Connect with Us

Çlirimi i Tiranës/ Basha: Reflektim, të mos lejojmë rivendosjen e diktaturës

Politikë

Çlirimi i Tiranës/ Basha: Reflektim, të mos lejojmë rivendosjen e diktaturës

Publikuar

-

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar për 75-vjetorin e çlirimit të Tiranës.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale Basha shkruan se sakrifica sublime e mijëra shqiptarëve që u vranë nga regjimi komunist, kërkon reflektim dhe veprim për të mos lejuar rivendosjen e diktaturës parti-shtet- krim.

“Nderim përjetë intelektualëve dhe patriotëve të shquar të masakruar në valën e terrorit anti-kombëtar komunist në Nëntor 1944. Sakrifica sublime e mijëra shqiptarëve që u vranë me dhe pa gjyq nga regjimi komunist, kërkon reflektim dhe veprim për të mos lejuar me asnjë çmim rivendosjen e diktaturës parti-shtet- krim!”, shkruan Basha në reagimin e tij./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama vlerëson Luljeta Bozon/ Nuk përmbahet Paloka: “E rrëmbeu për ta bërë pjesë të shfaqjes së tij”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama, ka pritur sot në zyrën e tij, inxhinieren Luljeta Bozo.

Rama i kërkoi ndihmë Bozdos për fazën e ekspertimit të godinave të cilat janë dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka i cili e quan një show të qeverisë.

Prape shoë e asgje tjeter…Vetem se vuri re qe ing . Luljeta Bozo u be figure e pelqyeshme ne media, “e rrembeu” per ta bere pjese te shfaqjes se tij boshe . Ka me qindra inxhiniere e profesioniste e Luljeta eshte vetem njera prej tyre qe jo vetem nuk jane vleresuar, por dhe jane perbuzur e poshteruar, nga nje njeri qe spaletat ja ka vene krimineleve dhe ordinereve .”, shkruan Paloka në reagimin e plotë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Këshilli i Ministrave merr vendimin/ Pezullohet nga detyra Arben Malaj

Publikuar

-

Nga

Pezullohet nga detyra, Arben Malaj, anëtar i Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë.

Mësohet se Malaj është pezulluar me vendim të Këshillit të Ministrave.

Në korrik të këtij viti 28 deputetë të Partisë Socialiste kërkuan shkarkimin e Malajt me arsyetimin për shkelje të etikës.

Në vendim thuhet:

“Në mbështetje  të  nenit  100  të  Kushtetutës  dhe të pikës 1,  të  nenit  47,  të  ligjit nr. 8269,  datë 23.12.1997,  “Për Bankën  e  Shqipërisë”, të ndryshuar, me propozimin e Kryeministrit, Këshilli i Ministrave VENDOSI:

LEXO EDHE:  Basha zbulon kush mund ta rrëzojë Edi Ramën, nga pushteti

LEXO EDHE:  I riu vë me shpatulla pas muri Bashën/ Ju po na detyroni të ikim

Z. Arben Malaj, anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, pezullohet nga kjo detyrë.
Propozimin Kuvendit të   Republikës   së Shqipërisë për shkarkimin  e z. Arben  Malaj  nga detyra  e  anëtarit  të  Këshillit  Mbikëqyrës  të  Bankës së Shqipërisë. Ky vendim hyn në fuqi  menjëherë”.

Më herët gjatë kësaj vete, 28 deputetë të Partisë Socialiste, kërkuan ta shkarkonin si anëtar bordi për shkelje të etikës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama thërret në zyrë inxhinieren Bozdo/ Kryeministri i kërkon ndihmë: Do ishte shumë pozitive

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka pritur sot në zyrën e tij, inxhinieren Luljeta Bozo.

Rama i kërkoi ndihmë Bozdos për fazën e ekspertimit të godinave të cilat janë dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

“Ajo që unë doja në fakt tju kërkoja meqë janë angazhuar, mendoj që do ishte shumë pozitive nëse ju do të na ofronit ndihmë. Po bëjmë një paketë të thjeshtë standardesh të riparimit. Ne duam që ti supervizionojmë vetë në ato raste kur kompanitë do të marrin përsipër që t’i riparojnë vetë, gjithsesi ne do ti’ supervizionojmë vetë. Nëse ju do të na ndihmonit në këtë proces jeni një burim sigurie më shumë për njerëzit”, u shpreh Rama.

LEXO EDHE:  Basha zbulon kush mund ta rrëzojë Edi Ramën, nga pushteti

LEXO EDHE:  Basha pranon gabimin/ PD rriti taksën e pronës, duhet të kërkoj ndjesë

“Tani fillon kjo ekspertiza, unë këtu e kam merakun sepse nuk ka mundësi një grup t’i mbulojë të gjitha. Një rast konkret, shkon i huaji thotë godina s’ka gjë. Vete njësia vendore me specialistët që ka dhe i vë shiritin”, tha Bozdo./CNA.al

LEXO TE PLOTE