Connect with Us

Foto+video-Beton në breg të detit/ Thellohet skandali në Sarandë

Politikë

Foto+video-Beton në breg të detit/ Thellohet skandali në Sarandë

Publikuar

-

Disa ditë më parë, CNA.al publikoi një rast skandali të ndodhur në Sarandë, ku persona me lidhje të forta politike duke përfituar nga pozicioni i tyre kanë ndërtuar në breg të detit.

Bëhet fjalë për Arjan Kalcuni dhe Noreta Kalcuni, të cilët po bënin një shtesë kati në vilën e tyre, rreth 30 metër nga bregu i detit.

Denoncimi nga CNA.al fillimisht u duk se nuk ra në vesh të shurdhër, dhe ndërtimi u ndërpre.

Por, siç duket gjithçka ishte vetëm sa për të hedhur hi syve. Edhe pse për pak ditë kishte një ndërprerje të punimeve, tashmë punimet kanë rifilluar.

Dhe për më tepër, ajo çfarë e bën edhe më skandaloze, është fakti se tashmë nuk po bëhet një shtesë kati, por dy kate shtesë, që dyshohet se janë pa lejen e institucioneve përkatëse.

Kur njerëzit e thjeshtë nuk munden dot as të ndërrojnë tjegullat sepse i arreston policia, rreth 30 metër nga bregu i detit në Sarandë, pas portit tek plazhi Afrika, hidhet beton ditë e natë.

LEXO EDHE:  Sarandë/ Përdorte euro falso, arrestohet 33-vjeçari

Institucionet bëjnë sehir, ndërkohë që betoni vijon në të katër anët.

Por, kush është Noreta Kalcuni.

Noreta Kalcuni ka të bëjë me një rast të denoncuar më shumë se një vit më parë në emisionin “Stop”.

Më datë 20 Mars 2018, emisioni “Stop” transmetoi rastin e juristes së Portit të Sarandës, Noreta Kalcunit, e cila në shkelje të ligjit, punonte njëkohësisht edhe si avokate private, duke shkelur ligjin.

Më pas, ishte Shefi i Shërbimit të Brendshëm të Portit, Kastriot Shkrepa telefonoi sot pranë redaksisë së emisionit “Stop” për të njoftuar se Kalcuni ka dhënë dorëheqjen nga detyra e do të vazhdojë punën si avokate.

CNA.al sjell më poshtë foto dhe video të vilës Kalcuni, ku po bëhet ndërtimi në fjalë./ CNA.al

Skandal në Sarandë/ Beton në breg të detit, institucionet bëjnë sehir

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Presidentja e KE-së: Metodologjia e re i hap rrugë çeljes së negociatave para samitit të Zagrebit

Publikuar

-

Nga

Në përfundim të takimi jo zyrtar ku është diskutuar metodologjia e re e zgjerimit të BE-së, Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, tha se integrimi i Ballkanit Perëndimor është një prioritet.

Për Von der Leyen, metodologjia e re i hap rrugë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për të nisur negociatat për anëtarësim në BE mundësisht para Samitit të Zagrebit.

“Sonte, siç e dini kishim prioritet Ballkanin Perëndimor në Komision dhe e dini që është në interesin e përbashkët ta kemi sa më afër Bashkimit Europian Ballkanin Perëndimor. E dini që kemi rishikuar metodologjinë tonë dhe pas rishikimit kjo metodologji duhet të krijojë dhe rifitojë besimin e ndërsjelltë te procesi sepse përshpejton status quo-n e reformave dhe nga ana tjetër krijon prespektivë të besueshme për Ballkanin Perëndimor që t’i bashkohen në të ardhmen BE-së. Gjithashtu i hap rrugën Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për të nisur negociatat për anëtarësim në BE mundësisht para Samitit të Zagrebit. Në lidhje me samitin po përgatisim një paketë investimesh nga Komisioni dhe shpresojmë që Këshilli të japë dritën jeshile në këtë aspekt. Nesër do të mbahet Konferenca e donatorëve për Shqipërinë me qëllim që të ngremë fonde për rindërtimin pas tërmetit të rëndë që ka goditur Shqipërinë”, tha Ursula von der Leyen./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Të gjithë u ulën paska me vështirësi”/Rama nga Brukseli: Mbërritja për ne nuk do të jetë e lehtë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një prononcim për median, përpara tryezës së përbashkët të “BE dhe Krerëve të Vendeve të Ballkanit Perëndimor”

Rama shprehet se të gjithë u ulën paska me vështirësi sot në Bruksel, kështu që, sipas tij, është një lloj sinjali se mbërritja për ne nuk do të jetë e lehtë.

Më tej, Rama tha se nesër do të jetë një ditë e madhe pasi kemi konferencën e donatorëve për përballimin e situatës pas tërmetit

Të gjithë u ulën paska më vështirësi sot në Bruksel, është një lloj sinjali se mbërritja për ne nuk do të jetë e lehtë.
Por, në të njëjtën kohë i jemi mirënjohës Presidentit të Këshillit të ri Europian dhe të gjithëve këtu që po bëjnë shumë përpjekje për t’i dhënë shtysë porcesit. Në të njëjtën kohë, jemi shumë të interesuar të shohim e të diskutojmë metodologjinë e re, e cila shpresoj që të rezultojë si një platformë mirëkuptimi Brenda shteteve anëtare. Po kështu, për ne, Shqipërinë, është një ditë e madhe sepse kemi konferencën e donatorëve për përballimin e situatës pas tërmetit dhe shpresoj shumë se do të gjejmë mjaftueshëm solidaritet, mbështetje për të ecur përpara me rindërtimin”, shprehet Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha takim me përfaqësues të familjeve pronare të Tiranës/ PD ka detyrim të pashlyer

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha ka zhvilluar një bashkëbisendim me disa përfaqësues të familjeve pronare të Tiranës.

Basha thotë se Partia Demokratike ka detyrimin e pashlyer t’i japë zgjidhjen e munguar dhe përfundimtare problemit të pronarëve.

“Sonte në mbrëmje prita për një bashkëbisedim të hapur disa përfaqësues të familjeve pronare të Tiranës.
@pdshqiperi ka detyrimin e pashlyer ti japë zgjidhjen e munguar dhe përfundimtare problemit të pronarëve, dhe unë jam personalisht i angazhuar për ta bërë atë realitet”, shkruan Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE