi i njerëzve. Do të jeni në sinkron me të gjithë, çfarë do t’ju sjellë harmoni dhe shumë argëtim. Hiqni dorë nga kujdesi i tepërt dhe lërini gjërat të marrin rrugën e tyre.

Luani
Një prej miqve tuaj do të ketë një këshillë mjaft të mirë për ju, ndaj merrjani për bazë. Ndërkohë, bëni kujdes nga disa persona të tjerë të cilët përpiqen të realizojnë planet e tyre duke përfituar prej jush. Tregohuni dëgjues i mirë, por mos ndryshoni qëndrim.

Virgjëresha

Pavarësisht se mund të përballeni me zhgënjim gjatë ditës së sotme, mos e humbisni energjinë. Mos u përpiqni të kuptoni çdo mister. Nuk mund të gjeni përgjigjen e çdo pyetje në mënyrë që të keni situatën nën kontroll.

Peshorja
Sot, burimi juaj më i madh i frymëzimit do të jenë njerëzit me të cilët ndesheni. Mendohuni thellë dhe mund të kuptoni se si të përfaqësoni më saktë veten. Një takim i rastësishëm mund t’ju japë një ide se çfarë të bëni për një mik të ngushtë.

LEXO EDHE:  “Askush nuk ka fuqi ta ndalojë bishën”/ Manjani pro ligjit të Ramës për censurën ndaj mediave

LEXO EDHE:  780 portale informative, pronarë dhe ish-policë/Gazetarët pa rroga!

Akrepi
Nëse nuk jeni të sigurt dhe keni dyshime lidhur me një çështje të caktuar, mos hezitoni të pyesni. Problemet në pritje duhet të zgjidhen së shpejti dhe ju e dini se duhet të filloni diku, fillimisht duke menduar pozitivisht.

Shigjetari
Energjia që ju transmetojnë miqtë tuaj është një nga mbështetjet me te mëdha. Ata janë të gatshëm të jenë kudo për ju nëse do te keni nevojë. Kjo do të thotë që nëse keni pritur të bëni një ndryshim në drejtimin e jetës suaj, kjo është koha e duhur për ta bërë.

Bricjapi
Bëhuni kreativë dhe mendoni lidhur me qasjen tuaj në një situatë të caktuar. Nëse do t’i shkruani një letër dashurie partnerit/partneres suaj, do ta bëni edhe më interesante marrëdhënien romantike. Sa i përket aspektit profesional, nuk parashikohen ndryshime.

Ujori
Bëni kujdes me shpenzimet që do kryeni këto kohë. Nëse keni vendosur të blini diçka të re, bëni pak durim. Fakti që këtë periudhë mund të keni shumë para në dispozicion, nuk do të thotë që duhet t’i shpenzoni të gjitha menjëherë.

Peshqit
Kohët e fundit ka pasur disa episode që kanë ndikuar negativisht në rrethin tuaj shoqëror. Por sot gjithçka do të sqarohet dhe ju do të ndjeni se çdo gjë ka kaluar. Marrëdhënia me paratë do të jetë e vështirë këto ditë.

LEXO TE PLOTE