Connect with Us

“ Vajza dhe djem, limitoni etjen për shpejtësi”/ Policia “ me dorë të hekurt” ndaj shoferëve

Lajme

“ Vajza dhe djem, limitoni etjen për shpejtësi”/ Policia “ me dorë të hekurt” ndaj shoferëve

Publikuar

-

Policia Rrugore vijon kontrollin në rrugën Tiranë-Elbasan dhe anasjelltas, në segmentin ku evidentohet shpejtësi e lartë dhe manovra të rrezikshme, në një rrugë ku rrisku për tu përfshirë në ngjarje rrugore është i madh, pikërisht për shkak të këtyre shkeljeve.

Disa nga shkrepjet e shpejtësi matësit gjatë kontrolleve policore për rritjen e sigurisë, shënojnë nga 158-173 km/h, kur përgjatë gjithë javës, ky segment, ka qenë objekt kontrolli gjatë gjithë kohës dhe për një javë, mbi 135 drejtues mjetesh, kanë humbur të drejtën për të drejtuar mjetin disa muaj, vetëm për të fituar disa sekonda më shumë drejt destinacionit të tyre, që nëse diçka me mjetin apo me rrugën shkon keq, me një shpejtësi të tillë, mund të jetë dhe udhëtimi i fundit.

LEXO EDHE:  Digjet makina para Bashkisë së Vlorës

“Vajza dhe djem, etja për shpejtësi duhet limituar në raport me dispozitat ligjore, shkelja e të cilave, veç rrezikut permanent për ju dhe të tjerët, do ju penalizojë duke ju lënë pa leje drejtimi për një kohë të gjatë, pasi , do jetë aty, për të parandaluar aksidentet rrugore që vijnë si pasojë e shpejtësisë dhe çmendurisë në rrugë.
# NdajKujdesuPërVeten
#RespektoRregullat”, thuhet në njoftimin e policisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

AKU bllokon 2130 kg mish pule me salmonelë/ Vinte nga Polonia

Publikuar

-

Nga

Drejtoria Rajonale e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit në Vlorë ka bllokuar një sasinë prej 2130 kg produkt mish pule me ngarkesë mikrobiologjike të ardhur nga Polonia.

Sipas njoftimit të AKU-së mishi i papërpunuar, i paketuar në kuti kartoni 10 kg dhe i ngrirë në temperaturë -18 °c pas kryerjes së analizave në momentin e nisjes për në Republikën e Shqipërisë, rezultoi me prezencë salmonele.

Pas konstatimit trupa inspektuese kreu procedurën e bllokimit të produktit deri në marrjen e masave për asgjësimin e tij.

“Drejtoria Rajonale e AKU Vlorë, pas marrjes së informacionit nga sistemi RASFF (Sistemi i informimit të shpejtë për ushqim dhe ushqim për kafshë), nëpërmjet Drejtorisë së Përgjithshme për praninë e Salmonella Enterica Ser. Enteritidis në një ngarkesë me produkt “mish pule” me origjinë nga Polonia, kreu menjëherë kontrollin në subjektin me aktivitet “Tregtimin e produkteve dhe nënprodukteve të qumështit dhe tregtimin e produkteve dhe nënprodukteve të mishit”.
Në subjekt ka mbërritur ngarkesa me produktin “Mish pule” në sasinë prej 2130 kg i papërpunuar, i paketuar në kuti kartoni 10 kg dhe i ngrirë në temperaturë -18 °c, i cili pas kryerjes së analizave në momentin e nisjes për në Republikën e Shqipërisë, rezultoi me prezencë të Salmonella Enterica Ser. Enteritidis.
Referuar gjetjeve të ardhura nga inspektimi i kryer pas njoftimit të ardhur nga sistemi RASFF, trupa inspektuese kreu procedurën e bllokimit të produktit deri në marrjen e masave për asgjësimin e tij”, thuhet në njostimin e AKU./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Nuk kam shkrepur asnjëherë gjatë luftës”/ Kastriot Dervishi i kthehet ashpër ish oficerit të Sigurimit

Publikuar

-

Nga

Historiani Kastriot Dervishi ka shpërthyer ndaj ish oficeri të Sigurimit Odise Porodini i cili deklaroi mbrëmë se nuk ka lëftuar dhe nuk ka shkrepur asnjë fishek kundër fashistëve dhe nazistëve, sepse “puna” e tij kishte qenë agjitpropi.

Dervishi i kujton Porodinit se ishtë vetëm 9 vjecc kur filloi luftta dhe 14 kur mabroi ajo.
Sipas historianit, nuk rezulton asnjë dokument i kohës që të ketë qenë në lloagri apo vëmendje të organeve të kogës.

“Drejtuesi i “veteranëve” nuk e ka shkrepur asnjëherë gjatë luftës
Ish oficeri i Sigurimit, shoku odise, sot si biçim sekretari te organizata e “veteranëve”, deklaroi mbrëmë se nuk ka lëftuar dhe nuk ka shkrepur asnjë fishek kundër fashistëve dhe nazistëve, sepse “puna” e tij kishte qenë agjitpropi. Por tha se duke mos qenë partizan kish qenë më i rrezikuar nga shokët në mal, se armiku mund ta kapte. Për kujtesë, ishte 9 vjeç kur filloi lufta dhe 14 kur mbaroi ajo. Nuk rezulton në asnjë dokument të kohës të ketë qenë në llogari apo vëmendje të organeve të kohës.
Kujtoj se si hetues, e kishte për detyrë të merrte pjesë në ekzekutimet e dënimeve me vdekje gjatë diktaturës”, shkruan Dervishi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Vijojnë hetimet për tërmetin/ Janë mbledhur dosjet e pallateve në Durrës

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Durrësit po zhvillon hetime intensive lidhur me pasojat e tërmetit të 26 Nëntorit, ku fatkeqësisht në vend patëm 51 viktima, si dhe u dëmtuan qindra e mijëra objekte banimi, si shtëpi pallate por edhe hotele.

Hetimi nisi për dy vepra penale, shpërdorim detyre dhe ndërtim pa leje, por burime bëjnë me dije për Top Channel se gjatë hetimit dhe administrimit të provave mund të dalin në pah edhe vepra të tjera penale.

Hetimi aktualisht është i ndarë në dy grupe, ku me prioritet po hetohet nga katër prokurorë çështja e shtatë objekteve që regjistruan 23 viktima, siç janë Shtëpia e familjes lala, pallati gjashtë katësh pranë shkollës dy gjelat, pallati gjashtë katësh pranë Kryqit të Kuq, shtëpia e pushimit në Kavalishencë nën varësi të Ministrisë së Brendshme, hotel “Tropical”, “Vila Palma” dhe si hotel “Mira Mare”.

Po ashtu, po hetohen investitorët e objekteve, inxhinierët, projektuesit dhe zyrtarët që kanë trajtuar lejet e ndërtimit dhe legalizimit. Po kontrollohen edhe ndërtimet pa leje që kanë rezultuar me shtesa.

LEXO EDHE:  Video-“Blindon” shtëpinë me municione luftarake/ Arrestohet 62 vjeçari

LEXO EDHE:  Shkodër/ Arrestohet i shumëkërkuari

Ndërsa grupi i dytë hetimor prej tre prokurorësh, po hetojnë ndërtimet e kategorizuara të pabanueshme dhe që duhen shembur. Ky grup po ashtu pa pasur në fokus edhe shkollën 9-vjeçare Naim Babameto, e cila u dëmtua rëndë nga tërmeti dhe u shemb nga Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit.

Pjese e hetimit janë edhe objektet që që janë dëmtuar por që nuk do të shemben.
Në të gjitha ndërtesat janë marrë mostra hekuri dhe betoni, çka do të ndihmojë hetimin në lidhje me cilësinë e ndërtimeve që është aplikuar.

Prokuroria e Durrësit ka marrë në pyetje ndërtues, inxhinier, projektues, zbatues, zyrtarë si edhe banorë, për të vënë përgjegjësit përpara drejtësisë. Grupi hetimor shprehet i rezervuar se kur do të fillojnë arrestimet, por duke konsideruar intensitetin e hetimeve, shumë shpejt çështja do të ketë edhe konkluzionet përfundimtare.

LEXO TE PLOTE