Connect with Us

“Shkon në Parlament si në mbledhje të partisë”/ Topi ironizon Ramën

Politikë

“Shkon në Parlament si në mbledhje të partisë”/ Topi ironizon Ramën

Publikuar

-

Ish presidenti, Bamir Topi, duke komentuar situatën politike në vend është  shprehur se pikënisja e të gjitha deformimeve janë ndryshimet kushtetuese të bëra në 2008-ën.

Në një intervistë në studion e lajmeve në RTV Ora, i pyetur nëse krijimi i Kushtetueses do të mund të zgjidhte krizën institucionale në vend për 30 Qershorin, Topi është shprehur se arsyeja e institucioneve të dobëta  në Shqipëri është vendosja e tyre në shërbim të një individi.

Topi madje ka ironizuar edhe kreun e qeverisë Rama, teksa shprehet se “shkon në sallë të parlamentit sikur shkon në mbledhje të partisë”. Për ish presidentin është pikërisht një situatë e tillë politike ajo që krijon vakumin institucional.

“Institucionet shqiptare kanë marrë goditjen e fortë që në 2008, nga vullneti i përbashkët i sinkronizuar i opozitës me mazhorancën. Aty është pikënisja e të gjitha deformimeve. Bota nuk bën luftë politike. Janë ndërruar elitat politike disa herë.

LEXO EDHE:  Topi: Ja kush duhet të jetë në krye të Ministrisë së Jashtme

Këtu vijohet të luftohet mbi bazën e emrit: Ç’mendon Basha, ç’mendon Rama.

Nëse do të ishte e kundërta  që individi të vendosej në shërbim të institucioneve do të kishim institucione të forta. Tek e fundit kryeministri është zgjedhur nga partia e tij për të drejtuar qeverinë. Parlamenti është zgjedhur nga populli. Mirëpo, kur shikon një kryeministër që shkon në sallë të parlamentit sikur shkon në mbledhje të partisë, kjo krijon një vakum të tmerrshëm institucional.

Në vend që parlamenti të kontrolloj punën e qeverisë është kryeministri ai që i tregon parlamentit se ku duhet të shkojë. Madje disa deputet janë zgjedhur rishtas dhe kjo nuk është një rregull normal, është një gabim i rëndë”, është shprehur Topi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Sistemi i drejtësisë nën pushtetin agresiv të Ramës”/Bylykbashi: Prokuroria, një kukull nën presionin e vetingut

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i Partisë Demokratike Oerd Bylykbashi ka folur për përplasjen Meta – Dovrani, duke dhënë qëndrimin e tij mbi këtë çështje, ku edhe thekson se Gjykata dhe Prokuroria janë nën kontrollin e Edi Ramës.

Ai shprehet se Partia Demokratike po bën një betejë për të mbrojtur Republikën kushtetuese, mirëpo kryeministri Rama ka koncentruar pushtetin duke kontrolluar institucionet e drejtësisë përmes presionit të vetingut.

Bylybashi u shpreh gjithashtu se Presidenti i Republikës i ka humbur kompetencat e tij, ndaj po lufton kundër pushtetit agresiv dhe të centralizuar që po ushtron Rama mbi institucionet.

“PD ka bërë një betejë të fortë edhe Presidenti i Republikës po bën një betejë në mbrojtje të Republikës Kushtetuese. Është shqetësuese që haptazi një nga figurat më të errëta të drejtësisë, qëndron anëtar i Gjykatës së Lartë, ikën Ardiani vjen Volani me short, vetëm që të kapet sistemi i drejtësisë që Gjykata Kushtetuese të jetë në dorën e Edi Ramës. Një reformë me një sistem të ri drejtësie në vend që të japë besim, shfaq një spektakël kushtetues. Mungesa e kontrolleve kushtetuese ka bërë që ne sot të jemi në këtë krizë të rëndë. Sot sistemi i drejtësisë është i orientuar nga pushteti agresiv i Edi Ramës. Kompetencat e Presidentit të Republikës janë hequr në 2016, edhe këto që i kanë lënë në reformë po ja marrin. Me të drejtë ai lufton për ndarjen e pushteteve, që Kryeministri të mos ketë këtë lloj koncentrimi pushtetesh. Prokuroria është një kukull përsa kohë është nën presionin e vetungit të Edi Ramës. Prokurorët janë të pavarur nga Prokurori i përgjithshëm por janë të varur nga frika dhe presioni nëse do kalojnë apo jo vettingun që e kontrollon Rama. Presidenti i Republikës ka humbur funksionin që kishte”, tha Bylybashi i ftuar në studion e Abc News./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama ia shtron muhabetit me të voglën e familjes Greku/ Kam një gocë të madhe dhe dy çuna

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka shkuar sot në familjen Greku, e cila është akomoduar në Shkozet, pas tërmetit të 26 nëntorit.

Rama ia shtroi muhabetit me më të voglën e familjes, të cilës i foli për fëmijët e tij Gregorin dhe Zahon, ndërsa nuk la pa përmendur as vajzën e Linda Ramës, Rea Xhillarin.

Rama: Do të të prezantoj me Zahon, çunin tim

LEXO EDHE:  Surprizon Bamir Topi/ Përjashton veten nga kandidimi, ja lista e plotë e FRD

LEXO EDHE:  Surprizon Bamir Topi/ Përjashton veten nga kandidimi, ja lista e plotë e FRD

Vajza: Ke çun ti?

Rama: Kam një çun të madh, kam dhe një gocë të madhe po kam edhe një çun të vogël. Kemi çuna plot aty te katuni se unë jetoj në katun, ti jeton në qytet. Ai çuni im merret me këto spidermanet, me këto forcat e errëta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Askush nuk më ndal dot”/ Salianji bën paralajmërimin e fortë: Beteja të tjera na presin

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD, Ervin Salianji ka reaguar sërish pas pretencës së prokurorisë e cila kërkoi 1 vit e 6 muaj pezullim nga funksionet politike dhe 3 vite shërbim prove për ish-deputetin.

Salinaji shprehet se askush nuk e ndal dot duke paralajmëruar se beteja të tjera na presin.

“Askush nuk më ndal dot! Lufta pa kompromis për të vërtetën dhe të drejtën përherë triumfon siç ndodhi dhe në këtë rast me largimin e ish Ministrit të Brendshëm Xhafaj, burgosjen e nje trafikanti Xhafaj dhe largimin nga vetingu të tre prokurorëve Osmani, Kulluri, Bajrami dhe dy gjyqtarëve të krimeve te renda Baku dhe Përnoca qe mbajtën në këmbë këtë farsë që pamë sot!
Hilet, tradhëtitë, pabesitë dhe joshjet me para, pushtet apo kalim vetingu janë shumë të përkohshme. Beteja të tjera na presin”, shkruan Salianji./CNA.al

LEXO TE PLOTE