Connect with Us

“Si e kam njohur…”/ Rrëfehet Mustafa Nano: Rama, kryeministri më i trishtuar në botë

Politikë

“Si e kam njohur…”/ Rrëfehet Mustafa Nano: Rama, kryeministri më i trishtuar në botë

Publikuar

-

Mustafa Nano

Moderatori Mustafa Nano ka hedhur në treg kohët e fundit librin e tij të titulluar “Si e kam njohur”.  I ftuar në emisionin “Historia ime”, Nano ka komentuar këtë botim, i cili ka ngjallur polemika që prej parathënies mjaft provokative  dhe për të vijuar më pas me rrëfimin e njohjes së tij me 55 figura publike.

“Është një mënyrë për të folur për vendin, për Shqipërinë. Duke folur për personazhet që kanë dominuar skenën politike, kulturore, në përgjithësi skenat, ti në njëfarë mënyre ke folur për vendin.

Ka shumë mënyra për të folur për Shqipërinë dhe njëra prej tyre është edhe kjo. Për të trajtuar personazhet që kanë bërë kohën e mirë dhe kohën e keqe, shiun dhe diellin, që kanë krijuar dramë dhe kanë zgjidhur probleme, ndonjëherë.

Megjithëse kanë zgjidhur probleme në fakt, shpeshherë që kanë krijuar vetë, por gjithsesi kjo është Shqipëria”, është shprehur Nano.

Ndërsa komenton njohjen me kryeministrin Edi Rama, një prej personazheve të trajtuar në librin e tij, analisti shprehet se me Ramën nuk ka pasur marrëdhënie shumë të afërta, por thjesht kontakte të natyrës intelektuale.

LEXO EDHE:  “Meta-Rama-Basha, të papërgjegjshëm”/ Edvin Kulluri ua thotë copë

Teksa shprehet se fillimisht ka qenë i inspiruar nga natyra e tij, analisti shton se tashmë kryeministri e ka humbur motivimin dhe është personi më i trishtuar në botë.

“Rama, ndër personazhet e librit, është njëri prej atyre që unë e njoh më mirë sepse kam pasur edhe kontakte personale.

Kontaktet e mia personale me Ramën kanë qenë kontaktet e mia më të mira me një politikan sepse kanë qenë të natyrës intelektuale.

Kemi shkëmbyer idera politike, nuk kam pasur marrëdhënie siç kanë shumë kolegë të mi me politikanët, që i kanë shumë të afërta.

Nuk i kam pasur asnjëherë të afërta, jemi takuar, kemi biseduar, kemi shkëmbyer ndonjë libër.

E këtij niveli, e këtij lloji ka qenë marrëdhënia.

Si politikan e kam ndjekur vazhdimisht, fillimisht më ka inspiruar me natyrën e vetë, me kurajon e vetë.

Por me kalimin e kohës, Rama i ka humbur motivimet e mira që ka pasur, nuk ka më motivime, është i zbrazët nga motivimet.

Por unë e shoh, ai është edhe i trishtuar, është kryeministri më i trishtuar në botë”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Olsian Çela merr në dorë “frerët”/ Takim me prokurorët dhe drejtuesit e institucionit

Publikuar

-

Nga

Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela realizoi sot një takim në ambientet e Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë me prokurorë dhe drejtues të këtij institucioni.

Në takim u diskutuan probleme që lidhen me funksionimin e policisë gjyqësore, vleresimin e performancës së saj, organizimin e punes pas rritjes së numrit të prokurorëve në këtë prokurori, çështje që lidhen me zbatimin e ligjit për prokurorinë, pavarësinë dhe përgjegjshmërinë e prokurorëve, ndërtimin e një sistemi efikas të monitorimit të zbatimit të ligjit në këto aspekte, si dhe u trajtuan çështje që lidhen me zbatimin e ligjit, “Për parandalimin dhe goditjen e krimit të organizuar”.

LEXO EDHE:  “Meta-Rama-Basha, të papërgjegjshëm”/ Edvin Kulluri ua thotë copë

LEXO EDHE:  “Opozita vendosi tritolin”/ Çuni i Fahriut “kryqëzon” Ramën

Në fokus të vecantë të takimit ishte mbështetja që Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela i ofroi drejtuesve dhe prokurorëve të kësaj prokurorie për procedimet që lidhen me dëmet e shkaktuara nga tërmeti i datës 26 Nëntor, përmes sigurimit të asistencës teknike dhe ekspertizës që do të ndihmojnë në hetimin e shpejtë dhe të plotë të rasteve.

Ai inkurajoi prokurorët të kryejnë hetime gjithëpërfshirëse, për të individualizuar autorët e veprave penale dhe për t’i vënë ata para përgjegjësisë penale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dosjet e humbura në bashki/ Berisha: Rikthehet kontrolli i Gjushit mbi hipotekën në Durrës

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e qyetarit dixhital, sipas të cilit, pak ditë më parë iu është ushtruar presion personave përgjegjës të hipotekës për të marrë nga aty dosjet që koorespondojnë me ato të humbura në bashki.

Gjithashtu qytetari dixhital ka publikuar edhe foton ku shafqet kryeministri Edi Rama, Vangjush Dako dhe Dritan Leli në hotelin Fa Fa.

“Deri para pak ditësh nuk kanë pranuar dhe ishin gati të jepnin dhe dorëheqjen nqs do vazhdonin po me të njëjtën ritëm presioni. Me rilindjen e Gjushit me statusin e fuqiplotit kanë rifilluar dhe problemet presioneve si ndaj drejtuesve të instituciove por dhe prokuroreve të cilet jane të angazhuar në këtë proces. Duke qenë se jeni i vetmi që kemi besim po ju drejtohemi ju duke u munduar që të paktën ata viktima t’ju pushojë shpirti në paqe”, thuhet në mesazhin e qyteterit.

LEXO EDHE:  Mbledhja me Ramën/ Shkarkohet Drejtori i Hetimit Tatimor

LEXO EDHE:  Mbledhja me Ramën/ Shkarkohet Drejtori i Hetimit Tatimor

Bashkëngjitur këtij mesazhi Berisha shkruan: Rikthehet kontrolli i Gjushit mbi hipotekën në Durrës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lubonja nuk kursen as Kristi Reçin/ Nuk ishte e fejuara e Gregut, Rama e përdori për të mbledhur para

Publikuar

-

Nga

analisti fatos lubonja ne news 24

Analisti Fatos Lubonja ka sulmuar sot kryeministrin Edi Rama, duke mos kursyer as të ndjerën Kristi Reçin, për të cilën vetë kreu i qeverisë pranoi në emisionin e Bruno Vespës “Porta a Porta” se ishte e fejuara e Gregorit.

“…Në vazhdën e këtyre hipokrizive e pamë para disa ditësh të luajë rolin e arkivolit në mort në emisionin e Bruno Vespës “Porta a Porta”.

Me një pamje të pikëlluar, i veshur me kostum dhe kravatë të zezë, kërkoi t’i bënte italianët të mendonin se çfarë djali inteligjent e me shpirt të ndjeshëm u ka rënë për hise si Kryeministër shqiptarëve, si dhe që të derdhnin ndihma në numrin e llogarisë bankare që ka hapur qeveria. Ato 15-20 minuta intervistë, ishin një shfaqje aktoriale gënjeshtrash manipulative”, deklaron analisti.

Lubonja ka ngritur dyshimet se Kristi ka qenë vërtet e fejuara e Gregorit, pasi sipas tij Rama e ka përdorur për të mbledhur para vajzën, e cila humbi jetën së bashku me familjen në tërmetin e 26 nëntorit

“Lajmi i shpërndarë në rrjet prej të birit, ku thoshte se edhe një e afërmja e tij kishte vdekur, i amplifikuar nga makina e propagandës në lajmin e vdekjes së një njeriu të shtrenjtë të familjes kryeministrore: të dashurës apo të fejuarës së të birit, kishte arritur edhe në veshët e Vespës, i cili, me një pamje ngushëlluese, e filloi intervistën me këtë lajm. Kryeministri e kaloi ngushëllimin duke kaluar te pikëllimi i tij për të gjithë shqiptarët.

LEXO EDHE:  Rama: Bllokimi i parase se zeze qe ushqente Agon Channel, nje sukses!

LEXO EDHE:  Ironizon Paloka: Kush Saje të ketë ikur në Gjermani, ministri apo kamionisti?

Ndoshta i erdhi zor nga i biri, i cili nuk e ka quajtur “të dashur” apo “të fejuar”, por “të afërme” dhe këtë e ka bërë o për të ruajtur diskrecionin, o pse nuk e ka pasur të dashur, aq më pak të fejuar, dhe, në fakt, nuk kemi parë asnjë fotografi të të birit me këtë vajzë, aq më pak me vjehrrin e mundshëm.

Por kur do të bësh arkivolin në mort, e vërteta apo diskrecioni nuk kanë pikë rëndësie. Aq më pak kur një sendërgji e tillë të çliron nga përgjegjësia e vdekjes së të ndjerës e 50 të tjerëve, sepse në këtë rast distancohesh nga vrasësit dhe bashkohesh me viktimat”, shprehet Lubonja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE