Connect with Us

Nga pasuria e dyshimtë tek lidhja me krimin/ Shkarkohen 40 gjyqtarë dhe 26 prokurorë

Vetingu

Nga pasuria e dyshimtë tek lidhja me krimin/ Shkarkohen 40 gjyqtarë dhe 26 prokurorë

Publikuar

-

Për një vit e shtatë muaj, janë shkarkuar 40 gjyqtarë, 26 prokurorë dhe ndihmës-ligjorë.
Nga muaji i shkurt i vitit 2018 deri në muajin gusht të vitit 2019, Vettingu ka përgjysmuar kryesisht gjykatat por dhe prokuroritë, në pjesën më të madhe për shkak të pasurisë së pajustifikuar.

Edhe disa raporte pozitive të dërguar nga ILDKPKI, pas hetimeve të thelluara nga Komisionit të Vettingut, kanë ndryshuar rrjedhë. Kjo për shkak se ILDKPKI, i ka kompetencat e kufizuara dhe nuk i ka të gjitha mekanizmat për të kryer hetime të detajuara rreth pasurisë së gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Konkretisht ILDKPKI i ka të dhënat që  prej vitit 2003, pra kryen  kontrolle për periudhat nga 2003 kur eshte krijuar si institucion dhe deri më  20 janar 2017 kur filloi Vettingu.  Për më tepër ILDKPKI nuk ka akses në sistemin TIMS dhe as tek të dhënat jashtë Shqipërisë.

Ndërkohë që CNA.al mëson se janë shumë raporte të ILDKPKI-së me probleme, që janë përmbysur nga organet e Vettingut.

Me probleme kanë dalë nga ILDKPKI, raportet për subjektet e rivlerësimit Ardian Dvorani, gjyqtar në Gjykatën e Lartë, ish këshilltaret e Kushtetueses Elsa Toska dhe Fjona Papajorgji, Mehdi Bici, gjyqtar i Gjykatës së Lartë, Bujar Sheshi, prokuror I Krimeve të Rënda, dhe anëtar i KLP-së si dhe ish këshilltarja e Gjykatës së Lartë, Elona Kana e njohur si bashkëshortja e anëtarit të KQZ-së Denar Biba. Por, ka edhe raporte të tjera, për të cilat do të raportojmë në ditët në vijim.

Alarmante janë edhe të raportet e DSIK-ut, të cilat janë përmenduar në seancat dëgjimore të KPK për secilin nga subjektet.

LEXO EDHE:  "Skandalet e Brocit përbaltin vëllain e tij dëshmor"

Hetimet e Vettingut

Komisioni i Pavarur i Kualikimit nga data 8 shkurt 2018 deri në datën 31 gusht 2019 ka dhënë 189 vendime.
81 vendime për konfirmimin në detyrë të 33 gjyqtarëve, 40 prokurorëve dhe ndihmësve ligjorë/kandidatë për magjistratë; 68 vendime për shkarkimin nga detyra të 40 gjyqtarëve, 26 prokurorëve dhe ndihmësve ligjorë/kandidatë për magjistratë.

Gjithashtu janë dhënë 15 vendime për ndërprerjen e procesit të 10 gjyqtarëve, 4 prokurorëve dhe 1 ish-ndihmës ligjor, 8 vendime për pushimin e procesit të 3 gjyqtarëve, 1 prokurori dhe 4 ndihmësve ligjorë, 16 vendime për përfundimin e procesit pa një vendim përfundimtar, për kryeinspektoren e Këshillit të Lartë të Drejtësisë, 10 gjyqtarëve dhe 5 prokurorëve si dhe 1 vendim për pezullim nga detyra për një periudhë 1-vjeçare.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka dhënë 178 vendime me unanimitet, ku të gjithë anëtarët e trupit gjykues kanë votuar në mënyrë të njëjtë dhe 11 vendime me shumicë votash.
Sipas raporteve të ILDKPKI-së për 150 subjekte rivlerësimi, kanë rezultuar pa probleme me pasurinë 102 subjekte rivlerësimi dhe me probleme 48 prej tyre.

Ndërkohë që hetimi i kryer nga Komisioni i Vettingut, ka dhënë rezultate të tjera, sipas të cilit 67 subjekte pa probleme me pasurinë dhe 83 subjekte me probleme.
Nga raportet e DSIK-së për 131 subjekte rivlerësimi, kanë rezultuar të papërshtatshëm për vijimin e detyrës 27 subjekte rivlerësimi, ndërkohë që nga hetimi i Komisionit rezultuan me probleme 19 prej tyre./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Zbulohet pasuria/ Kush janë tre kandidatët për kreun e SPAK

Publikuar

-

Nga

dorina bejko, spak

Këshilli i Lartë i Prokurorisë zbardhi sot emrat e tre prokurorëve, kandidatë për të marrë detyrën e drejtuesit të Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion, e njohur ndryshe si SPAK.

Sikurse bëri të ditur KLP, emrat në garë për të marrë drejtimin e SPAK, janë Edvin Kondili, Arben Kraja dhe Altin Dumani.

CNA.al ka kaluar në filtër më parë prokurorët të cilët kanë shprehur interesin për të marrë drejtimin e SPAK.

Sa i takon Dumanit, nëse i shikojmë pasurinë ngjan me një agjenci imobiliare e cila që sapo ka nisur biznesin.

Emri i tij është i lidhur me ngjarjen e rëndë të Gërdecit, ku gjatë gjykimit të 29 të pandehurve kërkoi 3 dënimet  përjetshme për tre nga të pandehurit kryesorë.

Po ashtu, Altin Dumani  është prokurori që ka pasur në dorë dosjen e “21 Janarit”, madje edhe  apeloi çështjen në Gjykatën e Lartë.

Emri i Dumanit është lakuar në kohën  kur punonte në Prokurorinë e Apelit, pasi ka rënë pre e përgjimeve.

Në media u raportua se ai ishte mbajtur për disa ditë në survejim të plotë nëpëmjet një mekanizmi elektronik GPS dhe një Laptopi.

Personi që kishte ngritur dhe kishte projektuar e financuar këtë skemë survejimi ishte një 26 vjeçar, kushëriri  ish-prokurorit të Tiranës Aleksandër Plepi, cili ishte arrestuar nga kolegu i tij Altin Dumani.

CNA.al ka zbardhur më parë pasurinë e deklaruar prej tij sipas të dhënave të Open Spending Albania.

Ajo që vërehet pa kaluar një përllogaritje, është se ka një ndryshim rrënjësor nga pasuria fillestare e vitit 2004 deri tek pasuria që ka deklaruar për vitin 2016. ( Lexo këtu)

                                                                                   Altin Dumani 

Kandidati tjetër për kreun e SPAK, Arben Kraja, është i njohur si prokurori që hetoi dosjen hetimore për abuzimet me fondet e rrugës Durrës-Kukës, ku u hetua edhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Por, që në fakt Basha kurrë s’dha llogari. Kraja mundi ta kalojë Vettingun lehtë, meghithëse ka pasur dhe denoncime ndaj tij.

Ndërsa sipas të dhënave të pasurisë rezulton milioner.

Të dhënat e analizuara nga BIRN tregojnë se prokurori Arben Kraja zotëronte pasuri me vlerë 3 milionë lekë në vitin 2003 – kur deklaroi për herë të parë pasurinë. Ndërsa në fund të vitit 2017, pasuria familjare e prokurorit Kraja ishte 27.4 milionë lekë. Kraja ka regjistruar një rritje 9.2 herë të pasuisë bruto familjares nga viti 2003 deri në vitin 2017 – me një rritje mesatare vjetore prej 1.74 milionë lekë.( lexo këtu)

LEXO EDHE:  Të korruptuarit e drejtësisë në burg/ Vettingu u “kërcet dhëmbët” politikanëve

                                                                                Arben Kraja

Kandidati Edvin Kondili, ishte një nga prokurorët  rebelë që refuzuan shortin për dosjen Shullazi dhe kërkesën e kryeprokurores së komanduar të Krimeve të Rënda, Donika Prela.

LEXO EDHE:  Të korruptuarit e drejtësisë në burg/ Vettingu u “kërcet dhëmbët” politikanëve

Kondili është prokurori që ka bërë veprimet e para për sekuestrimin e 613 kg kokainë në Portin e Durrësit.

Kondili ka  pasur një sërë çështjesh të trafikimit të kanabisit, por edhe dosje të tilla si “Lazarati”, por edhe dosjen e Alket Hatijas. Edvin Kondili ka hetuar edhe grupin e Admir Tafilit. Po ashtu, Edvin Kondili ka pasur në duart edhe dosjen e rrëmbimit dhe zhdukjes së Remzi Hoxhës.

Sa i përket pasurisë, Kondili, burimet e të ardhurave i ka nga paga e tij dhe e bashkëshortes. Të paktën sipas të dhënave të Open Spending Albania.

Pasuri të patundshme ai ka deklaruar vetëm një apartament të blerë në vitin 2011, i cili ka kushttuar 70 mijë euro. Si burim ai deklaron 60 mijë euro kredi. Në vitin 2014 bashkëshortja e tij ka marrë 10 mijë euro hua nga i vëllai. Në 2015, ka blerë një automjet, benz, 500 000 lekë. (lexo këtu)

                                                                                       Edvin Kondili

Nga dosja e tritolit tek rebelimi ndaj Donika Prelës / Zbardhet pasuria e “prokurorit të kokainës”

Arben Kraja në “siten” e Vettingut/ Zbardhet pasuria, si ka ndryshuar ndër vite

Nga Krimet e Rënda në SPAK/ Altin Dumani nis biznesin e imobiliar?

LEXO TE PLOTE

Kronika

Zbulohet kandidatura e tretë për kreun e SPAK

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë bën të ditur se kandidatura e tretë për drejtues të Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion, e njohur ndryshe si SPAK është Altin Dumani.

Sipas KLP,  Altin Dumani ka paraqitur interesin për garën për kreun e KLP, ndërsa kërkesa është shoqeruar me vizionin për ndërtimin e Prokurorisë së Posaçme si institucion funksional dhe efektiv.

LEXO EDHE:  Të korruptuarit e drejtësisë në burg/ Vettingu u “kërcet dhëmbët” politikanëve

LEXO EDHE:  "Skandalet e Brocit përbaltin vëllain e tij dëshmor"

Kujtojmë këtu se dy kandidatët e tjerë për kreun e SPAK janë Arben Kraja dhe Edvin Kondili.

LEXO TE PLOTE

Vetingu

KPK konfirmon në detyrë kryeprokuroren e Durrësit

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë Anita Jellën.

Drejtuesja e Prokurorisë së Durrësit, është njëherazi edhe kandidate për Prokurorinë e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Anita Jella ka përfunduar studimet në Fakultetin e Drejtësisë në vitin 1999 dhe Shkollën e Magjistraturës në vitin 2002. Ajo e ka filluar karrierën si prokurore në Elbasan në vitet 2001-2003 dhe më pas ka punuar si drejtuese e Prokurorisë së Librazhdit deri në vitin 2007.

LEXO EDHE:  Deklarim i rremë e konflikt interesi/ KPK shkarkon nga detyra gjyqtarin e Apelit

LEXO EDHE:  Furtunë në PS shkarkim në bllok kryetarëve humbës

Pas rikthimit për një vit në Prokurorinë e Elbasanit, Jella u emërua prokurore në Prokurorinë e Durrësit, ku e ushtron funksionin prej 10 vitesh. Më 9 maj 2018, Anita Jella u caktua përkohësisht drejtuese e Prokurorisë së Durrësit.

LEXO TE PLOTE