Connect with Us

21 nëntori, Dita Botërore e Televizionit por dhe e Euronews Albania

Sociale

21 nëntori, Dita Botërore e Televizionit por dhe e Euronews Albania

Publikuar

-

Gjithçka që na rrethon, varet nga këndvështrimi.

Ky është mesazhi që po përcillet këto ditë nëpër portale dhe rrjete sociale, prej fushatës qëpo paralajmëron startimin e një logoje të re televizive, të të shumëpriturit Euronews Albania. Ekrani ku do të pasqyrohen, si asnjëherë më parë në Shqipëri, të gjitha zërat e të gjitha pikëpamjet, në të gjitha fushat e jetës, nga politika, tek mjekësia e mjedisi.

Si e shohin shqiptarët presidentin Macron? Si ambicioz apo kapriçoz? Çfarë përfaqëson Rama e Basha për shqiptarët? Shpresën apo dështimin? Vizion apo iluzion përfaqëson fituesi i zgjedhjeve në Kosovë, Albin Kurti? Mjekësia? Korrupsion apo etikë? Si pra qëndron e vërteta e një ngjarjeje, personazhi apo fenomeni? Ndryshe nga sa mund të ndodhë në media të tjera, përgjigjen kësaj pyetjeje nuk ia japin gazetarët, as analistët dhe as drejtuesit, por vet publiku. Dhe misioni i Euronews-it është pikërisht t’i ofrojë audiencës të gjitha këndvështrimet e mundshme, informacion të pasur, që e pasqyron realitetin në 360 gradë, fakte të sakta, por mbi të gjitha, argumente nga të gjitha palët e përfshira.

LEXO EDHE:  Dita Botërore e Autizmit/Ministrja e Shëndetësisë: Jam ndryshe, njësoj si ti! (Video)

Kanali më i ri televiziv në Shqipëri do të ndezë sinjalin në një ditë shumë domethënëse. Në datë 21 nëntor, në Ditën Botërore të Televizionit, në ditën kur më shumë se kurrë reflektohet për misionin e madh që duhet të ketë një televizion, për të përcjellë tek njerëzit gjithë mendimet, gjithë këndvështrimet që u përkasin atyre dhe vetëm atyre. Dhe Euronews Albania, do ta përcjellë në shqip këtë mision, për të gjithë shqiptarët, kudo ata janë, në Shqipëri, Kosovë, Maqedoninë e Veriut e Malin e Zi. Duke nisur nga data 21 nëntor, në kanalin 21, në orën 07.00.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Dëmet nga tërmeti/ 40 objekte të pabanueshme në Vorë, vijon inspektimi

Publikuar

-

Nga

Në Bashkinë e Vorës, ka vijuar edhe sot puna për inspektimin e banesave të cilat u dëmtuan nga lëkundjet e tërmetit të 26 nëntorit.

Katër grupe inxhinierësh ndodhen në terren duke inspektuar ccdo godinë të dëmtuar.

Në përbërje të këtyre grupeve, krahas inxhinierëve të Institutit të Ndërtimit, janë edhe inxhinierë të ardhur nga Rumania.

Vora, Kodër-Vorë dhe Marqinet, janë zonat e para ku ka nisur ky proces, pasi janë edhe zonat që kanë numrin më të madh të godinave.

LEXO EDHE:  Dita Botërore e Autizmit/Ministrja e Shëndetësisë: Jam ndryshe, njësoj si ti! (Video)

LEXO EDHE:  Dita botërore e tualetit

Deri më tani janë inspektuar rreth 90 godina, nga të cilat 18 prej tyre janë godina arsimore. 40 objekte janë shpallur të pabanueshme, pas vlerësimeve të bëra nga ana e inxhinierëve, si dhe dy shkolla./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Informohu shpejt dhe thjesht/ Dy aplikacionet e lajmeve në telefonin tuaj

Publikuar

-

Nga

Agjencia e Lajmeve CNA.al (City News Albania) ju ofron mundësinë e një navigimi më të shpejtë dhe praktik në internet, për t’u informuar në kohë reale mbi të rejat më të fundit.
Në vend që të shkoni ju tek informacioni duke kërkuar nëpër browser-a, tani mund të vijë informacioni tek ju!

Falë dy aplikacioneve të reja që mund të shkarkoni në celularin tuaj IOS dhe Android, CNA.al (City News Albania) ju ofron mundësinë për të kursyer kohë e megjithatë, për t’u informuar i pari mbi vendin, botën, rajonin, sportin, show bizz-in si edhe për të pasuruar njohuritë juaja me anë të blogut tonë.
Nëse keni një telefon Android, për të regjistruar aplikacionin e CNA.al, klikoni linkun:

LEXO EDHE:  Dita Botërore e Autizmit/Ministrja e Shëndetësisë: Jam ndryshe, njësoj si ti! (Video)

LEXO EDHE:  Dita Botërore e Autizmit/Ministrja e Shëndetësisë: Jam ndryshe, njësoj si ti! (Video)

https://play.google.com/store/apps/details?id=al.codeit.cna.

Ndërsa për të regjistruar aplikacionin e CNA.al në IOS, klikoni linkun:

https://apps.apple.com/al/app/cna-city-news-albania/id1483498279

CNA.al operon prej disa vitesh në tregun mediatik shqiptar, duke sjellë për ju një gamë të gjërë informacionesh, informim profesional, të paanshëm dhe të saktë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kënga Magjike/ Pse Eneda Tarifa fitoi mbi Fifin

Publikuar

-

Nga

Dje në mbrëmje Kënga Magjike mbylli siparin e saj të sezonit të vitit 2019. Pati një garë të hershme midis disa këngëve të preferuara ku në finale dy kryesoret ishin Fifi me “Marova” dhe Eneda Tarifa me ma zgjat dorën. Këngëtarët në fakt votuan për Eneda Tarifën, ashtu siç votoi dhe juria por publiku votoi këngën e Fifit.

CNA.al kontaktoi me një nga anëtarët e jurisë dhe me zyrtarë dhe organizatorë të këtij eventi për të marrë një sqarim të plotë, pse Eneda ishte zgjedhur nga juria apo pse u rrëzua Fifi kur ndërkohë opinioni publik e kishte votuar atë dhe kishte një mbështetje të madhe në sallë.

Burime për CNA.al thanë se vlerësimi ka ardhur pasi është parë në detaj çdo këngë. Është parë jo vetëm performanca, mesazhi i këngës, mënyra e artikulimit , teksti, gjuha , pra një këngë shihet në kompleks, nuk mjaftojnë vetëm duartrokitjet emocionale të disa personave dhe tifozëve të njërës apo tjetrës palë që mund të jenë më të zjarrtë. Edhe burimi saktësoi se mesazhi i këngës së Eneda Tarifës ishte më i fortë, e dyta gjuha shqipe e kënduar nga Eneda ishte edhe më e pastër dhe votimi i jurisë ishte i njëjtë me votimin e këngëtarëve.

LEXO EDHE:  Sot Dita Botërore e Shëndetit, pesë Çelësat për Ushqim më të Sigurt

LEXO EDHE:  Dita botërore e tualetit

Por po të shohim edhe votimin e opinionit publik diferenca midis të dyjave ishte mjaft e ngushtë dhe në finale Eneda shpallej fituese edhe po të shikoje dy votimet, pra juria dhe këngëtarët, opinioni publik më pas është një votim i cili thuajse i nxorri të barabarta. Ndërsa një nga organizatorët i tha CNA.al se mbështetja në sallë ndaj Fifit duket se ishin ca të rinj të sjellë në sallë prej saj disa mbështetës dhe fansa të saj të cilët bërtitnin dhe ulërinin pasi ishin të sigurt se ajo do të fitonte por po të dëgjosh këngën për të disatën herë të Enedës mesazhin e saj përcjellës mënyrën e të kënduarit, gjuhën që përdor është më e thellë më e pastër dhe vërtetë një këngë fituese ashtu siç e ka për dinjitetin e Këngës Magjike.

Në fakt edhe kënga e Fifit është kthyer në një hit per rininë shqiptare dhe duket që do të mbështetet gjithmonë por në festival një është fitues, ka dhe vend të dytë ka dhe vend të tretë, gara e hershme tregoi dhe se muzika shqiptare po ngrihet në një nivel tjetër por dhe vlerësimet po bëhen edhe më profesionale dhe më të hapura./CNA.al

LEXO TE PLOTE