Connect with Us

“Studentët e vetmja opozitë kundër Ramës”/ Topi akuza palëve politike

Politikë

“Studentët e vetmja opozitë kundër Ramës”/ Topi akuza palëve politike

Publikuar

-

“Studentët e vetmja opozitë e fortë kundër Ramës”, kështu është shprehur  ish Presidenti Bamir Topi, teksa fajson opozitën për krizën aktuale politike në të cilën ndodhemi.  Në një intervistë për RTV Ora, Topi është shprehur se ka qenë pikërisht politika në sinkron e opozitës dhe mazhorancës ato të cilat shkatërruan çdo frymë apo lëvizje të re politike që mund të vinte në Shqipëri pas protestës së studentëve.

“E kam të vështirë të interpretojë se si do të shkojë situata politike,  ndërkohë që opozita ka dalë jashtë parlamentit.

Por ky është edhe faji i opozitës që kemi ardhur në këto kushte. Unë mendoj se opozita me këtë punë që po bën, me këtë fjalor të vjetër politik të përdorur është ajo që po mban në këmbë pushtetin e Ramës. E vetmja opozitë e fortë kundër Ramës kanë qenë studentët.

LEXO EDHE:  Fluturimet e Air Albania/ Rama jep lajmin e mirë

Madje kam një dyshim të madh se mbas asaj lëvizje në qoftë se do të lindte diçka e re në terrenin politik, ishte pikërisht politika në sinkron e mazhorancës dhe opozitës që e shkatërruan.

Rama nuk është i pathyeshëm, madje mendoj se ka thyer shumë rregulla kryesore për demokracinë. Nuk po na lejon fare të merremi dhe të diskutojmë për mirqënien dhe ekonominë. Institucionet janë themeli i cdo vendi demokratik dhe fakti se neve ndodhemi diku pa institucione e diku me institucione të cunguara, tregon se faji kryesor bie mbi mazhorancën, por pse jo edhe mbi opozitën”, është shprehur Topi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama ia shtron muhabetit me të voglën e familjes Greku/ Kam një gocë të madhe dhe dy çuna

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka shkuar sot në familjen Greku, e cila është akomoduar në Shkozet, pas tërmetit të 26 nëntorit.

Rama ia shtroi muhabetit me më të voglën e familjes, të cilës i foli për fëmijët e tij Gregorin dhe Zahon, ndërsa nuk la pa përmendur as vajzën e Linda Ramës, Rea Xhillarin.

Rama: Do të të prezantoj me Zahon, çunin tim

LEXO EDHE:  Vajza e deputetit socialist: “Shukriu” është produkt i politikës/ Rama krenar që e promovoi

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ Policia arreston “Ujkun e Cërrikut”

Vajza: Ke çun ti?

Rama: Kam një çun të madh, kam dhe një gocë të madhe po kam edhe një çun të vogël. Kemi çuna plot aty te katuni se unë jetoj në katun, ti jeton në qytet. Ai çuni im merret me këto spidermanet, me këto forcat e errëta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Askush nuk më ndal dot”/ Salianji bën paralajmërimin e fortë: Beteja të tjera na presin

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD, Ervin Salianji ka reaguar sërish pas pretencës së prokurorisë e cila kërkoi 1 vit e 6 muaj pezullim nga funksionet politike dhe 3 vite shërbim prove për ish-deputetin.

Salinaji shprehet se askush nuk e ndal dot duke paralajmëruar se beteja të tjera na presin.

“Askush nuk më ndal dot! Lufta pa kompromis për të vërtetën dhe të drejtën përherë triumfon siç ndodhi dhe në këtë rast me largimin e ish Ministrit të Brendshëm Xhafaj, burgosjen e nje trafikanti Xhafaj dhe largimin nga vetingu të tre prokurorëve Osmani, Kulluri, Bajrami dhe dy gjyqtarëve të krimeve te renda Baku dhe Përnoca qe mbajtën në këmbë këtë farsë që pamë sot!
Hilet, tradhëtitë, pabesitë dhe joshjet me para, pushtet apo kalim vetingu janë shumë të përkohshme. Beteja të tjera na presin”, shkruan Salianji./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e Vuçiç për masakrën e Reçakut/ Shehu pyet Ramën: Do e sjellësh në Tiranë në 21 dhjetor?

Publikuar

-

Nga

Pas deklarëtës së presdientit serb Aleksandër Vuçic Vuçiç se masakra e Reçakut është krim i fabrikuar, ish-deputeti i PD, Tritan Shehu ka një pyetje për kryeministrin Edi Rama.

Sipas Shehut, pas kësaj deklarate të presidentit serb, Rama duhet të shprehet nëse i qëndron apo jo ftesës për ta sjellë apo jo Vuçiç në Shqipëri, në mbledhjen e tretë për “Samitin e Shengenit Ballkanit”, që pritet të mbahet në Durrës.

“Kryeminstri, tashmë kur 21 dhjetori po afron duhet të sqarojë opinionin shqiptar, Rajonin e partnerët në lidhje me qendrimin e tij ndaj inisiatives se Vuçiçit për këtë formë të “Jugosllavisë së Re” nën lidershipin serb, ku Shqipëria është pjesë dhe Kosova nën hije. Ndërsa reagimi i Ramës ndaj deklaratës millosheviçiane të Vuçiçit ishte “sa për të larë gojën”, shumë larg nga reagimet e ashpra amerikane etj, gjë që të bën të deduktosh se ai i qendron ftesës për atë dhe atij “Shengeni”, shkruan Shehu.

LEXO EDHE:  Portali i “Bashkëqeverisjes”/ Studentja ekselente i nxjerr “bojën” Ramës

LEXO EDHE:  Nga Bledi KASMI/A e di Monika?

Sipas tij, “ka ardhur koha që Rama të përgjigjet për këtë çështje të rëndësishme, kur në “lojë” ka ngelur vetëm trioja Vucic, Rama, Zaev me dirigjent Vuçiçin, i cili nuk nguron të përdorë dhe me 2021-shin retoriken e Sheshelit ndaj atyre krimeve mostruoze, tashmë që Serbia jo vetëm nënshkruan me Unionin Euroasian, por dhe ndërsa NATO flet me shqetësim për një afrim të mëtejshëm të saj me Rusinë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE