Connect with Us

Ngjela zbulon prapaskenat e vizitës së Kryemadhit në SHBA/ Ja kush e ka bllokuar shkarkimin e Metës

Politikë

Ngjela zbulon prapaskenat e vizitës së Kryemadhit në SHBA/ Ja kush e ka bllokuar shkarkimin e Metës

Publikuar

-

Avokati Spartak Ngjela ka reaguar në lidhje me vizitën që kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi po zhvillon në SHBA.

Në një postim në rrjetet sociale, Ngjela shkruan se Kryemadhit askush nuk po ia hap derën në SHBA.

Sipas Ngjelës, për të mbrojtur veten dhe pronat e tij të paligjshme, Meta mendon se mund të shpëtojë duke bërë kryengritje kundër partnershipit të Tiranës me Uashingtonin, gjë që sipas tij është mendësi infantile.

“Askush nuk po ia hap derën në Amerikë gruas së Ilir Metës.
Kurse Meta, ende reziston për të dëmtuar Shqipërinë.
Është i pushuar. Këtë nuk do që ta kuptojë, dhe mendon se mund të blejë politikën e lartë me paratë e tij të pista. Turp. Pamundësi absolute; por kujt t’i thuash!
Mbasi të pushohet nga Parlamenti, Meta nuk ka më forcë juridike.”-shkruan Ngjela.

Ndërsa sa i takon procedurës për shkarkimin e Metës, Ngjela shkruan se është vetë Rama ai që e ka bllokuar.

Por, sipas tij Meta do të shkarkohet për shkelje të rëndë dhe se shkarkimi i tij është vetëm çështje ditësh.

“Procesi për të shkarkuar Metën ka mbetur në vend, sepse, siç duket, e ka bllokuar Rama. Po tani, nuk ka më gjasë të ndalojë. Këto ditë procedura duhet ta shkarkojë.

Të gjithë të trembur janë, por reforma do të shkojë deri në fund.”-shkruan Ngjela.

Postimi i plotë:

Askush nuk po ia hap derën në Amerikë gruas së Ilir Metës.
Kurse Meta, ende reziston për të dëmtuar Shqipërinë.
Është i pushuar. Këtë nuk do që ta kuptojë, dhe mendon se mund të blejë politikën e lartë me paratë e tij të pista. Turp. Pamundësi absolute; por kujt t’i thuash!
Mbasi të pushohet nga Parlamenti, Meta nuk ka më forcë juridike.
Ku kuptohet se shkarkimin i Metës është çështje ditësh?

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Lleshaj karikaturë, Rama mynxyra e Shqipërisë

Rama i tha Metës para disa ditësh: unë nuk kam gjë në dorë, këtë çështje e drejton Uashingtoni dhe Brukseli.
Atëherë?
Meta do shkarktohet, se ka bërë shkelje shumë të rënda.
Vërtet mendon Meta se, për të mbrojtur veten dhe pronat e tij të paligjshme, mund të shpëtojë duke bërë kryengritje kundër partnershipit të Tiranës me Uashingtonin? Mëndjelehtësi infantile.

Procesi për të shkarkuar Metën ka mbetur në vend, sepse, siç duket, e ka bllokuar Rama. Po tani, nuk ka më gjasë të ndalojë. Këto ditë procedura duhet ta shkarkojë.

Të gjithë të trembur janë, por reforma do të shkojë deri në fund.

Shqiptarët janë të mërzitur, sepse janë tradhëtuar nga krerët e tyre, të cilët i kanë grabitur ligsht në 25 vjet rresht. Viti 1991, që mendohej se do t’u sillte shpëtimin, i zhyti ligsht shqiptarët në një skllavëri të re.
Kjo është e vërteta e kësaj kohe.

