Connect with Us

Tërhiqesh nga padia ndaj Dvoranit?/ Meta: Do ta bëj shembull, nuk ka shaka me Kushtetutën

Politikë

Tërhiqesh nga padia ndaj Dvoranit?/ Meta: Do ta bëj shembull, nuk ka shaka me Kushtetutën

Publikuar

-

Presidenti i Republikës, Ilir Meta i ftuar  në studion e emisionit “Open” mbrëmjen e sotme për të komentuar vendimin për shpalljen “non grata” të ambasadorit të OSBE-së Borchardt, ndër të tjera ka folur edhe për qëndrimin ndaj kreut të KED-së Ardjan Dvorani.

I pyetur se nëse do të mund të tërhiqej nga padia për Dvoranin, Meta është shpehur se Kreu i KED-së ka kryer shkelje dhe për këtë arsye ai do të bëhet shembull, duke treguar se Reforma në Drejtësi funksionon.

“Absolutisht jo, dhe ai do të bëhet shembull.  Ai është i vetmi shembull që pritet, me qëllim që të gjithë të besojnë tek Reforma në Drejtësi. Ka kryer shkelje duke paraqitur lista të tilla dhe do të përgjigjet për një gjë të tillë.

LEXO EDHE:  Nikollë Lesi zbulon pse mediat sulmojnë Metën

Faktet janë flagrante dhe janë kata (qeveria) dhe Dvorani përgjegjës që është hapur një debat i tillë. Unë si President i Republikës e ritheksojë edhe njëherë që nuk bëj shaka kur bie fjala tek Kushtetuta”, ka thënë ndër të tjera Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Qytetarit i dëmtohet banesa nga tërmeti/ Spaho: Aktivistit të PD nuk i vlerësojnë dëmet

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i opozitës Edmond Spaho deklaron se banesa e aktivistit të Partisë Demokratike ka pësuar dëmtime të mëdha nga tërmeti i 26 nëntorit, ndërsa ngre akuzat se askush nuk ka shkuar të vlerësojë dëmet.

Spaho i bën thirrje qeverisë të ndihmojë familjen e Dalip Hasës në fshatin Ballashenje, të njësisë administrative Pezë, pasi pretendon se këtë të fundit nuk e kanë përfilluar për shkak të angazhimit në PD.

“Me poshte eshte shtepia e Dalip Hasa ne fshatin Ballashenje, njesia administrative Peze. Shtepia eshte demtuar nga termetet e dates 21 Shtator dhe 26 Nentor por deri me sot askush nga pushteti vendor nuk ka shkuar te vleresoje demet apo ta pyesin ne se ka ndonje nevoje pasi ai eshte aktivist i PD. Rasti ne fjale i eshte bere i ditur kryetarit te njesise administrative Peze z. Besmir Kola nga drejtuesit e PD te zones. Shpresoj qe kjo thirrje te sherbeje per te qe ta vizitoje kete banor te njesise se tij dhe ta ndihmoje si te gjithe qytetaret e tjere pa dallim bindje politike”, shkruan Spaho./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Murrizi me Hajdarin në SHBA/ Me të bijën e Azemit për të denoncuar neodiktaturën

Publikuar

-

Nga

Nën kryetari i Kuvendit Myslim Murrizi ka publikuar një foto me deputeten Rudina Hajdari në Departamentin Amerikan të Shtetit.

“12 Dhjetor 2019 ne Departament te Shtetit SH B A me Rudinen te bijën e Azem Hajdarit përsëri për të denoncuar neodiktaturen që ka lindur në Shqipëri nën petkun Demokraci”, shkruan Murrizi.

Më tej ai shprehet se kemi fituar lirnë hibride por për tu bërë shtet demokratik jemi shumë larg sepse sipas tij përsëri si në komunizëm ,Shqiptarët nuk zgjedhin, por thjesht votojnë.

LEXO EDHE:  Meta merr “frerët” e aksionit opozitar/ Nga “Rama ik”, në luftë institucionesh

LEXO EDHE:  Sulmi i Metës ndaj Dvoranit/ Balla: Ka qenë një prej 5 gjyqtarëve të dosjes penale në ngarkim të presidentit

“I vetmi ndryshim është që deputetet nuk i emëron me diktatori por 2 spurdhjakë që ju duket vetja mender lidera e që vjedhin bashkë duke bërë shoë para Shqiptarëve sikur zihen për demokraci”, shkruan Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

E vizitoi në spital dhe e takoi me Ronaldon/ Rama tjetër premtim Aurelit

Publikuar

-

Nga

Kreu i qeverisë Edi Rama i ka bërë një tjetër premtim ditën e sotme Aurel Lalës, gjatë një vizitë në banesën e këtij të fundit në Kamëz.

Pas vizitës në spital dhe takimit me sulmuesin e Juventuesit Cristiano Ronaldon dhe portierin italian Gianluigi Buffon në Itali, Rama i premtoi Aurelit se do ta dërgojë personalisht të hënën në shkollë.

“Do të të dërgoj unë në shkollë. Do çohemi herët, do pimë një kafe dhe në 8 fiks të jemi te shkolla, pa vonesë. Ne do takohemi bashkë në 7:30, në 8 do jemi te shkolla. Mos kemi llafe se unë vij vetë të zgjoj”, i tha Rama djalit, ndërsa mes batutash e pyeti nëse zgjohej herët.

LEXO EDHE:  Rama: Meta e ka për natyrë të predikojë konsensusin me PD-në

LEXO EDHE:  Sot afati i fundit/ A do ta dekretojë Meta ministrin e ri të Ramës?

Kujtojmë se Aurel Lala u hodh nga kati i tretë i banesës për të shpëtuar nga tërmeti i 26 nëntorit dhe pësoi shembje në trup. Në spital Aureli kërkoi të takojë kreun e qeverisë, i cili i dhuroi një top, e takoi me Ronaldon dhe Buffon dhe i ka premtuar se do ta marrë edhe në shtëpinë e tij në Surrel./ CNA.al

LEXO TE PLOTE