Connect with Us

Detajet nga takimi/ Ilir Meta kryqëzon opozitarët dhe paralajmëron zgjedhje

Politikë

Detajet nga takimi/ Ilir Meta kryqëzon opozitarët dhe paralajmëron zgjedhje

Publikuar

-

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, zhvilloi sot një takim me kryetarët e partive të Opozitës së Bashkuar, drejtuar nga kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Takimi u mbajt rreth orës 09:00 në Presidencë, ndërsa në fokus të bisedimeve u përfol se do të ishte situata politike në vend, pas përplasjeve të fundit mes Presidencës dhe KED në lidhje me emërimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Mirëpo Meta duket se e ka shfrytëzuar këtë mbledhje për të shfryrë të gjithë inatin e tij dhe kritikat ndaj krerëve të Opozitës, të cilët dogjën mandatet dhe braktisën Parlamanetin, duke e lënë të gjithë pushtetin në duart e Edi Ramës.

Sipas burimeve të CNA.al, mësohet se krerët e Opozitës kanë qëndruar “sus” para Presidentit, i cili nuk është kursyer aspak me gjuhën e tij teksa ka marrë dhe rolin e “shefit”.

LEXO EDHE:  Vendimi i Opozitës/ Dashamir Shehi tregon, se a do të ketë dhunë

Meta iu është drejtuar opozitarëve: “Keni humbur të gjitha betejat. I keni lënë Ramës të gjitha pushtetet. Duhet të bëheni gati për zgjedhje, me ligjin e Ramës”.

Por më i trembur duket se ka qenë Luli. Teksa Meta e ka pyetur për Reformën Zgjedhore, kreu i Opozitës është detyruar të gënjejë, duke thënë se po punojnë dhe se në datë 25 do kenë gati amandamentet, paçka se në PD asnjë nuk po shkruan amandamente.

Meta nuk e ka përjashtuar dhe opsionin e shpërndarjes së Parlamentit, ndërsa i ka urdhëruar opozitarët të jenë gati për zgjedhje të parakohëshme në muajt janar-shkurt./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Gazetari bën paralajmërimin e fortë/ Ne prapë do na vjedhin

Publikuar

-

Nga

Gazetari Klodian Tomorri ka reaguar në lidhje me debatet e fundit politike, për ndryshimin ose jo të sistemit zgjedhor në Shqipëri.

Në një postim në rrjetet sociale, gazetari Tomorri, pavarësisht se shprehet kundër këtij sistemi ku kryetari i partisë zgjedh deputetët, thekson se faji për situatën ku ndodhemi nuk është vetëm i sistemit zgjedhor.

Ndërsa bën një rezyme të ngjarjeve në vite, gazetari Tomorri thekson se sërish në do të vijojnë të na vjedhin.

“Sikur te ishte vetem sistemi zgjedhor

Ne vitin 1996, deputetet u zgjodhen nga populli me maxhoritar te paster. Por Shqiperia perfundoi ne lufte civile.

Ne vitin 1997 dhe 2001, deputetet u zgjodhen nga populli, prape me maxhoritar te paster. Por Shqiperia u ngjit ne majen e piramides boterore te korrupsionit. Qeveria e dale nga Parlamenti i zgjedhur nga populli instaloi nje nga sistemet qeverisese me kleptokratike ne bote, nga i cili nuk po shpetojme dot me.

LEXO EDHE:  Vendimi i Opozitës/ Dashamir Shehi tregon, se a do të ketë dhunë

LEXO EDHE:  Zbardhet takimi/ Ja çfarë i tha Metës deputeti gjerman   

Ne vitin 2005, deputetet serish u zgjodhen nga populli. Por ne Gerdec korrupsioni luante loja luftash.

Ideja eshte qe vjedhja ne Shqiperi nuk filloi nga ky sistemi zgjedhor qe kemi sot.

Edhe une e urrej nje sistem zgjedhor ku kryetari i partise emeron deputetet. Por kam frike se ne te gjitha sistemet e mundshme elektorale, deputetet ne Shqiperi prape do jene ushtaret e kryetarit. Dhe ne prape do na vjedhin.”-shkruan Klodian Tomorri në postimin e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta pret në takim Kurum/ Falenderon Turqinë për ndërtimin e 500 apartamenteve  

Publikuar

-

Nga

Presidenti Meta priti sot në një takim Ministrin e Mjedisit dhe Urbanizimit të Turqisë, Murat Kurum.

Meta i shprehu mirënjohjen e thellë për ndihmën e menjëhershme që qeveria turke i ofroi Shqipërisë pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit 2019.

Kreu i Shtetit e falenderoi gjithashtu edhe për angazhimin e Turqisë dhe Presidentit Recep Tayyip Erdogan për ndërtimin e 500 apartamenteve të banimit për të prekurit nga tërmeti në zonën e Kurbinit.

LEXO EDHE:  Meta, bisedë të gjatë telefonike me komisionerin Hahn

LEXO EDHE:  Abuzimi me koncesionet/ Gjiknuri i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” opozitës

Presidenti Meta theksoi rëndësinë e bashkëpunimit me Turqinë, me qëllim forcimin e kapaciteteve të Emergjencave Civile në vendin tonë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Marrja e Presidencës së OSBE/ Mustafaj: Pa mbështetjen e Berishës nuk do të realizohej

Publikuar

-

Nga

mustifaj komenton parlamentin

Ish Ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, ka deklaruar se marrja e Presidencës së OSBE-së, shënon pa dyshim një afirmim me rëndësi të Shqipërisë si kontributore në marrëdhëniet ndërkombetare.

Me anë të një shënimi në rrjetet sociale, Mustafaj thotë, se si shqiptar dëshiron fort që kjo përgjegjësi e madhe të permbushet me sukses.

“Por kam edhe një arsye personale për t’u ndjerë sot i kënaqur. Kandidatura jonë për ta marrë këtë rol është vënë në vitin 2006. Ishte hera e parë që një Qeveri shqiptare synonte një projekt, të cilin nuk kishte asnjë shans ta zbatonte vete. Pra, ishte hera e parë që një qeveri shqiptare hidhte themelet e një ngrehine të rëndësishme politiko-diplomatike, të cilën do ta gëzonin ekipe të tjera qeverisëse. Për mua, si Ministër i Jashtëm në atë periudhë, ishte krejt e qartë se 14 vjet me vonë, në 2020, unë dhe kolegët e mi, përfshirë këtu edhe Kryeministrin Berisha, do të ishim në pension.  Por, mua më udhëhiqte një mesim i Çurçillit, i cili thotë se dallimi midis burrit të shtetit dhe qeveritarit të zakonshëm qëndron në faktin se burri i shtetit merr vendime që lidhen me brezat e ardhshëm, ndërsa qeveritari i zakonshëm merr vendime që lidhen me zgjedhjet e radhës”,ka shkruar Mustafaj.

Sipas të njëjtit, në atë periudhë, Shqipëria monitorohej nga OSBE, siç vazhdon te monitorohet edhe sot.

“Kur fillova të flas me kolegët e mi, ministra të jashtëm të vendeve anëtare, për t’u kërkuar mbështetjen, shumë prej tyre gjenin mënyrën për të ma kujtuar se nuk është normale të kërkosh kryesimin e nje organizate, nën monitorimin e të cilës je. Ishte vërejtje me vend.   Monitorimi nga OSBE është tregues i fortë i mangësive substanciale që ka zbatimi i demokracisë në vend. Por, siç kishin filluar punet pas zgjedhjeve të vitit 2005, unë sinqerisht isha i bindur se ky monitorim nuk do të zgjaste. Dhe ua dhashë pa ngurrim kolegëve garancinë se ne vitin 2020 Shqipëria do të ishte një vend me demokraci të konsoliduar. Mirë bëra, sado që, fatkeqësisht, historia tregoi se isha gabuar ne parashikimin tim”, ka shkruar më tej Mustafaj.

LEXO EDHE:  Vendimi i Opozitës/ Dashamir Shehi tregon, se a do të ketë dhunë

LEXO EDHE:  Zbardhet takimi në Ministrinë e Brendshme/ Çfarë u bisedua mes Lu dhe Xhafajt

Ndër të tjera ai shprehur mirënjohjen për nxitjen që i dhanë për pjekjen e kësaj ideje grupi i vogël i bashkëpunetorëve ne kabinetin e tij, duke filluar me drejtorët njëri pas tjetrit Llesh Kola e Halil Hyseni, dhe keshilltarët Genc Muça, Desada Metaj e Xhuli Mehdiu.

“Por vetqm ne nuk mund t’ia dilnim. Ideja u prit shumë mirë nga i gjithë trupi diplomatik i Ministrisë së Jashtme. Për konkretizimin e saj punuan me dashuri dhe profesionalizëm të lartë veçanërisht një dorë diplomatësh të spikatur, midis të cilëve do të përmendja Spiro Koçin, Mimoza Halimin e ndonjë tjetër. Më pas ata do të bëheshin edhe ambasadorë të shkëlqyer. Kam mësuar shumë nga bashkëpunimi me ta. Një falenderim të posaçëm kam edhe për Kryeministrin Sali Berisha. Pa mbështetjen e tij të fortë, një projekt i tillë sigurisht që nuk mund të merrte rruge. Në këtë valë entuziazmi ne vumë edhe kandidaturën e Shqipërisë për një vend si anëtare jo e përhershme në Këshillin e Sigurimit te OKB-së për vitin 2022, te cilin kam besim se do ta marrim. Pa modesti të shtirur po i lejoj vetes te pohoj se nuk e kishim të lehtë. Ne po mbillnim ca pemë, me të cilat toka e administratës politike të shtetit shqiptar nuk ishte e mësuar”, ka përfunduar shënimin e tij, deiplomati Besnik Mustafaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE