Connect with Us

Denoncohet skandali/ Rilindja rrjep qytetarët për të mbushur arkën bosh të shtetit

Politikë

Denoncohet skandali/ Rilindja rrjep qytetarët për të mbushur arkën bosh të shtetit

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari dixhital, sipas të cilit tatimi mbi të ardhurat që do të fillojë të aplikohet në janar, nuk bëhet për të krijuar një barazi ndermjet të punësuarve. Sipas denoncuesit ky tatim bëhet vetëm për të mbushur arkën e shtetit, të lënë bosh.

Denoncuesi hedh akuza të forta ndaj drejtoreshës së Tatimele, Delina Ibrahimaj, ndërsa thekson se “Se pari si do te na barazoje kjo mashtruesja kur nuk jemi te barabarte qe ne oret e punesimit, nje individ qe merr 60.000 leke te reja punon nje pune 8 ore, ndersa ne qe marrim 2 here nga 30.000 te reja, me te vertete ne total marrim 60.000, por ama i marrim ne 16 ore.”

Postimi i plotë i Berishës:

Punonjësi dixhital denoncon rrjepjen nga narkoshteti!

Lexoni mesazhin e punonjësit dixhital. sb

I nderuar Zoti Berisha, mashtruesja e tatimeve Delina Ibrahimaj kerkon te mashtroje opinionin publik sikur tatimin e te ardhurave qe do te aplikoje ne janar per ne te punesuarit, nuk po e ben se e kane çuar arken e shtetit ne nivelin zero, por “per te krijuar nje barazi ndermjet te punesuarve”.

LEXO EDHE:  Faktet/Sali Berisha ka zgjedhur 4 Presidentë

Se pari si do te na barazoje kjo mashtruesja kur nuk jemi te barabarte qe ne oret e punesimit, nje individ qe merr 60.000 leke te reja punon nje pune 8 ore, ndersa ne qe marrim 2 here nga 30.000 te reja, me te vertete ne total marrim 60.000, por ama i marrim ne 16 ore.

Se dyti shefi i kesaj mashtrueses, mashtruesi i gjate, vazhdon mashtron popullin duke i thene “kush merr me shume paguan me shume”.

Respekte, respekte dhe vetem respekte per politikat Tuaja dhe te qeverise suaj.

Nga nje individ, qe ky mashtruesi i ka lene femijet pa buke, por sipas kesaj mashtrueses do ti ushqeje me briosh.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama thërret në zyrë inxhinieren Bozdo/ Kryeministri i kërkon ndihmë: Do ishte shumë pozitive

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka pritur sot në zyrën e tij, inxhinieren Luljeta Bozo.

Rama i kërkoi ndihmë Bozdos për fazën e ekspertimit të godinave të cilat janë dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

“Ajo që unë doja në fakt tju kërkoja meqë janë angazhuar, mendoj që do ishte shumë pozitive nëse ju do të na ofronit ndihmë. Po bëjmë një paketë të thjeshtë standardesh të riparimit. Ne duam që ti supervizionojmë vetë në ato raste kur kompanitë do të marrin përsipër që t’i riparojnë vetë, gjithsesi ne do ti’ supervizionojmë vetë. Nëse ju do të na ndihmonit në këtë proces jeni një burim sigurie më shumë për njerëzit”, u shpreh Rama.

LEXO EDHE:  Berisha sulmon ministren e vet

LEXO EDHE:  Berisha sulmon ministren e vet

“Tani fillon kjo ekspertiza, unë këtu e kam merakun sepse nuk ka mundësi një grup t’i mbulojë të gjitha. Një rast konkret, shkon i huaji thotë godina s’ka gjë. Vete njësia vendore me specialistët që ka dhe i vë shiritin”, tha Bozdo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shembet banesa 4 katëshe në Shkozet/ Ishte dëmtuar nga tërmeti

Publikuar

-

Nga

Një tjetër banesë e dëmtuar nga tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit është shembur në Shkozet.

Mësohet se IKMT ka bërë mesditën e sotme shembjen me eksploziv të një banese katër katëshe përballë tregut Agro Ushqimor.

Fillimisht policia evakuoi të gjithë banorët e zonës dhe më pas është bërë shpërthimi i kontrolluar.

Deri më tani ka shkuar në katër numri i banesave të shembura nga IKMT pasi janë shpallur të pabanueshme nga dëmet e marra nga tërmeti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk bëhet vaji i korbit në ditë zie”/ Balla thumbon deputetët e opozitës

Publikuar

-

Nga

Kryetari i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla i bëri apel deputetëve të opozitës parlamentare të bashkëpunojnë me mazhorancën dhe të mos marrin shembullin e opozitës joparlamentare.

Nga foltorja e Kuvendit, Balla i tha deputetëve të mos bëjnë “vaj korbi” në ditë zie dhe kërkoi të mos merren me PPP-të.

“I them kolegut të ri në Shqipëri nuk bëhet korbi në ditë zie, as vaji i korbit. Shqipëria prej 26 nëntorit po kalon një nga momentet më të vështira, më të hidhura. Tërmeti i tmerrshëm që goditi Shqipërinë e që u shoqërua me një bilanc tragjik, përbën një sfidë që shkon përtej mundësive të qeverisë sonë, e të kombit tonë.

Por qeveria nuk po rri. Për ata që ende nuk e dinë, 29 të lënduar po marrin një kujdes të veçantë dhe janë nën mbikqyrjen e bluzave të bardha, 3 janë dërguar jashtë për një mjekim më të specializuar.

Edhe falë gatishmërisë së qeverisë italiane, ne menaxhuam momentet e vështira. Kryeministri Rama ka qënë çdo ditë në kontakt me kryeministrin italian, i cili vazhdon të jetë në gatishmëri për çdo nevojë që ne kemi”, deklaroi numri 2 i PS-së, ndërsa thumboi deputetët opozitarë që ofendojnë në parlament.

“Ju dëgjova me vëmendje ju të opozitës, dhe ndonjëri nga ju për efekt të karriges, ka trashëguar fjalorin e opozitës së parë. Ky Kuvend sot mbështet të gjitha aktet që bëri qeveria menjëherë për t’i ardhur në ndihmë banorëve të prekur.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Drejtoresha e Burimeve Njerëzore në ATP e dënuar nga 7 gjykata

LEXO EDHE:  STOP/ “Zyrtari” mashtron të sëmurin, i merr 7 mijë euro dhe zhduket

Qeveria solli sot në mëngjes aktin normativ, dhe Kuvendi ka sot detyrë ta miratojë.

Lidhur me buxhetin, në këtë situatë u alokua fondi i duhur pa prekur fushat e tjera të jetës. Qeveria i akordoi pension të posaçëm të gjithë familjarëve të viktimave.

Mjaft më me këngën e  Albana Vokshin, PPP, PPP, këtu skanë lidhje fare. Po flasim për rikuperimin e banorëve të prekur.

Dhe sa për PPP-të, të jeni të sigurt që gjithçka kemi bërë ë këmi bërë më bindjen e plotë, për të mirën e Shqipërisë. Brenda vitit ngrihet SPAK, kush ka ankesa le ti bëjë.

Dua të falenderoj Forcat e Armatosura, Policinë e Shtetit, Urgjencën Kombëtare, vëllëzërit tonë nga Kosova për ndihmën e jashtëzakonshme dhe padyshim, pa përmendur emra se kam frikën mos gaboj, të gjitha shtetet që u solidarizuan dhe ndihmuan Shqipërinë në këto momente dramatike.

Thirrja e kryeministrit për opozitën jashtë paralmentit vlen edhe për ju këtu, mbështesni shqiptarët’, theksoi Balla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE