Connect with Us

Sulmi i Metës ndaj Dvoranit/ Balla: Ka qenë një prej 5 gjyqtarëve të dosjes penale në ngarkim të presidentit

Politikë

Sulmi i Metës ndaj Dvoranit/ Balla: Ka qenë një prej 5 gjyqtarëve të dosjes penale në ngarkim të presidentit

Publikuar

-

Kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla ka ngritur akuza ndaj presidnetit Ilir Meta, i cili sipas tij është kundërshtari më i madh i Gjykatës Kushtetuese.

“Ky president do të mbahet mend gjatë për shkak se u vetëtregua si kundërshtari më i madh i Gjykatës Kushtetuese. Duke stimuluar një krizë Kushtetuese, presidenti po pengon plotësimin e vakancave, e cila duhet të luajë rolin e vet.
Afati kushtetues 30 ditor është vetëm një nga mekanizamt bllokues. Presidenti po bën ç’ është e mendur për të frenuar Reformën në Drejtësi”, u shpreh Balla nga foltorja e Kuvendit.

Më tej, Balla i bëri apel presidentit Meta duke u shprehur se është e papranueshme që nën cilësinë kreut të shtetit të përgojojë drejtues të institucioneve të tjera të vendit, duke përmendur kreun e KED, Ardian Dvorani.

LEXO EDHE:  LSI mori atë që meritonte nga pakti Rama-Basha/U ndëshkua për sjelljet e veta

“I bëj apel presidentit, është e papranueshem që nën cilësinë e kryetarit të shtetit të përgojojë drejtues të instituciove të tjera të vendit. Nuk ndodh asgjëkundi që presidenti të marrë nëpër gojë, kryetarin e KED.
Presidenti duhet të jetë i fundit në këtë vend për tu marrë më zotin Dvorani përsa kohë ai ka qenë një prej 5 gjyqtarëve të dosjes penale në ngarkim të Metës. Në atë dosje Dvorani ka pasur mendin të kundërt nga katër anëtarët e tjerë”, u shpreh Balla./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Beso i Taiwanit “dashurohet” me Veliajn pas largimit të Ndroqit

Publikuar

-

Nga

Beso i Taiwanit "dashurohet" me Veliajn pas largimit të Ndroqit

Beso i Taiwanit ka urdhëruar sot furça ndaj Lali Erit, nëpërmjet gazetës së tij të cilën e ka regjistruar në emër të një ish-tatimori.

E pretenduar si gazetë e përditshme pas këshillave të dhëna nga këshilltari multifunksional Baton Haxhiu, sot gazeta e Besnik Sulës njohur si Besoja i Taiwanit ka lëshuar një litar të gjatë, duke emëruar defakto Erion Veliajn në krye të PS.

Me skenarë që s’kanë asnjë zgjidhje tjetër Lali Eri merr PS, prandaj dhe sulmohet nga opozita, thotë Beso në shkrimin e porositur prej tij publikuar në gazetën Fjala. Çfarë halli ka Besnik Sula që fillon me furça me gazetën e tij, duke zgjedhur një strategji ndryshe nga kundërshtarët e Veliajt, nuk e bën me sulme por me përkëdhelje?! Në fakt kështu e kanë bërë të gjithë më parë edhe Ylli Ndroqi që sot shpallet si kundërshtari më i madh i Veliajt.Është qesharake kur kujton faktin se Veliaj urdhëroi që Besos t’i merrej parkingu i Taiwanit për kënd lojrash për femijët dhe pati një përplasje të madhe ku u përdor edhe Ylli Ndroqi. Në atë rast shërbeu si aleat i Besos për të sulmuar Veliajn.

LEXO EDHE:  Spahiu rendit arsyet/ Ja pse Meta nuk mund ta shpërndajë Parlamentin

LEXO EDHE:  Meta vizitë në Gllogjan/ Bisedë me Haradinajn për politikën në Kosovë

Ylli, tani është vetëshpallur armik i Veliajt dhe kërkon të shpëtojë pasuritë duke e bërë çështje politike hetimin ndaj tij. Beso nga ana tjetër, dikur aleat i Yllit paska rilindur, duke e treguar publikisht “dashurinë” e tij për Veliajn. Bien e ngrihen një nga një, por tjetër Ylli e tjetër Beso. Pika e bashkimit mund të jetë Lali dhe interesat me bashkinë e Tiranës, por të paktën Beso nuk figuron as trafikant, as i arrestuar dhe as i hetuar për drogë.

Mëgjithse me këtë dashuri publike për Lali Erin duket shumë i “droguar”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Publikuar

-

Nga

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn.

Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn shprehet i shqetësuar shumë për gjendjen: “Këtu shohim se për shkak të kthimit të atyre që kanë qenë me pushime, por edhe për shkak të party të llojeve të ndryshme dhe festimeve familjare në gjithë vendin, ka pasur shpërthime të infektimeve në shumë rajone”, deklaroi Spahn për Deutschlandfunk. Sistemi shëndetësor i Gjermanisë ende nuk ka probleme të përballet me shifrat më të reja të infektimeve, por duhet të jemi “shumë, shumë të kujdeshëm”, tha ai.

Spahn apeloi edhe njëherë tek qytetarët që të mbajnë rregullat higjenike, të përdorin maskat mbrojtëse dhe të mbajnë distancën në çdo rast. “Atje ku përdoret alkooli në party, gjërat mund të zhvillohen shumë shpejt”, theksoi Spahn, i cili paralajmëron se në rastet e tilla përhapja e virusit mund të jetë edhe më e shpejtë se zakonisht, për shkak të atmosferës dhe humbjes së kontrollit. Në Düsseldorf në fillim të shtator është parashikuar të mbahet një koncert me 13.000 persona, i pari këtij lloji në Gjermani, prej shpërthimit të pandemisë.
1226 infektime për një ditë

Më parë Instituti Robert Koch ka kumtuar se brenda një dite janë regjistruar 1226 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Një shifër më të lartë për herë të fundit kemi pasur me 9 maj, kur ka pasur 1251 raste të infektimeve të reja.Pika kulmore e rasteve është shënuar në prill, kur brenda ditës regjistroheshin deri në 6000 raste pozitive të COVID-19. Shifrat kanë rënë prej atëherë në mënyrë konstante. Por prej fillimit të kthimit të pushuesve nga vendet e tjera në fund të korrikut, numri i të infektuarve po rritet rishtas. Presidenti i IRK, Lothar Wieler thotë se shkaku kryesor i rritjeve të rasteve është mosrespektimi i rregullave.

LEXO EDHE:  Përplasja me Donald Lu/ Adriatik Llalla me urgjencë në zyrën e Metës

LEXO EDHE:  Vijon "lufta" mes KED dhe Presidencës/ Dvorani do të kallëzojë penalisht Metën?

Ndryshe nga koha e shpërthimit të infektimeve në thertoren Tönnies para më shumë se një muaji, tani kemi të bëjmë me një shtim të numrit të infektimeve në mbarë vendin. Shifrat po shtohen në gjithë Gjermaninë dhe është e pamundur që të kontrollohen të gjitha rastet. Ekspertët kanë frikë se ky zhvillim nuk mund të futet nën kontroll vetëm me disa masa kufizuese.
Në NRW hapen shkollat

Në mbarë vendin me shumë vëmendje po shikohet hapja e shkollave në landin Renania Veriore-Vestfalia (NRW), që është landi me numrin më të madh të banorëve në Gjermnai – 18 milionë banorë. Për rreth 2,5 milionë nxënësit e këtij landi, që mësimet do t’i ndjekin në 5500 shkolla, është futur obligimi i mbajtjes së maskave në shkolla dhe në mësim. Nga ky obligim janë përjashtuar vetëm nxënësit e shkollave fillore. Ata nuk janë të obliguar të mbajnë maska në mësim, por duhet të mbajnë maska në korridore dhe në oborr të shkollës. Në këtë land do të shihet shumë shpejt nëse ky koncept vërtet mund të funksionojë.

Prej shpërthimit të pandemisë në Gjermani janë regjistruar 218.519 persona të infektuar me virusin SARS-CoV-2. Gjatë ditës së djeshme kanë vdekur gjashtë persona. Ndërsa numri i të vdekurve në Gjermani ka arritur ndërkohë shifrën prej 9207 persona. Shefi i Institutit Robert Koch, Wieler thotë se deri të hënën janë regjistruar si të shëraur rreth 198.800 të infektuar. RKI pohon se shifrat duhet të merren me rezervë sepse prej lajmërimit deri tek përpunimi i shifrave kalon një kohë e caktuar, ndaj shifrat edhe mund të dallojnë në realitet./DW

LEXO TE PLOTE

Politikë

Frika e Luli Bashës/ Reagimet për kandidimin e Berishës dhe listat e hapura

Publikuar

-

Nga

Ish-Frika e Luli Bashës/ Reagimet për kandidimin e Berishës dhe listat e hapuraSali Berisha, kreu i PD, Lulzim Basha

Lulzim Basha po tregon panik kohët e fundit në marrëdhëniet e tij të paktën publikisht me Sali Berishën.
Askush nuk po e kupton pse është i trembur Luli, kur askush s’po e ngacmo, por e kanë lënë të hedhë hapat që do vetë, qoftë edhe duke formalizuar një komision që do bëjë lista për tju faturuar më pas humbjen.

Në asnjë hap të këtij procesi nuk hynte lideri historik i PD, Sali Berisha, po dy të emëruar nga Luli dikur kundërshtarë të ashpër të tij, dolën dhe provokuan. Genc Ruli, tha se Berisha duhet ta mbyllte dhe jo ta hiqnin, ndërsa më i turpshëm dhe tallës ishte qëndrimi i ardhur nga Besnik Mustafaj që e quante si vlerë rikandidimin e Berishës, a thua se po fliste për rikandidimin e Salianjit apo Gridës.

Në fakt as njëri dhe as tjetri s’kanë kompetencë në atë komision paçavure të diskutojnë a duhet ose jo Berisha në listë, pasi nuk e kanë as kompetencë edhe pse janë në pozicion antistatutor. Por reagimi i tyre nuk ishte as më shumë e as më pak fërkimi i barkut nga Rilindja dhe kundërshtarët e Berishës që shijonin talljen e dy personazheve që Luli po i përdor si vegla të tij përpara demokratëve.LEXO EDHE:  Përplasja me Donald Lu/ Adriatik Llalla me urgjencë në zyrën e Metës

Lulzim Basha ka një hall të madh me Berishën dhe nuk e kontrollon dot veten ndaj dhe urdhëron të tilla sulme. E në rast se nuk i ka bërë vetë, minimalisht duhet t,i ndalte të tilla qëndrime. Halli i Bashës është shumë i madh. Së pari profili dhe hija e rëndë që ende ka Sali Berisha në PD, ç’ka do të thotë një fërshëllimë e tij mund ta nxjerrë nga dritarja Luli Bashën dhe e dyta ka të bëjë me garën.

LEXO EDHE:  Presidenti Meta në 65-vjetorin e Fakultetit të Mjeksisë Veterinare

Kjo është një dhimbje tjetër për Lulin. Me lista të hapura me Berishën në të njëjtin qark, por edhe të ndarë po të jenë, Lulzim Basha del 2 apo 3 herë më pak i votuar nga Berisha, këtë e di mjaft mirë Luli dhe ky është thelbi i problemit të tij. Prandaj dhe erdhën ato dy reagime që tregojnë se Berisha ka filluar të jetë problem i Lulit. Frika e një humbje apo bashkëqeverisje me Ramën mund ta nxjerrë nga politika njëherë e mirë, kuptohet që Berisha do i japë atë që i takon në fund, prandaj dhe është shumë i sikletosur Lulzim Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE