Connect with Us

Arta Marku e largoi nga detyra/ Zbulohet prokurori më i varfër në sistemin e drejtësisë

Vetingu

Arta Marku e largoi nga detyra/ Zbulohet prokurori më i varfër në sistemin e drejtësisë

Publikuar

-

Kur flitet për gjyqtarë dhe prokuror, flitet dhe për pasuritë e tyrë të çuditshme që ata deklarojnë.

Por ka edhe nga ata që jetojnë vetëm me pagën, pa biznese, patundshmëri dhe dhe llogari prej mijëra euro.

Njëri prej tyre, është edhe drejtuesi i Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, Albert Murçaj.

Ky i fundit e ka nisur karrierën si prokuror në vitin 2009 nga Durrësi, për të vijuar më pas në Tropojë, i drejtues në Pukë, për t’u zhvendosur në Shkodër, ku është edhe aktualisht.

Kujtojmë se me emërimin e Arta Markut si Prokurore e Përgjithshme e përkohshme prokurori Albert Murçaj u lirua nga detyra e zëvendës kryeprokurorit të Shkodrës, për t’u emëruar koordinator për media në qarkun e Shkodrës.

                  Albert Murçaj

Por, KLP, me 25 Tetor, rrëzoi vendimin e Arta Markut, dhe komandoi në krye të Prokurorisë së Shkodrës, Albert Murçaj.

Sa i përket pasurisë, Murçaj, të vetmin burim të ardhurash ka pagën, prej së cilës ka arritur të kursejë. Gjatë vëzhgimit të deklaratave të tij të pasurisë, nuk vërehet ndonjë ndryshim i madh me deklaratën fillestare të vitit 2009.

Viti 2009 (Deklarata fillestare)

Të ardhura nga paga si agjent sigurimesh në shumën 17 500 lekë.

Të ardhura nga paga si agjent sigurimesh në SIGMA shumën 17 500 lekë.

Të ardhura nga bursa në shkollën e magjistraturës në shumën 1 020 000 lekë.

Të ardhura nga bursa në shkollën e magjistraturës në shumën 382 500 lekë.

Viti 2009 (Deklarata vjetore)

Të ardhura nga paga si agjent sigurimesh në ASA dhe SIGMA shumën 175 000 lekë.

Të ardhura nga bursa në shkollën e magjistraturës në shumën 350 000 lekë.

Të ardhura si prokuror në Durrës, për dy muaj në shumën 75 000 lekë.

Të ardhura si prokuror në Durrës, për dy muaj në shumën 174 500 lekë.

Viti 2010

Të ardhurat e shtuara  nga paga si prokuror në Durrës dhe Tropojë në shumën  220 000 lekë të reja..

Të ardhurat nga paga si prokuror në Durrës dhe Tropojë në shumën 1 080 000 lekë.

Viti 2011

Të ardhurat e shtuara  nga paga si prokuror dhe Tropojë në shumën 290 000 lekë të reja.

LEXO EDHE:  Një trompist në organin e akuzës/ Prokurori i "listës së zezë" me lidhje politike

Të ardhurat nga paga, shpërblime, dieta si prokuror dhe Tropojë në shumën 1 455 973 lekë.

Viti 2012

Të ardhurat e shtuara  nga paga si prokuror dhe Tropojë në shumën 300 000 lekë të reja.

Të ardhurat nga paga, shpërblime, dieta si prokuror dhe Tropojë në shumën 1 348 447 lekë.

Viti 2013

Të ardhurat e shtuara  nga paga si prokuror dhe Tropojë në shumën 280 000 lekë të reja.

Të ardhurat nga paga, shpërblime, dieta si prokuror dhe Tropojë në shumën 1 285 000 lekë.

Viti 2014

Të ardhurat e shtuara  nga paga si prokuror dhe Tropojë dhe Pukë në shumën 320 000 lekë të reja.

Të ardhurat nga paga, si prokuror dhe Tropojë dhe drejtues i Porkurorisë në Pukë,  në shumën 1 350 000 lekë.

Viti 2015

Të ardhurat e shtuara  nga paga si drejtues prokurorie në Pukë në shumën 360 000 lekë të reja.

Depozitë bankare në shumën 600 000 lekë të reja.

Të ardhurat nga paga, shpërblime, dieta si drejtues prokurorie në Pukë, në shumën 1 600 000 lekë të reja.

Viti 2016

Të ardhurat e shtuara  nga paga si drejtues prokurorie në Pukë dhe më pas si zv drejtues prokurorie në Shkodër, në shumën 360 000 lekë të reja.

Depozitë bankare në shumën 600 000 lekë të reja.

Depozitë bankare dhe interes i depozitës me afat një vjecar, në shumën 300 000 lekë.

Të ardhurat nga paga si drejtues prokurorie në Pukë dhe më pas si zv drejtues prokurorie në Shkodër, në shumën 1 200 000 lekë të reja.

Viti 2017

Shtim nga interesi bankar në shumën 27 024 66 lekë.

Shtim nga interesi bankar në shumën 300 000 lekë.

Kursime cash, në shumën 460 000 lekë.

Të ardhurat nga paga, shpërblime, dieta si prokuror në Shkodër në shumën 1 261 420 lekë të reja.

Viti 2018

Shtim nga interesi bankar në shumën 14 054 13 lekë.

Shtim nga interesi bankar në shumën 2 550 00 lekë.

Kursime cash, në shumën 480 000 lekë.

Të ardhurat nga paga, shpërblime, dieta si prokuror në Shkodër në shumën 1 277 779 lekë të reja/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Ngec në “sitën” e vettingut/ KPK shkarkon prokurorin e “ndereve”

Publikuar

-

Nga

Ngec në sitën e vettingut prokurori Adnand Xhelili.

Mësohet se Komisoni i Pavaruir i Kualifikimit e ka shkarkuar, pasi ka konstatuar probleme me dy pasuritë kryesore të familjes së tij, konkretisht një apartament me sipërfaqe 117 m2 në Tiranë dhe një vilë trekatëshe në Borsh të Lukovës.

Adnand Xhelili i Prokurorisë së Tiranës, u lakua pak kohë më parë në emisionin investigativ “Fiks Fare”, ku denoncoi sorollatjet e një qytetareje në zyrat e një notereje, të Hipotekës, gjykatës, prokurorisë dhe përmbarimit.

Ndërsa në anën ekonomike, Xhelili ka deklaruar  gjashtë burime të ardhurash . Ai ka deklaruar të ardhura nga paga e rij si prokuror, si pedagod, pagën e bashkëshortes, pagën e  djalit, të ardhurat nga tokat bujqësore në Borsh, të ardhura nga shtëpia e pushimeve verore për turizëm./ CNA.al

Miliona lekë nga turizmi/ Zbardhet pasuria e prokurorit të “ndereve”

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Vettingu si hanxhar mbi kokat e drejtuesve të policisë/ Fshihen 50 faqe raport, konfirmohet Ardi Veliu

Publikuar

-

Nga

drejtori i policise se shtetit , ardi veliu

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka vendosur konfirmimin në detyrë për Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, Ardi Veliu.

Kujtojmë se dje Veliu doli “me xhepa të shpuar” para Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit ku u paraqit pa praninë e avokatit.

Në media u raportua  se Veliu nuk ka fshehje të pasurisë, dhe se aktualisht ai jeton në shtëpi me qera e nuk rezulton të ketë pasuri të tjera të paluajtshme.

Por, e vërteta e pasurisë nuk është kështu siç u raportua nëpër media, pasi u fshehën 50 faqe raport për Veliun dhe shume probleme që kanë të bëjnë me kryepolicin.

LEXO EDHE:  Donald Lu, Arta Marku dhe “peshqit” në PD

LEXO EDHE:  Mashtroi Inspektoriatin e Deklarimit të Pasurisë/ Gjyqtarja që sfidoi hetimet rrezikon shkarkimin?

Raporti me 50 faqe e nxjerr Veliun me probleme dhe borxhe, por pavarësisht kësaj vettingu ka zgjedhur ta konfirmojnë në detyrë.
Duket qartë se vettingu në polici është thjesht një instrumet politik si hanxhar mbi kokat e drejtuesve të policisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Klodiana Lala lëshon “bombën”/ Sulm i organizuar nga bandat kundër komandantit të Gardës

Publikuar

-

Nga

Gazetarja Klodiana Lala ka reaguar në lidhje me lajmet e publikuara në media, për proçesin e Vettingut ndaj Kreut të Gardës Gramoz Sako.

Në një postim në rrjetet sociale, Lala shkruan se nuk e ka njohur nga afër Sakon, por shton se shumë e njohin si një profesionist.

Po ashtu gazetarja Lala hedh dyshime të forta për një sulm të “orkestruar” ndaj Sakos, ndërsa shkruan se një dorë me çdo kusht kërkon ta largojë nga drejtimi i Gardës.

Ndër të tjera Lala thekson se kjo të çon në dyshime për përplasje bandash edhe në Gardë, ndërsa shton se Vettingu ka vdekur.

“Nuk e kam njohur Gramoz Sakon nga afer. Shume me kane folur se eshte profesionist. Fakti qe e sulmojne nga cdo ane me ben te dyshoj se ka nje dore qe do me cdo kusht ta largoje nga drejtimi i Gardes.

LEXO EDHE:  PD akuza të forta Prelës dhe Markut/ Do vijë dita edhe për ju

LEXO EDHE:  Nis hetimi pasuror/40 familjarë të Balilit nën vëzhgimin e Prokurorisë

Perplasje bandash edhe ne Garde????

Do besoja vertete qe ka probleme me pasurine nese do behej nje hetim i pavarur nga i ashtuquajturi komision Vettingu, qe zyrtaret oligarke te policise i nxjerr te varfer e policet me uniforma te dala boje milionere. Vettingu VDIQ, rrofte Vettingu!”-shkruan gazetarja Lala në postimin e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: