Connect with Us

Petrit Vasili mesazh Xhafajt dhe Dvoranit/ “Ju pret fati i Katicës!”

Politikë

Petrit Vasili mesazh Xhafajt dhe Dvoranit/ “Ju pret fati i Katicës!”

Publikuar

-

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili i është përgjigjur deklaratave të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafajt, i cili kritikoi sot anëtaren e Gjykatës Kushtetuese Vitore Tusha, ku tha se ajo nuk ka respektuar vendimet e KED-së për anëtaret e rinj të Kushtetueses.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Vasili shkruan se Xhafaj po tenton të mbrojë palaçollëkun e kreut të KED-së, Ardian Dvoranin, i cili sipas tij ka tentuar të kapë Gjykatën Kushtetuese për ta vënë më pas atë në shërbim të Rilindjes.

Ndërsa i krahasan këta dy të fundit me Janeva Katicën e Maqedonisë së Veriut.

Postimi i Vasilit:

Katica politike,qe mbron Katicen e KED dhe betimin te Bregu i Lanes! Sot Katica politike e reformes ne drejtesi Fatmir Xhafaj po guxon te mbroje palacollekun e Katices Dvorani Kryetar i KED, qe shkeli e dhunoi Kushtetuten e Ligjin per ti sherbyer kapjes se Gjykated Kushtetuese nga rilindja dhe per ta kthyer drejtesine ne pronen kriminale te saj.

Sot Katica politike guxon te shantazhoje edhe anetaret e KED ne mbrojtje te Katices Dvorani te KED. Mashtrimi publik arriti deri aty sa Katica politike te genjeje edhe per vendime te KED, qe nuk jane marre kurre si dhe per vendime qe KED e ka te pamundur me ligj qe ti marre dhe te shpalle fitues.

KED ka marre vendim vetem, qe vendimet e saj te publikohen ne faqen e Gjykates se Larte dhe kjo eshte e zeza mbi te bardhe e nuk e luan topi. Katica Dvorani dhe Katicat e tjera thjesht shnderruan Gazeten Zyrtare ne Landfill Zyrtar gje te cilin mbron sot Katica politike Xhafaj. Mbi Katicen Dvorani bie e gjithe pergjegjesia individuale penale per kete veprim dhe te shume te tjera ne funksion te rolit te tij ne puçin kushtetues duke filluar nga loja kriminale me dergimin e listave,manipulimin e vleresimit te kandidateve etj etj ndaj edhe do te pergjigjet deri ne nje.

LEXO EDHE:  A do ta tundë Arta Marku me deputetin doganier?!

Katica politike Xhafaj, qe ben presion gjoja ne emer te reformes duke permendur vecanerisht partneret amerikane,eshte dita sot qe ti kujtojme se SHBA eshte simboli i drejtesise pavarur,te pakapur dhe te pashantazhuar. Katica politike nuk mund te shperdoroje e keqperdore dot më SHBA dhe ate qe ato simbolizojne, si alibi per te kapur drejtesine dhe Gjykaten Kushtetuese.

Katica politike, qe bekoi zgjedhjen antikushtetuese te Arta Markut,qe vuri Ministrine e Brendeshme ne funksion te vellait trafikant,qe deklaroi 24 ore perpara vazhdimin dinjitoz te reformave dhe 24 ore me pas iku me bisht ne shale flet sot per parime e per kushtetute.

Katica politike me shoke e cuan kushtetuten ne ate derexhe qe kandidatja e vetshpallur te betohej te Bregu i Lanes. Nje notere e thjeshte u tregua shume me dinjitoze se te gjithe Katicat e kapura te marra bashke. I gjithe populli i sheh me neveri Katicat e Bregut te Lanes, qe mbrojne njera tjetren dhe kerkon vec ndeshkimin e tyre./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tre orë në Prokurori/ Dvorani: “Nuk llogaris askënd para ligjit”

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani, ka folur para mediave, pas dëshmisë gati tre orë në Prokurorinë e Tiranës, në lidhje me padinë e presidenti Ilir Meta.

Dvorani tha se Prokuroria duhet të bëjë hetimet e veta, dhe se nuk llogarit askënd nëse ligji e Kushtetuta ia imponon ta bëjë një gjë të tillë.

“Unë dola përpara prokurorëve sic e ka detyrimin cilido kam shpjeguar faktet e rrethanat si kanë ndodhur që Prokuroria ka autoritetin për ti verifikuar.

Unë jam gjyqtar e s’mund të jem gjithë kohën në media, e kam dhënë qëndrimin tim por s’ka rëndësi cfarë mendoj unë, madje mund të them se s’ka rëndësi as cfarë mendon Presidenti, tani është Prokuroria që do bëjë verifikimet dhe në përputhje me ligjin do vlerësojë dhe më pas gjykata nëse do jetë rasti i gjykatës. Prokurorët janë duke kryer verifikimet dhe unë s’kam asnjë autoritet të pengoj hetimin”.

LEXO EDHE:  A do ta tundë Arta Marku me deputetin doganier?!

LEXO EDHE:  Thirrja e fortë e gazetarit për Arta Markun/ “Elimino” Fatmir Xhafën dhe heto krimin

Duke folur më tej, Dvorani tha se nuk llogarit askënd para ligjit.

Unë nuk jam në garë me askënd, nuk llogaris askënd, nëse ligji e Kushtetuta me imponon ta bej një gjë të tillë do ta bëj”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vijon “lufta” mes KED dhe Presidencës/ Dvorani do të kallëzojë penalisht Metën?

Publikuar

-

Nga

Kreu i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani është paraqitur sot në Prokurorinë e Tiranës, kun ka dëshmuar në lidhje me kallëzimin penal që presidenti Meta ka bërë ndaj tij.

Në një prononcim për mediat, pas dëshmisë në organin e akuzës, Dvorani ndër  të tjera është pyetur edhe nëse ai do të bëjë një kallëzim penal ndaj kreut të shtetit.

Dvorani tha se nuk ka garë me kreun e shtetit, por shtoi se nëse ka akt penal, do të bëjë dhe kallëzim.

LEXO EDHE:  Arta Marku e nxori nga zyra/ Kërkohet “koka” e të besuarës së Adriatik Llallës

LEXO EDHE:  Sekuestrimi i kokainës në Durrës/ Xhafaj: Ishte vepër e...

“Kjo nuk është garë, ne duhet të jemi shumë seriozë në respektimin e ligjit. Nuk mund ti përdoresh këto mjete në mënyrë abuzive. Unë nuk kam nevojë për vëmendje dhe publicitet. Une jam gjyqtar, nuk kam elektorat. Nëse konstatoj fakt penal bëj një kallëzim penal. Kjo është detyrim për çdo njeri që është në dijeni të akteve penale, ti kallëzojë ato”-tha ndër të tjera Ardian Dvorani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Ylli Manjani/ “Kurban”, të akuzosh dikë tjetër për ato që bën vetë…

Publikuar

-

Nga

Scapegoat, dmth të akuzosh dikë tjetër për ato që bën vetë.

Në shqip fjala e përafërt është Kurban.

Psh, kur e akuzojnë se po fut në treg kompani ruse me lidhje të forta politike, “fajtor” del Lulzim Basha se medemek paska pranuar donacione Ruse.

Kapet me prova në Amerikë si kontribues i paligjshëm (gruaja e Bilalit) në fushatën elektorale të Obamës, por fajin e ka opozita që lidh kontrata lobbimi dhe madje paska fallsifikuar vulën e partisë. 😀😀

Kur e akuzojnë se kanabizoi vendin, “fajtor” shpallet Berisha, opozita dhe Lazarati.

I thonë që ka shkërmoqur Kusjtetutën dhe Institucionet e shtetit, “fajtor” shpallet Ilir Meta.

Godet ashpër mendimin dhe fjalën e lirë, por “fajin” e ka gjithmonë ai që flet.

Kapet në flagrancë duke drejtuar operacionin e vjedhjes së votave, “fajtor” shpallet BILD në bashkëpunim me Basir Çollakun e ndonjë prokuror…

Kapet ngushtë kur i dalin pislleqet e drogës, por “fajin” e ka Sajmiri dhe Fatmiri.

LEXO EDHE:  “Xhafaj u përpoq të fshinte”/ Deputeti zbulon detajet e plagosjes së 24-vjeçarit

LEXO EDHE:  Fatmir Xhafaj, komunisti që nuk jep dorëheqje

Ministri i Brendshëm e çon në qeli me dorën e tij të vëllanë, por “fajin” e ka Salianji.

U kap gafil me tërmetet e vjeshtë-dimrit, por “fajin” e kanë mediat, facebook-sat dhe, sigurisht qentë.

Bie tërmet, por “fajin” e ka Ilir Meta.

Njerëzit i ankohen se u janë çarë muret, por “fajin” e ka madje edhe vetë Erioni që nuk e ka lyer shkallën vetë me dorën e tij.

I sulmon shumë ashpër prokurorët e gjykatësit i quan KÇK dhe bën dhe ligje për ti sunduar me policë, por prap “fajin” e ka Lulzim Basha.

Ka pa fund raste të tilla që tregojnë se si Kryeministri mbrohet duke sulmuar të tjerët. Sigmud Freud e pikasi këtë taktikë mbrojtje tek pacientët e tij…

Vetëm Ai ska faj! Duket e vështirë që ta marrë atë gisht, të cilin ua nxori njerëzve, tja vërë kokës së vet.

Kurbani është libri më famëkeq e më i palexuar që po përjeton vendi.

LEXO TE PLOTE