Connect with Us

Kërcënuan të riun të mos kallëzonte sherrin/ Arrestohen dy vëllezër në Pogradec

Kronika

Kërcënuan të riun të mos kallëzonte sherrin/ Arrestohen dy vëllezër në Pogradec

Publikuar

-

Policia e Pogradecit ka arrestuar dy vëllezër për veprën penale “Kanosja për të mos kallëzuar, kryer në bashkëpunim”.

Në pranga janë vënë shtetasit E.M, 29 vjeç dhe D.M., 24 vjeç (vëllezër) banues në fshatin Buçimas, Pogradec.

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec ka urdhërurar ndalimin e tyre, pasi këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kanosur një 21 vjeçar që ky i fundit të mos kallëzonte në Polici në lidhje me ngjarjen e ndodhur në datë 17.09.2019, në rrugën e Tushemishtit, ku të tre këta shtetas për motive të dobëta, janë përfshirë në një konflikt fizik gjatë të cilit shtetasi D.M, ka dëmtuar edhe një xham feneri të mjetit në pronësi të 21 vjeçarit.

LEXO EDHE:  “Do të vij në shtëpi”/ Plas sherri mes reperave, Duda kërcënon hapur Feron

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë të Rrethit për veprime të mëtejshme hetimore./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Policia parandalon krimin e rëndë/ Sekuestrohet një automatik, në pranga dy të rinj

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë kriminale është parandaluar në Kuçovë, falë ndërhyrjes së shpejtë të policisë.

Pas marrjes së njoftimit se në lagjen “11 Shkurti” në Kuçovë, shtetasit R. Gj., 31 vjeç, dhe Xh. D., 22 vjeç, për motive të dobëta po konfliktoheshin me shtetasin Xh. K., 25 vjeç, policia ka mbërritur menjëherë në vendin e ngjarjes.

Shërbimet e Policisë parandaluan përshkallzimin e mëtejshëm të konfliktit duke neutralizuar dhe arrestuar në flagrancë dy prej të rinjve, shtetasit R. Gj., 31 vjeç, dhe Xh. D., 22 vjeç, ndërkohë që shtetasi tjetër Xh. K., 25 vjeç arriti të largohej duke lënë në vendngjarje mjetin e tij. Gjatë kontrollit të ushtruar në mjetin e shtetasit Xh. K., shërbimet e policisë gjetën një armë zjarri automatikë e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

LEXO EDHE:  Rama në Pogradec/Inspekton nisjen e punimeve të Unazës

LEXO EDHE:  U mbyt në liqenin e Pogradecit/ Rinisin kërkimet për trupin e peshkatarit

Materialet iu referuan për veprime të mëtejshme Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat për veprat penale “Mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit” dhe “Kanosje e kryer në bashkëpunim”.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Nga ngjyra e flokëve dhe syve, deri tek pesha trupore/ Formulari i aplikimit për drejtues të BKH

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme është hapur gara për kandidatët që janë të interesuar për të drejtuar Byronë Kombëtare të Hetimit. Ndërsa afati për aplikantët do të jetë deri në 30 janar.

Ndërkohë, formulari i aplikimit për të drejtuar BKH-në është i detajuar, ku veç gjeneraliteteve normale, kërkohet edhe ngjyra e flokëve, ngjyra e syve e deri tek pesha trupore në momentin e aplikimit.

Por, cilat janë kriteret?

Për të aplikuar për pozicionin e Drejtorit të BKH-së, kandidati duhet të plotësojë kriteret dhe kushtet ligjore të paraqitura më poshtë:

Kandidati duhet të kenë përfunduar ciklin e dytë të studimeve universitare për drejtësi me diplomë të barazvlefshme me “Master i shkencave”, ose arsimin e lartë policor;

Kandidati duhet të ketë eksperiencë pune si prokuror, punonjës i Policisë së Shtetit apo i Policisë Gjyqësore, ose Hetues i Byrosë Kombëtare të Hetimit;
Kandidati duhet të ketë të paktën 5 vjet përvojë pune në çështje që kanë të bëjnë me veprat penale në fushën e korrupsionit, krimit të organizuar apo krimeve të rënda;Në rastet e punonjësve aktualë apo të mëparshëm të Policisë së Shtetit, kandidati duhet të ketë mbajtur për jo më pak se 3 vjet gradën “Komisar”, “Kryekomisar”, “Drejtues” apo “Drejtues i Parë”;

Kandidati nuk duhet të jenë në hetim apo gjykim për një vepër penale dhe në kushtet e pazgjedhshmërisë në një funksion publik sipas ligjit nr. 138/2015 “Për garantimin e integritetit të personave që zgjidhen, emërohen ose ushtrojnë funksione publike” ;

Kandidati nuk duhet të ketë mbajtur pozicione politike në administratën publike ose funksione të tjera drejtuese në partitë politike të paktën gjatë dhjetë viteve të fundit përpara momentit të kandidimit;

Kandidati duhet të kenë marrë vlerësim maksimal për aftësitë profesionale, etike dhe integritetin moral, nëse i është nënshtruar vlerësimeve të mëparshme, sipas legjislacionit në fuqi;

LEXO EDHE:  “Do të vij në shtëpi”/ Plas sherri mes reperave, Duda kërcënon hapur Feron

LEXO EDHE:  Rama në Pogradec/Inspekton nisjen e punimeve të Unazës

Ndaj kandidatit nuk duhet të jetë marrë asnjë masë disiplinore “shkarkim nga detyra” ose masa të tjera të marra kundër tij/saj, të cilat janë ende në fuqi sipas legjislacionit në momentin e kandidimit;

Kandidati nuk duhet të kenë qenë dhe duhet të mos jetë bashkëpunëtor, informator apo agjent i ndonjë shërbimi inteligjent;

Kandidati, për periudhën 29.11.1944 – 07.02.1991 nuk duhet të kenë qenë anëtar apo kandidat i Byrosë Politike, anëtar i Komitetit Qendror të Partisë së Punës së Shqipërisë, anëtar i Presidiumit të Kuvendit Popullor, Kryetar i Gjykatës së Lartë, Prokuror i Përgjithshëm, Kryetar i Hetuesisë së Përgjithshme, anëtar i Këshillit të Ministrave, kryetar i degëve të punëve të brendshme, punonjës i organeve të ish-Sigurimit të Shetit, bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit apo i favorizuar, anëtar i Komisionit Qendror të Dëbim – Internimeve, hetues, prokuror, gjyqtar në procese politike, denoncues apo dëshmitar i akuzës në procese politike të posaçme;

Kandidati dhe anëtarët e afërt të familjes së tij/saj duhet të plotësojnë dhe nënshkruajnë deklaratat për heqjen dorë nga privatësia, në mënyrë që nëse ai/ajo emërohet, komunikimet elektronike dhe llogaritë bankare të kandidatit dhe familjarëve të tij të jenë subjekt i monitorimit sipas përcaktimeve të neneve 3 dhe 6 të Ligjit Nr. 95/2016;

Kandidati do t’i nënshtrohen një procesi rigoroz trajnimi dhe do të emërohet si Drejtor i BKH-së vetëm pas përfundimit me sukses të të gjitha aspekteve të programit të trajnimit.

“Do të veprojë si FBI”/ Hapet gara për drejtuesin e BKH

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Albert Veliu u akomodua në PD”/ Salianji, pazare me përgjime fiktive

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti demokrat Ervon Salianji është dënuar me një vit nga Gjykata Penale e Tiranës në lidhje me dosje “Babale”.

Sipas Gjykatës, rezultoi e provuar që i pandehuri Ervin Salianji në bashkëpunim me të pandehurit  Albert Veliu, Fredi Alizoti dhe Jetmir Olldashi kanë bashkëautorësinë e kryerjes së kësaj vepre penale dhe veprimet e tyre të bashkërenduara të kundërligjshme dhe me rrezikshmëri shoqërore, kanë cënuar objektin e veprës penale marrëdhëniet juridike të vendosura me ligj për të siguruar veprimtarinë e rregullt e normale të organeve të drejtësisë nga veprimet e kundërligjshme dhe për të siguruar të drejtat dhe liritë e individit, objekt i një proçedimi penal te regjistruar si pasojë e veprimeve të paligjshme të personave që abuzojnë padrejtësisht me kallëzimet e tyre duke avancuar per me teper ne sajimin e provave te rreme për të inicuar fiktivisht ndjekje penale.

Rezulton e provuar që i pandehuri Ervin Salianji e ka konsumuar veprën penale që i atribuohet me veprime aktive të kundërligjshme e në bashkëpunim me të pandehurit e tjerë Albert Veliu, Fredi Alizoti dhe Jetmir Olldashi, veprime këto të cilat konsistojnë në një kontribut relevant, të zgjatur në kohë e të qëndrueshëm në planifikimin, përgatitjen, realizimin e një audiopërgjimi të rremë midis dy të pandehurve Albert Veliu dhe Fredi Alizoti, shpërndarjen e këtij audiopërgjimi dhe publikimin mediatik të tij duke i atribuar kryerjen e një vepre penale të rëndë  shtetasit  Geron (Agron) Xhafaj me qëllimin  e inicimit të një procedimi penal ndaj tij dhe realizimin e interesave politike për vete dhe forcën politike të përfaqësuar (i pandehuri Albert Veliu është akomoduar ne selinë e P.D-së, ku dhe ka dhënë deklarata e intervista mbi këtë audiopërgjim duke konfirmuar vërtetësinë e tij, i shtyrë për motive qefmbetje me të kallëzuarin dhe të perfitimeve monetare të premtuara sipas tij për të dhe të pandehurin tjetër protagonist i vërtetë në audiopërgjim Fredi Alizoti.

Faktet e zbardhura nga Gjykata

Ka rezultuar e provuar që të dy të pandehurit Albert Veliu dhe Fredi Alizoti e kanë regjistruar bisedën e stimuluar, në muajin janar të vitit 2018, në qytetin e Vlorës, tek një lokal që ndodhet përballë lokalit të shtetasit Geron (Agron) Xhafaj. Bisedën ata e kanë regjistruar tek një mjet regjistrues i tipit stilolaps dhe mbasi kanë ardhur në Tiranë, i pandehuri Albert Veliu i’a ka dorëzuar të pandehurit Ervin Salianji, i cili ishte dhe personi që i kishte dhënë këtë mjet.

Në materialin e fabrikuar dhe të publikuar është paraqitur regjistrimi ambiental dhe i transikriptuar i zërit të pandehurit Albert Veliu, gjatë kohës që ai ndodhej në një automjet duke stimuluar sikur po kryente një bisedë telefonike me shtetasin Geron (Agron) Xhafaj.

Vlen për t’u theksuar se dijenia dhe kontributi i të pandehurit Ervin Salianji në veprimtarinë kriminale të paramenduar nga i pandehuri Albert Veliu dhe të mirëorganizuar me ndihmesën e të pandehurit Ervin Salianji dhe të bashkëtëpandehurve të tjerë Fredi Alizoti dhe Jetmir Olldashi ka iniciuar që në datën 20.10.2017, ora 10:06:26, kur numri telefonik 0699324140 në përdorim të shtetasit Albert Veliu ka telefonuar numrin telefonik 0692085947 në përdorim të shtetasit Ervin Salianji dhe biseda ka zgjatur 51 sekonda. Ky komunikim që përveç motivit të kryerjes së këtij audiopërgjimi, nuk i lidh të pandehurit me asnjë shkak tjetër të mundshëm e të njohur komunikimi (miq, të aferm, etj), dhe ka vijuar midis të pandehurve të tjerë përgjatë disa muajve deri në publikimin e këtij audiopërgjimi të rremë e pas tij.