Por, shkarkimi i Metës nga Parlamenti, është hapi i parë i madh i likuidimit ligjor të të gjithë kësaj klase dirigjente që, me një korrupsion gjigand, ka shkatërruar mirëqënien e shqiptarëve për të siguruar miliarda dollarë si pará individuale pushtetarësh; mijëra hektarë tokë e truall, dhe qindra mijëra metër katrorë ndërtim mbi pronën e grabitur me falsifikime korruptive.
Shqiptarët duhet të jenë të sigurt, se kundër korrupsionit shqiptar atyre iu është zotuar politika amerikanë. Të gjithë të korruptuarit e lartë do të shpronësohen.
Ilir Meta është i pari./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Strehimi në Kosovë pas tërmetit/ Haradinaj: Shqiptarët të kthehen në vendlindje

Publikuar

-

Nga

Kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj, me anë të një postimi në rrjetet social, shkruan se  tashmë shqiptarët e strehuar në Kosovë duhet të kthehen në vendlindjet e tyre.

Sipas Haradinaj, Kosova hapi dyert edhe i priti, por pas kësaj faze të akomodimit, po hyjmë në një fazë tjetër, të rikthimit të tyre.

Ndërsa thekson se qeveria ka vendosur në dispozicion edhe transportin për rikthimin e të zhvendosurve.

“Kosova ka hapur dyert dhe zemrat, për t’i strehuar dhe ndihmuar gjithë bashkëkombësit tanë, pas tërmetit me pasoja tragjike që preku Shqipërinë.

Tani pas kësaj faze emergjente të përkrahjes dhe akomodimit, ne po hyjmë në një fazë tjetër, të rikthimit të të gjithë banorëve të Shqipërisë në vendlindjen e tyre.

Përkitazi me këtë proces, ne kemi vënë në dispozicion transport për rikthimin e të zhvendosurve, por sot kërkojmë që në këtë etapë të rikthimit vullnetarë të përfshihen edhe të gjitha Komunat, ku ka të strehuar, duke vënë në dispozicion mekanizmat e tyre, numër kontakti, Drejtorit e emergjencave dhe transportin.

LEXO EDHE:  “E ka blerë Rama”/ Deputeti që paguan 11000 lekë/muaj duke folur me 0900

LEXO EDHE:  Përplasja me Kokëdhimën/ A e kontrollon Edi Rama PS në Jugun e Shqipërisë?

Secili qytetarë, meriton një kthim të dinjitetshëm dhe Institucionet tona e kanë për obligim, ta garantojnë dhe të respektojnë këtë të drejtë.

Zyra e Kryeministrit, do të jetë në gjendje gatishmërie për çdo kërkesë eventuale të ndihmës, qoftë për Komunat tona, qoftë për autoritetet shqiptare.

Po nesër, të gjitha ndihmat e grumbulluara nga qytetarët tanë në Kazermën e FSK-së në Prizren, do të dërgohen nga Ushtria jonë, në mënyrë institucionale, në depot e rezervave shtetërore të Shqipërisë.

Kosova do të vazhdojë të jetë në gjendje gatishmërie, për çdo ndihmë të kërkuar, për popullin e Shqipërisë”, shkruan ai në reagimin e plotë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Takimi i kryeministrit me ndërkombëtarët/ Shehu: Hipokrizi! Motoja e Ramës “Shty sa ta shtysh”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti Tritan Shehu ka akuzuar pak më parë kreun e qeverisë Edi Ramën se po përpiqet t’ju ofrojë shqiptarëve “qiejtë” për kalimin e pasojave të tërmetit, por sipas tij vetëm në 3D.

Shehu thotë në një postim në rrjetet sociale se motoja e Ramës është “Shty sa ta shtysh”, teksa i cilëson si hipokrizi, takimet e këtij të fundit me ndërkombëtarët, të cilëve i ka kërkuar të ndihmojnë Shqipërinë.

“Mire ben qe i takon, por nderkaq nuk nderpret si domosdoshmeri apo si nje mesazh serioziteti ndaj qytetareve apo partnereve financimet abuzive qofte dhe te PPP-ve me skandaloze, per tja kaluar ato fonde perballimit te gjendjes, kur vetem per shendetesine me 2020 do te paguhen 40 M$ per ato.

Te aktrosh me shqiptaret e t’i kerkosh partnereve te te ndihmojne, kur vazhdon te keq perdoresh te ardhurat publike, eshte nje hipokrizi e dyfishte!”, deklaron demokrati, ndërkohë që thekson se shqiptarët në këto momente duhen mbështetur dhe jo shfrytëzuar.

LEXO EDHE:  Përfundon takimi/Rama-Meta 1 orë kokë më kokë te Kryesia e Kuvendit

LEXO EDHE:  Rama në përgjimet e EULEX

“Shqiptareve u duhet thene e verteta, donacionet nga jashte do te jene vetem nje pjese ndihmese per cfare do te nevojitet nga buxheti yne ne kaperximin e katastrofes; kjo do te jete shume dhe e veshtire per ne, pra duhen mire shfrytezuar kapacitetet tona.

Prandaj per te siguruar edhe ate mbeshtetje te partnereve duhet t’i bindim ata se nuk do te abuzohet me fondet e tyre, gje qe nuk mund te behet duke vazhduar te abuzohet me buxhetin, sic po kembengul Kryeministri.

Praktika e ”Strucit” nuk funksionon me partneret, por dhe me shqiptaret nuk mund ”ta shtysh gjate” keshtu!”, përfundon Shehu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“8 Dhjetori, ditë për solidaritet”/ Basha në Mamurras me vullnetarët e FRPD

Publikuar

-

Nga

8 Dhjetori këtë vit, nuk është një ditë feste. Për Kryetarin e PD, Lulzim Basha dhe për djemtë dhe vajzat e Forumit Rinor të PD, është një ditë solidariteti me të prekurit nga tërmeti. Zoti Basha dhe të rinjtë demokratë ishin në Mamurras, ku gjenden me qindra familje të prekura nga tërmeti.

“Sot është Dita e Rinisë, siç e keni parë, ne nuk kemi organizuar një festë, sepse nuk është koha për festë, por ju uroj gëzuar Ditën e Rinisë të gjithë të rinjve që kanë ndihmuar. Shumë prej djemve që janë këtu, kanë qenë që orën e parë në rrënoja, duke gërmuar me duar në operacionet e kërkim shpëtimit dhe që nga ajo ditë e deri më sot nuk kanë pushuar asnjë orë për t’i ardhur në ndihmë komunitetit. Po hyn java e tretë e fatkeqësisë, gjithçka duhet të ishte e organizuar dhe e mirëkoordinuar nga shteti, por për fat të keq, akoma janë në dorë të vullnetarëve. Për fat të mirë, ju po e bëni këtë punë si askush tjetër. Duhet të jeni krenarë, se po lehtësoni, me sa mundeni vuajtjet dhe dhimbjet e mijëra njerëzve dhe për këtë keni nderimin maksimal timin personal dhe të të gjithë shqiptarëve.”- u shpreh zoti Basha.

LEXO EDHE:  Kryemadhi ultimatum Ramës/ Mesazh të fortë dhe Arta Markut

LEXO EDHE:  Kryemadhi ultimatum Ramës/ Mesazh të fortë dhe Arta Markut

Të rinjtë dhe banorët dëshmuan se në Mamurras, prej gati 2 javësh, të vetmet ndihma që u janë shpërndarë familjeve të prekura nga tërmeti janë ato të vullnetarëve të rinj të opozitës.

Në ditën e 8 Dhjetorit, zoti Basha u shprehu të rinjve mirënjohjen për kontributin e tyre të çmuar dhe të pazëvendësueshëm në këto ditë të vështira për qindra familje në nevojë.

“Po hyjmë në javën e tretë të fatkeqësisë dhe nuk kanë parë asnjë njeri me sy, jo më ndihmë. Janë familje nga më të varfrat në Shqipëri. Ju e keni bërë diferencën, nëse do të flenë me barkun plot apo me barkun bosh fëmijët e kësaj zone. Nëse do të kenë ftohtë, do të kenë një batanije më shumë, do të kenë rroba më shumë apo jo. Duhet të jeni krenarë siç jam unë krenar, në veçanti sot që është edhe dita juaj, është dita e rinisë, Gëzuar Ditën e Rinisë!”- u tha zoti Bash të rinjve në këtë 8 Dhjetor solidariteti.

 

LEXO TE PLOTE