Connect with Us

Arta Marku e largoi nga detyra/ Zbulohet prokurori më i varfër në sistemin e drejtësisë

Vetingu

Arta Marku e largoi nga detyra/ Zbulohet prokurori më i varfër në sistemin e drejtësisë

Publikuar

-

Kur flitet për gjyqtarë dhe prokuror, flitet dhe për pasuritë e tyrë të çuditshme që ata deklarojnë.

Por ka edhe nga ata që jetojnë vetëm me pagën, pa biznese, patundshmëri dhe dhe llogari prej mijëra euro.

Njëri prej tyre, është edhe drejtuesi i Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, Albert Murçaj.

Ky i fundit e ka nisur karrierën si prokuror në vitin 2009 nga Durrësi, për të vijuar më pas në Tropojë, i drejtues në Pukë, për t’u zhvendosur në Shkodër, ku është edhe aktualisht.

Kujtojmë se me emërimin e Arta Markut si Prokurore e Përgjithshme e përkohshme prokurori Albert Murçaj u lirua nga detyra e zëvendës kryeprokurorit të Shkodrës, për t’u emëruar koordinator për media në qarkun e Shkodrës.

                  Albert Murçaj

Por, KLP, me 25 Tetor, rrëzoi vendimin e Arta Markut, dhe komandoi në krye të Prokurorisë së Shkodrës, Albert Murçaj.

Sa i përket pasurisë, Murçaj, të vetmin burim të ardhurash ka pagën, prej së cilës ka arritur të kursejë. Gjatë vëzhgimit të deklaratave të tij të pasurisë, nuk vërehet ndonjë ndryshim i madh me deklaratën fillestare të vitit 2009.

Viti 2009 (Deklarata fillestare)

Të ardhura nga paga si agjent sigurimesh në shumën 17 500 lekë.

Të ardhura nga paga si agjent sigurimesh në SIGMA shumën 17 500 lekë.

Të ardhura nga bursa në shkollën e magjistraturës në shumën 1 020 000 lekë.

Të ardhura nga bursa në shkollën e magjistraturës në shumën 382 500 lekë.

Viti 2009 (Deklarata vjetore)

Të ardhura nga paga si agjent sigurimesh në ASA dhe SIGMA shumën 175 000 lekë.

Të ardhura nga bursa në shkollën e magjistraturës në shumën 350 000 lekë.

Të ardhura si prokuror në Durrës, për dy muaj në shumën 75 000 lekë.

Të ardhura si prokuror në Durrës, për dy muaj në shumën 174 500 lekë.

Viti 2010

Të ardhurat e shtuara  nga paga si prokuror në Durrës dhe Tropojë në shumën  220 000 lekë të reja..

Të ardhurat nga paga si prokuror në Durrës dhe Tropojë në shumën 1 080 000 lekë.

Viti 2011

Të ardhurat e shtuara  nga paga si prokuror dhe Tropojë në shumën 290 000 lekë të reja.

LEXO EDHE:  Kryeprokurori i dosjeve të nxehta, i "pastrehë"/ Zbulohet pasuria e Hajdarmatajt

Të ardhurat nga paga, shpërblime, dieta si prokuror dhe Tropojë në shumën 1 455 973 lekë.

Viti 2012

Të ardhurat e shtuara  nga paga si prokuror dhe Tropojë në shumën 300 000 lekë të reja.

Të ardhurat nga paga, shpërblime, dieta si prokuror dhe Tropojë në shumën 1 348 447 lekë.

Viti 2013

Të ardhurat e shtuara  nga paga si prokuror dhe Tropojë në shumën 280 000 lekë të reja.

Të ardhurat nga paga, shpërblime, dieta si prokuror dhe Tropojë në shumën 1 285 000 lekë.

Viti 2014

Të ardhurat e shtuara  nga paga si prokuror dhe Tropojë dhe Pukë në shumën 320 000 lekë të reja.

Të ardhurat nga paga, si prokuror dhe Tropojë dhe drejtues i Porkurorisë në Pukë,  në shumën 1 350 000 lekë.

Viti 2015

Të ardhurat e shtuara  nga paga si drejtues prokurorie në Pukë në shumën 360 000 lekë të reja.

Depozitë bankare në shumën 600 000 lekë të reja.

Të ardhurat nga paga, shpërblime, dieta si drejtues prokurorie në Pukë, në shumën 1 600 000 lekë të reja.

Viti 2016

Të ardhurat e shtuara  nga paga si drejtues prokurorie në Pukë dhe më pas si zv drejtues prokurorie në Shkodër, në shumën 360 000 lekë të reja.

Depozitë bankare në shumën 600 000 lekë të reja.

Depozitë bankare dhe interes i depozitës me afat një vjecar, në shumën 300 000 lekë.

Të ardhurat nga paga si drejtues prokurorie në Pukë dhe më pas si zv drejtues prokurorie në Shkodër, në shumën 1 200 000 lekë të reja.

Viti 2017

Shtim nga interesi bankar në shumën 27 024 66 lekë.

Shtim nga interesi bankar në shumën 300 000 lekë.

Kursime cash, në shumën 460 000 lekë.

Të ardhurat nga paga, shpërblime, dieta si prokuror në Shkodër në shumën 1 261 420 lekë të reja.

Viti 2018

Shtim nga interesi bankar në shumën 14 054 13 lekë.

Shtim nga interesi bankar në shumën 2 550 00 lekë.

Kursime cash, në shumën 480 000 lekë.

Të ardhurat nga paga, shpërblime, dieta si prokuror në Shkodër në shumën 1 277 779 lekë të reja/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Zbulohet pasuria/ Kush janë tre kandidatët për kreun e SPAK

Publikuar

-

Nga

dorina bejko, spak

Këshilli i Lartë i Prokurorisë zbardhi sot emrat e tre prokurorëve, kandidatë për të marrë detyrën e drejtuesit të Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion, e njohur ndryshe si SPAK.

Sikurse bëri të ditur KLP, emrat në garë për të marrë drejtimin e SPAK, janë Edvin Kondili, Arben Kraja dhe Altin Dumani.

CNA.al ka kaluar në filtër më parë prokurorët të cilët kanë shprehur interesin për të marrë drejtimin e SPAK.

Sa i takon Dumanit, nëse i shikojmë pasurinë ngjan me një agjenci imobiliare e cila që sapo ka nisur biznesin.

Emri i tij është i lidhur me ngjarjen e rëndë të Gërdecit, ku gjatë gjykimit të 29 të pandehurve kërkoi 3 dënimet  përjetshme për tre nga të pandehurit kryesorë.

Po ashtu, Altin Dumani  është prokurori që ka pasur në dorë dosjen e “21 Janarit”, madje edhe  apeloi çështjen në Gjykatën e Lartë.

Emri i Dumanit është lakuar në kohën  kur punonte në Prokurorinë e Apelit, pasi ka rënë pre e përgjimeve.

Në media u raportua se ai ishte mbajtur për disa ditë në survejim të plotë nëpëmjet një mekanizmi elektronik GPS dhe një Laptopi.

Personi që kishte ngritur dhe kishte projektuar e financuar këtë skemë survejimi ishte një 26 vjeçar, kushëriri  ish-prokurorit të Tiranës Aleksandër Plepi, cili ishte arrestuar nga kolegu i tij Altin Dumani.

CNA.al ka zbardhur më parë pasurinë e deklaruar prej tij sipas të dhënave të Open Spending Albania.

Ajo që vërehet pa kaluar një përllogaritje, është se ka një ndryshim rrënjësor nga pasuria fillestare e vitit 2004 deri tek pasuria që ka deklaruar për vitin 2016. ( Lexo këtu)

                                                                                   Altin Dumani 

Kandidati tjetër për kreun e SPAK, Arben Kraja, është i njohur si prokurori që hetoi dosjen hetimore për abuzimet me fondet e rrugës Durrës-Kukës, ku u hetua edhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Por, që në fakt Basha kurrë s’dha llogari. Kraja mundi ta kalojë Vettingun lehtë, meghithëse ka pasur dhe denoncime ndaj tij.

Ndërsa sipas të dhënave të pasurisë rezulton milioner.

Të dhënat e analizuara nga BIRN tregojnë se prokurori Arben Kraja zotëronte pasuri me vlerë 3 milionë lekë në vitin 2003 – kur deklaroi për herë të parë pasurinë. Ndërsa në fund të vitit 2017, pasuria familjare e prokurorit Kraja ishte 27.4 milionë lekë. Kraja ka regjistruar një rritje 9.2 herë të pasuisë bruto familjares nga viti 2003 deri në vitin 2017 – me një rritje mesatare vjetore prej 1.74 milionë lekë.( lexo këtu)

LEXO EDHE:  Milionerët e dyshimtë të Komisionit të Vettingut/ Inspektoriati i deklarimit fsheh pasuritë e tyre?

                                                                                Arben Kraja

Kandidati Edvin Kondili, ishte një nga prokurorët  rebelë që refuzuan shortin për dosjen Shullazi dhe kërkesën e kryeprokurores së komanduar të Krimeve të Rënda, Donika Prela.

LEXO EDHE:  Akuzat e forta/ Ish-ministri i Ramës i nxjerr “bojën” Arta Markut

Kondili është prokurori që ka bërë veprimet e para për sekuestrimin e 613 kg kokainë në Portin e Durrësit.

Kondili ka  pasur një sërë çështjesh të trafikimit të kanabisit, por edhe dosje të tilla si “Lazarati”, por edhe dosjen e Alket Hatijas. Edvin Kondili ka hetuar edhe grupin e Admir Tafilit. Po ashtu, Edvin Kondili ka pasur në duart edhe dosjen e rrëmbimit dhe zhdukjes së Remzi Hoxhës.

Sa i përket pasurisë, Kondili, burimet e të ardhurave i ka nga paga e tij dhe e bashkëshortes. Të paktën sipas të dhënave të Open Spending Albania.

Pasuri të patundshme ai ka deklaruar vetëm një apartament të blerë në vitin 2011, i cili ka kushttuar 70 mijë euro. Si burim ai deklaron 60 mijë euro kredi. Në vitin 2014 bashkëshortja e tij ka marrë 10 mijë euro hua nga i vëllai. Në 2015, ka blerë një automjet, benz, 500 000 lekë. (lexo këtu)

                                                                                       Edvin Kondili

Nga dosja e tritolit tek rebelimi ndaj Donika Prelës / Zbardhet pasuria e “prokurorit të kokainës”

Arben Kraja në “siten” e Vettingut/ Zbardhet pasuria, si ka ndryshuar ndër vite

Nga Krimet e Rënda në SPAK/ Altin Dumani nis biznesin e imobiliar?

LEXO TE PLOTE

Kronika

Zbulohet kandidatura e tretë për kreun e SPAK

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë bën të ditur se kandidatura e tretë për drejtues të Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion, e njohur ndryshe si SPAK është Altin Dumani.

Sipas KLP,  Altin Dumani ka paraqitur interesin për garën për kreun e KLP, ndërsa kërkesa është shoqeruar me vizionin për ndërtimin e Prokurorisë së Posaçme si institucion funksional dhe efektiv.

LEXO EDHE:  Milionerët e dyshimtë të Komisionit të Vettingut/ Inspektoriati i deklarimit fsheh pasuritë e tyre?

LEXO EDHE:  Kryeprokurori i dosjeve të nxehta, i "pastrehë"/ Zbulohet pasuria e Hajdarmatajt

Kujtojmë këtu se dy kandidatët e tjerë për kreun e SPAK janë Arben Kraja dhe Edvin Kondili.

LEXO TE PLOTE

Vetingu

KPK konfirmon në detyrë kryeprokuroren e Durrësit

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë Anita Jellën.

Drejtuesja e Prokurorisë së Durrësit, është njëherazi edhe kandidate për Prokurorinë e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Anita Jella ka përfunduar studimet në Fakultetin e Drejtësisë në vitin 1999 dhe Shkollën e Magjistraturës në vitin 2002. Ajo e ka filluar karrierën si prokurore në Elbasan në vitet 2001-2003 dhe më pas ka punuar si drejtuese e Prokurorisë së Librazhdit deri në vitin 2007.

LEXO EDHE:  Zgjedhja e Kryeprokurores/ Gazetari: Të dyja palët mëkatare

LEXO EDHE:  Kryeprokurori i dosjeve të nxehta, i "pastrehë"/ Zbulohet pasuria e Hajdarmatajt

Pas rikthimit për një vit në Prokurorinë e Elbasanit, Jella u emërua prokurore në Prokurorinë e Durrësit, ku e ushtron funksionin prej 10 vitesh. Më 9 maj 2018, Anita Jella u caktua përkohësisht drejtuese e Prokurorisë së Durrësit.

LEXO TE PLOTE