Roli i Salianjit

Sipas Gjykatës ka tregues që faktojnë përfshirjen aktive të bashkëtëpandehurit  Ervin Salianji në kryerjen e veprës penale në bashkëpunim me të pandehurin Albert Veliu, pasi tregojnë e vërtetojnë veprimtarinë aktive të tij në pergatitjen e më tej fabrikimin e sajimin e provave te rreme, duke u angazhuar që disa kohë më parë se të realizohej audiopërgjimi kompromentues i sajuar midis të pandehurve Albert Veliu e Fredi Alizoti, dhe se është pikërisht i pandehuri Ervin Salianji ai që ka realizuar kontaktin midis të pandehurve Albert Veliu dhe Jetmir Olldashi, duke qenë ky i fundit nderlidhësi i tyre më pas.

Gjithashtu, veprimtaria kriminale e të pandehurit Ervin Salianji tej kontributit të tij për realizimin e audiopërgjimit të sajuar, ka avancuar e vijuar me bashkëpunimin e të pandehurit Ervin Salianji edhe në parashtrimin publikisht në media duke e adresuar drejtpërdrejt në organet proceduese të drejtësisë, të një kallëzimi penal (duke bërë deklarata publike e adresuar në organet e drejtësisë fillimin e procedimit penal për veprimtari kriminale në fushën e trafikimit të narkotikëve (të rreme) ndaj shtetasit Geron(Agron) Xhafaj.

Deklarimi publik e mediatik i bërë (i adresuar si kallëzim) dihet që është realisht i rremë, pasi në përmbajtjen e tij nga i pandehuri Ervin Salianji në bashkëpunim me të pandehurit Albert Veliu,  Fredi Alizoti e Jetmir Olldashi janë dhënë informacione që nuk i përgjigjen të vërtetës për kryerjen e një krimi (“Trafikimi i narkotikëve”, të parashikuar nga neni 283/a i Kodit Penal) që në të vërtetë nuk është kryer, bazuar në një audiopërgjim të sajuar, i atribuar nga te pandehurit Albert Veliu e Ervin Salianji ndaj shtetasit Geron (Geron (Agron) Xhafaj (për kryerjen e veprimeve kriminale te sajuara ne blerjen prej tij per trafikimi te nje sasie lënde narkotike të deklaruara nga të pandehurit sikur janë kryer nga personi që është cënuar nga ky kallëzim), me qëllim që organet e drejtësisë të fillonin ndjekjen penale ndaj këtij shtetasi.

LEXO EDHE:  Sherr me vëllanë në Berat/ Kap automatikun dhe …!

LEXO EDHE:  Sherr me thika mes dy rojeve të një biznesi privat/ Të plagosurit me urgjencë në spital

Rezultoi tërësisht e provuar nga aktet hetimore, aktet provuese të sipërcituara dhe rrethanat e kryerjes së veprës penale që kjo vepër penale të jetë konsumuar nga i pandehuri Ervin Salianji në bashkëpunim me të pandehurit e tjerë. Konkretisht rezultojnë një numër i konsiderueshëm bisedash telefonike midis të pandehurve, ku nga transkriptet e bisedave telefonike të pergjuara të detajuara ne rrethanat e faktit vihet re se, midis shtetasit Albert Veliu dhe Fredi Alizoti ka shumë komunikime pas publikimit të audioregjistrimit të bisedës kompromentuese që tregon bashkëpunimin midis tyre.

Në tre biseda telefonike të përgjuara, qartësisht i pandehuri Fredi Alizoti pohon që është ai personi që ka bërë rolin e Geron (Agron) Xhafaj në audiopërgjimin e publikuar. Këtë fakt ai e pranoi edhe në deklarimet e dhëna përpara Gjykatës, duke shpjeguar edhe mekanizmin si ishte realizuar stimulimi.

Veprimet aktive të të pandehurit Ervin Salianji në bashkëpunim me të pandehurit e tjerë, e njëkohësisht të kundërligjshme lidhur me planifikimin, përgatitjen, realizimin e një audiopërgjimi të rremë midis dy të pandehurve Albert Veliu dhe Fredi Alizoti, shpërndarjen e ketij audiopërgjimi dhe publikimin mediatik te tij duke i atribuar kryerjen e një vepre penale të rëndë  shtetasit  Geron (Agron) Xhafaj me qëllimin  e inicimit të një procedimi penal ndaj tij dhe realizimin e përfitimeve materiale për të pandehurit Albert Veliu dhe Fredi Alizoti, e po kështu shfrytëzimin e këtij audiopërgjimi për realizimin e interesave politike për të pandehurin Ervin Salianji provojnë lidhjen e drejtpërdrejtë shkakësore të veprimeve të bashkërenduara të secilit prej të pandehurve me pasojën e ardhur ne fillimin e një procedimi penal ligjërisht të pabazuar dhe të mbeshtetur në prova të sajuara e të rreme.

Është një fakt i provuar nga aktet provuese, veçanërisht nga permbajtja e transkripteve të bisedave telefonike të sipërevidentuara midis të pandehurve, ku evidentohet dhe vërtetohet pjesëmarrja aktive e të pandehurit Ervin Salianji në të gjithë veprimtarinë e kundërligjshme sëbashku me të pandehurit e tjerë Albert Veliu, Fredi Alizoti dhe Jetmir Olldashi lidhur me planifikimin e veprimeve të tyre në rend kronologjik e të miremenduar për realizimin e këtij audiopërgjimi nga përgatitja e kushteve, mjeteve, vendit, subjekteve e deri në mënyrën e publikimit mediatik te tij dhe servirjen si krim i rëndë i kryer nga shtetasi Geron (Agron) Xhafaj.

Gjykata: Salianji përbën rrezikshmëri

Pas shqyrtimit të akteve provuese Gjykata konkludoi se i pandehuri Ervin Salianji ngarkohet me përgjegjësi penale dhe duhet të deklarohet fajtor për kryerjen e veprës penale të “Kallëzimit të rremë të kryer në bashkepunim”, të parashikuar nga nenet 305 e 25 të Kodit Penal.

Lidhur me llojin dhe masën e dënimit që duhet të caktohet për të pandehurin Ervin Salianji, Gjykata bazuar ne nenet 47, 49,50. te K.Penal ka detyrimin ligjor të marrë në konsideratë faktin që vepra penale që i atribuohet të pandehurit përbën një krim dhe si e tillë paraqet rrezikshmëri shoqërore, rrezikshmërinë e të pandehurit, i cili rezulton i padënuar më parë, por fakti që kjo veper penale është kryer në bashkëpunim dhe që parë lidhur edhe me funksionin e tij kushtetues si deputet i Kuvendit te Shqipërisë në kohën kur ka ndodhur fakti penal, që e lehtësojnë arritjen e rezultatit kriminal janë tregues i rrezikshmërisë së tij, shkallën e fajësisë në kryerjen e veprave penale (dashje direkte), moshën dhe nivelin arsimor të tij, motivin për interesa politike që e ka shtyrë në kryerjen e veprës penale të parashikuar nga nenet 305 e 25 të K.Penal, si dhe rolin e tij ne kryerjen e vepres penale si bashkeorganizator.

Gjykata vlerëson se për shkak të rëndësisë së padiskutueshme të marrëdhënieve juridike të cënuara nga kjo vepër penale (veprimtaria e rregullt e organeve të drejtësisë dhe të drejtat e liritë e njeriut), si dhe faktit që i pandehuri  e ka kryer këtë vepër nisur nga motive te dobëta (politike),  duke bërë që të ezaurohen në kohë, në vëmendje dhe në veprime proçeduriale të panevojshme shërbimet e Policisë Gjyqësore e të organeve proçeduese, lloji i dënimit me burgim i kërkuar nga organi i akuzës për t’u caktuar ndaj të pandehurit për akuzën e atribuar, është ligjërisht i bazuar në dispozitën përkatëse penale./CNA.al

14 telefonatat e ish-deputetit të PD me Babalen/ Si e bleu Salianji, Albert Veliun?

Skema e manipulimit të “Babales”/ Zbardhet roli i Salianjit me 200 mijë euro

Bisedat telefonike/ “Babalja”, fundos Ervin Salianjin

Si u planifikua audio-përgjimi?/ Zbardhet takimi Salianji-Albert Veliu

LEXO TE PLOTE