Connect with Us

Kryemadhi vijon takimet në SHBA/ Tregon diskutimin impresionues me kongresmenin

Politikë

Kryemadhi vijon takimet në SHBA/ Tregon diskutimin impresionues me kongresmenin

Publikuar

-

Në vijim të takimeve në Kongresin e SHBA, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi zhvilloi takim edhe me Kongresmenët Joe Willson dhe Jim Costa.

Kryemadhi thotë se Wilson shprehu gadishmërinë për të nxitur dhe intensifikuar dukshëm rritjen e vëmendjes së Kongresit të SHBA drejt Shqipërisë.

“Fryma e të gjithë takimeve mbresëlënëse në Kongres dhe Senat ishte rikonfigurimi i një mbështetje sa më të madhe për Shqipërinë përmes një prezence sa më aktive të SHBA”, shkruan Kryemadhi.

Postimi i plotë:

Në vijim të takimeve në Kongresin e SHBA zhvilluam takime edhe me Kongresmenët Joe Willson dhe Jim Costa.

Joe Wilson përfaqësues i South Carolinës ishte shumë i interesuar dhe tepër i vëmendshëm për zhvillimet në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Në fillim u injorua nga njerëzit/ Ja si lindi kinemaja 124 vjet më parë

Gjatë diskutimit mjaft impresionues me të, ai shprehu gadishmërinë për të nxitur dhe intensifikuar dukshëm rritjen e vëmendjes së Kongresit të SHBA drejt Shqipërisë, rritjen e intensifikimin e mëtejshëm të partneritetit strategjik me Shqipërinë dhe rolin e veçantë që vendi i saj ka si mbështetësja më e spikatur e politikave të SHBA për rajonin tonë.

Fryma e të gjithë takimeve mbresëlënëse në Kongres dhe Senat ishte rikonfigurimi i një mbështetje sa më të madhe për Shqipërinë përmes një prezence sa më aktive të SHBA./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pazare, korrupsion dhe biznese të fshehura të pushtetarëve/ Pse duhet rishikuar ligji për deklarimin e pasurisë

Publikuar

-

Nga

Ligji shqiptar për deklarimin e pasurive mund të vleresohet pa frikë si një nga më të rreptet për sa i takon fushës së subjekteve që përfshin në fushën e vet të zbatimit.

Amendamentet e bëra vit pas viti, shpesh kanë synuar justifikimin e mosveprimit të strukturave përgjegjëse për verifikimin e pasurive dhe deklaratave, sesa rregullimin me dispozita të qarta të detyrimeve të subjekteve deklaruese.

Me parashikime absurde në disa raste, ai ligj detyron pëer shembull fëmijen madhor të deklarojë pasurinë pa patur asnjë funksion publik, veç për shkak të “fajit” të “biografisë” së prindit.

Ose për shembull, nga njëra anë ndalon një kryebashkiak që të ketë biznese e të marrë tendera publik brenda bashkisë ku ushtron funksionin, por nuk e pengon atë të ngrejë biznese e të përfitojë tendera në njësi të tjera bashkiake, duke ju dhënë mundësi kështu kryetarëve të bashkive të tjera që të kërkojnë mbrapsht borxhin në bashkinë e tij.

Ligji aktual detyron bashkëshortët të deklarojnë bashkë me zyrtarin, a thua se për faktin që pasurine e kanë të përbashkët nuk vlekan më dispozitat dhe doktrina e të drejtës familjare që dallon qartë të drejtat mbi pasurinë e vënë gjatë martesës.

Ligji aktual detyron bashkëjetuesit të deklarojnë pasurinë njësoj si zyrtari, a thua se marrëdhëniet e bashkëjetesës, trajtohen si dënim që sjell si pasojë zhveshjen lakuriq jo veç me bashkëjetuesin, por edhe me shtetin.

E megjithatë ai ligj prap konsiderohet i pamjaftueshem sa herë që diku kërkohet faji për pasuritë që nuk zbulohen dot.

Kundër çdo logjike edhe juridike (jo vetëm formale), dispozitat e atij ligji kanë shtuar pa fund rregulla dhe shtrëngime, për të justifikuar rast pas rasti dështimin e institucioneve.

Sepse gjithë ndryshimet në fakt nuk kanë patur si qëllim zbulimin e pasurive të kundraligjshme, por bërjen gjasme sikur fajin e kishte ligji që nuk ishte i mirë, ndaj duhej ndryshuar.

Sot kemi një listë të gjatë politikanësh dhe zyrtarësh që kanë hyrë në politikë nga dera e bizneseve, duke e kthyer në biznes gjithë skenën politike. Një listë kryetarësh partish pa parti që biznesit politik ja kanë parë hajrin sa her rinovohet Kuvendi.

Me gjithë ligjin dhe dispozitat drakoniane të ligjit të deklarimit të pasurive, shumë biznesmenë nuk janë ndalur në rrugen e “braktisjes” së biznesit për t’u bërë politikanë. Ligji drakonian më pas ka rezultuar i pafuqishem t’i kapë, ndërsa ish-bizneset e tyre lulëzojnë papritur sapo ata nënshkruajnë për tua “shitur” të tretëve. Dhe dikur rikthehen prap si pronarë, duke “ripaguar” aq sa “u paguan” dikur për transaksionin e “shitjes”.

LEXO EDHE:  Kujdes!/ Ambasada e SHBA bën njoftimin e rëndësishëm  

LEXO EDHE:  Lufta e titanëve/ Raundi i ri

Atëherë askush nuk do merret dot me ta. Ligji për deklarimin e pasurive, nuk vepron më ditën që i kthehesh jetës së biznesit.

Ndaj ne besojmë se ligji është gabim!

Ndaj ligji duhet ribërë!

Ai ligj duhet të parashikojë që kush vendos të bëjë politikë dhe të marrë në dore fatin e shqiptarëve, duhet të deklarojë pasurinë deri ditën e fundit të jetës. Jo 3 apo 10 vjet. Por gjithë jetën! Dhe pastaj nuk do ketë mundësinë të sajojë lista preferenciale të afërmish, në emër të të cilëve të vërë përkohësisht pasurinë për deri në ditën kur të mos jetë më funksionar politik.

Duhet të jetë i qartë që sa të jetë gjallë, ato pasuri nuk do të mund t’i shkruajë kurrë në emër të vet.

Ndaj ligji duhet rishkruar, me qëllimin që të ndalojë dhe jo të justifikojë apo akoma më keq, të harrojë.

Dhe nuk ka nevoje që ajo listë të jetë shumë e gjatë.

Mjaftojnë emrat e Edi Rames, Ilir Metës dhe Lul Bashës. Mjaftojnë emrat e listes së ish funksionarëve që për shkak të funksioneve, fitojnë të drejten e mbajtjes së pasaportës diplomatike gjatë gjithë jetës.

Bashkë me benefitin e diplomatit të përjetshëm, të mbartin mbi vete edhe detyrimin e përjetshëm për deklarimin e pasurisë. Në respektim të fateve të shqiptarëve që fati i tyre ua dha në dorë që t’i administrojnë qoftë edhe përkohësisht./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Monika Kryemadhi në alarm/ LSI drejt shkrirjes?

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka dhënë “shoë” nga qyteti i Elbasanit, me të ashtuquajturat anëtarësime të reja në parti, ndërsa ka shpërndarë live disa karta anëtarësie.

Por, nga fjalët e Kryemadhit, duket se LSI nuk është në ditët e saj më të mira, por është drejt tkurrjes, gjë që ka alarmuar Kryemadhin.

Është e disata herë, që Monika Kryemadhi në daljet e saj mediatike ka të njëjtat fraza. Bën thirrje për anëtarësime.

Disa ditë më parë në një dalje mediatike, Kryemadhi tentoi të joshë anëtarësimet e reja në LSI, duke deklaruar se do kenë shansin të jenë në listat e kandidatëve për deputetë.

Ndërsa sot nga Elbasani, Kryemadhi tha se LSI ka nisur fushatën e hapjes së dyerve, me qëllimin që sipas saj të ndryshojë realitetin politik në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Lufta e titanëve/ Raundi i ri

LEXO EDHE:  Kryemadhi ultimatum Ramës/ Mesazh të fortë dhe Arta Markut

“Ne si LSI kemi nisur fushatën e hapjes së dyerve të partisë. Synimi ynë është për të ndryshuar këtë realitet politik.

Pedagogë, studentë dhe intelektualë t’i bashkohen inisiativës për të rindërtuar vendin. Sa më shumë shqiptarë të angazhohen në politkë, për të vendosur ne dhe jo oligarkët, për të vendosur ne dhe jo Edi Rama me kapjen e drejtësisë, për të vendosur gjimnazistët për të ardhmen e tyre dhe jo drejtorë shkollash që janë kthyer në misionarë të partisë, të vendosim vetë,për të ardhmen tonë.”-tha ndër të tjera Monika Kryemadhi./ CNA.al

Tkurret LSI/ Kryemadhi nis pazaret

LSI drejt shkrirjes?/ Kryemadhi nuk heq dorë nga joshja me postet publike

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rindërtimi i 500 banesave pas tërmetit/ Firmoset marrëveshja me Turqinë

Publikuar

-

Nga

Ministri për Rindërtimin, Arben Ahmetaj ka nënshkruar sot një marrëveshje me ministrin e Mjedisit dhe Urbanizimit të Turqisë, Murat Kurum.

Marrëveshja në fjalë parashikon që Turqia të ndërtojë 500 banesa, pas dëmeve të shkaktuara nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

Ndërkohë, ministri turk gjatë fjalës së tij, theksoi se do të ndërtohet një lagje shembullore, dhe ndërtimi do të përshtatet me arkitekturën dhe traditën shqiptare.

“Ju kam sjellë përshëndetjet e përzemërta të Erdogan. Ne i ndodhem sa më pranë vëllezërve tanë shqiptarë. Ekipet tona erdhën dhe bënë përpjekje për të ndihmuar sa më shumë njerëz. Ekipet tona kanë verifikuar në terren 600 njësi dhe kemi ofruar ndihma të veçanta. Më pas presidenti Erdogan dha porosi për të ndërtuar 500 banesa të reja. Jemi këtu në kuadër të këtij procesi dhe deri në fund të Janarit autoritet shqiptare të na dorëzojnë truallin ku do të bëhet ndërtimi. Do të jetë një lagje shembullore, dhe ndërtimi do të përshtatet me arkitekturën dhe traditën shqiptare. Ne do firmosim protokollin e parë për realizimin e këtij projekti dhe jemi të gatshëm për t’i ardhur në ndihmë Shqipërisë edhe në çështje të tjera. Ato që ne kemi bërë deri tani do vazhdojmë të bëjm edhe në të ardhmen në kuadër të marrëdhënieve vëllazërore mes dy vendeve”, tha ministri Kurum.

I pranishëm ishte edhe kryeministri Edi Rama, i cili falenderoi shtetin turk për ndihmën e dhënë pas tërmetit.

LEXO EDHE:  Vasili thirrje ndërkombëtarëve: Flisni sa nuk është vonë, Rama…

LEXO EDHE:   SHBA dërgon bombarduesit B2 në Korenë e Veriut

Po ashtu, Rama premtoi se 500 ndërtesat që do të bëhen në Laç me ndihmën e shtetit turk, do të jenë më të mira se ato të parat.

” Janë 500 njësi të reja banimi që do ndërtohen nga miqtë e ardhur nga Turqia me porosi të presidentin Erdogan në zonën e Laçit që njerëzit të kthehen në shtëpi më të mira se ato që kanë pasur. Ky është zëvendësimi i godina të rrënuara dhe do të jetë një transformim i rëndësishëm i gjithë situatës urbane. Agjencia e angazhuar për këto 500 njësi, do vazhdojmë me një plan zhvillimi për të gjithë infrastrukturës. I japim zgjidhje edhe përmbytjeve në zonën e Laçit. Të dyja palët do ndajnë punën dhe në një kohë të shkurtër do krijojmë në shembull.  E falenderoj me shumë mirënjohje ministrin dhe gjithë delegacionin që ka ardhur bashkë me të dhe përfaqësues të specializuar në programin e ndërtimeve me karakter social në Turqi”,-tha ndër të tjera kreu i qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE