Connect with Us

Kaosi në Gjykatën Kushtetuese/ Rudina Hajdari takim “kokë më kokë” me Metën

Politikë

Kaosi në Gjykatën Kushtetuese/ Rudina Hajdari takim “kokë më kokë” me Metën

Publikuar

-

Deputetja demokrate, Rudina Hajdari ka zhvilluar mëngjesin e sotëm një takim me presidentin Ilir Meta.

Mësohet se në qendër të këtij takimi kokë më kokë ka qenë çështja e emërimeve të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, e cila ka sjellë përplasje të forta mes Metës dhe KED.

Po ashtu burimet bëjnë të ditur se Meta përshëndeti qëndrimin bashkëpunues të Hajdarit për arritjen e mirëkuptimit për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese.

Në seancën parlamentare të javës së kaluar, deputetja e opozitës parlamentare i kërkoi Kuvendit që të ndëpritej seanca për zgjedhjen e dy anëtareve të Gjykatës Kushtetuese Elsa Toskën dhe Fiona Papajorgjin për të nisur negociatat me presidentin Meta.

Ndërkohë, nujë ditë më parë, Meta paralajmëroi se do të padisë kreun e KED-së Ardian Dvoranin për ”shpërdorim detyre” duke e akuzuar këtë të fundit se ka botuar në Fletoren Zyrtare në mënyrë të paligjshme emërimin e Arta Vorpsit si anëtare e GJK-së.

LEXO EDHE:  “Fusni gjithë Shqipërinë në sherr dhe pastaj uleni bashkë”/ Meta përplaset me Fevziun

Meta refuzoi të dekretonte Vorpsin duke zgjedhur në vend të saj Marsida Xhaferllarin.

Nga ana tjetër Vorpsi bëri betimin tek një notere, duke anashkaluar kështu Presidentin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Raporti i OSBE- ODIHR/ Celibashi: Shtysë për të përmirësuar administrimin e zgjedhjeve

Publikuar

-

Nga

Raporti i OSBE- ODIHR/ Celibashi: Shtysë për të përmirësuar administrimin e zgjedhjeve

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, i ka konsideruar pozitive konkluzionet e raportit të OSBE/ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit.

Me një reagim në rrjetet sociale Celibashi shkruan se KQZ i kërkon qeverisë dhe opozitës të adresojnë vërejtjet dhe rekomandimet e këtij raporti në mënyrë të plotë dhe të shpejtë.

Vlerësimet shumë pozitive në lidhje me administrimin e procesit zgjedhor nga KQZ në raportin përfundimtar të OSBE / ODIHR janë nxitje për përmirësim të mëtejshëm. KQZ i kërkon qeverisë dhe opozitës të adresojnë vërejtjet dhe rekomandimet e këtij raporti në mënyrë të plotë dhe të shpejtë.

Shqyrtimi i ekspertizës dhe gjetjeve të KQZ -së mbi ndryshimet e mundshme ligjore është i dobishëm për procesin e reformave të rekomanduar nga OSBE/ODIHR./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Raporti përfundimtar i OSBE-ODIHR për 25 Prillin/ Reagon Ambasada e SHBA

Publikuar

-

Nga

Raporti përfundimtar i OSBE-ODIHR për 25 Prillin/ Reagon Ambasada e SHBA

Ambasada e SHBA-ve në Tiranë, ka reaguar mbi raportin përfundimtar të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 Prillit.

Në deklaratë thuhet se raporti është mbajtur shënim dhe do të nxisin të gjitha institucionet përkatëse që të shqyrtojnë raportin përfundimtar dhe rekomandimet e tij për të përmirësuar më tej zgjedhjet në Shqipëri

Ne kemi mbajtur shënim Raportin Përfundimtar të ODIHR mbi zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, i cili ndërtohet mbi bazën e raportit paraprak të 26 prillit. Nxisim të gjitha institucionet përkatëse që të shqyrtojnë raportin përfundimtar dhe rekomandimet e tij për të përmirësuar më tej zgjedhjet në Shqipëri”, shkruhet në deklaratnë e Ambasadës së SHBA./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Andrea Mano i nxjerr “bojën” Bashës/ Tregon çfarë biseduan në telefon

Publikuar

-

Nga

Andrea Mano i nxjerr “bojën” Bashës/ Tregon çfarë biseduan në telefon

Andrea Mano, ish-kreu i degës lokale të PD-së në Korçë, ka hedhur akuza të forta ndaj, drejtuesit politik të kësaj dege për zgjedhjet e 25 prillit, Edmond Spaho.

Në një intervistë për emisionin “Pushteti”, në Fax News, Mano tha se Edmond Spaho ka përçarë “në mënyrë spektakolare”, degën e PD-së në Korçë.

Por, Mano nuk ka kursyer as kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Bashën, ndërsa theksoi se gjithçka ka ndodhur me bekimin e tij.

“Korça ka qënë dega më model e PD, por i deleguari i Bashës, gjëja më e mirë që bëri është të përçajë këtë degë në mënyrën më spektakolare. Gjë e cila u reflektua edhe në zgjedhje. Rezultati është i pakënaqshëm, mund të kishim kapur deri në 6 mandate”-tha Andrea Mano.

LEXO EDHE:  “Zgjedhje me dajre e daulle”/ Meta dhe Rama vijojnë “lojën e shahut”

LEXO EDHE:  SMS-ja e Ilir Metës/ Politika dhe media vlejnë më pak se 200 mijë euro!?

I pyetur nëse këtë shqetësim e kishte ngritur edhe tek Lulzim Basha, Mano tha se ka pasur biseda të gjata në telefon me kreun e PD-së, nga të cilat ka kuptuar se gjithçka po ndodhte në Korçë, ishte me bekimin e Lulzim Bashës.

“Sigurisht që kam folur me Bashën. Kam zhvilluar edhe biseda të gjata me të në telefon. Dhe nga bisedat kuptova që ishte vija e kryetarit të parties, jo e të deleguarit të vet”-tha Andrea Mano./CNA.al

“Do ikë me bisht ndër shalë”/ Andrea Mano paralajmëron Salianjin

“Ka përçarë PD-në”/ Mano “kryqëzon” Spahon, zbulon prapaskenat e analizës së zgjedhjeve

LEXO TE PLOTE